گفت‌وگوی جام جم با رئیس اتحادیه فروشندگان چرم طبیعی، مصنوعی و لوازم کفش

 

واردات زیر و روی کفش را به هم چسبانده

ردپای واردات در صنعت کفش

صنعت کفش ایران به تاریخ پیوسته

عماد عزتی / اقتصاد

روزگاری صنعت کفش ایران به عنوان یکی از معتبرترین صنایع منطقه خودنمایی می‌کرده و بسیاری را در کشورمان مشغول به کار کرده بود. این نام خوش حتی عاملی بود تا اروپاییان استفاده از کفش‌های ایرانی را به عنوان افتخار برای خود در نظر بگیرند و به نوعی برای دستیابی به تولیداتی با کیفیت هزینه‌های بالایی بپردازند. درحالی که صنعت کفش ایران تقریبا از اوایل دهه نود شمسی رفته رفته درگیر مشکلات و مسایلی چون واردات بی‌رویه و قاچاق زمینگر شد تا جایی که امروز به گواه مسئولان اتحادیه‌های مربوطه تقریبا 60 درصد واحدهای تولیدی تعطیل یا تغییر کاربردری داده‌اند. در این زمینه جام جم گفت‌وگویی کوتاه با سعید حیاتی رئیس اتحادیه فروشندگان چرم طبیعی و مصنوعی و لوازم کفش داشته که در ادامه می‌خوانیم.

 • ·        در برخی اخبار آمده صنعت کفش ایران روبه تعطیلی است، آیا شما این مورد را تایید می‌کنید؟

بله؛ صنعت کفش ایران به دلیل بی‌توجهی مسئولان به تولیدکنندگان تقریبا تعطیل شده و به فراموشی سپرده شده است تاجایی که اگر بگوییم بیش از نیمی از صنعت کفش ایران یا تعطیل شده یا اینکه مالکان واحدهای تولیدی امروز وارد کننده شده‌اند.

 • ·        به نظر شما اصلی‌ترین عامل این اتفاق چیست؟

واردات قانونی و قاچاق جزو اصلی‌ترین عواملی هستند که باعث تعطیل شدن صنعت کفش ایران شده‌اند.

 • ·        قاچاق در این زمینه چه جایگاهی دارد؟

با توجه به سیاست‌های مقابله با قاچاق در بازار کفش امروز کمتر شاهد قاچاق هستیم اما واردات بی‌رویه با استفاده از شیوه‌های متفاوت و دور زدن قانون بلای جان تولید شده است به طوری که برخی از واحدهای تولیدی امروز خود واردکننده شده‌اند.

 • ·        منظور شما از دور زدن قانون چیست؟

متاسفانه قوانین موجود متناسب با شرایط بازار نیست و تعرفه‌ها هم بازیچه سودجویان شده است به این ترتیب که بسیاری از افراد با استفاده از خلاء‌های قانونی کاملا قانونی تیشه به ریشه صنعت کفش زده‌اند. چون زیره و رویه کفش را جداگانه به عنوان مواد اولیه وارد می‌کنند و اینجا تنها هر دو بخش که خود به عنوان محصول آماده هستند را به یکدیگر متصل می‌کنند. خوب سئوال اینجاست که این روند چه تفاوتی با واردات محصول نهایی دارد. البته این تنها راه دور زدن قانون نیست به این دلیل که امروز واردات در حجم کم اما تعداد بالا به عنوان واردات نمونه‌ها برای تولید رسمی شده که اغلب واردکنندگان از آن استفاده می‌کنند.

 • ·        این دو بخش واقعا مواد اولیه کفش نیستند؟

خیر؛ مواد اولیه تولید کفش، یراق‌الات، مواد اولیه تولید زیره، پی‌وی سی، سرب و لوازمی با عنوان خرج کار است نه اینکه زیره آماده یا رویه آماده وارد کنیم و پس از آن بگوییم کفش تولید کرده‌ایم. مشکل اصلی اینجاست که مسئولان هنگام تدوین قوانین یا تعیین تعرفه‌های گمرکی هیچ نظری از اتحادیه‌های قانونی که دقیقا با مسایل صنف آشنا هستند مشورت نکرده‌اند و همین امر باعث شده تا مشکلاتی در تولید کفش بلای جان تولید کنندگان شده باشد. این رویه فعلی واردات بدتر از قاچاق اشت چون سودجویان قانونی بلای جان تولید شده‌اند درحالی که مقام معظم رهبری بارها تاکید فرموده‌اند باید از تولید داخلی حمایت کنیم.

 • ·        منظور شما ممنوعیت واردات کفش است؟

خیر؛ اجازه بدهید نظر شما را به فرمایشات مقام معظم رهبری معطوف کنم چون ایشان به دقت و ریزبینی خاصی به این پرسش برای همه صنایع پاسخ داده‌اند. ایشان تاکید فرموده‌اند که باید واردات مدیریت شود چون اگر بخواهیم کل واردات را ممنوع اعلام کنیم قطعا مشکلات بیشتر خواهد شد در ضمن نباید فراموش کنیم در همه صنایع رقابت بسیار سازنده است به عنوان مثال در صنعت کفش تولید کنندگان ایرانی نیازمند نمونه هستند بنابراین باید واردات مدیریت شده باشد و محصولات کلی را صرفا شامل شود نه اینکه مواد اولیه را ممنوع کنیم .

 • ·        چندی پیش در شهر تبریز خرید کفش‌های خارجی از سوی مردم تحریم شد آیا نتیجه‌ای داشت؟

بله؛ به نظر من این کار باید مثل تحریم تنباکو برای همه کالاهای خارجی که در داخل کشورمان تولید می‌شود اجرا شود چون امروز تولید کنندگان ما نیازمند حمایت واقعی هستند. من اعتقاد دارم تولید کنندگان سربازان دوران صلح هستند و باید آماده واکنش به مشکلات باشند به این دلیل که جنگ اقتصادی بسیار سخت‌تر و مشکل‌تر از جنگ در جبهه‌های نبرد است.

 • ·        نظر شما درباره تجارت ترجیحی میان ایران و ترکیه چیست؟

این نوع تجارت بخصوص با ترکیه باعث شده تا تولیدکنندگان ایران با چالش جدی مواجه شود و در برخی موارد حتی کفش‌هایی که در ایران تولید شده‌اند را به خودمان دوباره به نام کفش ترکیه بفروشند. ایران توانمندی‌های بالایی دارد اما چون حمایت نشده دیگران بخصوص ترکیه از آن سود برده است. اگر مسئولان برای یک دوره 5 ساله واقعا از صنعت کفش ایران حمایت کنند حتی برندهای معتبر بین المللی را پشست سر خواهیم گذاشت چون صنعت کفش در ایران دارای تاریخی قابل اعتماد است.

 • ·        برای ارتقاء توامندی تولید ایران باید چه کار انجام دهد؟

باید با استفاده از تجارب دیگران ما هم دوباره به جایگاه واقعی خودمان بازگردیم. به عنوان مثال امروز ویتنام از این شیوه استفاده کرده و درحال پشت ‌سرگذاشتن بسیاری از برندهای بین المللی فعلی است. اکنون که ایران محل توجه تجار و بازرگانان خارجی شده باید بگونه‌ای مسئولان برنامه‌ریزی کنند که تجار بزرگ و تولیدکنندگان بنام خارجی در ایران با همکاری تولیدکنندگان خوشنام ایرانی کارخانه‌احداث کنند  تا پس از گذشته کمتر از یک دهه دانش و فناوری‌های مورد نیاز این صنعت به ایران منتقل شود بعد از آن شاهد خواهیم بود که صنعت کفش ایران چه امتیازی دارد که می‌تواند باعث اشتغال و ایجاد ارزش افزوده بالایی در اقتصاد کشورمان باشد.

 • ·        شرایط سرمایه‌گذاری در این صنعت را مناسب می‌بینید؟

خیر؛ امروز شرایط برای حضور سرمایه‌گذاران داخلی یا خارجی مناسب نیست چون آینده سرمایه‌گذاری مشخص نیست و با این شیوه قطعا سرمایه‌گذاری با شکست مواجه خواهد شد. مشکلاتی که قبلا به آن اشاره کردم باعث شده تا بسیاری از تولیدکنندگان قدیمی کارگاه‌های خود را تعطیل و کارگران را اخراج کرده باشند و با شیوه‌های مختلف اقدام به واردات می‌کنند چون با این شیوه بدون گرفتاری در اداره‌های مختلف می‌توانند قانونی منافع بیشتری داشته باشند.

 • ·        منظور شما گرفتاری در اداره‌ها چیست؟

اجازه دهید اینگونه برای شما توضیح دهم اکنون اداره مالیات، سازمان تامین اجتماعی و بانک‌ها همه به جای اینکه حامیان تولید باشند بلای جان تولید شده‌اند چون بدون توجه به رکود تمام مطالبات خود را از تولید کنندگان مطالبه کنند. در شرایط فعلی تولید کنندگان نمی‌خواهند از مسئولیت‌های قانونی خود فرار کنند ولی لازم است مسئولان به این نکته توجه کنند که حداقل برای جان گرفتن دوباره تولید باید مدتی به آنها زمان بدهند.

 • ·        شما دائم به جلوگیری از واردات محصول کامل اشاره کردید اکنون شرایط مواد اولیه چگونه است؟

همانطور که قبلا نیز اشاره کردم هنگام تصمیم‌گیری برای صنایع معمولا از اتحادیه‌ها و کارشناسان آنها استفاده نمی‌شود و فقط با توجه به آنچه پشت درب‌های بسته تصمیم‌گیری می‌شود قانون گذاری انجام می‌شود که این اشتباه است چون کارشناسان اتحادیه‌های تخصصی می‌توانند مشکلات موجود را به مسئولان جهت قانون‌گذاری بازگو کنند. امروز مواد اولیه با تعرفه‌های بالا وارد می‌شود که پس از آن هم مالیات بر ارزش افزوده از راه می‌رسد که به نوعی باعث بالارفتن هزینه‌های تولید خواهد شد که رقابت‌پذیری در بازارهای هدف را از محصولات ایران خواهد گرفت. این شرایط اصلی واردات مواد اولیه است که باید در تمام صنایع مسئولان به آن بازنگری کنند. تولید کنندگان باید بتوانند مواد اولیه مورد نیازشان برای تولید واقعی بدون هرگونه مانع در سایه قانون وارد کنند و هیچ نگرانی از حضور محصولات نهایی خارجی در بازار حاضر شوند.

 • نظر شما درباره شرکت در نمایشگاه‌های مختلف چیست؟

بزودی نمایشگاه بین المللی صنعت کفش در ایران برگزار می‌شود که بهترین فرصت برای ایجاد ارتباط میان تولید کنندگان خارجی و تولید کنندگان بنام ایرانی است تا بتوانیم با استفاده از جذابیت‌های بازار ایران تولید کنندگان و سرمایه‌گذاران خارجی را متقاعد به حضور در بازار ایران کنیم تا به این ترتیب زمینه رشد و ارتقاع تولید در ایران را مهیا کرده باشیم.  

 

/ 0 نظر / 65 بازدید