ایران دارای بهترین پتانسیل گردشگری سلامت در منطقه

ANA POPKO

 کشور اوکراین مدتی ات که به دلیل همکاری های تجاری با ایران به عنوان یکی از بازارهای هدف مهم در صنعت گرشدگری کشورمان و در منطقه بالکان مورد توجه مدیران گردشگری ایران قرار گرفته است. به همین دلیل ارتباط گسترده دست اندرکاران صنعت گردشگری اوکراین نیز به سومین همایش گردشگری سلامت در کشورهای اسلامی دعوت شدند که سخنگوی گردشگری اوکراین خانم انا پوپکو در این کنفرانس نیز حضور پیدا کرد. از آنجا که ارتباط تجاری و البته تبادل گردشگری بین دو کشور برای هر دو منطقه حائز اهمیت بوده در فرصتی مغتنم توانستم در حاشیه بازدید او از نمایشگاه دستاوردهای گردشگری پزشکی ایران با ایشان مصاحبه ای کوتاه داشته باشم.

 

·         علت حضور شما در کنفرانس مشهد چیست؟

 

ارتباطات گسترده تجاری بین کشور من و ایران باعث شده که سالانه عده زیادی در قالب گروههای تجاری  بین دو کشور سفر کنند به همین دلیل فرصت مناسبی هم برای تبادل گردشگر بین ایران و اوکراین نیز برقرار شد پس همین فرصت باعث شد تا من در این کنفرانس حضور پیدا کنم، تا علاوه بر آشنایی با توانمندی های گردشگری سلامت در ایران با فرصت های مناسب تبادل گردشگر عمومی در ایران نیز آشنا شوم.

 

·         نظر شما درباره گردشگری سلامت ایران چیست؟

 

من به عنوان سخنگوی اوکراین این موضوع را عنوان می کنم که هر کشور بخصوص در منطقه ما دارای پتانسیل های متفاوتی در زمینه گردشگری و شاخه های زیر مجموعه آن است اما ایران در زمینه گردشگری پزشکی توانمندی های فراوانی دارد که باید با توجه به این توانمندی ها با رقبای خود همچون هند و ترکیه مقابله کند.

 

·         به رقابت با ترکیه و هندوستان اشاره کردید لطفا بیشتر توضیح بدهید؟

 

همانطور که می دانید گردشگری پزشکی در هندوستان و ترکیه بسیار رشد کرده به همین دلیل ایران که تخصص لازم را دارد باید با مدیریت دقیق و البته برنامه ریزی های بسیار اساسی وارد عرصه رقابت جذب گردشگران سلامت شود. بنابراین تخصص پزشکان ایرانی در کنار مدیریت دست اندرکاران گردشگری می تواند جایگاه ویژه ای را برای ایران به ارمغان بیاورد.

 

·         عقیده شما درباره گردشگری در کشورهای مسلمان چیست؟ آیا کشورهای مسلمان بازار مناسبی برای جذب گردشگر هستند؟

 

بدون تردید مسلمانان با توجه به تعدادشان بهترین بازار هدف برای کشورهای گردشگر پذیر هستند می دانیم که 57 کشور مسلمان در سراسر دهکده جهانی وجود دارد بنابراین این گردشگران این کشورها پتانسیل بالقوه ای برای رونق گردشگری در هر نقطه از جهان هستند

 

·         آیا ایران بازار هدف خوبی را انتخاب کرده است ؟ منظور کشورهای مسلمان است؟

 

پاسخ شما کاملا مثبت است چون ایران بطور کلی یک کشور اسلامی است و با توجه به این اشتراک دینی با کشورهای اسلامی دیگر بهترین فرصت برای جذب گردشگران این کشورها را در اختیار دارد. بنابراین فرصت بسیار خوبی در اختیار ایران قرار گرفته که باید از آن استفاده کند.

 

·         به عقیده شما گردشگری ایران چه پتانسیل هایی دارد؟

 

من معتقدم ایران بهترین منطقه برای توسعه اکوتوریسم خواهد بود ولی در صورت مدیریتی منطقی و مناسب با توجه به پیشینه تاریخی ایران گردشگری عمومی را به خوبی رشد خواهد داد . به عقیده من ایران می تواند اولین مقصد گردشگران در منطقه باشد، در صورتی که زیرساخت های را فراهم کند.

 

·          این اولین سفر شما به ایران است؟

 

بله من اولین بار است که از اوکراین وارد ایران شدم

 

·         آیا برای اولین بار تجربه خوبی دارید؟

 

بدون تردید برای اولین بار تجربه بسیار خوبی را داشتم و امیدوارم بازهم بتوانم در فرصتی مناسب از ایران بازدید کنم

 

·         چه موضوعی در این مدت برای شما بیش از دیگر موضوعات جذاب بوده است؟

 

هیچ کس نمی تواند از تمدن ایران بگذرد بنابراین تاریخ ایران برای من نیز جذاب بود

 

·         آیا تا به حال به کشور مسلمان سفر کرده اید؟

 

همانطور که می دانید  نزدیک اوکراین مسلمانان زیادی زندگی می کنند بنابراین من با دنیای اسلام آشنایی کامل دارم اما در باره سئوال شما باید بگویم من قبل از ایران به امارات متحده نیز سفر کرده ام

 

·         همانطور که می دانید هم اکنون در فصل زمستان هستیم نظر شما درباره گردشگری زمستانی چیست؟

 

زمستان یکی از پرمخاطب ترین فصول از نظر گردشگران این فصل است ، اسکی ، سورتمه سواری، اسنوبرد و دیگر تفریحات زمستانی می توانند فرصت مناسبی برای جذب درآمد در کشور ها باشند . کشور من هم در این صنعت پیشرفت های مناسبی داشته است.

 

·         درباره ایران و گردشگری زمستانی چه نظری دارید؟

 

با توجه به اقلیم و طبیعت ایران شما هم می توانید با معرفی دقیق جاذبه های گردشگری زمستانی کشورتان موقعیت خوبی را برای گردشگری زمستانی ایران فراهم کنید البته به یاد داشته باشید که بستر مناسبی را در اختیار دارید.

 

·         به تازگی برخی از گردشگران اوکراین برای ورزشهای زمستانی وارد ایران شده اند آیا علت این حضور را می دانید؟

 

با توجه به فعالیت اقتصادی من در این صنعت باید به دو مورد مهم درباره سئوال شما اشاره کنم اول اینکه هم اکنون ایران کشوری ارزان قیمت برای سفر گردشگران دیگر کشورها است و دومی ، همانطور که قبلا هم گفتم در کشور من و هم کشورهای همسایه ما در روسیه مسلمانان زیادی زندگی می کنند پس طبیعی است که آنها به ایران اسلامی سفر کنند ولی بیاد داشته باشید که این فقط مسلمانان نیستند که به ایران سفر می کنند بلکه از دیگر ادیان هم وارد خاک ایران می شوند پس جاذبه های گردشگری زمستانی ایران همگان را به خود جلب می کند نه گروه خاصی از گردشگران.

 

·         ایران را به عنوان کشوری ارزان می دانید آیا این موضوع باعث رونق گردشگری کشور ما خواهد شد؟

 

همیشه هزینه های سفر یکی از عوامل تعیین مقصد گردشگران است پس حالا که هزینه سفر به ایران کم شده چرا که نه می توان با بازاریابی مناسب و هدفمند مسیر حرکت گردشگران را به سمت ایران سوق داد چون جاذبه های فراوانی در ایران هست که می تواند نظر گردشگران را جلب کند، اما توصیه من این است که این قیمت پایین خدمات بالایی را می طلبد تا به سرمنزل مقصد و برسد.

 

·         منظور شما چیست؟

 

شفاف بگویم ارزان بودن به معنی بی کیفیت نیست بلکه سطح کیفیت خدمات باید همیشه در سطح استاندارد باقی بماند نه اینکه بالا و پایین برود چون با این روش هرگز آینده درخشانی برای ایران نخواهد بود .

 

·         نظر شما درباره سرمایه گذاری خارجی برای رشد گردشگری کشور ایران چیست؟

 

هر فعال اقتصادی و بخصوص در صنعت گردشگری می داند که بدون سرمایه گذاری خارجی رشد و رونق این صنعت ممکن نخواهدبود بطور کلی گردشگری به عنوان صنعتی خصوصی است پس سرمایه گذاری خصوصی چه داخلی و چه خارجی باعث رونق گردشگری خواهد شد. ایران هم باید شرایط را برای حضور سرمایه گذاران خارجی باز کند و امنیت سرمایه آنها را تضمین کنند تا شاهد سرازیر شدن گرشدگران به ایران باشید.

 

·         منظور شما از سرازیر شدن گردشگران با سرمایه گذاری خارجی چیست؟

 

می دانیم هر سرمایه گذار به دنبال منافع مادی اقدام به سرمایه گذاری می کند پس وقتی یک شرکت خارجی در صنع گردشگری ایران سرمایه گذاری می کند برای رشد و سود خود به دنبال بازار هدف خوبی می رود و در صنعت گرشدگری ، گردشگران را به محل سرمایه گذاری خود می شکاند به همین دلیل هم خودش سود خواهد کرد و هم اقتصاد کشور محل سرمایه گذاری آن منفعت خواهد برد.

 

·         آیا در این زمینه پیشنهادی هم برای ایران دارید؟

 

بدون مکث گفت: اتحادیه کشورهای مسلمان بهترین فرصت جذب سرمایه های خارجی برای ایران است. می دانیم تعداد کشورهای مسلمان در جهان کم نیست و برخی از آنها هم جز ثروتمندترین کشورهای اسلامی و حتی جهان هستند پس می توان با جذب سرمایه آنها رونق خاصی به گردشگری ایران داد.

 

·         آیا می توانید صنعت گردشگری کشور مطبوعتان را با ایران مقایسه کنید؟

 

صادقانه بگویم خیر، چون هر کشوری در دنیا امتیازات و پتانسیل های خاص خود را دارد و به عقیده من کار درستی نیست که آنها مقایسه بشوند، حالا موفقیت یا عدم موفقیت آنها بستگی به مدیریت گردگشری آن کشور دارد نه ا متیازات آنها چون امروزه حتی کم جاذبه ترین کشورهای جهان هم به طریقی سعی در جذب گردشگران دارند بصورتی که با جاذبه سازی می توانند نظر گردشگران را به کشور خود جلب کنند. بنابراین مقایسه زیاد امکانپذیر نیست بلکه باید به نحوه مدیریت کشورها در این صنعت نگریست.

 

·         به نظر شما گردشگری ایران موفق عملکرده است یا خیر؟

 

با توه به اطلاعات و آماری که من در اختیار دارم هنوز خیر بلکه صنعت گردشگری ایران باید با سرعتی بیشتر از قبل حرکت کند تا بتواند موقعیت خود را در صنعت گردشگری بین المللی تثبیت کند هرچند امتیازات ویژه ای هم اکنون در اختیار ایران قرار گرفته است.

 

·         امتیازات ویژه یعنی چه؟

 

نرخ برابری ارزها در ایران به عنوان طلایی ترین فرصت، متخصصان پزشکی ، آب و هوای و طبیعت مناسب به عنوان امتیازات ویژه ایران است حتی می توان گفت کویرهای ایران هم بهترین جاذبه گردشگری و ماجراجویان در این کشور باشد

 

·         آیا تا به حال غذاهای ایرانی را تجربه کرده اید؟

 

بله دیروز برای اولین بار کباب کوبیده خوردم که واقعا خوشمزه بود ، البته فسنجان هم واقعات لذیذ بود به عقیده من ایران غذاهای خوشمزه ای دارد ولی شیرین ترین بخش سفرم وقتی بود که برای اولین بار شیرینی های ایرانی را مزه کردم به راستی شیرینی های شما لذیذ هستند.

 

·         به نظر شما اوکراین به عنوانبازار هدف خوبی برای گردشگری ایران هست یا خیر؟

 

به نظر من هر منطقه ای می تواند بازار هدفی خوبی برای صنعت گردشگری ایران باشد اما باید مزیت ها و امکانات این بازار هدف را به درستی در نظر بگیریم. بطور کلی مردم روسیه دارای سلیقه های متفاوتی هستند بنابراین صرفا یک سوژه یا جاذبه می تواند برای آنها جذاب باشد پس باید درباره کشور من مدیریت دقیق صورت گیرد و همه جوانب را در نظر گرفت سواحل ، اسکی ، برف ، جنگل ، کویر و دیگر جاذبه های ایران باید در قالب بسته های پیشنهادی متفاوتی در بازار هدف اوکراین ارایه شود.

 

·         آیا شما به عنوان گردشگر زن اوکراینی در ایران با قوانین دینی ما مشکلی دارید؟

 

همانطور که قبلا نیز گفتم من با قوانین اسلامی آشنا هستم بنابراین ، قوانین مذهبی ایران یا هر کشور اسلامی دیگر برای من مشکل ساز نیست اما مشکل اینجاست که من با نحوه استفاده صحیح از روسری زیاد آشنا نیستم و گاهی هم فراموش می کنم که روسی از روی سرم افتاده و با اشاره دیگران متوجه این موضوع می شوم به هر حال این مشکل نیست بلکه خاطره ای از سفر من به ایران است و البته مانعی برای حضور افرادی مثل من در ایران یا کشورهای اسلامی نیست.

 

·         به نظر شما تفاوت های فرهنگی مانع رشد گردشگری کشورها می شود؟

 

خیر؛ اصل گردشگری برای ارتباط میان تمدن ها و فرهنگ هاست اما باید قبل از معرفی مقصدی جدید به بازار هدف کل فرهنگ مهمان و میزبان را بررسی کنیم و نقاط مشترک را درتبلیغات برجسته کنیم و تفاوت ها را با روشی خاص تحت پوشش مشترکات قرار دهیم تا بتوان در بازار هدف موفق عمل کرد و گردشگران را به بازار خودمان هدایت کنیم.

 

·         مهمترین مشکل شما طی سه روز اقامتتان تا کنون در ایران چه بوده است؟

 

من دو مشکل عمده در ایران داشتم اولی اینکه در ایران امکان استفاده از سیستم پرداخت الکترونیکی بین المللی نیست و من از کارتهای اعتباری خودم نمی توانم استفاده کنم و نکته دوم این در مشهد تعداد کسانی که می توانند انگلیسی صحبت کنند خیلی کم است البته شاید در مورد شهرهای دیگر ایران این موضوع شایع نباشد اما در مشهد من برای ارتباط برقرار کردن مشکل دارم چون کمتر کسی می تواند انگلیسی صحبت کند.

 

·         آیا به راحتی ویزای ایران را دریافت کردید؟

 

صادقانه بگویم خیر با اینکه من برالی این کنفرانس دعوت شده بودم اما خیلی سخت توانستم ویزای ایران را بگیرم این به عقیده من مانع بزرگی برای موفقیت صنعت گردشگری ایران خواهد بود حتی بدتر از عدم توانایی استفاده از کارت های اعتباری و الکترونیکی بانکی . چون امروزه زمان برای گرشدگران خیلی مهمتر از پول شده بنابراین کشورهایی که برای ورود به آنها نیازی به دریافت ویزا نیست در اولویت سفر گردشگران دیگر نقاط جهان هستند پس ایران باید فکر مناسبی برای برطرف کردن این مشکل بیاندیشد.

 

عزتی 11/10/91

 

 

 

 

/ 0 نظر / 7 بازدید