نکات طلایی برای سفرهای خارجی (قسمت اول، نکات قبل از عزیمت به فرودگاه)

نکاتی که باید قبل از سفر رعایت کرد

شاید شما قبلا تجربه سفرهای خارجی را داشته باشید شاید هم خیر. اما یقین داریم که همگان سعی در بهبود کیفیت سفر خود دارند و تلاش می کنند شرایط سخت مسافرت های طولانی را ساده تر کنند. بنابراین اولین قدم از بستن چمدان سخن می گوییم اما نکاتی هم هست که باید قبل از این کار رعایت کنیم . مهمترین بخش همه سفرها چه خارجی یا داخلی کنترل و مدیریت مالی سفر خواهد بود. اما، این موضوع در سفرهای خارجی بیشترین اهمیت ، پس از حفظ و نگهداری از گذرنامه را  به خود اختصاص می دهد. از این رو سعی کنید با توجه به نرخ تورم و هزینه های مدت اقامت خود در کشور مقصد به میزان کافی ارز خارجی تهیه کنید و تقریبا از برآورد خود بین 15 تا 20 درصد نیز اضافه تر به عنوان ذخیره برای شرایط اضطراری تهیه کنید.

اما هرگز کل پول همراه خود را در یک مکان قرار ندهید بلکه سعی کنید این مبلغ را به دو یا سه بخش تقسیم کنید و در مکان های مختلف قرار دهید و همراه داشته باشید ولی به هیچ عنوان چمدانی که قرار است به داخل قسمت بار هواپیما تحویل دهید را جای مطمئنی تصور نکنید چون در صورت گم شدن این چمدان دچار دردسر بزرگی خواهید شد. البته گم شدن چمدان یا توشه همراه مسافر اتفاق معمولی نیست اما به هرحال احتمالات را باید در نظر  گرفت.

از تهیه ارز مورد نیاز که بگذریم مهمترین نکته برای افراد مسن یا کسانی که دچار بیماری هستند و نیاز به مصرف دارو دارند موضوع حمل دارو خواهد بود . بسیاری از فرودگاههای بین المللی قوانین خاصی برای ورود دارو بخصوص مسکن ها به کشور مطبوعشان را رعایت می کنند البته این قوانین شامل مواد غذایی و نهاده های کشاورزی نیز می شود به عنوان مثال می توان به کشورهای دبی، ایالات متحده، کره جنوبی ، استرالیا ، انگلستان و تایلند نام برد .

بنابراین بهترین توصیه و راهنمایی ما به شما، همراه داشتن اصل نسخه پزشک مبنی بر نیاز شما به مصرف آن داروی خاص یا گرفتن یک برگه توصیه نامه از پزشکتان خواهد بود. اگر این برگه را همراه نداشته باشید هنگام خروج از گمرک کشور مقصد ممکن است دچار مشکل شوید و خستگی راه برتن شما بماند.

اما از این مراحل که بگذریم به قسمت بسیار هیجان انگیز بستن چمدان ها خواهیم رسید، طبق مقررات بسیاری از شرکت های هواپیمایی محدودیت های وزنی برای توشه همراه هر مسافر (هر بلیط) در نظر گرفته شده  که این محدودیت وزنی بین 25 کیلو تا 30 کیلو گرم تعیین شده است ، بنابراین سعی کنید چمدان خود را به نوعی انتخاب کنید که حداکثر این وزن را قادر به  حمل کردن باشند چون هرچه این چمدان ها بزرگتر باشد شما در آن بار خواهید گذاشت.

به هر حال اگر این قانون بسیار ساده را رعایت نکنید یقین داشته باشیدکه هنگام دریافت کارت پرواز در فرودگاه دچار دردسر بزرگی خواهید شد مهمترین اشتباه اکثر مسافران این است که می گویند مثلا ما دو نفر هستیم بنابراین 60 کیلو گرم بار مجاز هستیم که به قسمت بار تحویل دهیم اما این یک اشتباه بسیار رایج بین مسافران است که به تفاوت اضافه بار یا اضافه وزن چمدان خود توجه نمی کنند به یادداشته باشید که هر بسته بار مسافران نباید از 30 کیلوگرم بیشتر باشد هدف این قانون مجموع بار نیست بلکه وزن هر ساک به تنهایی است.

پس سعی کنید که چمدان شما از 30 کیلوگرم سنگین تر نباشد، چون هنگام دریافت کارت پرواز مجبور می شوید وزن این بسته را به زیر وزن مجاز و قانونی برسانید اینجاست که دردسر آغاز می شود. سعی کنید همیشه این قانون را رعایت کنید که می گوید سبک سفر کنید چون دچار دردسر کمتری خواهید شد.

از چمدان که بگذریم به دیگر لوازم خواهیم رسید امروزه اکثر مسافران کامپیوتر شخصی خود را همراه دارند برای این منظور حتما از کوله پشتی مخصوص حمل لب تاپ استفاده کنید چون می توانید علاوه برکامپیوتر چند وسیله لازم را همراه این کوله پشتی حمل کنید . البته به یاد داشته باشید که هرگز وسایلی مثل چاقو، قیچی یا هر وسیله نوکت تیز دیگری در آن قرار ندهید.

اما نکته مهم تر در مورد وسایل که شما قصد دارید آن را همراه خود را به داخل هواپیما ببرید این هست که نباید وزن این ساک بیشتر از 10 کیلوگرم باشد. پس به این محدودیت توجه داشته باشید در این زمینه یک توصیه بسیار کارآمد برای بانوانی که قصد دارند کیف لوازم شخصی خود را به داخل هواپیما ببرند سعی کنید که لوازم شخصی خود را به حداقل برسانید چون کشورهای مختلف در مورد لوازم آرایشی همراه مسافران قوانین مختلفی را رعایت می کنند به عنوان مثال شیشه عطر همراه مسافران که قرار است داخل هواپیما با خود ببرند نباید از 100 میلی لیتر بزرگتر .

کارآمد ترین وسیله هنگام سفر برایی شما تهیه کردن یک کیف کمری قابل اعتماد از نظر کیفیت مواد تشکیل دهند آن است. سعی کنید هنگام خریدن این کیف کمری آنهایی که تعداد محفظه بیشتری و اندازه مناسبی دارند را انتخاب کنید. این کیف کمری در واقع بهترین یار شما هنگام سفرها خواهد بود. می توانید پاسپورت، بلیط و کارت پرواز، بخشی از پول ، یک ماشین حساب کوچک، یک قلم و یک دفترچه یادداشت را داخل آن بگذارید. این کیف کمری نیاز شما به کیف دستی را برآورده خواهد کرد و از درگیر شدن دستان شما جلوگیری خواهد کرد. سعی کنید هر یک از این وسیله ها را در قسمت مجزا قرار دهید تا از مراجعه بیهوده به آنها جلوگیری شود و خطر گم کردن یکی از آنها را برطرف کنید.

به هر حال با توجه به این توصیه ها سعی کنید از برداشتن ساک یا کیسه پلاستیک اضافه همراه خود جدا خودداری کنید چون این وسایل اضافه برای شما هنگام پروازهای طولانی یا تعویض پرواز بسیار مشکل ساز خواهند بود و یا در برخی موارد سرعت تحرک شما را خواهند گرفت. اگر توجه کرده باشید هنگام بازرسی آخر و قبل از سوار شدن به هواپیما شما باید به سرعت توانایی جمع وجور کردن لوازم خود را که از دستگاه کنترل خارج می شوند را داشته باشید بنابراین آزاد بودن دستان شما یک نعمت خواهد بود که کمک شما برای تحرک بیشتر می کند. 

پس از بستن چمدان ها و بار سفر حالا نوبت به انتخاب لباس و عظیمت به فرودگاه رسیده  . بهترین توصیه برای لباس پوشیدن البته با توجه به فصل سفر استفاده از یک دست لباس گرمکن و کفش راحتی به شماست. این لباس علاوه بر ظاهری زیبا آرامش شما هنگام سفرهای طولانی را تضمین خواهد کرد تصور کنید با یک دست رسمی قرار است 10 ساعت داخل هواپیما سفر کنید، بنابراین به این موضوع بیشتر فکر کنید و راحتی لباس را به ظاهر آن ترجیح دهید . البته همیشه امکان تعویض لباس شما درفرودگاه مقصد مهیاست و قبل از ترک فرودگاه می توانید لباس مناسب تری را از داخل چمدان بیرون آورده و بپوشید.

/ 6 نظر / 126 بازدید
سعی

ممنونم اطلاعات خیلی مفیدی بود

عارف

سلام. خیلی ممنون از اطلاعات جامعتون. بسیار مفید بود

Arash

Good points Thanks man!

taghavian

مطالب مفید بود متشکرم

سینا

خیلییی عالی بود مرسییی

نوشین

خیلی مفیدبود برام،ممنون