تمایل بانک‌ها برای خرید تجهیزات غیر ایرانی می‌گوید

 

استانداردهای بین المللی عاملی اصلی تقاضای تولیدات خارجی

 

با توجه به گسترده شدن استفاده از خدمات الکترونیکی در انجام امور بانکی و جلوگیری از مراجعه حضوری به بانکها و همچنین جلوگیری از نقل و انتقال وجوه نقد، ساخت کلیه قطعات دستگاه کارت خوان یا خود پرداز امری غیرقابل اجتناب و به نوعی در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی خواهد بود. این درحالی است که با توجه به مشکلات واردات و بالا رفتن قیمت ارز ساخت این قطعات مقدار قابل توجهی صرفه جوئی ارزی را نیز بدنبال داشته و به نوعی توجیه اقتصادی به خود می‌بیند.

براساس آمارهای رسمی ارایه شده از سوی بانک مرکزی چیزی حدود 4 میلیون و 400 هزار دستگاه پایانه فروش در کشورمان توزیع و برای هریک از این دستگاه‌ها رقمی بین 300 تا 450 هزار تومان هزینه پرداخت شده است. این درحالی است که براساس اظهار نظر کارشناسان در خوشبینانه‌ترین حالت عمر مفید هر یک از این دستگاه‌ها چیزی نزدیک به 5 سال بوده و باید دوباره این تجهیزات جایگزین شوند. بنابراین اگر فرض کنیم نزدیک75 درصد کارتخوان‌های فعال داخل کشورمان وارداتی بوده حجم قابل توجهی ارز از ایران هرساله برای واردات این دستگاه‌ها پرداخت می‌شود، درحالی که از سوی مقام معظم رهبری بارها بر توجه به تولیدات داخلی و همچنین توانمندی‌های متخصصان کشورمان تاکید شده است.

حال سئوالی اصلی اینجاست که با توجه به تجربه کاملا قابل اعتماد سیستم کارت سوخت بازهم می‌بینیم، بسیاری از بانک‌ها برای تامین نیازهای اینگونه دستگاه‌ها اقدام به خریدهای خارجی کرده و به توانمندی‌های داخلی کشورمان بی‌توجهی می‌کنند و اکنون که باید برای هزینه کردن منابع ارزی کشورمان  دقیق و هدفمند برنامه‌ریزی کنیم شاهد توسعه این روند هستیم.

پایه و اساس خارجی بوده

شاهین جوانمردی، مدیرعامل شرکت ارونتک، درباره دلایل علاقه بانک‌ها و موسسات مالی یا حتی تولید کنندگان به استفاده از محصولات وارداتی به خبرنگار ما گفت: درباره خریدهای خارجی دستگاه‌های کارتخوان یا دستگاه‌های عابربانک لازم است قبل از هرچیزی به این نکته توجه داشته باشیم که دانش و پایه اصلی این نوع محصولات خارجی است و کشورمان در این زمینه تازه وارد است، بنابراین این کاملا امری طبیعی بوده که تا کنون شرکت‌ها یا موسسات مالی بیشتر تمایل به خریدهای خارجی داشته باشند.

جوانمردی در ادامه افزود: اگر از نکته مطرح شده بالا عبور کنیم مهمترین عاملی که باعث شده تا امروز بسیاری از تولید کنندگان داخلی کشورمان نادیده گرفته شده و بیشتر موسسات مالی و اعتباری علاقمند به خریدهای خارجی باشند مربوط به گواهینامه‌های استاندارد تجهیزات یاد شده مثل پایانه‌های فروش و دستگاه‌های عابربانک است چون به دلیل تحریم‌های یکجانبه غرب علیه کشورمان نمی‌توانستیم این گواهینامه‌ها را برای محصولات داخلی دریافت کنیم.

به اعتقاد این متخصص همین روند و کارشکنی غربی‌ها مزیت رقابتی تولید کنندگان ایرانی را علی‌رغم برتری‌های کاملا مشهود از بین برد و کم کم تمایل به واردات بیش از پیش شد اما امروز با توجه به تاکید و فرمایشات مقام معظم رهبری در زمینه اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و توجه به توانمندی‌های داخلی گامی موثر در این زمینه برداشته شده است.

وی با تاکید بر توانمندی‌های مختصصان ایرانی به جام جم گفت: امروز تولید کنندگان و متخصصان هموطن برای تولید دستگاه‌های یاد شده به بالاترین توانمندی‌ها در بخش نرم‌افزار رسیده‌اند اما در زمینه سخت‌افزار هنوز کاستی‌هایی وجود دارد که لازم است برای برطرف شدن انها نیز اقدام کنیم و شاهد مثال زنده‌ آن در اجرای پروژه کارت سوخت است چون تمام بخش نرم افزاری به دست متخصصان ایرانی طراحی و تولید شد و سخت‌افزارهایش بیشتر وارداتی بوده‌اند.

سالانه یک میلیون کارتخوان لازم داریم

جوانمردی باتاکید مجدد بر اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: براساس مستندات و نیاز بازار کشورمان سالانه چیزی حدود یک میلیون دستگاه از پایانه‌های فروش برای استفاده کسبه و واحدهای صنفی مختلف مورد نیاز است و اگر بخواهیم همواره با واردات این نیاز را برطرف کنیم لازم است سرمایه‌قابل توجهی برای این منظور هزینه کنیم آنهم در شرایطی که نیازمند دسترسی و استفاده بهینه از منابع مالی و ارزی کشورمان هستیم. لذا این شرکت برای افزایش مزیت رقابتی خود اقدام به عقد قرارداد مشترک با کشور تایلوان (شرکت کسلز) کرده تا با همکاری و تولید مشترک تحت لیسانس این شرکت زمینه انتقال فن‌آوری‌های روز تولید این تجهیزات داخل کشورمان بیشتر باشد.

به گفته این فعال صنفی امضاء تفاهم‌نامه‌ها و همکاری‌های مشترک می‌تواند زمینه دریافت اسناد و گواهینامه‌های مورد نیاز را برای تولید کنندگان داخلی فراهم نماید تا موسسات مالی و بانک‌های کشورمان نیز با توجه به این گواهینامه‌ها نسبت به خرید و سفارش به تولیدات داخلی دید مثبتی داشته باشند و وارد معامله شوند.

وی معتقد است استفاده از این نوع همکاری مشترک می‌تواند زمینه اشتغالزایی مناسب و همچنین رونق کسب و کار در بخش‌های مختلف ایران ایجاد نماید تا در آینده نزدیک انتقال تکنولوژی و همچنین اموزش نیروی متخصص باعث ارتقاء جایگاه تولید کنندگان ایرانی در این باره باشد.

 

جدول برخی برندهای پرتقاضا

برند

بستر

ویژگی ها

pax

پکس

GPRS (بی سیم)

Dial

Net

سرعت بسیار بالا در ارتباط گیری و ایجاد تراکنش

مقاوم برای تراکنش های زیاد در فروشگاههای رفاهی

قابلیت اتصال به اینترنت

 verifone

وریفون

Dial

Net

قابلیت حمل صفحه کلید و نمایشگر تا 1/5 مترمربع

سرعت بسیار بالای ارتباط بر روی بستر net

رنگ بندی های زیبا و متفاوت

 sagen

ساژم

Dial

Net

GPRS

سرعت مناسب ارتباط گیری

ابعاد کوچک

قابلیت اتصال به اینترنت

 ingenico

اینجنیکو

Dial

Lan

کارت خوان بسیار قوی

ظاهر معقول

دوام بسیار بالا

 

/ 0 نظر / 50 بازدید