کشورهایی بدون نیروی ارتش

در زمان های بسیار قدیم نیروی نظامی هر کشور نشانگر توانمندی حاکمان آن کشور بوده و همیشه پادشاهان و یا حکام آن کشورها سعی در ایجاد یک ارتش منسجم و قوی داشتند تا بتوانند موقعیت خود را در بین دیگر کشورها حفظ کنند. البته با توجه به قوانین حاکم در جهان و تعرضات بسیار فراوان جهت کشورگشایی شاید این موضوع بسیار جدی بوده است.

شاید یکی از دلایل اصلی برای ایجاد یک ارتش حس زیاده خواهی انسان بوده که در بعضی مواقع باعث بروز جنگ های خونین و طولانی بین کشورها جهت کشورگشایی بوده است.

اما باعث تعجب هست که در حال حاضر با توجه به وجود کشورهایی چون آمریکا، چین ، روسیه که دارای نیروی نظامی بسیار قوی و پیشرفته ای هستند کشورهایی نیز وجود دارند که اصلا نیروی نظامی ندارند یا اگر هم این چنین نیرویی وجود دارد فقط جهت برقراری نظم و امنیت داخلی از آن استفاده می شود . شاید با خواندن این مطلب فکر کنید که مدینه فاضله که گفته می شود در این کشورها برقرار است.

جزایر سلیمان

 

جزایر سلیمان یکی از کشورهایی است که در آن نیروی نظامی وجود ندارد، همانطور که می دانیم این کشور تشکیل شده از چندین جزیره که در میان اقیانوس قرار گرفته . این کشور سالهای سال تحت حمایت کشور بریتانیا قرار داشت و در زمان جنگ جهانی دوم هم به عنوان پایگاه نظامی برای حمله به کشورهای متحد از آن استفاده می شود .

این کشور در سال 1976 دولت مرکزی تشکیل داد اما مشکلات بسیار زیادی سر راه آنها بود و دچار هرج و مرج هایی نیز شد ولی در نهایت در سال 1998 این کشور در بحران داخلی فرو رفت و مشکلات زیادی برای ساکنان آن ایجاد شد که این موضوع باعث دخالت کشورهای دیگر شد و آرامش به آنها بازگشت . تمامی نیروهای شورشی توسط کشورهایی چون استرالیا، انگلستان و نیوزلند خلع سلاح شدند و دولت مرکزی بر آنها حاکم شد و امروزه یکی از مناطق توریستی بزرگ جهان با آرامشی کامل می باشد.

اما سوال اصلی اینجاست که چه کسی امنیت داخلی را تضمین کرده و چه نیرویی مشغول برقراری نظم داخلی در کشور می باشد. این کشور در حال حاضر نیروی نظامی ندارد و فقط پلیس محلی مشغول برقراری آرامش در منطقه می باشد اما کشور استرالیا به عنوان یکی از متحدان  این کشور تعهد کرده که اگر جنگی در منطقه ایجاد شد امنیت این کشور را تضمین کند و به مقابله با تهاجم  اقدام کند.

کاستاریکا

 

 

آرم نیروی پلیس محلی کشور کاستاریکا

کشور کاستاریکا به عنوان یکی از کشورهای بدون ارتش شناخته شده است. در سال 1948 میلادی رئیس جمهور وقت کشور دستور انحلال ارتش کشور را صادر کرد و این موضوع به هرج و مرج داخلی منجر شد که تقریبا 2000 نفر نیز کشته شدند اما در نهایت این کشور به ثبات داخلی رسید و در حال حاضر فقط نیروی انتظامی کشور مسئول برقراری نظم و امنیت داخلی کشور می باشد و این کشور نیرویی به عنوان ارتش نظامی در اختیار ندارد. با توجه به موقعیت جغرافیایی این کشور و پیمانی که بین کشورهای منطقه به امضاء رسیده قرار براین شده که اگر کشور کاستاریکا مورد تهاجم یا اعلام جنگ قرار گرفت کشورهای منطقه از جمله شیلی، کوبا و ... به حمایت از آن به پا خیزند و کمک های نظامی خود را به این کشور ارسال کنند.

 ساموآ

 

کشور ساموآ که شاید نام آن نیز حتی برای برخی زیاد آشنا نباشد امروزه خالی از هرگونه نیروی نظامی می باشد و هیچ نیروی نظامی در این کشور وجود ندارد. تنها امید این کشور در مقابله با تهاجم دیگر کشور ها ، به کشورهای هم پیمان خودش می باشد که قرار شده از این کشور در برابر تهاجمات محافظت کنند. این کشور فقط نیروی پلیس محلی دارد و این نیرو مسئول برقراری نظم داخلی می باشد. این کشور در سال 1962 میلادی موافقتنامه ای با کشور نیوزلند امضاء کرده که حمایت در مقابله با هرگونه تهاجم به این کشور برعهده کشور نیوزلند می باشد و یک ماده بسیار مهم هم در این قرار داد وجود دارد که این کشور را برای انتخاب متهد نظامی خودش مختار کرده و آزادی عمل به آن داده است.

پالائو

 

آرم نیروی پلیس محلی کشور پالائو

کشور پالائو نیز یکی دیگر از کشورهای بدون نیروی ارتش می باشد که پلیس محلی تعهد کرده امنیت و آرامش شهروندان را در داخل کشور برعهده گیرد . این نیرو با توجه به توان خود فقط قادر به برقرار نظم و امنیت داخلی می باشد و کشور پالائو برای مقابله با کشورگشایی دیگران هیچ توانی نخواهد داشت و امید به دیگران بسته  اما در سال 1983 ایالات متحده آمریکا محافظت از این کشور را در مقابل تهاجمات احتمالی تضمین کرده است و به کمک آن کشور شتافته است.

 آندورا

 

 

کشور آندورا اگرچه از آتش جنگ جهانی اول و دوم در امان نبود اما هرگز به عنوان یک کشور دارای نیروی نظامی یا همان ارتش به رسمیت شناخته نشده و حتی در جریان صلح جنگ جهانی ومعاهده ورسای نیز دعوت نشده این کشور فقط دارای نیروی پلیس داخلی می باشد که حتی همین نیروی کم هم متکی به نیروی نظامی کشورهایی چون فرانسه و اسپانیاست  هر دوی این کشورها تعهد کرده اند که این کشور کوچک را از دسترس دشمنان خارجی دور نگهدارند و امنیت نظامی منطقه را برقرار کنند در سال های اخیر نیروی نظامی ناتو یا همان سازمان ملل نیز برای این موضوع اعلام آمادگی کرده و به کمک این کشور برخاسته است.

گرانادا

 

آرم نیروی پلیس محلی گرانادا

 

این کشور که در منطقه کارائیب قرار گرفته است و به جزیره فلفل نیز معروف است یکی دیگر از کشورهای بدون نیروی نظامی می باشد . گرانادا در ابتدا مستعمره انگلستان بود اما پس از مدتی کنترل آن به دست کشور فرانسه افتاد و در نهایت  توسط ایالات متحده آمریکا مورد تهاجم قرار گرفته و به نوعی کودتای نظامی در آن شکل گرفته است که این کودتا منجر به اعدام نخست وزیر وقت نیز شد اما پس از آن این کشور کمونیستی تبدیل به یک کشور دموکراتیک شده و تنها نیروی پلیس محلی مسئول حفاظت داخلی از کشور شده است . کشور کرانادا رسما کشوری را برای حمایت نظامی از خود انتخاب نکرده و در حال حاضر نیز کشوری برای حمایت نظامی از آن اعلام آمادگی نکرده اما با توجه به سابقه کودتای آمریکایی در این کشور شاید به ناچار این مسئولیت به عهده ایالات متحده بوده و هست.

 جزایر مارشال

 

جزایر مارشال بر اساس توافقنامه آزاد انجمن از سال 1983 به عنوان یک کشور مستقل شناخته شده است اما این کشور باید تحت الحمایت ایالات متحده باشد با توجه به این موافقتنامه نیروی پلیس به همراه نیروی نظامی آیالات متحده مسئول حفاظت از مرزهای این کشور می باشد و در صورت بروز هرگونه جنگ یا تهاجم مسئولیت این کار به عهده نیروی ارتش ایالات متحده می باشد که از مرزهای آن کشور دفاع کند.

 لیختن اشتاین

 

آرم نیروی پلیس کشور لیختن اشتاین

 

با توجه به انحلال ارتش کشور ، لیختن اشتاین نیز در این مجموعه قرار گرفت دلیل انحلال ارتش کشور عدم توانایی پرداخت هزینه های سنگین نیروی نظامی بوده است . این کشور که پس از پایان جنگ جهانی از کنفدراسیون کشورهای آلمان خارج شد و اعلام استقلال کرده نتوانست بودجه لازم جهت تجهیز ارتش را تامین کند و تصمیم به انحلال آن گرفت و فقط نیروی پلیس را به خدمت گرفته جهت برقراری نظم داخلی . در حال حاضر هیچ کشوری مسئولیت دفاع از این کشور را برعهده نگرفته است و با توجه به موقعیت جغرافیایی این کشور تنها کشوری که امکان کمک نظامی به آن را دارد کشور سوئیس خواهد بود حتی شایعاتی مبنی بر حمایت کشور سوئیس از لیختن اشتاین مطرح شده که تا کنون هیچ یک از طرفین آن را نه رد کرده اند و نه تایید.

 نائورو

 

کشور نائو به عنوان یکی از کوچکترین کشورهای جهان که تنها تقریبا 9 کیلومتر مربع می باشد هیچ نیروی نظامی را بخود اختصاص نداده است و اگر هم می خواست امکان داشتن آن را نداشت.  کشور نائو برای برقراری امنیت داخلی از نیروی پلیس بسیار کوچکی که دارد بهره می برد و هرگز یک نیروی نظامی مسنجم نداشته است لازم به یادآوری است که این کشور با کشور استرالیا بسیار روابط خوب سیاسی برقرار کرده که شاید نقطه اتکای آن نیز باشد. همین امر باعث شده که گفته شود طبق یک توافق نامه غیر رسمی کشور استرالیا مسئولیت حفظ  و نگهداری این کشور کوچک را در مقابل تهاجمات احتمالی برعهده گیرد بطور مثال وقتی آلمان به این کشور حمله کرد نیروی دریایی استرالیا به کمک این کشور شتافت.

 واتیکان

 

کشور واتیکان در گذشته دارای نیروی نظامی قوی جهت حفظ و نگهداری از رهبران خود را داشته اما در سال 1970 میلادی کلیه نیروی نظامی به عنوان ارتش منحل شده وفقط گارد ملی برای محافظت و برقراری امنیت داخلی انتخاب شده است. این گارد مسئول محافظت از پاپ ، مرزهای کشور، کنترل ترافیک، امنیت داخلی را برعهده دارد. با توجه به موقعیت جغرافیایی این کشور و نزدیکی بیش از حد آن به کشور ایتالیا مسئولیت دفاع از این کشور برعهده ایتالیا قرار گرفته است و در صورت بروز هرگونه جنگ یا تهاجم این کشور ایتالیاست که باید با تمام توان از این کشور دفاع کند.

/ 0 نظر / 39 بازدید