بررسی چرا و چگونگی خرید لوستر برای منزل


این آویز روشنی بخش ....

از زمانی که انسان برای روشنایی منزل از شمع و روغن استفاده می کرد بسیار گذشته ، در حالی که  فلسفه تابش نور از بالا برای روشنایی بیشتر در منزل همه ما هنوز جاری است. بدون تردید به خاطر داریم این صحنه از فیلم های دوران باستان را که در منزل خانواده های اشرافی آویزهای بسیار بزرگ فلزی با تعدادی شمع از سقف آویزان شده بود و خودنمایی می کرد؛ اکنون هم همان صحنه دوباره تکرار می شود اما با استفاده از جریان الکتریسیته و آویزی ظریف تر از قبل ، در حالی که خبری از اشرافی گری نیست.

به هر حال امروزه استفاده از لوستر برای همه ما به امری طبیعی تبدیل شده و این وسیله جزو یکی از ضروریات زندگی ما شناخته می شود  ولی صرفا به عنوان وسیله ای برای روشنایی به آن نمی نگریم چون می توان با استفاده از یک لامپ ساده هم به روشنایی دلخواهمان برسیم، بلکه قرار است با استفاده از لوستر علاوه بر روشنایی به جلوه و شکوه منزل یا محل کارمان نیز بیافزاییم. بنابراین جای تردید نیست اکثر ما برای خرید و انتخاب این وسیله زمان گذاشته و به دنبال بهترین ها با توجه به توان مالی خودمان هستیم.

تنوع تولید، نوع و جنس و تعداد روشنایی ، لوستر موضوعی است که از همان ابتدا تا کنون ذهن خریداران و تولید کنندگان را به خود مشغول کرده است هرچند از بازار پررونقش شب عید کمی گذشته اما زندگی شهری و تغییر و تحول منازل با توجه به آغاز فصل اسباب کشی هنوز از راه نرسیده است ، به همین دلیل قصد داریم امروز در صفحه بازار به اما و اگر های این آویز روشنی بخش بپردازیم تا علاوه بر انتخاب  بهترین لوستر بتوانند به فکر اقتصاد خانواده نیز باشید.

برای کجا لوستر می خرید؟

همانطور که می دانید ، فضاهای مختلف نیازمند نوری متناسب با کاربرد آن است بنابراین اگر انتخاب مناسب نداشته باشید ممکن است با انتخابی نا مناسب نه زیبایی داشته باشید و نه نور مناسب کاربرد اتاق. به عنوان مثال برای اتاق کاری داخل شرکت نیازی نیست لوستری با شعله های زیاد و متنوع انتخاب کنید و برعکس اگر قصد خرید لوستر برای اتاق پذیرایی دارید باید با توجه به این موضوع محصول مورد نظرتان را انتخاب کنید بگونه ای که مطمئن باشید نور حاصل از روشنایی لوستر کلیه اجزای مبلمان شما را نمایان خواهد کرد.

ارتفاع سقف و وسعت را در نظر بگیرید

امروزه با توجه به توسعه زندگی شهری و البته استفاده از نوآوری های مهندسی منازل و محل کارمان کمی متفاوت تر از چند سال قبل شده است . توسعه آپارتمان نشینی و کوچک شدن ابعاد منازل همه و همه دست به دست هم داده تا آیتم های متفاوتی را هنگام خرید رعایت کنیم .

 به همین دلیل دو نکته  از مهمترین مواردی که اکنون باید هنگام خرید لوستر به آن ها توجه کنیم ارتفاع  و وسعت سقف اتاقی است که برایش مشغول انتخاب لوستر هستیم هرچند معمولا مهندسین هنگام تهیه نقشه ساختمان استانداردهایی را درنظر می گیرند اما بازهم بد نیست خودمان ارتفاع سقف اتاق مورد نظر را اندازه بگیریم و نیم نگاهی هم به وسعت سقف آن داشته باشیم تا مبادا با انتخابی اشتباه دچار دردسر نشویم و برای انتخاب لوستری دیگر دوباره راهی بازار بشویم. لازم به یادآوری است که استاندارد ارتفاع سقف اتاق های امروزی از دو متر و هشتاد و پنج سانت تا سه متر است اما درباره وسعت آن نمی توان استانداردی درنظر گرفت چون متناسب با متراژ منزل تغییر خواهد داشت. امروزه استفاده از سقف های کاذب در منازل یا محل کار بسیار رایج شده است  و تعداد زیادی هالوژن مسئولیت روشنایی محیط را برعهده دارند بنابراین لوستر کاملا زینتی خواهد بود .

سنتی یا مدرن مساله این است؟

کمی به سبک زندگی خودتان دقت کنید و ببینید آیا وسایل داخل منزل یا شرکت شما از طراحی های مدرن امروزی بهره گرفته اند یا اینکه کلا فردی سنتی هستید و این موضوع را در انتخاب وسایل زندگی نیز رعایت می کنید . پس از آن وارد فروشگاه شوید و لوستر مورد نظرتان را انتخاب کنید چون اگر لوستر انتخاب شده شما تناسبی با دیگر لوازم منزل نداشته باشد علاوه براینکه نمی تواند در نمایان کردن جلوه و شکوه منزل یا منزل شما کارایی داشته باشد بدون تردید به سرعت از آن خسته شده و آن را از سقف پایین می آورید.

بنابراین اگر منزل یا محل کاری مدرن را برای خودتان تدارک دیده اید می توانید به محصولات دیجیتالی یا همان لوسترهای ال ای دی امروزی حساب کنید اما اگر هنوز هم سنتی زندگی می کنید نیازی به انتخاب لوسترهای لوکس و مدرن امروزی با کنترل از راه دور نیست.

نحوه نورپردازی لوستر مورد نظرتان را دریابید

نورپردازی لوسترها به طور کلی به سه فرم اصلی سربالا، سر پایین و خوابیده تقسیم می شود. در مدل سربالا، نور به طرف بالا انتشار می یابد و در نتیجه سقف هم روشن خواهد شد ولی در مدل سر پایین نور حاصل به طرف زمین است و سقف تاریک تر از دیگر نقاط اتاق است و در مدل سوم شاخه ها به موازات سقف و به صورت خوابیده قرار دارند و نور بیشتر به طرفین یعنی دیوارها هدایت می شود.

بنابراین می توانید با درنظر گرفتن میزان نور موجود در اتاق به عنوان مثال نورهای ثانویه (دیوارکوب ها، آباژورها یا هالوژن های سقف کاذب ) نوع نورپردازی لوستر را انتخاب نمایید هرچند نکته اصلی محل استقرار یا همان اتاق مورد استفاده آن است.

اتاق ناهارخوری تافته ای جدا بافته !

اگر برای خرید لوستر مناسب اتاق ناهارخوری منزل به بازار رفته اید و قصد نصب لوستر بالای میز ناهارخوری را دارید کمی بیشتر دقت کنید چون این انتخاب شما کمی متفاوت خواهد بود و باید استانداردهای دیگری را برای این منظور رعایت کنید .سعی کنید لوستری انتخاب کنید که بتوانید ارتفاعش را تغییر دهید و ارتفاعش را آن‌قدر پایین بیاورید که تمام ظروف روی میز و نیز غذاهای چیده شده روی آن را به طور کامل روشن کند.

 بهتر است لوستر از سطح زمین بین155 تا 170 سانتی‌متر با توجه به ارتفاع سقف اتاق ناهارخوری فاصله داشته باشد. اندازه لوستر نیز باید حدود 20 تا 30 سانتی‌متر از عرض میز کوچک‌تر باشد تا بتواند نور را به درستی روی میز پخش کند و تقریبا فاصله میز از لوستر باید حدودا 75 سانتی‌متر باشد.

آویزی پرزاویه برای اتاق خواب

همانطور که می دانیم اتاق خواب محلی برای استراحت و آرامش است و نیازی نیست خیلی برای انتخاب لوستر این اتاق سختگیر باشد اما یک قانون را فراموش نکنید که لوسترهای تک شاخه و آویزهای سقفی ساده می تواند آرامش شما را کمی تحت تاثیر قرار دهند چون نور حاصل از آنها باعث خیرگی چشمان هنگام دراز کشیدن روی تخت می شود .

بنابراین با توجه به ابعاد و البته امکانات مالی خانواده سعی کنید تا جای ممکن از لوسترهایی با زاویه استفاده کنید تا نور به جهت های متفاوتی بتابد نه اینکه مستقیم روی تخت خواب تنظیم شده باشد هرچند استفاده از دیوارکوب و دیگر روش های نورپردازی برای این اتاق نیز کارآمد است.

رنگ و تعداد لامپ

دو گزینه ای که معمولا هنگام انتخاب لوستر نادیده گرفته می شوند چون تعداد انبوه لوسترها در فروشگاه مورد نظر و البته زیبایی برخی از آنها مانع از توجه به این دو موضوع می شود. ابتدا از رنگ لوستر شروع می کنیم چون کمی مهمتر از دیگر موارد است . با توجه به امکانات مختلف تولیدی در حال حاضر جای تردید نیست می توانیم فلزهای رنگی برای تولید انواع لوستر در اختیار داشته باشیم در حالیکه تنوع رنگی دیگر وسایل منزل یا محل کارمان را نیز باید برای این انتخاب درنظر بگیریم نوع همخوانی رنگ های گرم و سرد رایج در زندگی ما و البته هارمونی بین آنها می تواند بهترین گزینه را مقابلمان قرار دهد.

همانطور که می دانید میزان نوردهی لوستر به تعداد لامپی که روی آن بستگی ندارد بلکه بیشتر به نوع طراحی معطوف شده است به عنوان مثال هرگز نمی توان از لوسترهایی با شعله های چینی انتظار نوردهی بالایی داشته باشیم چون صرفا وظیفه آنها زیبایی محیط است نه روشنایی در حالی که لوسترهای بدون روکش شعله هایش نوردهی بالاتری دارد پس این نکته را درنظر داشته باشید که به تعداد لامپ های یا اصطلاحا همان شعله های لوستر به خوبی دقت کنید چون زیادی آنها مساوی با پرنوری منزل یا محل کار شما نیست بلکه بیشتر به محل قرار گرفتن و طراحی لوستر دقت کنید.

* کیفیت مواد اولیه را دریابیم

یکی از مهمترین نکاتی که به سلامتی شما نیز ارتباط مستقیم دارد بحث استفاده از محصولات استاندارد در ساخت لوستر است چون در صورت استفاده از محصولات بدون کیفیت ممکن است سلامتی شما و خانواده به خطر بیافتد بنابراین هنگام خرید محصولات مختلف در این زمینه ابتدا به رعایت استانداردهای ایمنی بخصوص در قطعات الکتریکی مثل سرپیچ ها ، نوع سیم مورد استفاده در لوستر دقت کنید و پس تولید کننده آن نیز توجه داشته باشید .

● چگونه یک لوستر را نصب کنیم؟

پیش از هر چیز لازم است یاد آوری کنیم که نصب لوستر کار آسانی نیست و باید در این زمینه از یک کارشناس کمک بگیرید بخصوص اگر لوستری مدرن و امروزی با تعدادی لامپ ال ای دی و منبع تغذیه های مختلفی را انتخاب کرده اید. به یاد داشته باشید صرف‌نظر از شکل و نوع و اندازه لوستر قبل از هر اقدامی ‌باید نسبت به قدرت اتصالات برق اتاق در رابطه با تأمین روشنایی چراغ‌های متعدد لوستر اطمینان به عمل آید. دانستن این نکته نیز بسیار مهم است که کابل (قلابی که معمولا از سقف آویزان است) آویزان از سقف باید آن اندازه استحکام داشته باشد که بدون اینکه بریده شود و یا از سقف جدا شود تاب تحمل وزن لوستر را داشته باشد.

  • قیمت لوستر در بازار تهران

دوباره نوبت به همان دودوتا چهارتای خودمانی رسید و وقتی پرداخت هزینه خرید لوستر است . بطور کلی بازار لوستر ایران هم اکنون مملو از محصولات متنوع شرکتی (تولیدات داخلی ) یا محصولات وارداتی است به همین دلیل بیشتر محصولات شرکتی دارای قیمت هایی کاملا مشخص و متعارف هستند و وارداتی ها هم پیرو نرخ ارز اما بطور کلی قیمت لوستر های معمولی (چوب وفلز) هم اکنون در بازار کشورمان از شاخه ای 50 هزار تومان تا حدود 80  هزار تومان محاسبه می شود و در باره محصولات کریستالی نیز می توانیم از شاخه 70 هزار تومان تا 150 هزار تومان بسته به نوع مواد کاربردی ببینیم.

 

نام کالا

قیمت (تومان)

توضیحات

 

لوستر-ال ای دی-6778-50

 

430000

قطر محصول 50 سانتیمتر

 

لوستر-ال ای دی-6833-50

 

460000

قطر محصول 50 سانتیمتر

 

لوستر-ال ای دی-33293-50

 

410000

قطر محصول 50 سانتیمتر

 

a2321-لوستر برنزی335000

این محصول دارای پنج شاخه است.این محصول بصورت سه شاخه نیز موجود است

 

لوستر برنزی-21034000

این محصول دارای پنج شاخه می باشد.این محصول بصورت سه و هشت شاخه نیز موجود است

 

لوستر-شاخه ای-z520

 

200000

لوستر شاخه ای 12 شاخه

 

لوستر چوب وفلز c827-5

 

200000

لوستر پنج شاخه چوب و فلز

 

لوستر-ال ای دی-ma5044-40

 

300000

لوستر ال ای دی با قطر 40 سانتیمتر

 

لوستر برنزی-150

 

370000

این محصول دارای پنج شاخه می باشد.این محصول بصورت سه و هشت شاخه نیز موجود است

توضیح لیست قیمت شرکتی مربوط به پایان سال 1392 است و هنوز قیمت جدید شرکت اعلام نشده است

جدول قیمتی مدل های سنتی و لوستر های کریستالی

نام محصول

قیمت (تومان)

توضیحات

 

لوستر کریستالی-7022

 

835000

قطر محصول حدود چهل و پنج سانت

 

لوستر کریستالی-A7024

 

780000

قطر محصول حدود چهل و پنج سانت

 

لوستر کریستالی-7024

 

785000

قطر محصول حدود چهل و پنج سانت

 

لوستر کریستالیc-7023

 

790000

قطر محصول حدود چهل و پنج سانت

 

 

لوستر کریستالی-7017

 

 

785000

قطر محصول حدود چهل و پنج سانت

این محصول دارای شصت و هفت عدد گوی و قابلیت نصب هشت عدد لامپ را دارا ست

 

لوستر کریستالی

- 480 7025

 

775000

قطر محصول چهل و هشت سانتیمتر

 

لوستر کریستالی - 7020C

 

735000

قطر محصول حدود چهل و پنج سانت

 

لوستر کریستالی - 7021

 

740000

قطر محصول حدود چهل و پنج سانت

 

لوستر کریستالی - 6951

 

 

729000

قطر محصول حدود چهل و پنج سانت

این محصول دارای نود عدد گوی و قابلیت نصب هشت عدد لامپ را دارست

 توضیح لیست قیمت شرکتی مربوط به پایان سال 1392 است و هنوز قیمت جدید شرکت اعلام نشده است

 

نام محصول                                              قیمت (تومان)                 

لوستر-ال ای دی-59271-50

490000

لوستر-ال ای دی-33293-80

780000

لوستر-ال ای دی-33293-50

410000

لوستر-ال ای دی-8928-80

780000

لوستر-ال ای دی-8928-60

550000

لوستر-ال ای دی-6845-60

590000

لوستر-ال ای دی-6778-80

725000

لوستر-ال ای دی8357-80

765000

لوستر-ال ای دی5082-80

980000

لوستر-ال ای دی5044-40

280000

لوستر برنزی چهار یا پنج شاخه

340000 تا 38000

لوستر ریختگی مدل شمعدانی

300000 تا ...

لوستر چوب و فلز

150000 تا ...

            قیمت دریافتی از فروشگاه های خیابان لاله زار و گلوبندگ در تاریخ 29/1/93

 

/ 0 نظر / 22 بازدید