چگونه سلامتی خود را در هواپیماهای مسافرتی حفظ کنیم

با توجه به بروز برخی بیماری های همه گیر مثل آنفلوآنزا و دیگر بیماری های ویروسی نوین که در چند سال اخیر اذهان عمومی را به خود اختصاص داده اند لازم است نکات بهداشتی در سفرهای ما بیشتر رعایت شود. طبق نظر کارشناسان پزشکی و سلامت جامعه بافزونی یافتن مسافرت های هوایی و استفاده از هواپیماهای مسافرتی و همچنین گسترش صنعت هتلداری در سطح جهان خطر ابتلا به برخی از بیماری هی ویروسی و قارچی به این دلیل افزایش یافته است بنابراین اهمیت کنترل و حفظ برخی اصول هنگام سفر برای ما ضروری تر به شمار می آید.

کارشناسان می گویند با افزایش این گونه سفرها و عدات مردم محیط هواپیماها و شاید اطاق های هتل ها آلوده تر از سابق شده به گفته آنها این دو محیط که بیشترین سطح تماس با بدن انسان در این محیط هاست بیشترین میزان آلودگی به باکتری ها و ویروس ها را به خود اختصاص داده اند که هر یک از این آلودگی ها به تنهایی می تواند سلامتی شما را به خطر بیاندازد بنابراین باید دقت بیشتری در حفظ بهداشت خود داشته باشید.

آلوده ترین مکان ، دستشویی هواپیماست

طی یک تحقیق که توسط سازمان بهداشت و ایمنی سلامت ایالات متحده آمریکا در مورد بهداشت داخل کابین هواپیما انجام شده مشخص شده است که آلوده ترین مکان در داخل کابین هواپیما دشتسویی و سرویش بهداشتی آن است. این گزارش بیان می کند همانطور که می دانیم در هر پرواز صدها نفر داخل یک فضای محدود قرار خواهند گرفت که مجبور هستند در مدت پرواز از دو یا سه دستشویی مشترک استفاده کنند که این مسئله باعث افزایش آلودگی خواهد بود.

براساس همین گزارش هنگام پرواز یک هواپیمای متوسط تجاری بین مسافران داخل کابین هواپیما که قادر به حمل حدود 150 مسافر است تقریبا 5 نفر بیمار وجود دارد که البته درصد زیادی از این بیماران به بیماری های ویروسی مثل آنفلوآنزا و سرماخوردگی دچار هستند و مجبور هستند از همین سرویس بهداشتی مشترک استفاده می کنند.

طبق برخی اطلاعات این گزارش به دلیل کوچکی فضای سرویس بهداشتی هواپیما امکان رعایت برخی اصول بهداشتی توسط مسافران تا حدودی کاهش می یابد . به عنوان مثال فضای محدود دستشویی باعث می شود که کاربر نتواند به خوبی دست های خود را با آب و صابون شستشو دهد.  بنابراین انواع وسیله هایی که همگی مجبور هستیم به آنها داخل این فضای محدود دست بزنیم دارای سطح بالایی از آلودگی خواهند بود.

به همین دلیل کارشناسان عنوان می کنند که بهترین راهکار برای جلوگیری از آلودگی دستهای ما استفاده از دستمال های مرطوب برای باز و بسته کردن درب سرویس های بهداشتی داخل کابین هواپیما خواهد بود ، این دستمال ها معمولا آغشته به مواد ضد عفونی کننده دست هستند بنابراین بهترین گزینه برای نظافت دستها خواهد بود.

از سوی دیگر دکتر هارون ای گِلَت ، مدیر عامل بیمارستان سنت جوزف در نیویورک و سخنگوی انجمن بیماری های عفونی ایالات متحده آمریکا عنوان می کند: به عقیده من آلوده ترین مکان داخل کابین هواپیما سرویس های بهداشتی آن است بنابراین سعی کنید تماس بدون خود را با این محیط به حداقل برسانید و هنگام استفاده از آن از دست زدن به کلیدها و درب اصلی بدون محافظ خودداری کنید به این صورت که حتما با یک دستمال مرطوب از این وسیله ها استفاده کنید و برای استفاده از توالت حتما از پوشش های یک بار مصرف آماده که در داروخانه ها در دسترس شماست استفاده کنید تا از تماس بدن خود با توالت جدا خودداری کرده باشید.

صندلی هواپیما مکان مناسبی برای انتقال آلودگی

یکی دیگر از کارشناسان مسایل عفونی در ایالات متحده آمریکا دکتر مارتین مایرز، مدیر شبکه ایمن سازی می گوید: صندلی هواپیما در مقام دوم از نظر آلودگی و انتقال بیماری قرار گرفته . بنابراین به عقیده ایشان ضدعفونی کردن این وسیله قبل از نشستن روی آن مهمترین نکته رعایت بهداشت هنگام پرواز است. توجه داشته باشید که دو قسمت اصلی این صندلی یعنی دسته ها و سینی های مخصوص غذا مورد نظر این کارشناس بوده . این متخصص می گوید : شرکت های هواپیمایی طبق قوانین عمومی IATA  موظف هستند به رعایت نکات بهداشتی داخل کابین هواپیما ، اما به دلیل کثرت کار و کمبود وقت شاید به خوبی این کار انجام نشده باشد بنابراین با استفاده از یک دستمال مرطوب خودتان این اقدام را می توانید کامل کنید.

در این زمینه ماری جکسون یکی از سرمهمانداران خطوط هواپیمایی آمریکا می گوید : من بارها دیده ام که برخی از مادران هنگام پرواز کودکان خود را روی سینی های غذا تمیز می کنند و در برخی موارد پوشک کثیف خود را روی آن قرار می دهند البته این مهماندار می افزاید که این موضوع بسیار نادر اتفاق می افتد اما گاهی اوقات به دلیل خسته شدن مادران و ناچاری آنها در هنگام پروازهای طولانی و در تنگنا قرار گرفتن آنها قادر به حفظ و رعایت برخی قوانین نیستند که البته این توجهی برای رعایت نکردن بهداشت عمومی نیست اما اتفاق هر ساله بارها اتفاق می افتد.

نکته مهم دیگری که داخل کابین هواپیما باید رعایت کنید این است که  جز در مواقع ضروری به کتابچه ها و وسایل داخل سبد جلوی صندلی خود دست نزدید این وسایل هنگام هر پرواز بارها مورد استفاده دیگران قرار گرفته و شما از سلامتی آنها آگاه نیستید به همین دلیل می تواند با سطح بالای آلوده همراه باشند و این آلودگی را به بدن شما انتقال دهند.

در کابین هواپیما از بیماران دوری کنید

اگر هنگام سوار شدن به داخل هواپیما با فردی روبرو شدید که علایم مشهود بیماری را دارد حتما از او فاصله بگیرید و اگر تصادفا این فرد کنار شما نشسته بود از مهماندار بخواهید که در صورت امکان جای شما رو تغییر دهد.

دکتر مایرز می گوید: در فوریه سال 2010 میلادی یکی از خطوط هوایی انگلستان هنگام پرواز یکی از مسافرانش که زنی 27 ساله بود دچار حادثه شد و از حال رفت پس از رسیدگی سرمهماندار متوجه شد که این زن به سرخک مبتلا شده . بنابراین از کلیه مسافران پرواز خواست که در اولین فرصت به پزشک معالج خود مراجعه کنند و در طول پرواز از ماسک استفاده کنند .

به عقیده این پزشک خطر ابتلا مسافران به بیماری هایی که از طریق هوا منتقل می شوند در طول سفرهای هوایی بسیار بیشتر از شرایط عادی خواهد بود. او سرخک ، آنفلوآنزا و سرماخوردگی را از شایعترین انواع بیماریها هنگام سفرهای هوایی می داند و می گوید همانطور که در تمامی رسانه ها اعلام شده اولین نکته برای جلوگیری از این بیماری ها حفظ فاصله حداقل یک متر و نیم از فرد بیمار ضروری است اما این موضوع در هنگام سفرهای هوایی واقعا امکانپذیر نیست بنابراین درصد ابتلا بیشتر خواهد شد او از مسافران خواست در صورت مشاهده علایم بیماری از مسافرت خودداری کنند تا هم سلامتی خود و هم دیگران را به خطر نیاندازند. همچنین ایشان استفاده از ماسک و نظافت دستان با دستمال مرطوب در طول پرواز را بهترین راه حل و پیشگیرانه دانست.

پتو و بالش داخل کابین هواپیما آلوده هستند

رتبه سوم انتقال آلودگی به بالش و پتو داخل هواپیما اختصاص یافته است. دکتر شلدون می گوید : طبق آمار اعلام شده پیش تر این مطلب در یک پرواز تجاری معمولی حداقل 5 بیمار مبتلا به سرماخوردگی یا آنفلوآنزا داخل کابین خواهد بود که این آمار در برخی از فصول سال شاید دو برابر باشد . بنابراین استفاده از این گونه وسایل مشترک مثل پتو، بالش  بسیار خطرساز خواهد بود .

این پزشک و متخصص می گوید: طبق قوانین جدید هواپیمایی این گونه وسایل باید صرفا به صورت یکبار مصرف در اختیار مسافران قرار گیرد اما برخی از این شرکت ها قادر به تامین هزینه های این کار نیستند و شاید در خوش بینانه ترین حالت روزانه این تعویض را انجام دهند بنابراین بیشترین مرکز تجمع ویروس خواهند بود چون طی یک روز این هواپیما شاید صدها مسافر را جابه جا کرده باشد. این کارشناس می گوید: بهترین روش استفاده از پتو و بالش یکبار مصرف و اختصاصی شماست که امروزه با ابعاد و وزنی کم توسط شرکت های تجاری در اختیار شما قرار خواهد گرفت به عنوان مثال برخی از بالش ها را می توان باد کرد و مورد استفاده قرار داد و پس از پایان سفر آن را دوباره داخل کیف دستی خود قرار دهید .

ایستگاههای بازرسی نیز آلوده هستند

اما یکی از مراکز آلوده که تا کنون شاید کمتر به آن توجه شده ایستگاه های بازرسی قبل از سوار شدن به هواپیماست. اگر دقت کرده باشید تعدادی سبد و دمپایی در این ایستگاه قرار داده شده تا هنگام بازرسی شما از این وسایل استفاده کنید بنابراین این وسایل هروزه چندین هزار بار توسط مسافران و مراجعان به فرودگاه مورد استفاده قرار می گیرد که بیشترین سطح آلودگی را می توانند در بر داشته باشند به عنوان مثال این دمپایی ها می تواند اصلی ترین عامل انتقال بیماری های پوستی و قارچی باشد و سبدها نیز می توانند برخی از ویروس ها را نیز انتقال دهند . این متخصص می گوید بهترین روش برای جلوگیری از تماس دمپایی با پاهای شماست استفاده از جوراب هنگام به پا کردن دمپایی هاست به یاد داشته باشید که این جوراب ها را بشویید و در نور مستقیم آفتاب خشک کنید و در مورد سبدها به یاد داشته باشید که در اولین فرصت پس از عبور از این ایستگاه دستهایتان را با آب و صابون بشویید یا با مواد ضدعفونی کننده تمیز کنید.

این کارشناسان همگی متعقدند که اگر این قوانین بسیار ساده و پیش پا افتاده را هنگام سفرهای هوایی خود رعایت کنید مطمئن باشید که احتمال بیماری شما به امراض یاد شده در حد صفر خواهد بود و تعطیلات خوبی را خواهید داشت این کارشناسان مهتمرین توصیه ای که به مسافران هوایی دارند برداشتن یک بسته دستمال مرطوب ، بالش و پتوی یکبار مصرف و چند عدد ماسک بوده البته قبل از اینکه از خانه خارج شوید بهتر است این وسایل را در کیف دستی خود بگذارید تا فراموش نشوند.

عماد عزتی- مجله تراول

 

  

 

 

/ 3 نظر / 18 بازدید
نگار

سلام برای کسب درآمد 100% واقعی و بدون هیچگونه هزینه ای از طریق پیامک یک فرصت استثنایی در انتظار شماست با عضویت رایگان در این سیستم و فعال سازی اکانت خود، به ازای هر پیامکی که برای شما ارسال می شود، مبلغی به حساب شما در سایت افزوده می شود. که می توانید این مبلغ را پس از رسیدن به حد نصاب 5000 تومان دریافت نمایید. در این سیستم با توضیحات داده شده در سایت می توانید به درآمد چشمگیری برسید. این سیستم کاملاً حقیقی می باشد و کلیه جوایز و قرعه کشی ها و مبالغ پرداختی توسط شرکت اینسا (به شماره ثبت 383296) تضمین گردیده است. لطفاً پس از ثبت نام حتماً حساب خود را با کدی که در اختیارتان قرار میگیرد فعال کنید. یکی از امکانات فوق العاده ای که این سیستم دارد این است که پیامک های مرتبط با سن ، علایق ، شغل و... کاربر ارسال میکند. فرصت رو از دست ندهيد موفق باشید [قلب]

h

عکس خنده دار جالب و ديدني کليه سوژه حتما به وبلاگم سر بزن از خنده رودبر مي شي . در ضمن اگر دوست داشتي منو به اسم "عکس خنده دار" لينک کن و بهم بگو تا منم لينکت کنم http://photos.rozblog.com/