جشواره یخ هاربین

گرمای تابستانی بهانه ای شد تا کمی از سرمای یخ و فصل زمستان سخن  بگوییم تا کمی از گرمای تابستان را بکاهد و باعث شادابی روحیه ها شود.

از قدیم تغییرات درجه هوا خود دلیل اصلی سفر یا همان ییلاق و قشلاق بوده بنابراین با معرفی یکی از فستیوال های زمستانی در چنین شما را به ییلاقی خواندنی دعوت می کنم.

جشنواه یخ هاربین که هر ساله از 5 ژانویه (15 دی ماه ) به مدت یکماه در مرکز استان Heilongjiang واقع در شمال چین  برگزار می شود و با توجه به آب و هوای قطبی این منطقه بهترین مرکز برای برپایی بزرگترین جشنواره یخی در این کشور است. پس از سال 1985 این شهر یعنی هاربن در جهان به عنوان شهر یخی شناخته شد و هر سال توانسته به شهرت بیشتری دست یابد این شهر که در شمال شرقی کشور پهناور چین واقع شده با فانوس های یخی خود توانسته توجه تعداد بی شماری از گردشگران و هنرمندان را به خود جلب کند البته هرگز گرمای این فانوس ها توانایی ذوب کردن این شور و هیجان را نداشته، بلکه به جذب بیشتر گردشگر به این منطقه کمک کرده است و میلیون ها دلار درآمد برای کشور چین به همراه داشته.

این فانوس ها در سال های 1644 الی 1911 میلادی و سلسله چینگ توسط ماهیگران و ساکنان مناطق شمالی چین در طول زمستان ساخته می شد و در واقع  به نوعی اسباب بازی کودکان نیز بود کم کم ساختن اینفانوس ها به سنت تبدیل شد و پس از آن به عنوان جشنواره در بین مردم چین و ساکنان همان منطقه شناخته شد. ماهیگران چینی به گونه ای این فانوس ها را درست می کردند که بتوانند از آنها با توجه به  بادهای شدید منطقه برای روشنایی استفاده کنند.

آنها مقداری آب را در سطل می ریختند و یک قطعه چوب را به گونه ای در آن قرار می‌دادند که پس از یخ زدن و بیرون آوردن قطعه چوب قالبی از یخ با یک حفره به وجود می آمد بعد با قرار دادن شمعی در داخل این حفره و روشن کردن آن در واقع یک فانوس یخی داشتند این فانوس در مقابل بادهای شدید کاملا مقاوم و پایدار بود و به دلیل برودت بسیار زیاد هوا گرمای حاصل از شمع هرگز این فانوس یخی را ذوب نمی کرد .

امروزه از همین روش ساختن فانوس های یخی که سالها پیش ماهیگران بومی این منطقه استفاده می کردند برای ساختن آثار هنری دیگری در جشنواره هاربین استفاده می شود بطوری که ماده اصلی ساختن این آثار هنری برف و یخ است، اما داخل آنها به جای شمع از گل و میوه و دیگر وسایل تزئینی استفاده می شود.

جشنواره هاربین هر ساله دریچه نوینی یا به عبارت دیگر جهان یخی جدیدی را برای بازدید کنندگان از این جشنواره بین المللی می گشاید و باعث شگفتی و حیرت آنها می شود. در این جشنواره آثار زیادی به نمایش گذاشته می شود اما اگر مایل به دیدن آثاری منحصر به فرد و زیبا هستید باید به یکی از سه منطقه معروف در این شهر بروید و از دیدن این آثار بسیار زیبا لذت ببرید.

1.        پارک جزیره خورشید the sun island park

2.        هاربین آیس و دنیای برفی Harbin ice and snow world

3.        ژائولین پارک Zhaolin park

پارک جزیره خورشید

این پارک یکی از معروف ترین نمایشگاههای مجسمه سازی و در واقع بزرگترین نمایشگاه یخی در محیط بسته و سالنی است. دربهای این موزه در ماه نوامبر هر سال بروی بازدید کنندگان و عموم مردم گشوده می شود. امابه یاد داشته باشید که وقتی قصد بازدید از این نمایشگاه را دارید حتما لباس مناسب به تن داشته باشید تا با توجه به دمای بسیار سرد داخل سالن این نمایشگاه با حوصله بیشتری به آثار هنری موجود در آن توجه کنید و هنگام نوشیدن یک فنجان قهوه گرم از دیدن این همه آثار هنری زیبا لذت ببرید.

هاربین آیس و دنیای برفی

این منطقه در سال 1999 میلادی به دنیای یخی چین افزوده شده و جهان نیز آن را شناخت و به عنوان یکی از بزرگترین پارک های یخی جهان از آن یاد می شود اما پایه اصلی و الهام بخش این پارک یخی آثار تاریخی و باستانی جهانی مثل دیوار بزرگ چین، اهرام مصر، آبشار نیاگارا، تاج محل و ... بوده ولی اصلی ترین نماد این جشنواره و این منطقه همان فانوس های یخی ماهیگران چینی است.

ژائولین پارک

ژائولین پارک، بهترین منطقه هنگام برگزاری این جشنواره برای بازدید علاقمندان به این جشنواره زمستانی خواهد بود و باید با توجه به ویژه ای از آن بازدید کرد تا به اصل این آثار هنری و تلاش هنرمندان آن پی برد. با توجه به آثار بسیار زیبا و جالب یخی خلق شده در این پارک که باعث شگفتی و مبهوت شدن گردشگران می شود بکارگیری آب، یخ ، نور و رنگ های بسیار زیبا در کنار یکدیگر دلیل اصلی خیره شدن گردشگران به این آثار هنری است. اولین سئوال در ذهن گردشگران این است که چگونه می توان این مواد یعنی آب ، یخ و شعله (گرمای لامپ ها و....) که در طبیعت با یکدیگر همخوانی ندارند را در کنار یکدیگر به کار برد و باعث خلق آثار هنری بی نظری می شود؟

ماده اصلی برای خلق ایچنین آثار هنری همان برف و یخ های طبیعی است که از رودخانه Songhua در فصل برگزاری نمایشگاه تامین می شود . تعداد زیادی از هنرمندان بین المللی و چینی با استفاده از تکه های یخ و آب این رودخانه آثار هنری خارق العاده ای چون حیوانات وحشی مانند ببر، شیر و دیگر چهارپایان را خلق می کنند البته این هنرمندان صرفا به تراشیدن مجسمه حیوانات اکتفا نمی کنند و سعی در ساختن مجسمه یخی از هنرمندان و افراد سرشناس جهان کرده اند و آنها را با نورپردازی های بسیار زیبا به جهان هنر معرفی می کنند البته به یاد داشته باشید که این هنرمندان اغلب اوقات از وسایل  ویژه ای برای تولید این آثار استفاده می کنند.

امروزه از فستیوال هاربین در جهان علاوه بر جشنواره به عنوان یک رویداد هنری بین المللی یاد می شود در ا ین فستیوال یخی بین المللی  هر ساله هنرمندانی از چین، سنگاپور، آمریکا ، کانادا، روسیه ، ژاپن و کره جنوبی شرکت می کنند و استادان بزرگ مجسمه سازی نیز این آثار هنری را همراه بازدید کنندگان بررسی و نقد می کنند این جشنواره توانسته جایگاه خوبی در بین جهانیان برای خود باز کند به گونه ای که امروزه می توان این فانوس های یخی که منشاء برگزاری این جشنواره بوده اند را در برخی کشورها  خارج  از چین دید یا حتی مطلبی در مورد آنها خواند.

گردهمایی بزرگ علاقمندان و هنرمندان در این فستیوال زمستانه باعث شده تا توجه بسیاری از شرکت های تجاری و سازندگان تجهیزات و لوازم ورزش های زمستانی را به خود جلب کند. بطوری که آنها  از فرصت بوجود آمده در زمینه تبلیغاتی و معرفی محصولا ت جدیدشان  استفاده می کنندو یا حتی بسیاری از آنها حاضر به سرمایه گذاری و پرداخت هزینه های برگزاری این نمایشگاه هستند و سعی در جذب هنرمندان معروف برای خلق آثار هنری خود تحت نام تجاری شرکتشان هستند

این جنب و جوش و شور و اشتیاق بین المللی باعث شده تا حتی توجه شرکت های برگزار کننده مراسم عروسی را نیز به خود جلب کند و تبلیغات گسترده ای برای برگزاری مراسم عروسی کرده اند و بسیاری از جوانان حاضر به پرداخت هزینه های بسیار بالای این مراسم هستند و زندگی مشترک خود را از میان این مجسمه های بسیار زیبای یخی شروع می کنند البته امروزه برگزاری اینگونه مراسم عروسی فقط مخصوص خود چینی ها نیست بلکه ممکن است در فصل برگزاری این جشنواره تعداد زیادی از عروس و دامادهای مناطق دیگر دنیا نیز زندگی خود را با به دست گرفتن فانوس های یخی این جشنواره آغاز می کنند.

 

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 9 بازدید