استانبول پلی بین آسیا و اروپا

با توجه به نزدیک بودن ایام تعطیلات نوروز و گسترش سفرهای داخلی و خارجی خالی از لطف نیست که اطلاعاتی در مورد  یکی از شهرهای بزرگ توریستی که بسیاری از هموطنانمان برای لذت بردن از تعطیلات خود آن را انتخاب می کنند را بیان کنم. این منطقه توریستی شهری نیست جز شهر تاریخی استانبول در کشور ترکیه .

کشور ترکیه سالانه مقادیر بسیار هنگفتی از طریق صنعت توریسیم درآمد کسب می‌کند که ایرانیان هم سهم بسیار عمده ای را به خود اختصاص می دهند . واحد پول این کشور لیره ترک می باشد در کشور ترکیه مذهب یک امر شخصی می باشد و دولت آن کشور اجازه تبلیغ هیچ مذهبی را ندارد و تمامی دین های در کنار هم به آرامش زندگی می کنند که البته تعداد مسلمانان این کشور زیاد تر از دیگران است.

به نظر من دو عامل بسیار مهم در سفر ایرانیان به کشور ترکیه نقش ایفا می کند که یکی جاذبه های بسیار توریستی در این کشور  و دیگر عامل عدم نیاز به دریافت ویزا برای اتباع ایرانی می باشد که باعث شده بسیاری از هموطنانمان بخصوص در فصل تابستان (شهرهای ساحلی) و ایام عید نوروز این کشور را برای گذراندن تعطیلات خود انتخاب کنند. به قول معروف این شهر هم فال هست و هم تماشا به این معنی که وقتی شما به این شهر سفر می کنید با مراکز خرید بسیار شیک و مدرن روبرو خواهید شد و در کنار بازدید از مناطق تاریخی و موزه ها می توانید از خرید خوب خود نیز لذت برید.  معمولان چند شهر اصلی در ترکیه هدف اصلی توریست ها می باشد که عبارتند از : استانبول، آنتالیا، بدروم، ازمیر و گوش آداسی. بعضی از این شهر ها به صورت فصلی مورد استقبال گردشگران قرار می گیرندکه البته بیشتر در ایام تابستان و گرم سال می باشد آن هم به دلیل امکانات بسیار بالای ساحلی و سرگرمی های آبی آن شهرها می باشد اما شهر استانبول همیشه و همه فصل محل جذب توریست می باشد بنابراین در باره این شهر نکاتی را عنوان می کنم.

استانبول بزرگ‌ترین شهر کشور ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی آن است. این شهر در کنار تنگه بُسفور و دریای مرمره قرار دارد. همانطور که تنگه بُسفور دو قاره آسیا و اروپا را جدا می‌کند شهر تاریخی استانبول را هم به دو بخش آسیایی و اروپایی تقسیم کرده به صورتی که  این شهر تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره قرار دارد. بندر طبیعی شاخ طلایی یا خلیج در این شهر واقع است. این کلان شهر به عنوان شهر فرهنگی اروپا برای سال ۲۰۱۰انتخاب شده‌است.

اگر از ایران قصد سفر به این شهر بزرگ تاریخی را دارید به دو روش امکان این کار هست 1. هوایی 2. زمینی (اتوبوس، قطار).  برای رسیدن به شهر استانبول از طریق خطوط هوایی از تهران فقط سه ساعت زمان لازم هست که شما به این شهر برسید. بعد از طی مسافت هوایی اولین موضوعی که جلب توجه می کند فرودگاه بزرگ و بسیار مدرن آتاتورک می باشد که این موضوع خود نشان دهنده زیاد توریست می باشد البته اگر کمی به تابلوی پروازهای این فرودگاه دقت کنید متوجه خواهید شد که این صنعت بسیار مهم در این شهر از رونق بسیار بالایی برخوردار است.

اما از طریق زمینی یعنی با اتوبوس یا قطار شما تقریبا به 50 ساعت زمان نیاز دارید تا به این شهر تاریخی برسید که شاید کمی خسته کننده باشد ولی خالی از لطف نیست .

با توجه به عمده سفرهای هوایی تصمیم دارم بیشتر درباره این موضوع با شما صحبت کنم. وقتی از هواپیما خارج شدید و از محیط فرودگاه نیز همینطور به 2 روش می توانید خودتان را به مرکز شهر برسانید البته این بستگی به مقصدشما دارد که در قسمت آسیایی یا اروپایی قصد اقامت دارید. (نمایی از فرودگاه بین المللی آتاتورک)

 

 لازم به یادآوری می باشد که مقصد اکثر توریست ها قسمت اروپایی می باشد نه آسیایی. اول تاکسی های زرد رنگی که منتظر مسافر هستند می باشدکه البته زیاد هم ارزان قیمت نیست به طور مثال از فرودگاه تا میدان تکسیم TAKSIM که اصلی ترین محل تجمع توریست ها در این میدان می باشد تقریبا با توجه به ترافیک بین 30 تا 45 لیر شما باید بپردازید اما روش دیگری هم هست آن هم استفاده از اتوبوس هایی با نام HAVASH این اتوبوس ها در فاصله های زمانی مشخصی از فرودگاه به میادین اصلی شهر استانبول حرکت می کنند که شما می توانید برای رسید به میدان تکسیم از آنها استفاده کنید و کرایه آنها برای هر نفر 10 لیر خواهد بود. میدان تکسیم به روایت تصویر

 

با رسیدن به میدان تکسیم شما در واقع در قلب توریستی شهر استانبول ایستاده اید و با توجه به تراکم تعداد توریست ها می توانید یکی از هتل های موجود در این منطقه را برای اسکان خودتان انتخاب کنید (البته بیشتر هموطنان ما با تور به این شهر سفر می کند) میدان تکسیم شب و روز نمی شناسد و هیچ ساعتی از شبانه روز خلوت نخواهد بود و به محلی برای گردش وتفریح توریست ها تبدیل شده که البته رستوران های بسیار زیبا با غذاهای خوشمزه آنجا نیز زبانزد خاص و عام می باشد. (نمایی از هتل باسلیکا در منطقه سلطان احمد این هتل دارای اتاق های بسیار لوکس با قیمتی مناسب میباشد که به منطقه تاریخی سلطان احمد نیز بسیار نزدیک می باشد و دیگر امکانات این هتل شامل حمام ترک و سونا و ماساژ می باشد البته جالب ترین نکته برای این هتل ایوان آن است که وقتی شما بعداز ظهر مشغول نوشیدن یک فنجان چای هستید می توانید از مناظر بسیار خیره کننده ای مثل تصاویر زیر، لذت ببرید برای رزرو کردن آن می توانید با شماره تلفن- امیرپژمان طاهرزاده - : mobile: +905414934418  تماس بگیرید لازم به یادآوری می باشد که این هتل خانوادگی می باشد)

 

  البته منطقه آکسارای تعداد زیادی هتل موجود است که البته من زیاد این منطقه را جهت اقامت توصیه نمی کنم .  شما در این منطقه تعدادزیادی مغازه یا فروشگاه را خواهید دید که به فارسی روی آنها نوشته شده در واقع همه آنها ایرانیان مقیم ترکیه هستند که کسب و کاری برای خود ایجاد کرده اند. این منطقه از نظر خرید پوشاک شاید یکی از مناطق انتخابی برای هموطنان ما باشد، که البته بد هم نیست. البته اگر قصد خرید لباس را دارید می توانید به خیابان عثمان بِی، مَرتَر، پاساژ جواهیر، پاساژ اولیوم نیز سری بزنید. البته بازدید و خرید از بازارچه های هفتگی مثل دوشنبه بازار یا یکشنبه بازار نیز خالی از لطف نیست (مراکز خرید به روایت تصویر)

 

 

 

 

 

 

 

اما هدف من از نوشته معرفی آثار تاریخی به شما هست بنابراین بیشتر به این موضوع می پردازم. اما قبل از این که به مراکز تاریخی بپردازم تعدادی از جاذبه های توریستی شهر استانبول را برای شما بیان می کنم که به پیشنهاد من ارزش امتحان کردن را دارند. این جاذبه ها عبارتند از : 1. بازدید از جزایر شهر استانبول 2. حمام ترک، 3. پارک آبی (فصل تابستان) 4. تور بازدیدی از تنگه بسفور، 5. بازار سنتی استانبول 6. جاده بغداد 7. بازارچه های هفتگی محلی (یکشنبه بازارها و ...) 8. لذت بردن از رستوران های بسیار جالب و سلف سرویس و همچنین غذاهای دریایی و البته شیرینی های ترکیه نیز ارزش امتحان کردن را دارد

موزه های تاریخی در استانبول

 موزه توپکاپی

ابراهیم پاشا یکی از نزدیکان صدراعظم سلیمان بود، که در کودکی اسیر ترک‌ها شد و به عنوان برده به  امپراطوری فروخته شد. او در کاخ توپکاپی به عنوان پیام‌رسان انجام وظیفه می کرد، جایی که با سلیمان که هم‌سال او بود دوست شد، هنگامی‌ دوستش سلطان شد او به مقام صدراعظمی دست یافت.

این قصر را سلیمان، یک سال پیش از آنکه خواهرش را به عقد ابراهیم پاشا دراورد، به او بخشید. او در ۱۹۵۳به قتل رسید.

این موزه در سال ۱۵۲۴به دستور وزیر اعظم ساخته شد. مجموعه موزه شامل آثاری از قرون هشتم تا نوزدهم میلادی است. شاخص‌ترین‌های آن نمایشگاه بسیار زیبایی از خوشنویسی و ابزار و ادوات آن، فرمان‌های شاهی، طغرا‌ها، و نسخ خطی آرایش یافته است. در بزرگترین تالار قصر (آخرین اتاق طبقه اول) رحل‌های قرآن زیبایی از قرن ۱۶، مینیاتور‌های ترکی و مجموعه بسیار نفیسی از کهن‌ترین فرش‌های دنیا نگهداری می‌شوند. در این موزه همچنین، سرامیک‌های ارزشمند، اشیاء فلزی و چوبی هنری و پارچه‌های کهن نگهداری می‌شوند. این موزه در منطقه سلطان احمد؛ آتمیدانی واقع شده و ساعت بازدید از آن نیز به شرح ذیل می باشد (نوامبر تا مارس) سه‌شنبه تا یکشنبه از ۱۰:۰۰تا ۱۷:۰۰

/ 0 نظر / 104 بازدید