آیا چین عامل ایجاد بحران بین المللی غذا خواهد بود؟

چین چشم به گسترش زمین های کشاورزی خود در کشورهای دیگر دارد

رشد و گسترش کشور چین در صنعت کشاورزی شاید موج جدیدی از حضور چین در بازارهای جهانی را همراه داشته باشد. با توجه به گسترش صنعت کشاورزی در این کشور و با توجه به پتانسیل نیروی عظیم کار این کشور ، چین چشم به زمین های کشاورزی کشورهای همسایه یا حتی دورتر از خود بسته است. وزیر کشاورزی وقت دولت چین از سیاست های جدید این کشور مبنی بر تشویق سرمایه گذاری بخش خصوصی صنعت کشاورزی در کشورهای دیگر پرده برداشت که اولین کشور هدف با توجه به موج عظیم مهاجران کشور استرالیا بوده است.

طبق گفته این مقام مسئول در چین ، کشورهای استرالیا و چین اولین زمینه های همکاری های مشترک کشاورزی را دارند و از پتانسیل خوبی برای بسط و گسترش این روابط برخوردار هستند که این عوامل چیزی نیستند جز، سطح بالای زمین های حاصلخیز در کشور استرالیا و نیروی ارزان و متخصص در چین، به عقیده این کارشناس این زمینه ها از قبل وجود داشته و به استحکام روابط بین این دو کشور کمک می کرده.

 

در زمینه سرمایه گذاری در صنایع کشاورزی در کشورهای خارجی دولت چین هرگز چیزی را تضمین نمی کند ولی این کشور تمامی امکانات برای حضور بسیار پررنگ سرمایه گذاران خصوصی در این صنعت را برای حضور بین المللی آنها فراهم می کند و از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد.

همچنین وزارت کشاورزی چین اعلام کرده که هر شرکتی که برای کمک گرفتن از چین در زمینه کشاورزی درخواست کند بطور رایگان این کمک ها در اختیار آن شرکت قرار خواهد گرفت. به این ترتیب ما شاهد کمک های بسیار زیاد دولت چین برای بسط و گسترش صنعت کشاورزی در کشورهای دیگر هستیم.

این حرکت چین از کشورهای تازه استقلال یافته روسیه و آسیای مرکزی شروع شده و در حال حاضر متوجه هر جای حاصلخیز در این کره خاکی شده. با توجه به حمایت های بسیار زیاد دولت چین در جهت همین سیاست، در سال 1989 میلادی کشاورزان چینی تقریبا چیزی حدود 43000 هکتار زمین زراعی را در منطقه کوئینزلند استرالیا در اختیار داشتند و در این منطقه وسیع کشت و کار می کردند.

اولین سیاستی که دولت چین برای تبلیغ محصولات کشاورزی کشور چین در نظر گرفته بود نوشتن عبارت (بدون استفاده از مواد شیمیایی) روی محصولات خود بود بگونه ای که تمامی محصولات کشاورزی چین که بسته بندی می شدند این آرم را داشتند که خود همین حرکت باعث رشد چشمگیری در فروش محصولات کشاورزی چین در جهان شد.

طبق مدارک و آمار موجود در وزارت کشاورزی چین اکثر شرکت های فعال در زمینه کشاورزی که در منطقه روسیه فعال هستندمشغول به تولید سویا و سبزیجات هستند بطوری که همین شرکت ها در کشور کانادا مشغول به تولید قارچ می باشد البته منظور از شرکت ها یعنی شرکت های تجاری چینی که در کشورهای میزبان مشغول به فعالیت های کشاورزی هستند.

 بنابراین ما شاهد تقسیم بندی بسیار درستی در زمینه تولید محصولات کشاورزی با توجه به تقاضای محلی و پتانسیل خاک آن کشورها هستیم. اکثر این محصولات در بازارهای محلی فروخته خواهند شد و در نهایت به کشورهای همسایه و هیچ یک از آنها برای بازار چین درنظر گرفته نشده اند.

 با توجه به رشد تقاضای مواد غذایی در دهه اخیر و اخطار سازمان بین المللی فائو مبنی بر رشد قیمت های نهاده های کشاورزی به دلیل تقاضای روز افزون چین اقدام به چنین کاری کرده و توانسته در واقع تعداد زیادی سیلوی زنده را برای روزهای سختی در کشورش تهیه کند و دیگر نگران تامین غذای مردم کشور چین نباشد.

رشد روز افزون تقاضا باعث شده که قیمت های نهاده های کشاورزی طی سال های اخیر تقریبا 21 درصد افزایش یابد.  با توجه به چنین سیاستی طبق بررسی کارشناسان علت این تصمیم از سوی دولت چین چنین اعلام شده است «رشد و گسترش شهرنشینی در چین» مشکل بزرگ دولت چین برای تامین مواد غذایی کشور رشد و گسترش شهرنشینی در سالهای اخیر می باشد با توجه به این رشد مزارع کشاورزی این کشور بسیار کوچک شده و تقریبا به 40700 هکتار رسیده و تقریبا هر ساله 8 درصد از آن نیز کاسته می شود با توجه به این کاهش سالانه در آینده ای نه چندان دور چین با مشکل تامین مواد خوراکی مواجه می شود .

به همین خاطر دولت چین از سرمایه ها و نیروی کار خارجی خود یعنی همان مهاجران چینی در کشورهای دیگر کمک گرفته تا با این مشکل که در آینده ای نچندان دور گریبانش را خواهد گرفت مبارزه کند و بتواند روی پای خود بایستاد.

البته این دولت از مشوق هایی نیز استفاده کرده است به طوری که برای جلوگیری از مهاجرت بی رویه روستائیان به شهر برای نگهداری مزارعشان امکانات مالی و مشوق های ملیاتی خوبی برایشان در نظر گرفته است. طبق آمار رسمی دولت چین تقریبا 700 میلیون نفر چینی در روستاها زندگی می کنند بیشتر این افراد به استخدام کارخانه های تولیدی و صنعتی در آمده اند و دایم به فکر رفتن به شهرهای بزرگتر هستند البته این موضوع با توجه به ازدیاد درآمدی آنها نیز اتفاق افتاده است بنابراین پیش بینی می شود در سال 2025 میلادی چین 221 شهر بزرگ داشته باشد که هر کدام از آنها بیشتر از یک میلیون نفر جمعیت خواهند داشت. این خود یعنی یک زنگ خطر برای دولت مرکزی چون تعداد زیادی از روستائیان خود را از دست خواهد داد.

با رشد سرسام آور کشور چین در زمینه صنعت و تجارت جهانی اکثر کشاورزان و روستائیان کارهای خای خود را به صادرات مواد تولیدی خود سوق داده اند و دیگر به بازارهای داخلی توجهی نداشته اند با توجه به رشد صادرات محصولات این کشاورزان به جهان آنها از قدرت خرید بسیار خوبی برخوردار شده اند حال اگر این رشد قدرت در منطقه آنها با توجه به توانشان رشد نکند و دولت نتواند خواسته های آنها را برآورده کند همگی آنها به شهرهای بزرگتر مهاجرت خواهند کرد این یعنی خالی شدن روستاها و دور شدن نیروی کار از مزارع. این مزارع رها شده به سرعت توسط شهرها بلعیده خواهد شد و یا به کارخانه تبدیل خواهند شد و یا به مجتمع های مسکونی تجاری.

با توجه به همین مشکلات دولت چین اقدام به چاره اندیشی کرد و از نیروی مهاجر خارجی خود دوباره کمک گرفت و آینده غذایی کشورش را تامین کرد. اگر دولت چین در این برنامه موفق نشود در واقع پیش بینی سازمان بین المللی فائو درست خواهد بود که سالهای پیش رو بحران غذا در جهان تشدید خواهد شد و در واقع جمیعیت بسیار زیاد کشور چین باعث ایجاد بحران غذا در جهان خواهد شد.

 

 

/ 0 نظر / 3 بازدید