زلزله ژاپن فرصتی برای اقتصادهای نوظهور یا تهدید اقتصاد جهان؟

با توجه به زلزله و سونامی اخیر در کشور ژاپن اخبار بسیار زیادی در باره اثرات این بلای طبیعی در جهان می شنویم بطوری که برخی از کشورها برای این موضوع جلسات ویژه ای برپا کردند و تصمیماتی را برای مقابله با اثرات آن گرفته اند.

همانطور که می دانیم سطح تجاری کشور ژاپن با دیگر کشورهای دنیا بسیار زیاد بوده و زندگی اقتصادی برخی از کشورهای دنیا دقیقا بستگی به اقتصاد کشور ژاپن دارد. همگان می دانیم که با توجه به تولید تکنولوژی در کشور ژاپن و همچنین صنعت بسیار بزرگی مثل فولاد و قطعات الکترونیکی و در برخی موارد قطعات خودرو در کشور ژاپن بسیاری از کشورهای دنیا از این کشور وارداتی از قبیل تکنولوژی و دیگر مواد اولیه را دارند که اکنون با مشکل روبرو شده اند .

با توجه به گسترده شدن ارتباط تجاری این کشور با دیگر کشورهای جهان این بحران در همه کشورها ملموس خواهد بود بطوری که در اولین اقدام شرکت اتومبیل سازی تویوتا در یک گزارش رسمی اعلام کرده که به زودی قادر به انجام تعهدات بین المللی خود مبنی بر تحویل خودرو به بازار های دیگر کشورها را نخواهد داشت از همین رو بزرگترین مشتری این کشور یعنی ایالات متحده آمریکا درباره تامین اتومبیل های تولیدی این گروه صنعتی با مشکل مواجه خواهدشد البته این مخصوص خودروهای وارداتی نیست بلکه از همین رو شرکت جنرال موتورز دیروز اعلام کرده که به دلیل مشکل ایجاد شده در کشور ژاپن و عدم توانایی تهیه برخی از قطعات اولیه خودروهای خود از شرکت تویوتا به زودی برخی از خطوط تولیدی اتومبیل های خود را تعطیل خواهد کرد. از دنیا اتومبیل که بگذریم در دنیا قطعات الکترونیکی شرکت اپل امروز اعلام کرده که به دلیل قطع تولید در برخی از کارخانه های تولید قطعات الکترونیک در ژاپن قادر به تحویل دادن آی پد جدید خود به مشتریان در زمان مقرر نخواهد داشت و خریداران این دستگاه که از طریق اینترنت خرید خود را ثبت کرده اند باید بیشتر از حالت عادی صبر کنند تا محصول خود را دریافت کنند.

از این کارخانه های صنعتی بزرگ که بگذریم این بلای طبیعی باعث ضربه زدن به اقتصاد های کوچکتر هم شده بطوری که بسیار از کارگاههای تولیدی که حیات آنها بستگی به حیات اقتصادی ژاپن داشته اکنون درباره کاهش تولیدات خود به زودی هشدار داده اند و اعلام کرده اند که در پی این حادثه با مشکل مواجه خواهند شد.

در یکی از واکنش های مشابه وزیر اقتصاد کشور ترکیه گفته کشور ترکیه درباره واردات مواد اولیه از کشور ژاپن با مشکل مواجه شده بنابراین این اقتصاد نوظهور همسایه ایران کمی با مشکل روبرو خواهد شد از طرف دیگر این مقام مسئول کشور ترکیه اعلام کرده صنعت توریسم ترکیه از این حادثه کمترین ضربه را خواهد خود آن هم به دلیل اینکه ژاپن سهم زیادی از این صنعت را به خود اختصاص نداده است بطوری که در سال گذشته میلادی تنها  200 هزار نفر از کشور ژاپن به عنوان توریست وارد خاک ترکیه شده اند که این رقم در برابر کل درآمد حاصل از این صنعت در کشور ترکیه زیاد نگران کننده نیست.

از طرف دیگر طبق آخرین اطلاعات مخابره شده از کشور ژاپن در باره آلودگی محصولات کشاورزی و نهاده های کشاورزی به تشعشات اتمی باعث شده که وارد کنندگان محصولات کشاورزی این کشور در مورد واردات آینده خود بیشتر دقت کنند و فعلا دست نگهدارند بنابراین یکی از بازارهای بزرگ محصولات دریایی در منطقه تقریبا روبه تعطیلی گذاشته به طوری که بازار محصولات دریایی در ژاپن از رونق خود افتاده در همین راستا صنعت توریسم در خود این کشور نیز با مشکل زیادی روبرو شده است . در باره محصولات غذایی رستوران های سنتی در کشور ژاپن هرساله تعداد زیادی گردشگر را به خود جلب می کردند و از همین راه درآمد بسیار هنگفتی را برای کشورشان به ارمغان می آوردند اما اکنون با توجه به آلودگی های مطرح شده  این شرایط بسیار نگران کننده شده است.

کارشناسان اقتصادی معتقدند که کشورهای دیگر برای کمک و برطرف کردن این مشکل به سرعت اقدام کنند که اگر دیر اقدام نمایید ممکن است این حادثه طبیعی تبدیل به یک بحران اقتصادی  بین المللی در دنیا شود.

حال با توجه به این اخبار دو سوال بسیار مهم مطرح خواهد شد

.1            آیا این حادثه طبیعی در ژاپن برای چین یک فرصت استثنایی ایجاد کرده یا خیر؟

.2           تاثیرات این فاجعه طبیعی بر اقتصاد ایران چه خواهد بود؟

در مورد سئوال اول کارشناسان طی یک ابراز عقیده اولیه معتقد هستند که کشور ژاپن با پیشنه بسیار قوی اقتصادی خود قادر خواهد بود به سرعت به موقعیت قبل خود بازگشته و دوباره به رشد خود ادامه دهد اما دیگران می گویند کشور چین و یا حتی در برخی از موارد هندوستان هرگز این فرصت طلایی را از دست نخواهند داد و به بهترین نحو ممکن از آن استفاده خواهند کرد، شاید در نگاه بسیار ابتدایی قدرت این دوکشور را برای رقابت و جایگزینی کشورشان به جای ژاپن را قابل تصور ندانیم اما این دو کشور در دهه اخیر توجه بسیاری از اقتصاددانان را به خود جلب کرده اند بطوری که کارشناسان اقتصادی این دو کشور را به عنوان قدرتهای اقتصادی نوظهور عنوان کرده اند.

اما درباره سوال دوم زمان همه چیز را مشخص خواهد کرد در انتهای این گزارش تصاویری از بازار محصولات دریایی در ژاپن و یک از رستوران های سنتی در این کشور را خواهید دید.


 

/ 0 نظر / 5 بازدید