عادت های بد جوامع بشری در قرن بیستم

اختراعات زیادی در طی قرون گذشته و قرن حاضر در جهان به ثبت رسیده که این اختراعات تغییرات زیادی در نحوه زندگی انسانها خصوصا در قرن بیست و یکم میلادی یعنی بعد از انقلاب صنعتی و پیشرفت های صنعتی ایجاد شده که آنها بسیار تاثیرگذار بوده و حتی در برخی زمان ها این تغییرات باعث تغییر عادات در نحوه زندگی ما شده است  مثلا در مورد خریدهای روزانه یا حتی عادات زندگی از قبیل لباس پوشیدن تا مهمترین چیز مراجعه به پزشک می باشد.

 در دهه های گذشته وقتی کلمه اعتیاد را می شنیدیم دو مورد از ذهنمان می گذشت یکی اعتیاد به داروهای نیروزا ، مواد مخدر و اعتیاد به مشروبات الکلی ولی با توجه به تغییرات ایجاد شده کنونی شاید این کلمه در ذهن شما کلمات زیادی را دربرگیرد از جمله خرید، مدل مو، لباس پوشیدن، شب نشینی ها و تمرین های ورزشی ...

در این متن قصد داریم انواع جدید از اعتیادها را به عبارت دیگر عادت های بد را که در قرن حاضر به وجود امده اند را نام ببریم

اعتیاد به کار (Work Addiction)

در جوامع صنعتی و در جوامع روبه پیشرفت مثل چین یا کشورهای در حال توسعه یا حتی ایالات متحده آمریکا این موضوع بسیار شایع بوده و باعث شده که افراد برای دستیابی به موقعیت بسیار بالاتر تمام تمرکز و انرژی خود را معطوف به این موضوع نمایند به طوری که از گذشت زمان و یا گذر عمر خود غافل می شدند و امکان توجه به کانون خانواده از آنها گرفته می شد.

شاید شما بارها و بارها آمار ارایه شده توسط سازمانهای مختلف جهانی را در مورد ساعات کار مفید در ژاپن ، ایالات متحده و کشورهای اروپایی خوانده باشید و با شنیدن برخی از آنها حتما یک لحظه شوکه شده اید ولی این اعداد واقعی هستند و این نشان دهنده میزان سپری شدن افراد در اداره دفتر کارشان هست. شاید در بعضی جوامع کار زیاد نه به خاطر پیشرفت باشد بلکه به دلیل مشکلات اقتصادی بوده و فرد مجبور به کار کردن در شیفت های مختلف است. این موضوع هدف این متن نیست و قصد نداریم درباره آن اطلاعاتی بدهیم بیشتر دسته دوم که به کارکردن زیاد عادت کرده اند مورد نظر ما هست.

البته برنامه ریزی برای پیشرفت در موقعیت کاری به نفسه خود بسیار عالی بوده و باعث ترقی انسان می شود ولی اگر این موضوع به تفکر دایم در باره کار و موقعیت های کاری باشد باعث اعتیاد به کار شده و این موضوع کاملا او را از زندگی عادی و روزانه خود به عنوان یک انسان که باید این فرصت یعنی زندگی خود را غنیمت شمارد و از آن استفاده کند چون این فرصت فقط یک بار در اختیار ما انسان ها قرار می گیرد و امکان دوباره زیستن برای ما وجود ندارد بنابراین باید به روند عادی زندگی تفکر بیشتری کرد و از آن استفاده کرد. غرق شدن در کار و تمرکز بیش از حد به آن کل انرژی انسان را به خود معطوف کرده و توانی برای کنترل خانواده و یا زندگیمان را از ما می گیرد.این موضع یعنی اعتیاد به کار در کشور ژاپن بسیار بوده بطوری که در دهه 1980 تعداد از افرادی که دچار این بیماری بودند به طور اتفاقی و بدون هیچ دلیل پزشکی از بین رفتن و فوت کردند و در بهترین حالت باعث از هم پاشیده شدن کانون زندگی آنها شده است.

اعتیاد به تلویزیون

این جعبه جادویی تغییرات فراوانی را در زندگی انسان ایجاد کرده  حتی جدیدا وارد حریم خرید افراد نیز شده است و با نشان دادن  برنامه های تبلیغاتی برای ما امکان خرید از طریق تلویزیون را برای ما فراهم کرده اند و تنها کافی است گوشی تلفن را بردارید و به شماره تلفن زیرنویس شده در برنامه تلفن بزنید و کالای مورد علاقه خود را دریافت کنید. مشکل اینجاست که خود تلویزیون این جعبه جادویی بسیار خوب هست ولی عوارض بدی برای انسان ایجاد کرده و می کند اولین مشکل این است که بیننده مجبور است بی حرکت در کناری در گوشه ای از اتاق نشیمن یا در اتاق خواب خود دراز بکشد و بدون پلک زدن مدت طولانی را برای دیدن یک برنامه تلویزیونی به جعبه جادویی خیره شود این خود اشکالات بسیار زیادی را برای چشم و سیستم بینایی ما ایجاد می کند گذشته از آن عدم تحرکت بزرگترین بحران در جوامع کنونی شده است. البته  شاید در جوامع در حال توسعه مردم زیاد زمان دیدن تلویزیون را ندارند بیشتر درگیر کار و بیرون از خانه هستند. شاید یکی از دلایل حضور تلویزیون های تبلیغاتی بزرگ در سطح این گونه شهر ها نیز همین باشد که از تنها زمان خالی شما یعنی هنگام راه رفتن و یا نشتین در اتوبوس و یا ترن نگاه شما را به خود جذب کنند یعنی آنها حتی از یک لحظه شما نخواهند گذشت و برای درگیر کردن ذهن شما برنامه ای زیادی دارند.

بسیاری از تحقیقات علمی نشان می دهند که این جعبه جادویی برای کودکان درحال رشد ما که نیاز به تحرک دارند بسیار غیر مفید هستند و طبق یک تحقیق رسمی در ایالات متحده در سال 1993 مردم امریکا متوسط روزانه 4 ساعت از روز خود را روبروی تلویزیون می نشینند و به آن نگاه می کنند یعنی در سن 65 سالگی شما تقریبا 9 سال از عمر خود را به دیدن تلویزیون اختصاص داده اید. این همان اعتیاد است که ما از آن نام می بریم.

جرم گیری دندانها ، سفید کردن آنها یا استفاده از مواد سفید کننده دندان

امروزه اگر شما علاقه به خواندن مجلات یا حتی دیدن برنامه های تلویزیونی داشته با شید حداقل یک بار در طول روز به آگهی های تبلیغاتی که در مورد جرم گیری دندان یا محصولاتی که باعث سفید شدن دندان شما می شود را خواهید دید

 این آمار دقیقا به معنی تقاضای زیاد مردم برای خرید این محصولات یا انجام اینگونه کارهاست که البته این روزها روبه فزونی گذاشته است. یکی دیگر از عادات ناپسند که نام می بریم جرم گیری دندان یا سفید کردن آن است.  طبق آمار بیشتر درخواست یا مراجعه به دندانپزشک ها در آمریکا مربوط مسایل زیبایی خصوصا جرم گیری و سفید کردن رنگ دندانها می باشد. این موضوع در دهه اخیر تقریبا 300 درصد افزایش یافته است .

بیشتر این افراد عقیده دارند که با انجام این کار روی دندان های خود چهره ای جذاب تر خواهند داشت بنابراین حاضر به پرداخت هزینه های بسیار سنگین برای این موضوع هستند حتی در مواردی اگر امکان مالی کافی نداشته باشند این مورد را جزو مسایل اصلی زندگی خود قرار می دهند. البته مردم با توجه به بودجه مالی خود راههای مختلف رسیدن به خواسته را انتخاب می کنند.

 همانطور که شما می دانید و در آگهی های مختلف دیده اید از خوراکی هایی مثل آدامس گرفته با خمیرداندانها و جراحی ها برای این کار درنظر گرفته شده است که این باعث طبقه بندی افراد نسبت به درآمدشان می شود و طبق همان درآمدها مردم روشهای مختلف را امتحان می کنند اما نکته بسیار مهم و جالب تقاضای برای این خدمات در بین کلیه اقشار جامعه است.

اعتیاد به تمرینات ورزشی ، ثبت نام در باشگاههای ورزشی یا خرید وسایل ورزشی برای منزل

با توجه به موضوع بحث ما البته شاید این موضوع یکی از بهترین های آن باشد که شاید بتوان گفت که ای کاش همگان به این موضوع بیشتر توجه می کردند ولی زیاده روی در این موضوع نیز باعث اعتیاد فرد به موضوع می شود. با توجه به تغییر عادات زندگی ما در دهه های اخیر دچار تغییرات فراوانی شده است، یعنی نحوه کار کردن ما بیشتر افراد دارای کارهای دفتری هستند و تعداد کسانی که مثل گذشته کارهای فیزیکی دارند کم شده یا به عبارت دیگر به گسترش شهر نشینی این موضوع رایج شده . زندگی ماشینی تحرک رااز زندگی انسان ها دور کرده که این موجب بروز برخی بیماری ها یا اشکالات در زندگی ما شده است  از قبیل چاقی و بیماری های قلبی می شود که دایما در تمام جراید شما می بینید که پزشکان شمارا روزانه به داشتن حداقل نیم ساعت تحرک دعوت می کنند .

 این موضوع باعث شده که پیاده روی ها یا ورزش های شبانه به صورت یک عادت روزانه در برخی زندگی ظاهر شده اکثر مردم با توجه به گرفتاری های روزانه خود این توصیه پزشکان را تبدیل به نوعی گردهمایی کرده اند شده چون شما در طول روز مشغول انجام کار خود هستید و زمان زیادی برای دیدار دوستان یا همسایگان خود را ندارید ولی در تمرین های دوره ای در باشگاه یا پیاده روی های شبانه گروهی مشغول ورزش می شوند و در عین حای از حال و روز هم دیگر نیز با خبر.

از سوی دیگر هستند افرادی که اطاق هایشان را از وسایل ورزشی مختلفی انباشه کرده اند که شاید در طول روز حتی فرصت استفاده از آن را نداشته باشند به هرحال وضع وقتی بحرانی می شود که این ورزش ها و تمرینات به صورت اعتیاد شود و زندگی عادی شما را تحت تاثیر خود قرار دهد و از انجام مسایل روزمره شما را غافل کند.

اعتیاد به خرید کردن یا اونیومانیاOniomania (Shopping Addiction)

اگر شما کلمه «خرید» را در موتور جستجوی گوگل سرچ کنید بیشتر از یک میلیون انتخاب برای شما ظاهر می شود که این خود نشان دهنده اعتیاد مردم برای خرید است.

خرید موضوعی بسیار مهم برای تولید کنندگان هست که سعی می کنند به روشهای مختلف از علایق شما سردر بیاورند و شما را به خرید کالاهایشان تشویق کنند.

هنگامی که در مراکز خرید مشغول قدم زدن هستید اگر نگاهی به افراد اطراف خودتان بیانداز متوجه این موضوع خواهید شد . امروزه خرید کردن تقریبا تبدیل به عادت شده است و اگر شما به کمد ، انباری ، کابینت های آشپزخانه خودتان نگاهی بیاندازید متوجه می شود که مثلا هفته گذشته چقدر وسایل اضافی را که احتیاج نداشتید خریده اید. این یعنی اعتیاد به خرید شما وسایل یا کالاهایی را که هرگز به آنها نیاز نداشته اید از فروشگاه خریدید. اگر با این وضع مواجه شدید حتما سعی کنید کارت اعتباری خودتان را از به بانک برگردانید تا برای شما دردسرساز نشود.

شما اثرات این عادت بد را زمانی متوجه خواهید شد که  بعد از کار روزانه هیچ گونه برنامه ای ندارید ولی ناگهان خودتان را پشت ویترین یک فروشگاه بزرگ می یابید و در آخر کار هم با ساکی پر از اجناس اضافه وارد منزل خواهید شد بنابراین هیچ نیازی به این خرید نداشته اید و فقط برای ارضای یک احساس درونی خودتان این کار را کرده اید. که البته طبق آمار این عادت بد خودش را در روزهای یا در شب های روزهای تعطیل اتفاق می افتد . مسئله خرید مردم اینقدر مهم است که در برخی جوامع صنعتی از قبیل کره جنوبی بازارهایی در نظر گرفته شده که هنگام شب فقط باز هستند به این معنی که شما اگر در طول روز امکان خرید را ندارید در مدت شب تا صبح فردا از وقت خود استفاده کنید و برای خرید به این بازارها بروید .

برنزه کردن پوست یا استفاده از دستگاه سولاریم

البته این موضوع بیشتر برای خانم ها اتفاق افتاده و امروزه هستند تعداد زیادی از افراد که از رنگ پوست خود زیاد راضی نیستند و دوست دارند آن را به رنگ برنزه تبدیل کنند یا اینکه به خاطر حسادت این کار را انجام می دهند آمار بالای فروش دستگاههای سولاریم در شهرهای بزرگ  این موضوع را تایید می کند . همچنین عضو گیری تعداد زیاد کلوپ برای استفاده از این دستگاهها خود تاییدیه آن است و موضوع را کاملا روشن می کند.  گذشته از عوارض ناشی از استفاده زیاد از این دستگاه باید به فکر هزینه آن نیز باشید. که برای شما دردسر ساز نشود.

اعتیاد به اینترنت

شما حتما تجربه استفاده از اینترنت را دارید و ساعت ها جلوی کامپیوتر نشسته اید ، آن لاین بوده اید و بعد از گذشت مدت زمان زیادی هنوز دوست ندارید کامپیوتر خود را خاموش کنید و از جلوی آن بلند شوید البته هیچ گاه نمی توان از جذابیت دنیای مجازی نگفت ولی این بهانه ای نیست که شما کارهای روزانه و زندگی خود را فراموش کنید و دائم در دنیای مجازی خودتان خلوت کنید این موضوع اگر یک بار اتفاق بیافتد مشکلی نیست شاید موضوع مورد نظر شما خیلی جذاب بوده و اجازه این کار را به شما نمی داده ولی اگر این مورد بازهم تکرار شد باید شک کنید که شاید شما به اینترنت اعتیاد پیدا کرده اید . این عادت بد بین نوجوانان بسیار شایع هست اینترنت دنیایی مجازی هست که وقتی به آن قدم گذاشتید دیگر اختیار خارج شدن از آن را سخت می توانید در دست خود نگهدارید شاید بهتر است بگوییم نمی توانید از او بگذرید .

با توجه به رشد استفاده از اینترنت در جوامع این عادت بد  در برخی از کشورها  به مشکلی بسیار بزرگ دچار شده است و  دولتمردان زیادی را وادار کرده به فکر باشند تا از بروز یک بحران جلوگیری کنند . مثلا در سال 2007 میلادی دولتمردان کره جنوبی با توجه به برخی اطلاعات متوجه شدند که سی درصد از نوجوانان زیر 18 سال این کشور در خطر این اعتیاد قرار دارند  البته این موضوع میتواند بسیار تجربه سنگینی برای کشور باشد همانطور که می دانید نوجوانان سرمایه های یک کشور به حساب می آیند اگر این سرمایه را حفظ نکنیم باید تاوان گرانقیمتی را برای آن بپردازیم. در این گونه کشورها حتی مراکز شبیه به مراکز ترک اعتیاد برای آنها افتتاح کرده اند و دوره های 45 روزه را برای این نوجوانان یا حتی بزرگسالان برگزار می کنند تا علاقه آنها را یا به عبارتی اعتیاد آنها به اینترنت را از ذهن آنها پاک کنند ودوباره آنها را به زندگی روزمره خود برگردانند.

اعتیاد به جراحی های پلاستیک و یازیبایی

اولین و مهمترین موضوعی که در لیست ما قرار دارد جراحی پلاستیک هست زمانی که امکان انجام اینگونه جراحی حا در دنیای پزشکی مطرح شد همگان خوشحال بودند که راه حلی برای درمان بسیاری از ناهنجاری های حاصل شده بر اثر سانحه یا مادرزادی پیدا شده و بسیاری از این گونه بیماران می توانند زندگی عادی خودشان را از پس تجربه کنند ولی بعد از مدتی متوجه شدند که درواقع با این کشف گردابی برای بشریت ایجاد شده است.

ولی متاسفانه این علم در برخی موارد باعث خروج برخی افراد از مسیر اصلی زندگی خود شده که البته سودآور بودن آن هم در انحراف آن  بی تاثیر نبوده. شما حتما باواژه عمل بینی ، گونه یا ... بسیار آشنا هستید بعضی از افراد در جهان نیازمند این گونه جراحی ها هستند البته با تشخیص پزشک مختصص در این زمینه ولی بسیاری هستند که یک روز صبح جلوی آینه موقع شستن دست و صورت خود تصمیم می گیرند که تغییر در ظاهر صورت خود ایجاد کنند و روز بعد با چسبی بسیار زیبا روی بینی، آنها را در سطح خیابان می بینید چند هفته اول از این کار بسیار خوشحال ولی بعد از مدتی شک می کنند که شاید بینی آنها خوب عمل نشده و هنوز اشکال وجود دارد بنابراین دوباره اقدام به این عمل اقدام می کنند یا قسمتی دیگر از صورت خود را نیز به تیغ جراحی می سپارند .  این یعنی اعتیاد به جراحی پلاستیک که شما یک  شبه تصمیم به تغییر در چهره خود می شوید. شاید اگر به این موضوع اعتقاد داشته باشند که خداوند این چهره و ظاهر را برای آنها در نظرگرفته است دیگر دچار این بیماری نشوند یاحتی به فکر آن نباشند .

همانطور که شاید در اخبار مطلع شده اید حتی بعضی از افراد جان خود را در این راه از دست داده اند چون در واقع سیستم و ارگانیسم بدن خود را به طور غیر طبیعی وادار به عکس المعمل هایی می کند. خبرهای بسیار ناگواری درباره جراحی های برداشت چربی از دور شکم  می شنویم ولی

/ 0 نظر / 12 بازدید