نگاهی به هزینه‌های نظافت منزل

قیمت خانه تکانی شب عید چند؟

نویسنده: عماد عزتی

اگرچه زمستان 1393 به جای برف و یخبندان آب و هوایی بهاری را برای بیشتر نقاط کشورمان به ارمغان آورده اما اگر به تقویم روی میز یا داخل کیف‌مان نگاهی بیاندازیم درخواهیم یافت، وقت وقت خانه تکانی شب عید شده است و کم کم باید به فکر نظافت سال نوی منزل به عنوان بخشی از فرهنگ دیرینه کشورمان باشیم.

این درحالی است که زندگی شهری و گرفتاری‌های روزمره آن، کمی شرایط  بخصوص در این زمینه را برای برخی از ما تغییر داده و چون قرار است مجموعه‌ای از کارهای سنگین یا درواقع همان خانه تکانی را یکجا و در یک روز یعنی همان «شب عید» انجام دهیم؛ انجام این سنت دیرینه به کاری بسیار طاقت‌فرسا یا خسته کننده  و به عبارت‌دیگر کابوسی برایمان تبدیل کرده است. درحالی که اگر همه کارها را به دقیقه 90 یا همان شب عید واگذار نکنیم و از همین هفته با رعایت برخی نکات و برنامه ریزی به فکر نظافت شب عید منزلمان باشیم این کار نه تنها کابوسی برای ما نیست، بلکه لذتی خاطره‌انگیز برای شروعی نو در سال جدید خواهد بود.

به همین دلیل بازار این هفته جام جم، به رغم اینکه بسیاری از افراد تصور می‌کنند اطلاعات مفیدی در این زمینه دراختیار دارند، کمی درباره چند و چون خانه تکانی شب عید و هزینه‌هایش برایتان می‌گوید تا با بکارگیری این اصول بسیار ابتدایی خانه تکانی شب عید را برای شمایی که قصد انجام این سنت حسنه کشورمان را دارید همچون تفریحی شاد به استقبال سال نو بروید.

قبل از اینکه در مورد اصل موضوع یعنی خانه تکانی شب عید مواردی را ذکر کنیم، بد نیست خانواده‌های ایرانی را در دو گروه تصور کرده و موارد را متناسب با شرایط آنها درنظر داشته باشیم. این درحالی است تفاوتی میان اصل موضوع برای هیچکدام نیست، ولی گاهی رعایت برخی نکات درمیان هریک از آنها متفاوت است. از این رو گروه اول را آنهایی که همانند خاطرات دوران کودکی اکثرمان، خود آستین بالا می‌زنند و نظافت شب عید منزل را انجام می‌دهند؛ در نظر خواهیم گرفت و گروه دیگر شاغلانی که فرصت کافی برای اینکار نداشته و قرار است از شرکت‌های خدماتی یا افراد آشنا در این زمینه کمک بگیرند، معرفی می‌کنیم. از این رو ابتدا مواردی مشترک میان هر دو بخش را بیان کرده و پس از آن کمی درباره زیر و بم خانه تکانی با کمک دیگران برایتان می‌گوییم.

برنامه‌ای مدون تهیه کنید

شاید درنگاه اول خانه تکانی شب عید کاری کاملا عادی به نظر برسد درحالی که اگر واقعا برای این کار برنامه‌ریزی دقیقی نداشته باشید نه تنها از انجام این کار خسته خواهید شد بلکه ممکن است در میانه راه صرفا به رفع تکلیف اکتفا کنید.  پس برای اینکه اینگونه به دردسر نیافتید کافی است یک برگ کاغذ و یک قلم برداشته و تمام کارهایی را که قرار است انجام دهید را روی آن به ترتیب اولویت یادداشت کنید. بدون تردید اولین موضوعی که به فکر شما رسیده مربوط به تهیه مواد شویده و لوازم نظافت است اما این تازه اول کار است. پس از یادداشت کردن لوازم لازم نوبت به نوشتن کارهایی که قرار است انجام دهید رسیده؛ آنها را در ذهن خود یکی یکی اولویت بندی کرد و روی کاغذ یادداشت کنید. فراموش نکنید آخرین عنوان را که یادداشت کردید دوباره فهرست را مرور کرده و با درنظر گرفتن شرایط اگر لازم بود آنها را جابجاکنید تا بدون نگرانی و با آرامش تک تک کارهای لازم را انجام دهید و به استقبال سال نو بروید.

اهمیت این برنامه ریزی و رعایت آن هنگامی برایتان روشن خواهد شد که در پایان کار بدون اینکه خسته شده باشید طبق برنامه کارهای شما تمام شده و خوش و خرم در تدارک سفره هفت سین شب عید خواهید بود.

تنوع کار را فراموش نکنید

بطور کلی هدف از انجام نظافت آخر سال برای منازل ما پاکیزگی در تمام بخش‌ها از کمد لباس گرفته تا کابینت‌های آشپزخانه بنابراین ممکن است تصور کنید باید از یک نقطه منزل کار را شروع کرده و در آخرین روز به نقطه پایانی برسید اما این امر نیز می‌تواند شما را میانه راه ناامید از نتیجه به بی‌تفاوتی در امور هدایت کند بنابراین سعی کنید بدون اینکه خط مشی ثابتی برای خودتان مشخص کنید در برنامه کاری خودتان هر روز را برای انجام بخشی از منزل اختصاص دهید به عنوان مثال از اتاق خواب کودکان شروع به عنوان روز اول شروع کنید چون با اینکار هنگام تمیزکاری خاطرات خوش به دنیا آمدن دلبندتان را مرور خواهید کرد و هرگز احساس خستگی نخواهید کرد ولی برای روز دوم سراغ اتاق خواب خودتان نروی بلکه اینبار از پذیرایی شروع کنید و به ترتیب در روزهای بعدی در دیگر بخش‌های منزل مشغول شوید و ادامه دهید البته نکته اصلی این است که آخرین روز را به آشپزخانه اختصاص دهید چون در غیر این صورت تا تمام شدن کل خانه تکانی شب عید شما دوباره حال و روز آشپزخانه خراب شده و باید دوباره کاری کنید.

لذت با هم بودن را چاشنی کار کنید

همانطور که قبلا نیز اشاره اهمیت انجام کارها براساس برنامه‌ای که تهیه کرده‌اید در پایان کار برای شما مشخص خواهد شد بنابراین برای اینکه بتوانید به برنامه نوشته شده وفادار باقی بمانید و تمام کارها را با همان کیفیتی که مدنظرتان بوده انجام دهید بد نیست برای خودتان شرایط را به گونه‌ای مهیا کنید که انگار درحال خوشگذرانی هستید نه خانه‌تکانی معروف شب عید از این رو می‌توانید با استفاده از موسیقی یا یک کانال رادیویی مناسب این فضا را برای خودتان آماده کنید اما فراموش نکنید پس از انجام هر یک از مراحل برنامه نوشته شده ضمن اینکه روی آن خطی می‌کشید، جایزه‌ای برای خودتان تعیین کنید. با کمی حوصله می‌توانید متناسب با علاقه خودتان جایزه را تعیین کنید یک فنجان چای یا قهوه، آب میوه یا حتی دیدن فیلم سینمایی همراه دیگر اعضای خانواده دقیقا باعث تجدید قوای شما برای انجام مرحله بعدی در خانه تکانی شب عید شما خواهد بود. از این رو هیچ کاری را در این برنامه بدون پاداش نگذارید.

تنهایی وارد عمل نشوید

بطور کلی تفاوتی در این نیست که خانم خانه مشغول نظافت منزل برای خانه تکانی شب عید باشد یا همسرش، مهم این است که متناسب با گرفتاری‌های شغلی و روزمره این عمل بدون هیچ استرسی در کمال صحت و سلامت انجام شود. اما مهمترین بخش در انجام این عادت دیرینه در فرهنگ کهن  در کشورمان، خانه‌تکانی شب عید همراه دیگر اعضای خانواده است. همانطور که می‌دانیم خستگی یا در برخی موارد آسیب‌های پزشکی دشمن اصلی نظافت شب عید ماست؛ بنابراین برای اینکه دچار این احساس نشویم بهتر است از دیگر اعضای خانواده یا حتی دوستان در انجامش کمک بگیریم. به عنوان مثال می‌توانید حتی از کودکان خانواده نیز در این زمینه کمک بگیرید آنهم با جمع و جور کردن لوازم بازی اتاقشان یا از همسرتان بخواهید هنگامی که شما مشغول انجام نظافت بخشی از منزل هستید وظیفه تهیه شام را برعهده بگیرد تا اینکه بتوانید روی کاری که انجام می‌دهید متمرکز شده و احساس خستگی شما را از انجام کار بازندارد.

پس در این زمینه سبک و سنگین کار مهم نیست بلکه مهم ایجاد حس همکاری و فرهنگ‌سازی آن در میان افراد خانواده و سهولت خانه تکانی شب عید است  از سوی دیگر این همکاری نه تنها باعث ایجاد احساس خوشایندی در کانون خانواده خواهد شد بلکه می‌تواند دلیلی برای بهبود کیفیت کار و کاهش احساس خستگی در این زمینه باشد .

فنگ‌شویی را جدی بگیرید

همانطور که می‌دانید یکی از اصول فنگ‌شویی یا هنر چیدمان مناسب دکوراسیون جلوگیری از انباشتگی لوازم است درحالی که معمولا ما ایرانیان با استفاده از تعبیر ضرب‌المثلی که می‌گوید «هرآنچه خار آید روزی به کار‌ آید» سعی داریم از کوچکترین فضای منزل یا انباری برای نگهداری ابزار و لوازمی که امروز نیازنداریم استفاده کنیم اما فراموش کرده‌ایم که زندگی آپارتمان نشینی فضای کمی در اختیارمان قرار داده است تاجایی که گاهی اوقات این لوازم بخصوص هنگام خانه‌تکانی شب‌عید برایمان دردسرساز خواهند شد بنابراین بد نیست به فنگ‌شویی بیشتر اهمیت دهیم و ابزار یا لوازمی که نیاز نداریم را در صورت کارآمد بودن به دیگران ببخشیم یا اینکه اگر قابل استفاده نیستند از شرآنها خلاص شویم.

به عنوان مثال اگر یک وسیله برقی مثل آبمیوه‌گیری خراب داخل کابینت شماست برای نظافت آن وقت صرف نکنید بلکه اگر مطمئن هستید که قابل تعمیر نیست آن را به تعمیرکار اینگونه لوازم هدیه بدهید تا وی با استفاده از قطعات سالم آن به صورت رایگان به دیگران کمک کرده باشید. یا اینکه اگر برخی از لباس‌های شما دیگر قابل استفاده نیستند دوباره به فکر سنت نیکوی بخشش باشید و آن‌ها را به افراد نیازمند هدیه بدهید البته فراموش نکنید آنچه برای خود نمی‌پسندید را برای دیگران نخواهید پس در صورت سالم بودن البته آنها را هدیه دهید تا علاوه برانجام کار نیک فضای کافی در کمد خود داشته باشید و برای نظافت شب عید آن دچار دردسر نباشید.

اول ایمنی بعد کار

حالا که با برخی اصول اولیه برای خانه تکانی شب عید آشنا شدیم بدنیست به اصلی‌ترین نکته یعنی سلامت و ایمنی در هنگام این کار اشاره کنیم چون کمردرد، آسیب‌های پوستی، خطر سقوط از ارتفاع، برق‌گرفتگی، مشکلات تنفسی و ناراحتی‌های مچ دست یا پوستی از شایعترین عواملی هستند که ایمنی افراد بخصوص در این ایام را به خطر خواهند انداخت. بنابراین قبل از اینکه گام اول را طبق برنامه در این زمینه بردارید ابتدا به ایمنی کاری که قرار است انجام دهید فکر کنید و تمام عوامل تهدید کننده سلامتی خودتان را درنظر داشته باشید تا مبادا بجای لذت بردن از تعطیلات شب عید و کنار فامیل بودن راهی بیمارستان نشوید.

از همین امروز شروع کنید

کار امروز را به فردا نسپارید و از همین امروز به فکر خانه‌تکانی شب عید باشد چون نکات تئوری و برنامه‌ریزی کار انجام شده است اما نباید فراموش کنیم آخرین ماه سال به عنوان یکی از شلوغ‌ترین دوره‌های سال می‌تواند باعث ایجاد استرسی غیر قابل وصف برایمان باشد چون کارهای بسیاری را در کنار امور روزمره خودمان باید انجام دهیم که عبارتند از نظافت شب عید، خرید شب عید که هر کدام جزو امور زمانبری هستند و می‌توانند تاثیر نامطلوبی بر دیگری داشته باشند بنابراین بهترین کار این است که از همین امروز طبق برنامه عمل کنیم تا در روزهای پایانی سال با خستگی و گرفتگی عضلات به استقبال سال نو نرویم.

 

باکس

خانه تکانی شب عید با کمک نیروهای خدماتی

بسیاری از ما به دلیل مشغله‌های کاری یا به هر دلیل دیگری برای انجام امور خانه‌تکانی شب عید فرصت کافی در اختیار نداریم و برای این منظور از نیروهای خدماتی که کمک می‌گیریم اما این کار نیز دارای آداب و رسومی خاص است و باید درباره این موضوع دقیق باشیم که اصلی‌ترین نکته در این زمینه امنیت خانه و خانواده است و پس از آن پای کیفیت کار به میان خواهد آمد.

شماره ثبت شرکت را جدی بگیرید

یکی از اصلی‌ترین گزینه‌ها برای استفاده از نیروهای خدماتی برای انجام امور نظافت منازل این است که از شرکت معتبر استفاده کنید و مهمترین نشانه اعتبار شرکت‌ها شماره ثبت آنهاست چون پلیس تنها شرکت‌های خدماتی دارای شماره ثبت را تحت پوشش و کنترل خود دارد و دیگران از این دایره خارج هستند. بنابراین عاقلانه ترین کار درباره انتخاب شرکت خدماتی مورد نیازتان این است که در میان آنهایی که به ثبت رسیده‌اند به دنبال یافتن خدمات مناسب حالتان باشید. اما کار به اینجا ختم نمی‌شود بلکه هنگام مراجعه نیروی فرستاده شده از سوی شرکت موردنظرتان باید علاوه بر کنترل قراردادی که همراه وی برایتان ارسال شده مشخصات نیروی خدماتی را قبل از ورودش به منزل با شرکت دوباره چک کنید یا از او کارت شناسایی طلب نمایید. یکی از منابع معتبر برای استعلام پلیس ناجا است.

حوصله کنید

اگر قصد دارید از نیروهای شرکت‌های خدماتی برای انجام امور خانه‌تکانی شب عید استفاده کنید مهمترین نکته یافتن موسسه‌ای خوشنام و متعهد در این زمینه است که برای یافتنش باید وقت گذاشته و خوب تحقیق کنید. این موضوع کار زیاد پیچیده‌ای نیست چون این روزها صفحات آگهی‌های روزنامه و همچنین انواع و اقسام تبلیغات در دسترس شماست بنابراین زیاد نگران باشید. می‌توانید با حداکثر یک ساعت وقت گذاشتن بهترین گزینه را انتخاب کنید. با شماره تلفن‌ها یا حتی وب سایت‌های اینگونه شرکت‌های خدماتی ارتباط برقرار کرده و از نحوه ارایه خدمات و هزینه‌هایشان مطلع شوید تا بتوانید گزینه مناسب را انتخاب کنید.

هرگز منتظر روزهای پایانی سال نباشید

همانطور که شما به دنبال یافتن بهترین شرکت خدماتی هستید بدون تردید گروه کثیری از دیگر همشهری‌های شما هم به دنبال دریافت خدمات مناسب از شرکت‌های خدماتی برای انجام امور نظافتی هستند بنابراین هرگز کار امروزتان را به فردا واگذار نکنید بلکه پس از انتخاب شرکت مناسب کارتان با ان برای روزی که مدنظرتان است قرار بگذارید تا در روزهای پایانی دچار دردسر نشوید.

نیروی ترکیبی گزینه‌ای مناسب

بدون تردید این موضوع را شنیده‌اید که دوست و آشنا می‌گویند برای انجام خانه‌تکانی شب عید بهترین گزینه استفاده از نیروی خدماتی بانوان است چون براساس عرفی نانوشته بانوان تمیزتر از آقایان کار می‌کنند اما فراموش نکنید که خانه‌تکانی شب عید در واقع مجموعه‌ای از کارهای سبک و سنگین است بنابراین بهترین گزینه برای شما استفاده از یک نیروی مرد همراه یک نیروی زن است. تصور نکنید با این روش درواقع به هزینه‌های خودتان افزوده اید بلکه برعکس در واقع صرفه جویی نیز کرده اید چون نه تنها زمان انجام کلیه کارهای منزل شما بین دو نفر تقسیم خواهد شد بلکه با واگذاری امور سنگینی مثل نظافت دیوار ، پنجره ، راه پله ، پارکینگ و جابجایی لوازم منزل به نیروی خدماتی مرد می‌توانید از هنر و ریزه‌کاری‌های نیروی دیگر به خوبی استفاده کنید و در نهایت از نتیجه کار لذت دوچندان ببرید.

همه چیز براساس قرارداد

یکی از مشکلات عمده برای آنهایی که از نیرو‌های اینگونه شرکت‌ها استفاده می‌کنند بحث دبه کردن کارگران است درحالی که بهترین گزینه برای شما جهت جلوگیری از بروز هرگونه اختلاف این است که هنگام عقد قرارداد با شرکت تمام خواسته‌های خودتان را بگویید و از شرکت بخواهید آنها را در قالب قراردادی مکتوب همراه نیرو برای شما ارسال نماید این موارد شامل تمام خدماتی که نیاز دارید، تعهدات شرکت، قیمت و هزینه‌هایی که باید بپردازید یا حتی زمان استراحت کارگران خواهد بود. با این روش و مکتوب شدن قراردادی که دارای مهر و امضاء شرکت است هر دو طرف یعنی نیروی خدماتی و شما با خیالی آسوده به امور خودتان می‌پردازید.

تعدد شعب نشانه اعتبار نیست

یکی از روش‌های مرسوم میان شرکت‌های خدماتی برای جلب نظر مشتریان خود درج آگهی با شعب مختلف است درحالی که واقعا این شرکت دارای آن شعبه‌ها نیست بلکه برای مهم‌تر جلوه دادن یا خرید اعتبار برای خودشان با چند شرکت دیگر قرارداد همکاری بسته است. با این روش بسیاری از افراد با تصور اینکه این شرکت خدماتی دارای شعب متعددی در منطقه است بنابراین درجه اعتبار بالاتری نسبت به بقیه دارد تصمیم گیری می‌کنند درحالی که در اصل شما تنها با شرکتی کوچک تماس گرفته‌اید. بنابراین تعدد شعب نشانه اعتبار نیست بلکه باید موارد دیگری را درنظر داشته باشید.

چند نکته ضروری

  • همانطور که می‌دانید نحوه محاسبه دستمزد نیروهای خدماتی به صورت ساعت کار مشخص محاسبه می‌شود بنباراین برای جلوگیری از هدر رفتن وقت تمام لوازم موردنیاز کار قبل از حضور کارگر مهیا کنید یا اینکه روزی که با شرکت قرارداد می‌بندید بخواهید کارگر با خودش لوازم هم بیاورد که در این صورت باید هزینه‌ای اضافه‌تر بپردازید.
  • سعی کنید روزی که از نیروی خدماتی برای نظافت منزل استفاده می‌کنید حداقل دونفر در منزل حضور داشته باشید تا بتوانید کلیه امور را تحت کنترل داشته باشید.
  • در صورت بروز خسارت به لوازم می‌توانید براساس قرارداد علیه شرکت ادعای خسارت کنید البته فراموش نکنید حداکثر 48 ساعت برای این کار فرصت برای شما وجود دارد چون پس از آن شرکت مسئولیتی در قبال این حوادث نخواهد داشت.
  • روز قبل از حضور کارگران در منزل حتما اشیاء قیمتی و ارزشمند خودتان را در محل دور از دسترس قرار دهید .
  • اگر هنگام کار به خدماتی اضافه‌تر از آنهایی که در قرار داد قید شده نیاز دارید حتما دوباره با شرکت تماس گرفته و تحت نظر مدیریت شرکت به توافق برسید و هرگز خودتان با کارگر توافقی نداشته باشید.
  • در نیم ساعت اولیه اگر از کارگرد نیروی خدماتی رضایت نداشتید به سرعت با شرکت تماس گرفته و درخواست جایگزین داشته باشید چون این حق مسلم شماست.
  • قبل از شروع به کار نیروی خدماتی خوب شرایط و نکات مندرج قرارداد را کنترل کنید تا بعدا دچار دردسر نشوید.
  • به فرهنگ و حقوق نیروهای خدمات احترام گذاشته و با آنها ارتباطی مناسب برقرار نمایید.

 

 

 

لیست قیمت‌ها به تومان است.

 

توضیحات

قیمت (تومان)

نوع کار

1 تا 3 ساعت کار مفید

30000 الی 35000

نظافت منزل یا شرکت

1 تا 8 ساعت کار مفید، به ازای هر یک ساعت اضافه کار 500/6 تومان دریافت می‌گردد.

50000 الی 60000

نظافت منزل یا شرکت

یک الی 5 واحدی، شامل تمیز کردن نرده، جارو کردن و شستن پله، پارکینگ، حیاط و پنجره

40000 الی 45000

نظافت راه‌پله تا 5 طبقه

تک‌واحدی، شامل تمیز کردن نرده، جارو کردن و شستن پله، پارکینگ، حیاط و پنجره

30000 الی 35000

نظافت راه‌پله تا 4 طبقه

شامل همه موارد بالا + دیوار و...

45000 الی 50000

نظافت راه‌پله با دیوار تا 4 طبقه

فرش دست‌بافت 2500 تومان و فرش ماشینی 2000 تومان متری محاسبه می‌شود

2000 الی 2500

شستن فرش با دستگاه

متری محاسبه می‌شود

1500 الی 2000

شستن موکت با دستگاه

شامل یک دست مبل 7 الی 9 نفره

15000 الی 20000

شامپو مبل

ست 7 نفره معمولی یا استیل

40000 الی 45000

خشکشویی مبلمان با دستگاه

متری محاسبه می‌شود

1300 الی 1500

نظافت سرامیک و پارکت

اگر بدون شستن دیوار باشد 60 هزار تومان محاسبه می‌شود، اگر با شستن دیوار باشد 85000 تومان محاسبه می‌شود.

60000 الی 85000

نظافت ساختمان نوساز متراژ پایین‌تر از 80 متر

اگر بدون شستن دیوار باشد متری 800 و اگر با شستن دیوار باشد متری 1.000 محاسبه می‌شود.

متری 800 تا 1.000

نظافت ساختمان نوساز متراژ بالاتر از 80 متر

در در                                                                                                                                       

در صورت ارائه خدمات زیر به مبالغ فوق اضافه می‌شود:

1. به ازای هر طبقه اضافه = 6.000 تومان

2. به ازای پارکینگ اضافه = 6.000 تومان

3. به ازای شستشوی حیاط = 6.000 تومان

4. نظافت سالن اجتماعات = 6.000 تومان

5. نظافت پشت‌بام = 6.000 تومان

 

 

/ 0 نظر / 60 بازدید