ده کشتی معروف جهان

از زمان غارنشینی انسان های اولیه فهمیدند که چوب روی آب شناور باقی می ماند و پس از آن تاریخ بود که روند تکاملی ساخت کشتی که ابتدا از پوست های توخالی درختان استفاده می شد پس از آن رومی ها توانستند با استفاده از بادبان کشتی هایی بسازند که خودش بدون استفاده از پارو در آب حرکت می کرد که این خود روندی بسیار مهم در نحوه تحول صنعت کشتی سازی شد. این روند تا زمان ساخت موتورهای بخار این روند زیاد تغییری نداشت و انقلاب اصلی زمانی رخ داد که موتور بخار به کمک سیستم محرکه کشتی ها آمد و حرکت کشتی ها را بسیار ساده کرده است. اما در واقع صنعت کشتی سازی خود را مدیون جنگ های بین ملل مختلف می داند .

در این بین و روند تکامل صنعت کشتی سازی کشتی های بسیار زیادی ساخت شده است اما نام تعداد انگشت شماری از آنها در تاریخ باقی مانده و هنوز هم از آنها بین مردم یاد می شود و از آنها به عنوان نمادی از قدرت و دانش دوران خود استفاده می شود. به همین دلیل تعداد 10 کشتی نامدار تاریخ را برای شما بازگو می کنیم.

10. کشتی سانتا ماریا

 

اگرچه این کشتی ابعاد کوچکی داشت و طول آن کمتر از 70 فوت بود اما نام بزرگی از خود در تاریخ به جای گذاشت. این قایق در واقع کریتف کلمب را در مقاصد خود رساند و باعث اکتشاف بسیاری از جزایر و مناطق ناشناخته دنیا شد. به روایت تاریخ این کشتی در سال 1492 میلادی ساخته شده . در طول تاریخ تنها 4 عدد از این نوع کشتی ساخته شده است.

9. سی . اس. اس هانلی (C.S.S. Hunley)

این نمونه از کشتی در واقع اولین نمونه از زیردریایی ساخته شده توسط بشر در ایالات متحده آمریکا است. این زیر دریایی درواقع انقلابی نوین در صنعت دریایی جهان و مهندسی ساخت شناور ها بوده . اما این زیر دریایی با توجه به امکانات اولیه خود برای خدمه خود بسیار خطرناک بود. این کشتی زمان جنگ های بین آمریکا شمالی و جنوبی تعداد زیادی از کشتی های دشمن را غرق کرد و در واقع قهرمان جنگ زمان خود بود این زیردریایی در سال 1863 میلادی ساخته شده . این زیردریایی در زمان تست های نهایی ساخت خود دوبار غرق شده و در این حوادث 13 نفر از خدمه خود را کشت. کشته شدگان این حوادث طراح این زیر دریایی بود. این زیردریایی نظامی در واقع برای اولین بار در سال 1864 میلادی توانست اولین ماموریت نظامی خود را انجام دهد و به ارتش آمریکا پیوست.این زیردریایی تاریخی سرانجام پس از 136 سال و در سال 2000 میلادی توسط ایالات متحده آمریکا از عمق آب بیرون کشیده شده و در موزه دریایی آمریکا در معرض دید عموم قرار گرفت .

8.  یو اس اس مونیتور و سی اس اس ویرجیانا

  (U.S.S. Monitor and C.S.S. Virginia (aka Merrimack)

 در ماه مارس 1862 جنگ بزرگی میان آمریکا شمالی و جنوبی واقع شد اگرچه این جنگ بسیار طول کشید اما این جنگ یکی از مهمترین جنگ های تاریخ بوده است. تا این تاریخ اکثر کشتی ها با مواد اولیه مانند چوب و ورقه های نازکی از فلز ساخته می شد اما این دو کشتی تماما از فلز  ساخت شده بودند و هر کدام دارای یک توپ جنگی بودند که توانسته بودند تعداد زیادی از کشتی های دشمنان خود را از بین ببرند.

صفحات بسیار مقاوم این دوکشتی در برابر آتش توپ های آن زمان باعث شد تا این دو بتوانند مدت زمان بسیار زیادی در صحنه جنگ باقی بمانند و رکورد خوبی از خود به جای گذاشتند. از این دو کشتی تنها قطعاتی برجای مانده که در موزه دریایی ایالات متحده موجود می باشد.

7. یو اس اس کانستیتیوشن   U.S.S. Constitution

این کشتی قدیمی که به دلیل ساخته شدن با ورقه های آهنی بسیار مقاوم در برابر زنگ زدگی ساخته شده است هنوز هم سرپا و کامل در موزه ماساچوست آمریکا نگهداری می شود . این کشتی 213 ساله در زمان جنگ های داخلی آمریکا در سال 1797 میلادی ساخته شده و تا سال 1881 میلادی خدمات زیادی به آمریکا در جریان جنگ ارایه داد و توانست افتخارات زیادی را برای این کشور به نام خود ثبت کند. این کشتی در برابر دزدان دریایی نیز افتخاراتی برای خود کسب کرده و نبردهای زیادی را با پیروزی پشت سر گذاشته است.

این کشتی از سال 1907 میلادی در موزه دریایی آمریکا قرار گرفت و با افتخار تا کنون نیز نگهداری شده است. البته در طی این سالها قسمت هایی از این کشتی از بین رفت که دوباره بازسازی شده است.

6. یو اس اس میسوری  Battleship U.S.S. Missouri

 این کشتی در جریان جنگ های جهانی از شهرت خوبی همراه با خدمه خود برخوردار شد. این کشتی طی جنگ جهانی در خلیج ژاپن به عنوان شکارچی معروف بوده و رکورد های زیادی را به نام خود به ثبت رسانده است و در سال 1984 میلادی هم در جنگ کره حضور فعال داشته  اسلحه های بسیار قدرتمند این کشتی همیشه در جنگ ها باعث پیروزی این کشتی در برابر دشمنانش شده است.

5. اچ. ام. اس ویکتوری  HMS Victory

 این کشتی تنها نماد افتخار نیروی دریایی سلطنتی در اواخر قرن 18 و اوایل قرن نوزدهم میلادی برای انگستان بوده است. این کشتی یکی از بزرگترین کشتی های جنگی چوبی در جهان است که تا کنون ساخته شده و از آن استفاده شده است. این کشتی پس از خدمات بسیار زیاد خود برای نیروی دریایی انگلستان بازنشته شده و طی سالها به عنوان کشتی آموزشی از آن استفاده می شده و در نهایت با بازسازی کامل به عنوان موزه ملی و یکی از افتخارات نیروی دریایی سلطنتی انگستان در موزه ای در پورتسموث انگلستان برای همیشه لنگر انداخت.

4. یو . اس. اس مین  Battleship U.S.S. Maine

 برخی از کشتی های ساخته شده توسط بشر به دلیل خدمات بسیار زیاد خود در یادها همیشه باقی می مانند که این کشتی هم جزو این گروه بوده این کشتی به عنوان یکی از کشتی های مین روب در جهان مشهور بوده و سال 1898 میلادی به دلیل دو انفجار مرموز غرق شد و تمامی خدمه آن هم از بین رفتند . انفجار های مرموز در این کشتی  همیشه مورد بحث و گفت و گوی دولت ها بود و برخی معتقد بودند که اسپانیا در این خرابکاری دست داشته که هرگز این شک به یقین تبدیل نشده است و تا کنون هنوز از بین رفتن این کشتی در پرده ای از ابهامات باقی مانده .

3. بیسمارک آلمان   German Battleship Bismarck

 این کشتی در واقع یک کشتی بسیار عظیم بوده که در طی جنگ جهانی و سال 1941 به عنوان کابوسی برای نیروی دریایی انگلستان توسط آلمان ها ساخته شده بود. این کشتی 300 متری با سرعت بالای خود که حدود 30 گره دریایی بود بزگترین وسریعترین کشتی جنگی بوده . نیروی دریایی انگلستان در طی جنگ جهانی توانست به این کشتی صدمات جدی وارد کند و این کشتی در بندرگاه لنگر انداخت جهت تعمیر اما دایم مورد تهاجم نیروی هوایی و همچنین اژدرها واقع شد و در نهایت برای همیشه از کار افتاد.

2. یو اس اس آریزونا  Battleship U.S.S. Arizona

 یکی از کشتی های مهم در ذهن و یاد نیروی دریایی آمریکا و سربازانش این کشتی بود که در دوران جنگ جهانی اول و دوم فعالیت بسیار مفیدی برای نیروی دریایی آمریکا انجام داد. این کشتی در بندر پرهاربر توسط نیروی هوایی ژاپن مورد حمله قرار گرفت و خسارات شدیدی به او وارد شد اکثر خدمه این کشتی در این نبرد از بین رفتند و کشته شدند این کشتی به عنوان نمادی از مقاومت در بندر پرهاربر نگهداری شده و به موزه تبدیل شده است این کشتی یکی از سه کشتی غرق شده در جریان این نبرد بوده است. این کشتی توسط تعداد زیادی از گردشگران وبازدیدکنندگان هر ساله مورد بازدید قرار می گیرد و یادآور شجاعت خدمه آن برای مردم آمریکاست.

1. تایتانیک  British Luxury Liner RMS Titanic

 این کشتی مسافرتی جز کشتی های بسیار معروف جهان بوده  این کشتی در سال 1912 میلادی در جریان سفر به نیویورک به دلیل برخورد با یک توده شناور یخ از سمت چپ آسیب شدیدی دید و پس از مدتی برای همیشه به زیر آب فرو رفت. کشتی تایتانیک که در زمان خود یکی از بهترین کشتی های ساخته شده از نظر امکانات و فن آوری ساخت بوده همیشه مورد احترام همگان بوده بطوری که به یاد آن کتاب ها و فیلم های زیادی ساخته شده و یادآور عظمت این کشتی بوده و هست.

/ 3 نظر / 154 بازدید
هادی پورمحمد

آيا مي دانيد مزاياي بالا رفتن آمار بازديد و بالا رفتن رتبه سايت در سايت آلکسا و گوگل و موتورهاي جستجوگر چيست؟آيا مي دانيد رتبه شما در موتورهاي جستجوگر بالا رود در هنگام سرچ کردن کاربران اينترنتي سايت شما در صفحات اول جستجو قرار ميگيرد و بيشتر مورد توجه کاربران قرار مي گيرد! اگر ميخواهيد کارت شارژ رايگان هديه بگيريد؟ اگر ميخواهيد آمار سايت يا وبلاگتان بسيار بالا رود . البته بصورت کاملا رايگان و قانوني در سايت ما ثبت نام کنيد http://hadirank.com پس از ثبت نام شما با کليک بر روي بازديد اتوماتيک ميتوانيد امتياز و جايزه را به خود اختصاص دهيد هر بيست ثانيه 3 امتياز به شما تعلق ميگيرد و هر امتيازي که کسب ميکنيد يک بازديد براي شما محسوب ميشود حتما از بازديد اتوماتيک استفاده کنيد .شما براي بازديد از سايتتان مي توانيد 5 صفحه مختلف را براي تاييد معرفي کنيد در ضمن صفحه اصلي سايت و صفحه هايي که عکس دارند و صفحه هايي که در هنگام ورود و خروج پيغام مي دهند را اضافه نکنيد در بين صفحات هيچ فرقي نيست هر چه سبکتر بهتر تا 5 صفحه مي توانيد به رايگان اضافه کنيد .تلفن پشتيباني : 09393163542

KДŽΞМ

سلام و خسته نباشيد با عضويت و شروع فعاليت خود و يک درخواست مديريت مديريت بخشي از تالار را برعهده بگيريد و مطالب خود را در انجمن به نام خود به اشتراک بگذاريد ! به تمامي کاربران اجازه تبليغ سايت و يا وبلاگ خود داده مي شود. اگر ميخواهيد دو رکعت نماز از جانب شما در حرم امام رضا بخوانيم چت آنلاين با ساير کاربران سايت + بازي آنلاين + جايزه

شرلوک هولمز

کشتی به اینا می گن!!! خداییش محشرن!!! در مورد اون انفجار مشکوک باید بگم که احتمالا یه نفر از ناخدا دق دلی داشته و طوری صحنه انفجار رو بازسازی کرده که کار بیفته گردن ژاپنی ها. یک سال من رو این پرونده کار کردم و به این نتیجه رسیدم!!! ابن هم اظهار نظر من به عنوان یک کارشناس جنایی!!! [مغرور][خنده][قهقهه]