مرگبارترین حوادث طبیعی جهان

هر روز در روزنامه ها و اخبار می خوانیم یا می شنویم که در گوشه ای از این جهان پهناور حادثه ای طبیعی از جمله سیل، زلزله، طوفان و ... باعث کشته شدن عده از ساکنان زمین شده که البته ناراحت کننده هست شنیدن این اخبار اما حوادث طبیعی سالانه تعداد زیادی از انسان ها را به کام مرگ می برد.

در دهه اخیر این حوادث بسیار گسترده تر شده اندو تعداد زیادتری را به کام مرگ می برند که به عقیده برخی از کارشناسان محیط زیست خود انسان باعث بروز این حوادث طبیعی شده ، آنها معتقد هستند که سال های سال انسان با نادیده گرفتن توازن محیط زیست سعی در از بین بردن محیط زیست خود شدند که همین امر باعث تغییرات زیادی در آب و هوای زمین شده و باعث بروز حوادثی بسیار ناگوار شده اند.

شکسته شدن سد بانگیائو در سال 1975 میلادی

سد بانگیائو  در کشور چین به منظور کنترل باران های سالانه سخته شد این سد قرار بود باران را در نگهداری کند اما در سال 1975 میلادی به دلیل ریزش باران های بسیار سنگین باعث شکسته شدن این سد شد. با شکسته شدن این سد چندین میلیون لیتر آب آزاد شد و ویرانه های بسیار زیادی را در منطقه برجای گذاشت که در این حادثه بیش از دویست هزار نفر جان باختند. این حادثه هیچگاه ازذهن مردمان چین پاک نخواهد شد. و هر سالانه در روز حادثه مراسم ویژه ای در محل حادثه برپا می شود.

زلزله هایوان (Haiyuan) در سال 1920 میلادی

این زلزله که در کشور چین اتفاق افتاده به عنوان چهارمین زلزله مرگبار جهان به ثبت رسیده است. در سال 1920 میلادی این زلزله هفت استان چین را لرزاند که طبق آمار قدرت این زلزله 7.8 ریشتر بوده است . کارشناسان معتقدند که این زلزله به اندازه ای بزرگ بوده که به مدت 3 سال پس لرزه های آن در این استان ها به ثبت رسیده است.

در این حادثه طبیعی 73000 نفر کشته شدند اما این فقط زمین لرزه نبود که باعث کشته شدن مردم شد بلکه در مرکز این زلزله  شدت لرزش اینقدر قوی بوده که باعث شده شکاف های بسیار بزرگی در منطقه ایجاد شده و همین امر باعث تغییر جهت رودخاهای محلی شد و سیل حدود 200000 هزار نفر را به کام مرگ کشاند.

زلزله تانگشان (Tangshan ) در سال 1976

زلزله تانگشان در 28 ژوئیه سال 1976 رخ داده مرکز این زلزله در شرق کشور چین بوده که البته گفته می شود این زلزله یکی از بزرگترین زلزله های قرن بیستم میلادی بوده است . شهرستان تانگشان که شهری صنعتی بود و به همین خاطر جمیعت زیادی از کارگران که حدود یک میلیون نفر بودند را در خود جای داده بود. این زلزله در ساعات اولیه صبح اتفاق افتاد که به مدت 10 ثانیه طول کشید به همین دلیل میزان تلفات این زلزله بسیار بالا بود در حادثه تقریبا 300000 هزار نفر جان باختند. 

زلزله انطاکیه در سال 565 میلادی

زلزله انطاکیه یکی از بزرگترین زلزله های تاریخ بوده است . از ابعاد این فاجعه به دلیل قدمتش زیاد اطلاعاتی در دست نیست اما طبق نظر کارشناسان این زلزله باعث از بین رفتن حدود 300 هزار نفر در منطقه زلزله شده است.

زلزله اقیانوس هند یا همان سونامی سال 2004 میلادی

26 دسامبر سال 2044 میلادی یک روز پس از جشن کریسمس زمین لرزه ای در نواحی سوماترا به وقوع پیوست  که همین زلزله باعث شد تا امواج دریا به سمت ساحل به حرکت درآیند به گفته کارشناسان چون مرکز این زلزله در عمق دریا بوده این امواج سهمگین تر شده در برخی از مواقع ارتفاع این امواج به حدود 30 متر می رسیده . همین امواج به  سواحل سری لانکا ، اندونزلی و تایلند  خسارات بسیار گسترده ای وارد کرد .

طبق آمار رسمی بزرگی این زلزله حدود 9 ریشتر بوده است و بر اساس این اتفاق حدود 230 هزار نفر جان خود را از دست دادند.

طوفان هند در سال 1839 میلادی

در سال 1839 گردباد بسیار بزرگی  بخشی از کشور هند را در نوردید . در این حادثه کل شهرستان کورینگا از بین رفت و تخریب شد که میزان بالای خسارت باعث شد که دولت از بازسازی این شهرستان خودداری کند و تا کنون هرگز به فکر بازسازی این شهرستان نیافتده است در این حادثه متاسفانه حدود سیصد هزار نفر جان خود را از دست دادند.

طوفان بوهلا در سال 1970 - پاکستان

این طوفان در شرق پاکستان در منطقه ای که امروزه به عنوان بنگلادش نامیده می شود رخ داد بر اثر این حادثه طبیعی متاسفانه تعداد زیادی از مزارع و گندم زارها از بین رفتند بطوری که دولت و نیروهای امدادی نتوانستند کمکی برای حفظ این منابع غذایی انجام دهند که به همین دلیل گرسنگی و مرگ و میر شد . کارشناسان این طوفان را در رتبه سوم طوفان ها قرار دادند برخی از منابع خبری تعداد کشته شدگان را بین 400 هزار نفر تا 500 هزار نفر برآورد کردند.

سیل رودخانه زرد در سال 1887 میلادی 

رودخانه زرد در کشور چین یکی از مظاهر آبادی و آبادانی برای صنعت کشاورزی این کشور می باشد اما در سال 1887 میلادی متاسفانه این رودخانه باعث ویرانی گسترده ای در کشور شد و تعداد زیادی از مردم کشور را به کام مرگ برد. در این حادثه ناگوار حدود 50 هزار مایل مربع زمین از بین رفت و ویران شد در این حادثه حدود دویست هزار نفر کشته شدند.

سیل مرکزی چین در سال 1931 میلادی 

این حادثه در سال 1931 میلادی در مرکز چین اتفاق افتاد و به عنوان یکی از مرگبار ترین حادثه های طبیعی جهان به ثبت رسیده است.  این حادثه پس از یک دوره خشکسالی در چین اتفاق افتاد و به دلیل باران های بسیار سنگین بوجود آمده است.در این حادثه متاسفانه در این حادثه حدود دو میلیون نفر از چینی ها کشته شدند و جان خود را از دست دادند.

 

/ 0 نظر / 6 بازدید