جشنواره‌های بالن سواری در سراسر دنیا

یکی از ورزش های بسیار پرطرفدار در جهان بالن سواری می باشد که البته ورزش ارزان قیمتی نیست و امکانات خاص خودش را لازم دارد اما چند سالی است که در سراسر جهان در فصول مختلف سال جشنواره هایی برگزار می شود که البته بهترین و زیباترین آنها درفصل تابستان در کشور روسیه می باشد . در این جشنواره ها جمعی از بالن سواران حرفه ای از سراسر دنیا گردهم می آیند و برای به نمایش گذاشتن توانمندی های خود و حتی نحوه طراحی بالن خودشان به مبارزه با هم می پردازند .

برگزاری این گونه جشنواره ها یا مسابقات در کشورهای مختلف دنیا به غیر از جنبه تفریحی آن از نظر جذب گردشگر نیز بسیار با اهمیت بوده است بطوری که هنگام برگزاری اینگونه جشنواره ها در کشورهای مختلف تعداد زیادی از طرفداران و علاقمندان این رشته ورزشی به مکان برگزاری جشنواره مسافرت می کنند و باعث رونق کسب وکار و مشاغل مربوط به صنعت گردشگری در آن منطقه می شوند که البته جنبه معرفی فرهنگ و تمدن کشور و منطقه برگزاری جشنواره برای میزبان و برگزار کننده شاید بیشتر از خود جشنواره اهمیت داشته باشد.

برخی ا کارشناسان صنعت گردشگری معتقد هستند تقریبا 50 درصد از کسانی که بخاطر برگزاری این جشنواره و در مدت برگزاری جشنواره به منطقه برگزاری جشنواره سفر کرده بودند برای بار دوم و برای تفریح بدون برگزاری هیچگونه جشنواره ای به آن منطقه سفر می کنند که در واقع برگزاری این جشنواره ها خود به نوعی یک سرمایه گذاری بسیار مطمئن در زمینه صنعت گردشگری در کشورشان بوده است.

این جشنواره ها و یا حتی می توان گفت مسابقات چندین روز طول می کشد که در این مسابقات یک مسیر معمولان مشخص می شود و گروههای شرکت کننده باید فاصله به نقطه شروع و پایان را در زمانی مشخص طی کنند که البته هرگروهی که زودتر به مقصد برسد حتما برنده جایزه ای هم خواهد بود . هر یک از گروه های شرکت کننده در این مسابقات خود به دو بخش تقسیم می شوند یک گروه که درون بالن مشغول پرواز از نقطه شروع تا نقطه پایان هستند و گروه دیگر روز زمین همان مسیر را طی می کنند که معمولا وسایل لازم جهت شرکت در این مسابقه را برای گروه خودشان که شامل مواد غذایی یا حتی وسایل لازم جهت اشکالات احتمالی و ... را حمل می کنند و مسیر حرکتی بالن خودشان را با دستگاه جی پی اس از روی زمین کنترل می کنند و دایم با هدایت کننده بالن در تماس هستند و مسیر او را اصلاح می کنند.

از جمله جشنواره های مهم در این زمینه را می توان از جشنواره روسیه ، لهستان، لندن و تایلند نام برد که این جشنواره ها بین المللی هستند و هر گروه شرکت کننده در آن سعی دارد به نوعی از فرهنگ کشور خود برای دیگران عنوان کند البته با حضور خود در این مسابقه و همراه بالن های طراحی شده که گاهی هم بی ارتباط با فرهنگی آن تیم نیست. البته باید به یاد داشته باشیم که این ورزش خالی از خطر نیز نیست و تقریبا هرساله با حادثه ای در هنگام برگزاری مسابقات همراه بوده که البته خوشبختانه اکثر آنها بدون خسارت جانی بوده است.

البته از نظر هنر عکاسی برگزاری این مسابقات همیشه سوژه بسیار خوبی برای عکاسان حرفه ای از سراسر دنیا می باشد که همیشه به ثبت آثار بسیار زیبا و خیره کننده ای منتهی می شود.

حال با توجه به جنبه های بسیار مثبت این گونه جشنوارهها و پتانسیل بسیار بالای ایران به خاطر جوان بودن جامعه ، ای کاش مسئولین ورزشی کشور بتوانند سازمانی برای برگزاری اینچنین جشنواره هایی در کشور تشکیل دهند و هماهنگی های لازم را با ارگان های مربوطه به عمل آورند بطوری که شرایط بسیار مناسبی برای برگزاری اینگونه جشنواره ها در کشور را ایجاد کنند تا به این واسطه سالانه حجم زیادی ارز را  توسط صنعت گردشگری به ایران وارد کنند و البته بتوانند از طریق برگزاری اینگونه جشنواره ها فرهنگ بسیار غنی ایران را به دیگر کشورها صادر کنند و باعث جلب توریست بیشتربه ایران باستانی بشوند.

به همین دلیل و جهت ایجاد انگیزه در مسئولین این امر تصمیم گرفتم تعدادی از عکس های زیبای این مسابقات را با شما به اشتراک بگذارم تا شاید روزی شاهد برگزاری اینگونه مسابقات بین المللی در ایران باشیم و آسمان کشورمان را پر از بالن های رنگارنگ ببینیم.

عکس ها : رویترز

 

 

 

 

 

 

/ 1 نظر / 5 بازدید
چهره پنهان

خیلی قشنگ خدا کنه یه روز تو کشور منم چنین جشنواره ای برگزار باشه وقتی چهار یا پنج ساله بودم چنین فکری توی ذهنم بود واقعا جشنواره زیبایی