تاجیکستان جولانگاه جدید چینی ها!!!

 

دولت تاجیکستان اجازه کارکردن کشاورزان چینی روی زمین های کشاورزی این کشور را صادر کرده است.

دولت تاجیکستان طبق اعلامیه ای رسمی اجازه کارکردن کارگران چینی روی زمین های کشاورزی را صادر کرده است طبق این اعلامیه شرکت های خصوصی چینی که در زمینه کشاورزی مشغول به فعالیت تجاری هستند می توانند برای کشت دو محصول پنبه و برنج روی زمین های کشاورزی کشور تاجیکستان واقع در جنوب این کشور سرمایه گذاری کنند البته به صورت اجاره نه تملک زمین.  طبق اجازه رسمی مقامات مسئول این شرکت ها پس از تایید قراردادشان  در وزارت کشاورزی و بازرگانی کشور تاجیکستان می توانند نیروی کار لازم خود را از اتباع چینی به این کشور بفرستند براساس توافقات انجام شده بین دو کشور چین و تاجیکستان حدود 2000 هکتار از زمین های کشاورزی  در جنوب این کشور در اختیار شرکت های خصوصی چینی قرار خواهد گرفت.

مجلس کشور تاجیکستان در نشست چندی پیش خود در مورد واگذاری 1100 کیلومتر مربع از زمین های کشاورزی کشور تاجیکستان که تقریبا یک درصد از کل مساحت این کشور می باشد به عنوان اجاره برای کشت به کشور چین این امر را تصویب کرد که البته مخالفان زیادی هم داشت.

به عقیده مخالفان این طرح؛ چرا این امکانات به افراد فقیر تاجیک واگذار نشده است یا اینکه چرا به شرکت های خصوصی تاجیک این چنین امکانی داده نشده است. اما دولتمردان در پاسخ گفتند با توجه به پتانسیل این بخش از کشور و تمایل طرف چینی و البته امکانات بالای کشور چین از نظر تکنولوژی ارزان می توان گفت بدون هیچ هزینه ای می توان با این قرارداد در آمد  کسب  کرد و همان درآمد را  در مسایل زیر بنایی کشور و در جهت اشتغال سرمایه گذاری کرد در حالی که اگر قرار باشد از نیروی داخلی در این زمینه استفاده کنیم باید سرمایه گذاری بلند مدتی برای آن انجام دهیم. با امضاء این قرارداد تقریبا 1500 کارگر کشاورزی چینی وارد خاک تاجیکستان شدند.

این قرار داد درست زمانی منعقد شده است که هر سال تقریبا صدها هزار کارگر تاجیک برای یافتن کار و زندگی بهتر به کشور روسیه مهاجرت می کنند. اما وزیر کشاورزی کشور تاجیکستان در مصاحبه ای تلویزیونی درباره این طرح عنوان کرده که دولت چین هنگام عقد این قرار داد متعهد شده است که علاوه به انتقال تکنولوژی های نوین در مورد ابزار و وسایل کشاورزی به تاجیکستان در مورد به اشتراک گذاشتن علم نوین کشاورزی با کشاورزان تاجیک و آموزش آنها تلاش خواهد کرد و در همین راستا کلاس هایی برای کشاورزان منطقه برپا خواهد کرد.

این اظهار نظر در حالی است که تقریبا 93 درصد از خاک کشور تاجیکستان کوهستانی بوده و تنها 7 درصد از خاک این کشور قابل کشاورزی بوده که عمدتا زیر کشت برنج و پنبه می رود به همین دلیل این قرار داد ترسی در دل کشاورزان محلی ایجاد می کند به این معنی که برخی از آنها معتقد هستند در آینده باید برای کشت محصول از خارجی‌ها اجازه بگیرند یا اینکه غذای آینده آنها در اختیار چینی ها خواهد بود و برای به دست آوردن آن باید گدایی کنند.

به همین دلیل جامعه شناس تاجیک رستم حیدر اُف معتقد است که ورود کشاورزان چینی اولین قدم در جهت تصرف این کشور خواهد بود. او می گوید: «این موضوع درست سیاست خارجی چینی هاست  برای ورود به کشورهای خارجی و این موضوع به عنوان یکی از ارکان سیاست های خارجی آنهاست.» وی ادامه می دهد: «این سیاست از یک روند بسیار آهسته و آرام خواهد پیروی می‌کند تا توجه کشورهای دیگر را جلب نکند. چین با حضور خود طبق این گونه قرار دادها شروع به جمع آوری اطلاعات تجاری در کشور میزبان می کنند بعد هم اقدام اصلی  خود را شکل می‌دهد .».

حیدر اُف اضافه می کند درست زمانی که صدها هزار تاجیک برای یافتن کار کشورشان را ترک می کنند کارگران چینی با چمدان های خود به کشورمان سرازیر می شوند در آینده تعدادی از تاجیک ها با چینی ها ازدواج خواهند کرد بنابراین این را می توان به یک تصرف بدون خونریزی عنوان کرد.

او می گوید : چینی ها طی سال گذشته میلادی 4 بیلیون دلار در تاجیکستان سرمایه گذاری کرده اند و توانسته اند تعداد زیادی از پروژه های بزرگ ملی را در اختیار خود بگیرند اما آنها به جای به کارگیری کارگران بومی حتی آشپز از چین می آورند بنابراین این فقط چین خواهد بود که از این معامله سود خواهد برد.

طبق آمار منتشر شده از اداره مهاجرت کشور تاجیکستان در سال 2007 میلادی تعداد 30 هزار چینی به عنوان کاگر به خاک تاجیکستان وارد شدند و مشغول به کار شدند اما هیچ یک از آنها پس از اتمام پروژه های صنعتی که برای آن پروژه ها وارد خاک تاجیکستان شده بودند از تاجیکستان خارج نشده اند و البته تعداد آنها در سال 2010 میلادی به 82 هزار نفر رسیده و این رشد نگران کننده خواهد بود.

اما مهمترین تهدید حضور بسیار پرنگ تاجران چینی دربازار کشور است  این تهدید بسیار خطرناک تر از دیگر تهدیدهاست طبق آمار رسمی در ابتدای سال 2007 میلادی تنها 100 نفر از تاجران چینین در بازار محلی شهر دوشنبه مشغول تجارت بودند آنهم صرفا برای تامین نیازهای کارگران مهاجر چینی ، اما امسال یعنی ابتدای سال 2011 میلادی عددی دقیقی از حضور آنها در دست نیست ولی موج عظیمی از کالاهای چینی را در بازار شاهد هستیم.

این حضور پررنگ تهدید بسیار جدی تاجران و بازرگانان تاجیک خواهد بود. یکی از تاجران تاجیک می گوید بازرگانان چینین با ارایه تخفیفات بسیار زیاد و مشوق های مختلف به خریداران قدرت رقابت را از تاجران محلی گرفته اند بنابراین بسیاری از صنایع ما در حال از بین رفتن است. اما با امضاء این قرارداد دوباره یک فرصت طلایی در اختیار چینی ها قرار گرفته است و قدرت رقابت را از تاجران محلی گرفته شده است .

آیا این سیاست بی سروصدای دولت چین برای در اختیار گرفتن اوضاع اقتصادی کشورهای دیگر  صدق خواهد کرد بنابراین باید بشدت در مورد ایجاد روابط با این چشم بادامی ها احتیاط کرد و تحرکات اقتصادی آنها در بازار داخلی را زیر نظر گرفت .

بوروس پانیر

رادیو آزاد اروپا 27 ژانویه 2011

 

/ 1 نظر / 6 بازدید
fadayerahbar

سلام، مگر ساواکی ها، ببخشید منظورم سپاه و نیروی قدس بود، در عربستان هم مقاطعه کار هستند که می‌خواستند این عرب رو در آمریکا بکشند. فکر می‌کنم تو ایران همه شرکتهرا خریده باشند و چون جا تنگ شده رفتند تو عربستان هم شلوغ کنند تا قرارداد ببندند. چند سال پیش موقع افتتاح فرودگاه اینها باند را اشغال کردند و زوری قرارداد گرفتند. همه چیز پول هست. چون دزدها زیاد شدند منظورم احمدی‌نژاد و دار و دستش، سپاه باید در خارج سفیر عربستان را بکشه تا قرارداد بگیره. واقعا که کشورمون پیشرفت کرده. یا صاحب الزمان با نام تو اینها جنایت کردند و اسمش را اسلام گذاشتند. امام خمینی وقتی‌ فوت کردند یک قران نداشتند شرم بر شما.