جهیزیه نورسیده را با دقت و حوصله انتخاب کنیم

جهیزیه‌ای برای عضو جدید خانواده

جهیزیه نورسیده چند؟

این هفته بازارجام جم از چند و چون خرید سیسمونی نوزاد برایتان می‌گوید

نویسنده: عماد عزتی

یکی از زیباترین خاطرات والدین در دوران زندگی مربوط به آماده سازی منزل و تدارک لوازم مورد نیاز  برای حضور عضوی تازه در خانه است و بدون تردید هرگز این لحظات و خاطراتش از ذهن آنها پاک نخواهد شد اما نباید فراموش کرد ممکن است شور و اشتیاق حضور نورسیده برای والدین بخصوص برای اولین فرزند آنچنان باشد که هنگام  تهیه و تدارک لوازم مورد نیاز نوزاد یا همان سیسمونی گاهی دچار مشکل شده و با انتخابی اشتباه کمی دچار دردسر شوند.

 از این رو بازار جام جم این هفته سری به بازارهای معروف سیسمونی در پایتخت یعنی خیابان سنایی ، خیابان بهار و جمهوری زده تا برای آنهایی که منتظر حضور عضوی تازه در خانه هستند با زیر و بم این بازار رنگارنگ و پرنشاط آگاه شده و با دقت انتخاب کنند تا علاوه بر خریدی اقتصادی به سلامت و بهداشت دلبندشان نیز توجه کرده باشند.

بدون فهرست خرید از منزل خارج نشوید

بطور کلی با توجه به سبک زندگی و عرف امروزی جامعه ما لوازم سیسمونی به برخی اقلام مشخص تقسیم بندی خواهد شد که هرکدام دارای زیر مجموعه‌های متفاوتی هستند و لوازم اتاق خواب کودک، لوازم شخصی و بهداشتی ، لوازم حمل ونقل و تجهیزات خوراک نوزاد را می‌توان به عنوان جهیزیه نورسیده درنظر گرفت که هر کدام از این بخش‌ها اما و اگرهای خاص خود را داشته و نیازمند توجه ویژه‌ای هستند.

از این رو اگر شما هم جزو آندسته از والدین هستید که منتظر تولد دلبندتان هستید بد نیست قبل از هرکاری برای تهیه سیسمونی اقدام به نوشتن فهرستی کامل از اقلام و لوازم مورد نیاز کنید تا مبادا با توجه به شرایط موجود و البته شور و اشتیاق ذهنی برخی از اقلام را فراموش کرده یا اینکه برخی اقلام غیر ضروری را تهیه کنید این درحالی است که با این روش می‌توانید با دسته بندی اقلام شبیه به هم هربار که از منزل خارج می‌شوید گروهی از لوازم را متناسب با بازارشان تهیه کرده و دوباره به منزل بازگردید با استفاده از این فهرست نه تنها می‌توانید در زمان خود صرفه جویی کنید بلکه می‌توانید کمک بزرگی به اقتصاد خانواده نیز داشته باشید چون هرگز کالایی غیر ضروری یا تکراری نخواهید خرید.

بودجه ای درنظر بگیرید

هرچند تهیه لوازم سیسمونی براساس برخی قوانین نانوشته برعهده خانواده مادر نوزاد قرار گرفته اما با توجه به بروز برخی تغییرات در سنت‌ها و سبک زندگی ما ممکن است این خود والدین باشند که قصد تهیه لوازم و تجهیزات مورد نیاز نوزاد را داشته باشند، اما بدون تعارف این قدرت اقتصادی خانوادهاست که حتی می‌تواند شور اشتیاق خرید لوازم برای اولین فرزند را تحت تاثیر خود قرار داده و گاهی از تنوع لوازم سیسمونی بکاهد یا اینکه برآنها بیافزاید.

این درحالی است که همه والدین علاقمندند برای فرزندان خود بهترین لوازم و وسایل را تهیه کنند از این رو چه مادر بزرگ و پدر بزرگ مادری قصد خرید داشته باشند یا اینکه خود مادر و پدر نوزاد دست به جیب شده باشند بد نیست قبل از اینکه از خانه خارج شویم با توجه به فهرست و اقلامی که نیاز داریم محدوده بودجه‌ای در این زمینه تعیین کنیم تا با این کار نه تنها از سردرگمی هنگام مراجعه به بازار خلاص شویم بلکه بتوانیم اقتصادی و مفید نیز با لذت برای دلبندمان لوازم موردنیازش را تهیه کنیم.

دنیای مجازی مقدمه‌ای برای واقعیت خرید مناسب

پس از اینکه فهرست اقلام مورد نیاز را تهیه کرده و بودجه‌ای متناسب با آن نیز درنظر گرفتید بد نیست به نکته‌ای اساسی اما دور افتاده از دید بسیاری از والدین هنگام خرید سیسمونی اشاره کنیم؛ چون این نکته می تواند امتیازات ویژه‌ای برای والدین به ارمغان آورده و آنها را نسبت به خریدی کاملا معقول امیدوار کند تا با حوصله و دقت دست به انتخاب لوازم مورد نیاز دلبندشان بزنند.

هرچند شور و اشتیاق والدین برای تهیه سیسمونی تقریبا مانع بزرگی برای انتخاب دقیق و صحیح برخی اقلام و لوازم مورد نیاز نوزادان است؛ اما همانطور که می‌دانید شرایط جسمی و روحی مادران در دوران بارداری نیز عاملی مضاعف در این زمینه است. چون مادران باردار برای مدت طولانی نمی‌توانند خارج از منزل سپری کنند همین موضوع در خرید سیسمونی باعث ایجاد مشکل خواهد بود و باید برای آن راهکار مناسبی را درنظر گرفت و اینجاست که می توانیم روی صفر و یک‌های دنیای مجازی حساب ویژه‌ای باز کرده و تا حدود زیادی مشکل را برطرف کنیم.

والدین با استفاده از این روش می‌تواند متناسب با فهرستی که قبلا تهیه کرده‌اند از تنوع بازار متناسب با نیاز  توان مالی خود اطلاعات مفیدی را کسب کرده و برای انتخاب مستقیم به فروشگاه و مرکز خرید موردنظر مراجعه کنند نه اینکه برای مدت طولانی در ترافیک شهری  از این فروشگاه به فروشگاه دیگر مراجعه کنند.

چشم و هم چشمی ممنوع

شور و شوق قدم نورسیده گاهی اوقات باعث مقایسه‌های غیر ضروری میان لوازمی که دوستان یا فامیل دیگر برای نوزاد خود خریده‌اند خواهد شد و انبوهی از لوازم غیر ضروری را از فروشگاه روانه اتاق کودک می‌کند که نه تنها باعث از بین رفتن منابع مالی خانواده می‌شود بلکه گاهی اوقات باعث دردسر والدین برای جا دادن آنها در گوشه و کنار منزل نیز می‌شود. از این رو بد نیست درباره لوازم غیر ضروری سیسمونی که مدتی است مد شده و جای خود را در میان خرید والدین باز کرده بدانیم .

  • تاب برقی: هرچند کارکرد این وسیله نوظهور در میان لوازم کودکان مانند گهواره خودمانی است اما تجهیزات و لوازم اضافه آن باعث شده تا برخی از خانواده‌ها این وسیله را به عنوان بهترین راه حل ساکت کردن نوزاد انتخاب کنند اما به سرعت دریابند که ای کاش به جای این وسیله تجهیزات ضروری‌ دیگری را برای نورسیده خود تهیه کرده بودند .
  • شنل شیردهی: یکی از مواردی که مادران هنگام شیردهی به نوزاد معمولا درگیر آن هستند بحث پوشش آنهاست بخصوص اگر در محیطی عمومی باشند و همین موضوع تولید کنندگان را برآن داشته تا شنلی خاص با نام شنل شیردهی برای مادران تهیه کنند تا مادران بتوانند در شرایط گوناگون با حفظ حریم خصوصی خود اقدام به شیردهی نوزاد کنند. شنل شیردهی اگرچه در نگاه اول راه حلی بسیار مناسب برای این مشکل است اما با کمی دقت مشکلات آن را خواهیم دید که عبارتند از:

 1. معمولا نوزاد علاقمند است هنگام شیر خوردن از سینه مادر صورت وی را دیده و با دست به سمت او اشاره کند یا اینکه بدن مادرش را لمس کند بنابراین این وسیله مانع بزرگی برای ایجاد ارتباط کودک با مادرش است و معمولا کودک از وجود آن ابراز ناراحتی خواهد کرد.

2. با توجه به اینکه معمولا شنل شیردهی موجود در فروشگاه‌ها از جنس پلاستیک تهیه شده است بخصوص در فصل گرما حرارت محیط همراه دمای بدن مادر باعث تعریق بیش از حد مادر و نوزاد خواهد شد و دلیلی کافی برای استفاده نشدن این وسیله است.

 3.اما مهمترین مشکل درباره شنل شیردهی این است که در بارداری اول معمولا مادر برای شیردهی دچار مشکل هستند و مشغول تمرین کردن در این زمینه خواهند بود پس این وسیله مانع بزرگی برای یافتن بهترین راه شیردهی نوزاد خواهد بود. 

  • دستگاه استریلایزر: اگرچه بحث بهداشت برای لوازم تغذیه کودکان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است اما فراموش نکنید این دستگاه که بیشتر برای استریل کردن شیشه شیر نوزاد استفاده می‌شود واقعا زیاد کارآمد نیست چون معمولا با توجه به برند و مدل شیشه شیر متفاوت هستند که برای تهیه کردن آن هزینه زیادی باید صرف شود در حالی که همان روش سنتی یعنی جوشاندن در قابلمه می‌تواند مفید‌تر باشد. این درحالی است که نباید فراموش کرد بزرگ شدن نوزاد در محیطی کاملا استریل گاهی اوقات در آینده دردسر ساز خواهد بود.

 

داخلی یا خارجی کدام گزینه صحیح است؟

قبل از هرچیز بد نیست به یاد بیاوریم این ضرب المثل بسیار معرف را که می‌گوید: «مرغ همسایه غاز است». اگر به تعبیر دقیق این ضرب المثل خوب دقت کنیم در این زمینه یعنی تهیه سیسمونی نیز می‌توانیم به خوبی از آن استفاده کنیم چون هرچند به تعبیری استفاده از برخی برندهای معتبر لوازم بچه می‌تواند انتخابی مطمئن برای والدین باشد اما نباید فراموش کنیم بسیاری از لوازم مورد نیاز در سیسمونی از تکنولوژی خاصی برخوردار نیستند و می‌توان روی پیشرفت تولیدات داخلی حساب ویژه‌ای باز کنیم.

 بنابراین سعی کنید هنگام خرید اقلامی که دارای مشابه داخلی هستند مثل پوشاک یا سرویس اتاق خواب کودک و با برندهای معتبری میان مصرف کنندگان شناخته شده‌اند دست به  انتخاب بزنیم با اینکار علاوه بر حمایت از تولیدات داخلی می‌توانیم نسبت به دریافت خدمات پس از فروش در برخی موارد مثل سرویس اتاق خواب کودکان دلخوش بوده و در صورت نیاز بدون نگرانی به کارخانه سازنده مراجعه نماییم.

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 6 بازدید