5 مجموعه دار برتر سال 2012 میلادی

5 مجموعه دار برتر سال 2012 میلادی

ترجمه : شیدا رمزی

منبع : business insider

هرچند اطلاع از دارایی  و ثروت مجموعه داران داخلی و خارجی کار دشواری است و با توجه به راز ورمزهای موجود زندگی آنها نمی توان دقیقا از دودوتا چهارتای زندگی آنها مطلع شد اما در گزارشی مربوط به سال 2012 اسامی 10 مجموعه دار هنری برتر جهان با مختصری از اطلاعاتشان منتشر شده است که مطالعه آن برای علاقمندان خالی از لطف نیست.

  1. هلن و برنارد ارنات  Helen &Bernard Arnault

معروف ترین زوج کلسیونر منتخب سال 2012 میلادی از سوی موسسه LVMH در جهان هستند که با مجموعه ای معادل 41 میلیارد دلار در زمینه قطعات موسیقی و آثار هنری به شهرت رسیده اند . این درحالی است که  هلن آرنات که خود نوازنده پیانوست در زمینه جمع آوری این کلسیون موثر بوده به صورتی که در سال 2003 کاملترین مجموعه از آثار هنری مور ، اندن رائول، پیکاسو را در اختیار داشتند .

  1. دبرا و لئون بلک Debra & Leon Black

لئون بلک به عنوان مدیر شرکت تجاری آپولو گلوبال فعالیت تجاری خود را ادامه می دهد و همسرش دبرا نیز یکی از طراحان و سازندان خیابان برادوی  است ارزش مجموعه این دو حدود 3.5 میلیارد دلار برآورد شده است . در سال 2005 میلادی این دو مجموعه دار تنها برای تصاحب تابلو معروف پرنده در آسمان 27 میلیون دلار هزینه کردند که در تاریخ خود به عنوان گرانترین معامله بود . لئون که به عنوان یکی از اعضای هیات امنای موزه هنر معاصر است صرفا برای ساخت یک مرکز هنری در این مجموعه حدود 48 میلیون دلار هزینه کرده است.

  1. ادی و الی  براد Edtthe L. & Broad

مجموعه داران براد در واقع صاحبان شرکت سان آمریکا هستند که میزان دارایی آنها براساس گزارش ها 2 میلیارد دلار برآورد شده است این مجموعه داران مشهور بین المللی در سال 2011 میلادی با برای تجهیز و توسعه موزه لس آنجلس همکاری گسترده ای داشتند و بخشی از زمین شخصی خود را نیز در این مورد به موزه اهداء کردند.

خانواده براد دارای 200 اثر هنری از جف کونز، جاسپر جون، اندی رائول و .. را در اختیار دارند که به اعتقاد برخی کارشناسان هنری نمی توان قیمت دقیقی برای این مجموعه تعیین کرد .

  1. پیر چن Pierre Chen

پیر  چن یکی از مجموعه داران معتبر تایوانی و صاحب کمپانی یاگئو در این کشور است .  چن به دلیل مجموعه بی نظیر مدرن و پست مدرن خود در زمینه آثار هنری به شهرت رسیده است . این مجموعه دار مشهور جهانی کارش را از سال 1990 آغاز کرده است و در سال 2008 میلادی 8/3 میلیون دلار برای خرید یک تابلوی نقاشی از لویسین فروید  به فرانسیس بیکن پرداخت که در زمان خود رکودی بی سابقه در این زمینه بود .

این مجموعه دار تایوانی آثاری از اندی رائول و بسیاری از هنرمندان مشهور چین و تایوان را مثل سی تیومبلی در اختیار دارد .

  1. الکساندرا و استیون کوئن Alexandra & Steven Cogen

خانواده کوئن که به عنوان یکی از مشهورترین کلکسیونرهای آثار هنری از سوی موسسه SAC به دنیای کلکسیونها معرفی شده اند با مجموعه ای معادل 3/9 میلیارد دلار جایگاه مطمئنی برای خود در این زمینه دست و پا کرده اند . این خانواده به دلیل سرمایه گذاری های بسیار گسترده خود برای تصاحب آثار هنرمندان مشهور و بزرگ جهان انجام داده اند به شهرت رسیده اند و در دنیای کلکسیونرها از شهرت خاصی برخوردارند.

این خانواده کلکسیونر در سال 2009 میلادی با پرداخت 5/137 میلیون دلار برای خرید یک تابلوی هنری معروف مربوط به دوران قبل جنگ جهانی اول در سطح بین المللی مطرح شد و همواره به عنوان مهمان ویژه افتتاحیه نمایشگاه هنر بازل در سوئیس در این نمایشگاه شرکت داشته است. البته نباید فراموش کرد که نام این مجموعه دار معتبر بین المللی برای خرید 120 میلیون دلاری یکی از آثار مونه نیز دوباره سر زبان ها افتاد و توجه بسیاری را به خود جلب کرد .

 

 

 

 

/ 0 نظر / 3 بازدید