آمار گردشگری ایران همواره در هاله ای از ابهام!

نویسنده : عزتی

هر سال قبل از روزجهانی گردشگری آماری توسط سازمان جهانی گردشگری UNTWO از رویکرد و فراز و فرودهای این صنعت روبه رشد در گوشه و کنار جهان ارایه می شود. آماری که می تواند میزان دقیقی برای فعالان عرصه گردشگری در دهکده جهانی بوده و آنها را به سرمنزل مقصود ؛ یعنی موفقیت برساند.

اگر به آمار منتشر شده از سوی این سازمان برای سال 2012 میلادی و نیمه اول سالجاری توجه کنیم در میابیم که 9 درصد از کل درآمد ناخالص جهان یعنی چیزی حدود 6/6 هزار میلیارد دلار مربوط به گردشگری بوده است و چیزی بالغ بر 260 میلیون نفر از سفره این صنعت نان می خورند و طی این مدت آماری ، چهار میلیون فرصت شغلی جدید در جهان به واسطه صادرات نامرئی ایجاد شده است.

اهمیت این آمار زمانی مشخص می شود که اکثر فعالان گردشگری با اتکائ به آنها منطقه فعالیت خود را جهت سرمایه گذاری انتخاب کرده  یا تدابیری جدید برای فعالیت اقتصادی حال حاضرشان می کنند. اما در کشورمان که طبق همین آمار نهمین رتبه جهانی از لحاظ جاذبه های تاریخی جهان را به خود اختصاص داده هنوز خبری از آمار رسمی از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان عالی ترین مرجع صادرات نامرئی ایران در دست نیست که به مناسبت همین موضوع آماری دقیق از گردشگری ایران به عنوان سرزمینی کهن و پرجاذبه در سطح جامعه بین المللی در دست نیست و بسیاری از فرصت های سرمایه گذاری کشورمان در صنعت گردشگری که خارجی ها مشتاق حضور در آنها هستند همچنان گمنام باقی مانده است.

این در حالی است که مجمع جهانی اقتصاد در آخرین آمار منتشر شده خود از وضعیت گردشگری ایران میان 140 کشور آمار گیری شده رتبه گردشگری طبیعی کشورمان را 74 اعلام کرد و رتبه زیرساخت های گردشگری ایران را نیز 96 در نظر گرفت. آماری که در صورت ارایه آن از سوی سازمان میراث فرهنگی به صورت سالانه می تواند باعث رشد و ترقی جایگاه فعلی گردشگری کشورمان در آینده ای نه چندان دور باشد چون توجه بسیاری از فعالان و سرمایه گذاران داخلی را همراه خارجی ها به خود جلب می کند و به واسطه این جلب نظر می توان با برنامه ریزی دقیق باعث ارتقای رتبه ایران در میان این جامعه آماری شد.

شاید امسال دولت یازدهم با توانی غیر قابل تصور به بازیابی صنعت گردشگری کشورمان فکر می کند و خبر از برنامه های گسترده در این زمینه می دهد اما بد نیست سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری نیز علاوه بر تلاش های عادی در زمینه جذب گردشگران خارجی به کشورمان به فکر راه اندازی سازو کاری جهت ارایه آمارهای دقیق و واقعی از صادرات نامرئی کشورمان همراه با زیرساخت های آن باشد؛ تا از موازی کاری های همیشگی و همچنین درجا زدن های موجود جلوگیری کند.

هرچند این موضوع یعنی نبود آمار دقیق از اوضاع و احوال گردشگری کشورمان باعث ایجاد سرابی بسیار زیبا و دل انگیز  از آینده گردشگری کشورمان شده است اما به قول معروف ماهی را هر زمان که از آب بگیریم تازه است چون هنوز بسیاری از فعالان عرصه گردشگری نمی دانند رتبه حمل و نقل هوایی ایران از میان 140 کشور یاشده آماری طبق آمار مجمع جهانی اقتصاد رتبه 102 است و جایگاه 45 به صنعت حمل و نقل ریلی ما رسیده اما متاسفانه در زمینه حمل ونقل دریایی رتبه 80 را به ایران داده اند که این موضوع می تواند تلنگری به مسئولین مربوطه باشد تا در زمینه حمل و نقل دریایی کشورمان سرمایه گذاری های بیشتر یا بهتری داشته باشند چون صنعت حمل نقل به عنوان اولین صنعت مورد نیاز برای توسعه گردشگری هر کشور است و باید به آن توجه ویژه داشت.

پس بجاست که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با استفاده از ابزارهایی که در اختیار دارد از همین امسال برای اولین بار آماری دقیق از تمام منابع و صنایع موجود گردشگری کشورمان ارایه کند تا علاوه بر توسعه زیرساخت های گردشگری کشور بتوانیم برای ورود میلیون ها گردشگر خارجی به کشورمان برنامه ریزی دقیقی داشته باشیم.

/ 0 نظر / 3 بازدید