سرزمین «جومونگ» مقصدی قابل اعتماد برای گردشگران پزشکی

براساس انتشار آخرین آمار

درحالی که با شنیدن یا دیدن نام کره جنوبی اغلب افراد ناخودآگاه به یاد برندهای معتبر الکترونیکی و خودروسازی این کشور خواهند افتاد آمارهای رسمی منتشر شده از سازمان گردشگری کره جنوبی بیانگر این نکته است که احتمالا به زودی این تصور ذهنی در میان گردشگران متفاوت خواهد شد.

به گزارش مدتورپرس، خبرگزاری گردشگری سلامت ایران؛ رشد قابل توجه کلینک‌های بهداشتی و درمانی، تسلط اغلب کادرپزشکی به زبان انگلیسی، برنامه‌ریزی و تدوین نقشه راه دقیق برای جذب حداکثری گردشگران پزشکی در کنار قیمت‌های مناسب ارایه خدمات در این بخش اصلی‌ترین دلایل رشد و گسترش گردشگری پزشکی سرزمین جومونگ بوده است که روز به روز هم درحال توسعه و ارتقاء جایگاه خود در جنوب شرق آسیاست.

سازمان گردشگری کره جنوبی درباره اصلی‌ترین دلایل سفر گردشگران سلامتی به این کشور معتقد است اگرچه هنوز بسیاری از جراحان زیبایی در کلینیک‌های خارجی فعالیت می‌کنند اما پزشکان کره‌ای در زمینه انواع سرطان، جراحی‌های عمومی، خدمات دندانپزشکی، انواع درمان چشم و همچنین چکاپ‌های دوره‌ای همچنان پذیرای گردشگران داخلی و خارجی هستند.

این نهاد رسمی دربخش دیگری از گزارش خود آورده اصلی‌ترین رقبای کره جنوبی در صنعت گردشگری پزشکی به ترتیب کشورهای، تایلند، مالزی، هند، فیلیپین، ژاپن و چین هستند که کره جنوبی با توجه به پتانسیل‌های موجودی که در اختیار دارد برای دستیابی به سهم بازار قابل قبول‌تری از میان این رقبا برنامه‌ریزی دقیقی انجام داده که نتایج آن از سال گذشته در روند افزایشی تعداد گردشگران سلامتی کاملا مشخص شده است.

از سوی دیگر سازمان گردشگری کره جنوبی معتقد است عمده گردشگران خارجی که برای دستیابی به خدمات با کیفیت و ارزان‌قیمت کره جنوبی وارد خاک این کشور شده شده‌اند به ترتیب شهروندان روسیه، ژاپن، قزاقستان، مغولستان و ایالات متحده آمریکا هستند.

در این زمینه یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های کره جنوبی برای دستیابی حداکثری به سود سرشار گردشگری سلامت این است که از سال 2012 میلادی در هشت منطقه ازاد و جزایر مختلفی از جمله جزیره معروف «جی‌جو» اجازه احداث شهرک‌های سلامتی و مراکز درمانی فوق مدرنی را با معافیت‌های کامل داده است که البته شهروندان خود کره جنوبی هم علاوه بر گردشگران خارجی می‌توانند در این مراکز خدمات مورد نیازشان را با ارایه کارت‌های بیمه‌ای دریافت کنند. این کشور در سال 2018 میلادی تقریبا 400 هزار گردشگر سلامتی را به خود جذب کرده و برای سال 2020 میلادی برنامه‌ریزی پذیرایی از 1 میلیون گردشگر سلامت را در دستور کار خود دارد.

آمارها چه می‌گویند؟

2018 در یک نگاه

وزارت بهداشت و رفاه کره جنوبی در آخرین گزارشی که از روند رشد گردشگری سلامت این کشور ارایه کرده است آورده سالانه 1 میلیارد دلار درآمد تقریبی صنعت گردشگری سلامتی برای اقتصاد کره است در 1709 بیمارستان و کلینیک مورد نظر گردشگران است.

این درحالی است که تعداد کل مجوزهایی که وزارت بهداشت و رفاه کره جنوبی برای فعالیت در این زمینه یعنی گردشگری سلامت تاکنون صادر کرده است چیزی برابر با 4131 مجوز کسب و کار در بخش‌های بازاریابی، خدمات حمل و نقل، خدمات پزشکی و مراکز آزمایشگاهی بوده است.

·        براساس گزارش‌های منتشر شده از سوی مسئولان کشور ویتنام سال گذشته 7500 ویتنامی برای دریافت خدمات پزشکی به کره جنوبی سفر کرده‌اند.

·        روسیه به عنوان دومین مبداء ورود گردشگران پزشکی به کره جنوبی پس از چین شناخته می‌شود. این درحالی است که آمارها بیانگر این نکته است که اگرچه سال گذشته تعداد کل گردشگران روس نسبت به دیگران که برای دریافت خدمات پزشکی وارد خاک کره جنوبی شده‌اند نسبت به سال قبل 2 درصد کمتر شده است؛ اما در مجموع تعداد گردشگران روس که طی همین دوره برای این منظور وارد فرودگاه اینچون کره جنوبی شده‌اند رشدی معادل 66 درصد داشته است.

·        براساس گزارش انستیتو تحقیقاتی گردشگران خارجی چین، تعداد ورود گردشگران چینی برای دریافت خدمات پزشکی به مقاصدی چون کره جنوبی و ایالات متحده کاهش یافته است. در این گزارش آمده است که سال جاری میلادی 15 مقصد گردشگری پزشکی برای گردشگران چینی رشد دو درصدی را تجربه‌کرده‌اند درحالی که سه مقصد اندونزی با کاهش 7/0 درصدی به دلیل فعالیت‌های آتشفشانی اخیر، کره جنوبی با کاهش 7/3 درصدی به دلیل سیاست ممنوعیت ورود گردشگران پزشکی به صورت گروهی و در نهایت ایالات متحده به کاهش 5/9 درصدی علی‌رغم رشد یک دهه گذشته روبرو شده‌اند.


2017 در یک نگاه

در ابتدای سال 2017 میلادی اگرچه گردشگری سلامت کره جنوبی به دلیل تنش‌های موجود میان این کشور و چین کاهشی قابل توجه یعنی رقمی معاد 8/25 درصد را تجربه کرد اما در نهایت پایان همان توانست با استفاده از برنامه‌ریزی دقیق دوباره به جایگاه اصلی خود در صنعت گردشگری دستیابد.

در این دوره موسسه توسعه صنعت گردشگری سلامت کره جنوبی KHIDI کل گردشگران سلامتی که در سال 2009 میلادی به خاک کره جنوبی وارد شده‌اند تقریبا 60 هزار نفر بوده‌اند درحالی که این کشور در پایان سال 2016 میلادی به 364 هزار گردشگر خارجی که برای دستیابی به خدمات مناسب وارد خاک کره جنوبی شده‌بودند خدمات ارایه کرده و پایان سال گذشته میلادی نیز کره میزبان 500 و 74 هزار و 321 نفر بوده است.

این موسسه برآورد کرده است کشور کره جنوبی از ابتدای سال 2009 میلادی تا پایان سال گذشته با توجه به رشد قابل توجه ورود گردشگران سلامت خارجی به ازای هر دلار سرمایه‌گذاری دربخش ارایه خدمات سلامتی به متقاضیان خارجی تقریبا 101 دلار ارزش افزوده به دست آورده است که این رقم در استان‌های مختلف کره جنوبی با نوسان‌هایی روبرو شده یعنی از رقمی بین 19 دلار تا 101 دلار به ازای هر دلار سرمایه‌گذاری محاسبه می‌شود.

موسسه توسعه صنعت گردشگری سلامت کره جنوبی درباره برنامه‌ریزی‌های انجام شده جهت پایداری ورود گردشگران سلامت به کشور بیان می‌کند: طبق هماهنگی‌های انجام شده با مسئولان برای جلوگیری از وابستگی گردشگری سلامت کره به یک یا دو بازار خاص مثل چین و ژاپن برنامه‌ریزی شده است که 10 مقصد جدید به عنوان بازارهای هدفی قابل اتکاء برای صنعت گردشگری سلامت کره انتخاب و برای آنها نقشه راه دقیقی تدوین شود که عبارتند از روسیه، هند، مغولستان، مالزی، سنگاپور، تایلند، اندونزی، فیلیپین، ویتنام و هنگ کنگ .

·        9600 مغولستانی برای دستیابی به خدمات پزشکی کره در این دوره وارد شده‌اند. بطور کلی گردشگران سلامت مغولستانی‌ 6/36 روز در کره جنوبی اقامت می‌کنند درحالی که سایر ملیت‌ها تنها 7/17 روز در خاک کره جنوبی می‌مانند. این درحالی است که مغولستانی‌ها از این دوره تنها 10 روز را صرف گشت و گذار و دیدن جاذبه‌های تاریخی و تفریحی کره می‌کنند.

·        تعداد 4477 نفر گردشگر سلامت ویتنامی سال 2017 میلادی از کره جنوبی بازدید کرده‌اند درحالی که تنها 7 سال قبل تعداد ویتنامی‌هایی که برای دریافت خدمات درمانی به کره جنوبی سفر کرده بودند کمتر از هزار نفر بوده است.

·        بطور کلی گردشگران سلامتی که سال 2017 میلادی وارد خاک کره جنوبی شده‌اند 215 میلیارد وون معادل 8/213 میلیون دلار در این کشور هزینه‌ کرده‌اند که 6/33 درصد درآمد کل صادرات نامرئی کره جنوبی بوده است و در میان خدمات پزشکی ارایه شده جراحی‌های زیبایی طی 5 سال گذشته با رشدی معادل 4 برابر روبرو شده است.

·        وزارت بهداشت و رفاه کره جنوبی اعلام کرد در سال 2017 میلادی اگرچه تعداد کل گردشگران سلامتی 5/6 درصد کاهش یافته است، اما در تقسیم بندی انواع خدمات مورد تقاضای گردشگران جراحی‌های پلاستیک رشد قابل توجهی داشته است.

·        سهم گردشگرانی که برای دریافت خدمات عمومی پزشکی یا طب سنتی وارد خاک این کشور شده اند 2/20 درصد از کل؛ جراحی‌های زیبایی 3/12 درصد و بیمارانی که برای خدمات پوست به کره سفر کرده‌اند نیز 9/10 درصد از کل گردشگران پزشکی بوده‌اند و تقریبا 8/9 درصد گردشگران سلامت هم برای معاینات عمومی پزشکی این کشور را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کرده‌اند.

·        هزینه خدمات درمانی مورد تقاضای گردشگران خارجی در سال 2017 اینگونه تعیین شده است جراحی‌های زیبایی در بالاترین میزان 4/4 میلیون وون، جراحی‌های عمومی 98/2 میلیون وون، خدمات پزشکی اطفال 77/2 میلیون وون و در نهایت جراحی‌های مغز و اعصاب 98/1 میلیون وون بوده است.


عماد عزتی

/ 0 نظر / 11 بازدید