مسافرت های کوتاه داخلی در حوزه خلیج فارس به سرعت روبه گسترش هستند

بیش از نیمی از توان آژانس های مسافرتی در منطقه خلیج فارس و خدمات آنها مربوط به مسافرت های کوتاه در حوزه خلیج فارس انجام می شود . این آمار توسط GTA اعلام شده است.

به گفته مدیر ارشد GTA در حوزه خلیج فارس و آفریقا اوسامه واگدی OSSAMA WAGDI : ما شاهد سفر مسافران کویتی به امارات هستیم و از طرف دیگر اتباع امارات به عمان سفر می کنند و از سوی دیگر عربستانی ها به بحرین می روند واگذی اضافه می کند این گسترش برای دست اندرکاران صنعت گردشگری منطقه مثل هتل ها و آژانس های مسافرتی و حتی دولت بسیار مهم است که بتوانند هدف خود را مشخص کنند و به آن برسند .

این اتفاق در حالی صورت گرفته که چندی پیش ورود کردشگران اروپایی به منطقه خلیج فارس تقریبا 50 درصد کاهش یافته است. به عقیده این کارشناس صنعت گردشگری اگر دست اندرکاران سرگرم هماهنگی برای مسافرت های محلی شوند از دیگر هدف های غافل خواهند شد. او یادآوری می کند که منطقه خلیج فارس دارای بیشترین جاذبه های گردشگری برای اروپائیان است بنابراین نباید از این پتانسیل غافل شویم.

اکثر دست اندرکاران مشغول گذران روزانه خود هستند و عنوان می کنند اوضاع آنچنان هم بد نیست و چشم امید خود را به واسطه ها و آژانس های مسافرتی دوخته اند. واگذی عنوان کرده که این احساس شاید تا زمانی ادامه یابد که این دست اندرکاران پس اندازی برای خرج کردن داشتته باشند اما وقتی این پس انداز تمام شود تازه مشکلات شروع خواهد شد و به عمق فاجعه خواهند رسید.

عایشه لارا ، مدیر یکی از آژانس های مسافرتی در عربستان  می گوید: بسیاری از مسافرت های ساکنان عربستان در تعطیلات به کشورهای همسایه خودمان منتهی می شود و کمتر تقاضا برای سفرهای بلند مدت در دوردست یا قاره های دیگر را داریم.

او می گوید چند سال هست که مردم دیگر علاقه ای به هزینه کردن نیستند و ترجیح می دهند به کشورهای همسایه مثل ترکیه ، عمان، بیروت و امارات سفر کنند با این حال در همین سفرها هم بیشتر از 2 تا 3 شب اقامت ندارند این مدیر فعال در صنعت گردشگری می گوید: به همین دلیل برنامه های پیشنهادی ما همه  زیر یک هفته تنظیم می شود و در صورت نیاز یا تقاضا آنها را تمدید می کنیم ولی از ابتدا سفرهای بلند مدت را هرگز برنامه ریزی نمی کنیم.

اما این فعال در صنعت گردشگری عنوان می کند هرگز نباید این تغییرات را نادیده بگیریم چون بقای صنعت گردشگری در منطقه بستگی به تداوم ورودی گردشگران دیگر کشورهاست نه تبادل مسافران در منطقه .

تراول نیوز

فوریه 2011

/ 0 نظر / 7 بازدید