درست کردن کمپوست در منزل

معمولا چمن ،چیده می شود و چمن چیده شده روی زمین رها می شود.این عمل یکی از بهترین اقدامات برای چمن چیده شده است.

کمپوست کردن،روش مناسب دیگری است.

کمپوست کردن یک راه عملی و مناسب برای جابجایی مواد زائد باغچه منزل مانند،برگها،چمنها،کاه،شاخه و ساقه های بریده شده و گیاهان قطع شده، است.این روش،ارزانتر و ساده تر از بسته بندی یا تحویل آنها برای از بین بردن آنهاست.کمپوست می تواند خاک باغچه و گیاهانی را که در آن رشد میکنند، را بهبود بخشد .اگر شما دارای باغ،چمن،درخت،درختچه ، و یا حتی گیاهانی که در جعبه پرورش می یابند،هستید، می توانید از آنها برای تهیه کمپوست استفاده کنید.

چرا کمپوست خاک مزرعه را بهبود می بخشد؟

کمپوست ،مواد ارگانیک را در یک فرم قابل استفاده به خاک برمی گرداند.

مواد ارگانیک در خاک باغچه  به طرق زیر باعث بهبود رشد گیاه می شود:

-                   تحریک رشد موجودات ذره بینی مفید

-                   نرم کردن خاک رسی سنگین ، بمنظور نفوذ بهتر ریشه در خاک

-                   بهبود ظرفیت نگهداری آب در خاک و بخصوص مواد مغذی در خاکهای شنی

-                   اضافه کردن مواد کافی مغذی به خاک

بهبود خاک ،قدم اول  به سمت بهبود سلامتی گیاه است.گیاهان سالمترباعث،کمک به  ایجاد هوای تمیز،حفظ خاک،و زیبایی فضای اطراف  می شوند.

کمپوست،چگونه به محیط زیست کمک می کند؟

 مواد زائد حیاط و آشغال آشپزخانه  به سرعت فضای خوش منظر محیط بیرون را اشغال می کنند.این مواد 20 تا 30 درصد از آشغالهای خانگی را شامل می شوند.بدلیل مقدار زیاد رطوبت خرده های چمن ، کارایی سیستم های سوزاندن هم پایین آورده می شود.استفاده از کمپوست منجر به کاهش کاربرد آفت کشها و کودهای شیمیایی در حیاط منزل شما می شود.

 چگونه می توان کمپوست درست کرد؟

تمام قطعات هرس و اصلاح شده حیاط بعنوان مالچ و کمپوست قابل استفاده هستند. اما از شاخه ها و بوته های بیمار و آلوده  برای کمپوست استفاده نکنید. مواد زائد حیاط مانند برگها،بریده های  چمن،علفهای هرز، کاه و کلش، و باقیمانده های گیاهان باغ یک کمپوست عالی را تشکیل می دهند.دیگر مواد مناسب برای اضافه کردن به توده کمپوست،شامل خاکستر چوب،مواد زائد آشپزخانه مانند  پوستهای میوه و سبزی،پوسته تخم مرغ،باقیمانده چای و قهوه که در غیر این صورت به درون سطل آشغال انداخته می شوند،می باشد.در موقع کمپوست کردن آشغالهای آشپزخانه باید مراقبت کامل بعمل آید.موادی مانند گوشت،استخوان و غذاهای چربی دار مانند پنیر، چاشنی های سالاد و روغن های پخت را نباید در توده کمپوست قرار داد.این غذاهای ترش شده و غیرقابل کمپوست شدن، سبب  بو و رایحه می شوند و می توانند باعث جذب جوندگان و دیگر حیوانات و حشرات می شوند.فقط متخصصین و افراد خبره می توانند این مواد را در توده کمپوست قرار دهند. یکی از نگرانیها در کمپوست کردن،ناشی ازمراقبت از چمن توسط حشره کشهاست.چمن های بریده شده و برگهای بعمل آمده با این مواد نباید بلافاصله پس از کاربرد مواد و درو شدن ،بعنوان مالچ استفاده شوند،اما می توان آنها را کمپوست کرد.استفاده ازموادی که به میزان زیادی بر روی آنها مواد حشره کش استفاده شده ،باید در سیستم ارگانیک مورد محدودیت مصرف قرار گیرد.از هم پاشیدگی آنها در دمای بالا و شرایط رطوبتی در توده کمپوست اتفاق می افتد.

موارد ضروری در کمپوست کردن:

با پیروی از اصول زیر ،هر فردی می تواند استفاده مفیدی را از ضایعات ارگانیک ببرد.

فرآیند بیولوژیکی:

چه اتفاقی در توده کمپوست می افتد؟

باکتریها این موجودات پرتعداد و موثر،اولین عمل را در تجزیه بافت گیاهان توده کمپوست بعمل می آورند.

قارچها و موجودات تک یاخته ای،بفوریت به باکتریها اضافه می شوند.اغلب یک لایه سفید رنگ بر روی کمپوست قرار دارد.این امر ناشی از قارچها و باکتریهای رشته ای است.شش پایان،کرمها و دیگر حشرات کوچک و بخصوص کرم خاکی ،نقش مهمی را در تجزیه توده کمپوست ایفا می کنند.

مواد:

هر چیزی که در باغچه شما می روید،غذای بالقوه ای برای این میکروبها می باشد.موجودات ذره بینی،کربن موجود در برگها و یا ضایعات چوبی را به عنوان منبع انرژی استفاده می کنند. نیتروژن،بهمراه مواد اولیه پروتئینی و اسیدهای آمینه باعث ایجاد ساختمان بدن میکروبها می شود.هر ماده ارگانیکی ،نسبتی از کربن به نیتروژن(C/N) را در بافت خود داراست.یک نسبت  C/N در حد 30:1 یک نسبت ایده آل برای فعالیت میکروبهای کمپوست است.این تناسب می تواند بوسیله مخلوط کردن مواد بدست می آید.جدول شماره 1 می تواند برای تصمیم گیری در مورد نسبت مواد در توده کمپوست،کمک کند. توده کمپوست ،اغلب از لحاظ میزان نیتروژن بخصوص در مواقعی که ضایعات چوبی به مخلوط اضافه می شوند،دارای کمبود است.این امر می تواند بوسیله اضافه کردن حدود نیم کیلو ازت برای یک مترمکعب حجم کمپوست،اصلاح شود.

جدول شماره 1:نسبت کربن به نیتروژن(C/N)

 ضایعات غذا                                 15:1

کاغذ،چوب،خاک اره                       400:1

کاه و کلش                                     80:1

بریده های چمن                               15:1

برگها                                            15:1

آشغال میوه                                     35:1

/ 2 نظر / 35 بازدید
فریاد

ممنونم وخسته نباشید...!

farhad kahvand

مدتی است که بنده قصد ساخت یک کموستر کوچک با یک بشکه پلاستیکی صد لیتری را دارم .خواهشمند است در صورت امکان نسبت به دادن اطلاعات واگاهی مورد نیاز به بنده کمک نمایید. با تشکر