آسوده بخرید این اجناس مالیات ندارند

بررسی نکاتی در مورد قانون TAX FREE در کشورهای توریست پذیر

کلمه های مالیات و گمرک اگرچه به ظاهر اقتصادی بنظر می رسند اما امروزه با توجه به رشد و گسترش صنعت گردشگری و تعدد سفرهای خارجی مسافران به مقوله هایی بسیار جالب و جذاب برای بسط و گسترش در صنعت گردشگری تبدیل شده و قابلیت بحث و بررسی پیدا کرده اند.

مقوله مالیات که معمولا در برخی از کشورهای توریستی مانع از رونق بخش گردشگری و صنایع وابسته به آن نیز شده بود و در واقع ضد محرکی برای این صنعت بشمار می رفت، باعث شد که دولت ها و بسیاری از دست اندرکاران گردشگری در سراسر جهان را به خود مشغول کند بطوری که آنها دایم به دنبال راه چاره ای برای از بین بردن این مانع بودند.

با توجه به اهمت رشد و گسترش صنعت گردشگری برای همه آنها ، تصمیمی بزرگ برای از بین بردن این مانع گرفتند و مالیات را برای گردشگران به صفر رساندند، به این ترتیب همگی یک صدا و یکپارچه به این نتیجه رسیدند که با حذف مالیات برای گردشگران آنها را تشویق به خرید کنند و چرخ صنعت گردشگری و صنایع وابسته به آن را در کشورشان به حرکت درآورند.

اینگونه بسیاری از کشورهای توریست پذیر یا توریستی که سرمایه گذاری های عمده ای هم در این صنعت داشته اند برای تکمیل این حرکت اقتصادی خود در صنعت نوظهور گردشگری و جلب هرچه بیشتر گردشگران به کشورشان از این سوژه بسیار جالب نهایت استفاده را برده و با حذف مالیات خرید برای گردشگران آنها را تشویق به ولخرجی در کشوران کردند.

 بنابراین از اجرای این قانون توسط بسیاری از کشورهای توریستی استقبال شد و در نهایت مالیات را برای گردشگران حذف کردند، و قانون TAX Free را به صورت قانونی بسیار کارآمد و یک پارچه به اجرا گذاشتند. با تصویب و اجرای این قانون گردشگران با توجه به میزان خریدشان می توانند هنگام خروج از یک کشور مالیات خریدشان را از دولت آن کشور بازپس گیرند ، به این ترتیب خریدی بدون مالیات داشته باشند .

بسیاری از شرکت ها و فروشگاه‌های موجود در کشورهای توریستی با توجه به اجرای این قانون و با عقد قراردادی نزد اداره مالیات و گمرک کشورشان اقدام به نصب تابلوها یا برچسب هایی کنار صندوق فروشگاه خود می کنند و به خریداران خود یادآوری می کنند که می توان بدون پرداخت مالیات از این فروشگاه خرید کنند و با نصب این علامت ها از ارایه این خدمات به مشتریان خود خبر می دهند.

این قانون در راستای تشویق گردشگران برای خرید بیشتر و حتی در مواردی انگیزه ای برای سفر خواهد بود. اگرچه هدف اصلی دولت ها رونق صنعت گردشگری بود اما برخی از کشورها از این قانون استقبال نکردند و آن را به رسمیت نشناختند و به جای آن مناطقی را به عنوان منطقه آزاد در کشورشان اعلام کرده تا اینکه مسافران یا حتی اتباع کشورشان بتوانند بدون پرداخت مالیات خرید کنند.

اهمیت رشد و رونق صنعت گردشگری امروزه بر هیچ کس پوشیده نیست، بنابراین دست اندرکاران و دولتمردان برخی کشورها با توجه به نقش مالیات در این زمینه و همچنین حذف آن به عنوان مشوق گردشگران، پا را فراتر گذاشته اند و بطور کلی گردشگران را از پرداخت هرگونه مالیات معاف کرده اند. در این گونه کشورها کلیه فروشگاه ها و مراکز ارایه خدمات بدون مراجعه به اداره مالیات خود به خود تحت پوشش این قانون قرار گرفته و در نهایت با صدور فاکتور خرید و یا فاکتور ارایه خدمات به گردشگران این امکان را می دهند که هنگام خروج از کشور بتواند با ارایه آنها مالیات پرداخت شده را دوباره بازپس گیرد، بنابراین بازدید کنندگان از این کشورها هنگام خروج از کشورهای مذکور و پس از اتمام سفرشان کل مالیات پرداخت شده شان را از سیستم مالیاتی آن کشور باز پس می گیرند.

اما در بیشتر کشورها و در راستای این امکانات گردشگران می توانند درصدی از مبلغ خرید خود را به عنوان مشوق یا همان خرید بدون مالیات دوباره از سیستم بانکی دریافت کنند. به عنوان مثال این رقم در کشور ترکیه 4 درصد مبلغ فاکتور خرید خواهد بود به این ترتیب که در ازای خرید یکصد لیر در ترکیه و استفاده از قانون بدون مالیات یا همان tax free در صورت پوشش این قانون در فروشگاه مربوطه می توانید مبلغ 4 لیر دریافت کنید.

حال سئوال اصلی اینجاست که چگونه می توان از این قانون بهره برد و استفاده کرد؟

اولین نکته دانستن چگونگی اجرای این قانون در کشور مقصد است به این ترتیب که از میزان درصد مالیات خرید در آن کشور باید مطلع باشیم و میزان پوشش این قانون را بدانیم . برای اطلاع از موارد می توان  از وب سایت دولتی کشور مقصد استفاده کنیم یا اینکه از سفارتخانه آن پرس و جو کنیم.

به هر حال بهترین روش برای خرید و استفاده از این قانون این است که قبل از خرید، به آرم مخصوص Tax free که بالای صندوق در فروشگاه مورد نظر نصب شده یا  آرام نصب شده روی درب ورودی فروشگاه توجه کرد . البته اگر به زبان محلی یا زبان انگلیسی تسلط دارید بهترین روش قبل از خرید پرسیدن از فروشنده است که این فروشگاه تحت پوشش قانون بدون مالیات یا همان taxfree قرار می گیرد یا خیر؟ یا اینکه حداقل خرید جهت برخورداری از این قانون در فروشگاه مذکور چقدر است؟

به هر حال پس از بررسی این قانون و پس از خرید توجه کنید که در بیشتر کشورها باید فرم مخصوص را که توسط صندوقدار فروشگاه در اختیار شما قرار می گیرد را کامل کنید. این فرم حاوی اطلاعاتی چون نام ، نام خانوادگی ، محل اقامت شما و آدرس شماست و در برخی موارد شماره پاسپورت گردشگر نیز خواسته خواهد شد. پس از تکمیل این فرم فروشنده از فاکتوری مخصوص جهت ثبت خرید شما استفاده خواهد کرد و نسخه ای از آن را به شما می دهد.

پس از دریافت اینگونه فاکتورها که معمولا 3 نسخه دارند اولین مرحله برای استفاده از این قانون برای خریدار به اتمام رسیده است پس باید در حفظ و نگهداری آنها کاملا دقت کرد.

گام بعدی برای استفاده از قانون خرید بدون مالیات هنگام خروج از هر یک از مبادی خروجی آن کشور است بنابراین  برای استفاده از این قانون باید ابتدا این مدارک یا همان فاکتور 3 برگی را به بخش مخصوص Tax free که در واقع زیر مجموعه گمرک آن کشور است تحویل دهید به یاد داشته باشید در برخی از موارد از شما می خواهند تا اجناس خریداری شده را به مامور ارزیابی نشان دهید البته بیشتر این بازرسی در مواردی انجام می شود که ارزش کالای خریداری شده بسیار بالا باشد.  به هر حال حتی اگر در صورت کم بودن ارزش کالای خریداری شده شما اگر از شما خواسته شد تا اجناس خریداری شده را به مامور گمرک نشان دهید با آرامش این کار را انجام دهید.

مامور پس از تایید خرید شما مهر مخصوصی را روی فرم خرید شما که در واقع همان فاکتور 3 برگی است می زند و پس از جداکردن یک برگ از فاکتور مذکور دو برگ دیگر را به شما تحویل خواهد داد، حالا می توانید چمدان هایتان را تحویل قسمت بار دهید، بنابراین به یادداشته باشید  قبل از تحویل بار باید به قسمت مخصوص Tax free در فرودگاه مراجعه کنید .

 پس از عبور از قسمت کنترل پاسپورت دوباره به قسمت مربوط به Tax free  مراجعه کنید این مرکز بیشتر شبیه به یک بانک است ، با ارایه رسید مربوطه یعنی همان دو برگ باقی مانده که توسط مامور اول ممهور شده مبلغ قابل پرداخت را دریافت می کنید .

در انتهای این مسیر و هنگام پرداخت مبلغ به شما، متصدی یا کارشناس گمرک برای پرداخت مبلغ به شما دو گزینه را پیش روی شما قرار خواهد داد به این ترتیب که  هم می توانید مبلغ مربوطه را با ارز رایج همان کشور دریافت کنید یا اینکه ارز معتبری چون دلار را دریافت کنید. بنابراین می توانید با توجه به احتمال بازگشتتان به آن کشور در مورد این موضوع تصمیم گیری کنید.

با توجه به تفاوت های اجرای این قانون در کشورهای مختلف به یادداشته باشید که در برخی از کشورهای کلیه مراحل بازپرداخت مالیات به شما یکجا خواهد بود و پس از کنترل اجناس توسط مامور گمرک در صورت لزوم همانجا مبلغ مالیات به شما پرداخت می شود. ولی در اصل موضوع هیچ تفاوتی وجود ندارد .

بهترین روش برای آشنایی با مرکز این خدمات در فروگاه پرسیدن محل استقرار دفتر خدمات Tax free  و مراحل انجام آن از قسمت اطلاعات فرودگاه است پس به یاد داشته باشید که همیشه هنگام سفر به دیگر کشورها قبل از خرید از فروشنده در مورد این قانون سئوال کنید، تا اگر آن فروشگاه مشمول قانون tax free می شود از او فاکتور مخصوص دریافت کنید. البته هرگز فراموش نکنید که بسیاری از این فروشگاهها حداقل مبلغی را برای صدور این فاکتورها در نظر گرفته اند به عنوان مثال در کشور ترکیه حداقل خرید باید 100 لیر ترکیه باشد و برای فاکتورهای کمتر از آن فاکتور مخصوص خرید بدون مالیات صادر نمی شود.

با در نظر گرفتن این امکانات همیشه سعی کنید قبل از سفر اطلاعات مالیاتی کشور مقصدتان را مطالعه کنید و همچنین تا حد امکان از نحوه محاسبه و میزان این قانون برای گردشگران آگاه شود و با توجه به آن هنگام خروج از آن کشور مبلغ مالیات پرداختی خودتان را دوباره بازپس گیرید و به یاد داشته باشید که این حقی است که دولت آن کشور برای شما درنظر گرفته و استفاده از آن نشان از فقر شما نیست. بنابراین با در نظر گرفتن این قانون و نحوه اجرای آن در کشورها می توان آسوده از خرید خود لذت برد چون قرار نیست مالیاتی برای آن بپردازیم.

عماد عزتی

 

/ 0 نظر / 14 بازدید