پوشاک بدون چروک؛ واتی چند؟

بررسی راه و رسم خرید اتو از بازاری پر از حرارت و بخار

نویسنده: عماد عزتی

در صندوقچه خاطراتمان هنوز جایگاه ویژه‌ای برای انواع اتو بخصوص آنهایی که زغالی بودند، وجود دارد اما شاید بوی زغال این نوع اتو یا حرارتش مدت‌هاست جای خود را به صدای خروج بخار از محفظه مخصوص خود داده و انواع مختلفی از این وسیله را روانه منازل ما کرده است.

از این رو بدون تردید اگر شما هنوز از آن دسته افراد هستید که البسه خود را شخصا اتو می‌کنید برای خرید اتوبخار مناسب منزل بارها و بارها فکر کرده و راهی بازار خرید شده‌اید به همین دلیل بازار این هفته جام جم برای شمایی که به دنبال خط اتویی مناسب روی لباس خود هستید سری به سه راه امین حضور و بازار تهران زده تا برایتان از چند و چون بازاری پر از حرارت و بخار بگوید بازاری که نچسبیدن کالایش شرط اصلی کیفیت کالاست.

لازم به یادآوری است که به دلیل حجم گسترده تقاضای خرید اتوبخار دستی در بازار ابتدا به معرفی راهکارهای انتخابی اقتصادی و مناسب برای شما در این گروه می‌پردازیم و پس از آن دیگر انواع اتو را مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد.

انواع اتو

بطور کلی اتوی برقی (چیزی شبیه به اتوی امروزی منزل ما) اولین بار در 6 ژوئن 1882 توسط یک مخترع آمریکایی به نام Henry W. Seeley، اختراع ساخته شد در آن زمان وزن این اتو 15 پوند (حدود 7 کیلوگرم) بود و زمان زیادی برای گرم شدن اتو صرف لازم بود. این مشکل باعث شد تا دیگر مخترعین و البته سازندگان دست بکار شده و بااستفاده از همین فن‌اوری و توسعه آن لوازمی کاربردی تر برای مصرف روزانه خانواده‌ها تهیه کنند.

از این رو نسل جدید اتو را امروزه می‌توان در انواع مختلف اتوی خشک، اتوی بخار و بخارگر تقسیم بندی کرد که هرکدام دارای ویژگی‌ متفاوت خود بوده و برای خریدنشان باید نکاتی ظریف را مد نظر داشته باشیم.

  1. اتوی خشک: همانطور که از نامش پیداست در این نوع اتو هیچ مخزن آبی برای تهیه بخار تدارک دیده نشده است و کاربر باید صرفا روی درجه حرات صفحه اتو برای صاف کردن البه تکیه کند.
  2. اتو بخار: در این نوع اتو مخزن آب از سوی سازندگان تدارک دیده شده است تا کاربران بتوانند علاوه بر قدرت حرارت کفی اتو با استفاده از حرارت بخار البسه خود را با مصرف انرژی کمتری بدون چروک برتن کنند. اما این نوع اتو خود به دو نوع مختلف مخزن همراه و مخزن مجزا تقسیم شده است که در بخش اول یعنی همان اتو بخارهایی که هم اکنون در منازل ماست مخزن کوچکی برای نگهداری آب مورد نیاز طراحی شده اما در گروه دیگر که بیشتر برای مصارف صنعتی و تولیدی‌ها از آن استفاده می‌شود مخزن بزرگتری جدا از خود اتو طراحی شده که حجم بیشتری آب داخل ان جای می‌گیرد.

این درحالی است که در گروه اتوبخار می‌توان به اتوی پرسی هم اشاره کرد یعنی چیزی شبیه به همان لوازمی که در خشکشویی‌ها استفاده می‌شود اما در ابعاد کوچکتر این نوع اتو نیز دارای دو کاربرد خانگی و صنعتی است.

  1. آخرین گروه از انواع اتو را می‌توان به بخارگرها اختصاص داد که در این نوع از اتوها هیچ صفحه داغی برای صاف کردن چین و چروک البته تدارک دیده نشده و صرفا این قدرت بخار است که این وظیفه را برعهده دارد.

استاندارد ، گارانتی و خدمات پس از فروش را جدی بگیرید

اتوبخار به دلیل سروکار داشتنش با برق و وجود حرارت یکی از لوازم خطرساز در منازل و کارگاه‌هاست بنابراین استاندارد بودن آن را می‌توان اولین جزو از شرایط انتخاب درنظر گرفت و باید به آن بسیار حساسیت داشته باشیم .

به عنوان مثال یکی از مشکلات اصلی ایجاد شده برای اتوبخار مربوط به محل اتصال سیم برق به خود وسیله است چون دایم درحال کشیدگی یا چرخ است و بسیاری از تولید کنندگان بنام برای کاهش فرسایش این سیم و ایجاد قطعی در آن یا خطر اتصالی اقدام به طراحی و استفاده قطعه ای خاص در محل اتصال سیم به بدنه اتو کرده اند به صورتی که این سیم به صورت خودکار به جهتی که شما حرکت می‌کنید چرخید و موقع قرار دادن اتو به صورت عمودی هرگز فشاری را تحمل نخواهد کرد این نوع طراحی هم اکنون به عنوان استانداردی برای بسیاری از تولیدکندگان درنظر گرفته شده است.

 از سوی دیگر همانطور که قبلا نیز اشاره شد چون اتوبخار قرار است به دفعات از سوی کاربر مورد استفاده قرار گیرد بدون تردید خدمات پس از فروش و شرایط گارانتی برای این وسیله از سوی سازنده یا وارد کننده مورد نیاز است از این رو هنگام خرید باید به خوبی نسبت به این دو مقوله توجه داشته باشیم تا نه تنها سلامت و کیفیت اتوبخار مورد نیاز را داشته باشیم بلکه برای خدمات پس از فروش آن نیز مطمئن شده باشیم.

نیازتان را بررسی کنید

یکی از اصلی‌ترین موارد هنگام مراجعه به بازار برای خریداتو شناخت میزان مصرف خانواده است بنابراین قبل از اینکه از منزل خارج شوید کافی است کمی به حجم شستشو و تعداد افراد منزل توجه داشته باشید تا با این روش دریابید چه اندازه اتو برای منزل شما مورد نیاز است و می‌تواند به خوبی از عهده اتوکشی لباس‌هایتان برآید این درحالی است که می‌تواند با کمک از دنیای مجازی کمی هم از برندها و توانایی‌هایشان بیشتر اطلاع به دست آورید تا هنگام مراجعه به فروشگاه دچار دردسر نشوید.

در این دنیای غیر واقعی می‌توانید به طراحی، امکانات و البته توانایی و کارایی اتوی مورد نظرتان نیز دستیافته و در نهایت با اطلاعات کامل منزل را به مقصد فروشگاه ترک کنید اما فراموش نکنید خریدهای اینترنتی هنوزهم در ایران به خوبی جانیافتاده است و ممکن است دچار مشکل شوید بنابراین حضورا به فروشگاه‌های معتبر مراجعه کنید و از نزدیک با کارایی اتو آشنا شوید.

هرچه داغ‌تر بهتر!

همانطور که می‌دانید مبنی تقسیم بندی اتوهای امروز درجه گرمایی است که می‌توانند تولید کنند که از 1400 تا 2200 وات تقسیم بندی شده‌اند. براساس نظر کارشناسان هرچه درجه حرارت ایجاد شده توسط اتو بالاتر باشد قدرت اتوکشی آن برای پارچه مناسبش بسیار بهتر است اما نباید فراموش کرد هرچه حرارت بالاتر باشد آمپر قیمتی نیز افزایش خواهد یافت. این درحالی است که در این وسیله همانند دیگر لوازم منزل که مصرف کننده انرژی هستند باید به هفت رنگ معروف خودمان یعنی برچسب انرژی نیز توجه ویژه داشته باشید چون در صورت انتخاب غیر اصولی و استفاده زیاد هنگام دیدن قبض برق خودتان داغ می‌شوید.

سنسورهایی بسیار کارآمد

ممکن است هنوز داغ کف اتوی قدیمی شما بر تن یکی از لباسهایتان مانده باشد و با دیدنش کمی ناراحتی شوید اما نگران نباشید تولید کنندگان امروزی برای مشتریان حواس پرت خود چاره‌ای بسیار هوشمندانه درنظر گرفته‌اند چون دریافتند با توجه به مشغله‌های امروزی احتمال سوختن البسه زیر صفحه‌داغ اتو بسیار زیاد است.

تولیدکنندگان با استفاده از سنسورهای حرارتی هم اکنون دو امتیاز بسیار کارآمد را برای اتوهای ساخته شده درنظر گرفته اند که عبارتند از:

1)    سنسور سرکنند (عمودی): این سنسور یکی از مهمترین امتیازات برای خانواده‌های بچه‌دار است چون برای خنک شدن صفحه اتو پس از اتمام کار یا بی تحرک ماندن اتو زیاد زمان لازم نیست و در کوتاه‌ترین زمان ممکن باعث خنک شدن صفحه داغ اتو می‌شود. تا نه تنها خطری برای کودکان نباشد بلکه مانع از آتش سوزی احتمالی نیز باشد.

2)    سنسورهای ضد سوختگی: امتیاز دیگری که سنسورهای حرارتی بخصوص در تولیدات جدید اتو در اختیار کاربران قرار گرفته شده این است که در صورت ثابت ماندن اتو برای مدتی چه به صورت عمودی یا افقی، سیستم به صورت خودکار جریان برق را قطع و با استفاده از همان سیستم اولی یعنی سیستم سردکننده مانع از ایجاد سوختگی در لباس یا آتش سوزی خواهدشد.

بنابراین سعی کنید هنگام انتخاب به وجود این سنسورها در اتوی مورد نظرتان خوب دقت کنید چون باعث آرامش خاطرتان خواهند شد هرچند باید کمی اضافه‌تر بپردازید.

سرامیکی بهترین گزینه

یکی از مهمترین اجزای تشکیل دهنده اتو مربوط سطحی است که دایم با البسه در ارتباط است و بیشترین فرسودگی را به خود خواهد دید به همین دلیل سازندگان بیشترین تلاش خود را براین داشتند تا علاوه بر ایجاد استحکام مناسب این سطح از افزایش وزن خود اتونیز جلوگیری کنند چون در ابتدای راه کفی اتو از فولاد و آهن طراح شده بود و پس از آن استیل از راه رسید اما هر دو این مواد باعث ایجاد مشکلاتی در خود اتو بودند به عنوان مثال فولاد و آهن باعث سنگین شدن کلی اتو و سخت شدن استفاده از اتو بود و استیل می‌توانست باعث تغییر رنگ البته و ایجاد همان برق معروف بخصوص در لباس‌های تیره رنگ شود.

برای از بین رفتن این مشکل سازندگان به استفاده از نوعی روکش بسیار مقاوم برای کفی اتو روی آوردند تا علاوه بر کاهش مشکلات یاد شده مانع از خط و خش افتادن کفی اتو نیز باشد اما پس از مدتی این پیشرفت فن‌اوری بود که به داد سازندگان رسید و کفی‌های سرامیکی را روانه بازار مصرف کرد. بنابراین اتوهایی که دارای کفی سرامیکی هستند نه تنها سبک‌تر هستند بلکه در مقابل انواع خط و خش و البته برق افتادن لباس‌ها نیز ایمن شده اند.

نظافت خودکار امری ضروری

شاید بارها و بارها با مشکل گرفتگی منافذ کف اتوبخار به دلیل رسوب آب در آنها برخورد کرده اید و پس از مدتی از خیر استفاده از اتو گذشته باشید اما نگران نباشید بازهم تکنولوژی به کمک مصرف‌کنندگان آمده چون بسیاری از سازندگان اتوبخار دستگاه‌های تولیدی خود را به نوعی سنسور که از آن را به عنوان سنسور خودکار نظافت یاد می‌کنند استفاده می‌کنند این سنسور از ایجاد رسوب داخل مخزن یا مجراهای خروجی بخار و آب جلوگیری می‌کند بنابراین اگر یکی از انتخاب های شما این امتیاز را نداشت به دنبال دیگری باشید. چون شرایط سختی آب لوله‌کشی در بسیاری از شهرهای ایران در این زمینه مشکل ساز خواهد شد و در صورت گرفتگی ممکن است استفاده از اتوبخار به امری خسته کننده برای شما تبدیل شود.

این درحالی است که یک روش قدیمی می‌تواند به کمک شما آمده و دوباره مجاری خروجی بخار را برایتان باز کند. می‌توانید با مخلوط کردن مقداری سرکه سفید یا قرمز و آب مقطر آن را داخل مخزن آب اتو بریزید و اتو را روشن کنید تا خوب گرم شود پس از چند دقیقه اتو را از برق کشیده و مخزن را خالی کنید. دوباره مخزن را با فقط با آب مقطر پر کنید و اتو را روشن کنید و چند دقیقه صبر کنید تا خوب گرم شود چند بار از افشانه اتو استفاده کنید و اجازه دهید بخار به خوبی از مجاری مخصوص خارج شود پس از آن اتو را خاموش کرده و آب مخزن را خارج کنید.

 

پرسی های محبوب

همانطور که قبلا اشاره شد در بازار فروش اتوبخار مدتی است اتوهایی مرسوم به اتوپرسی جایگاه ویژه‌ای به خود اختصاص داده اند که شرایط و نکات خریداری کردن آنها در برخی موارد مثل توجه به گارانتی، استاندارد بودن وسیله و خدمات پس از فروش دقیقا همانند اتوبخارهای معمولی است اما نوع کارآیی و البته طراحی آنها برخی نکات را به خود اختصاص داده که باید هنگام خرید آن خوب به آنها توجه داشته باشید.

اگر امتحان نکردید هرگز انتخاب نکنید

تفاوت اصلی اتوپرسی و اتوبخار معمولی مربوط به نحوه کارکردن با آن است و از آنجا که این وسیله دارای پایه‌ای مستقل است و نحوه استفاده از آن کمی متفاوت است بهترین گزینه این است که قبل از خرید مدل موردنظرتان را در فروشگاه امتحان کنید بنابراین از فروشنده بخواهید نمونه بازشده مدل مورد نظرتان را به شما نشان دهد تا بتوانید نحوه استفاده و البته کارکردن با دستگیر این نوع اتورا امتحان کنید چون مشکل بسیاری از کاربردان نوع دستگیره و طراحی آن است . اما فراموش نکنید نوع و طراحی پایه که قرار وزن کل دستگاه را هموره به دوش داشته باشد نیز بسیار مهم است که با این روش به خوبی از نحوه و کیفیت قطعات استفاده شده در آن نیز روبرو خواهید شد.

اندازه صفحه کار را دقت کنید

بطور کلی اتوبخار پرسی در اندازه 26، 28 و 32 اینچی از سوی سازندگان طراحی شده است که دقیقا سایز صفحه کار آن بوده که شما می‌توانید از حرارت و بخار مجود استفاده کنید بنابراین با توجه به نیاز خودتان در میان سازهای موجود اتوپرسی مناسب ترین را انتخاب کنید البته باید به فضایی که قرار است این وسیله در آن قرار گیرد نیز توجه ویژه داشته باشید چون با گسترش آپارتمان نشینی واقعا باید حواستان به سانت سانت منزل باشد تا مبادا به جای اسایش برای خودتان جنگ اعصاب خریده باشید.

آنالوگ یا دیجیتال مسئله این است

با توجه به گسترش تکنولوژی و البته مدرن شدن زندگی ما شاید عادت کرده باشید بیشتر لوازم منزل را با صفحه‌ای پراز اعداد و ارقام و درجه‌های متفاوت ببینید درحالی که در بحث خرید اتوبخار پرسی واقعا این اعداد و ارقام یا صفحه‌هایی با انواع و اقسام چراغ ال‌ای دی لازم نیست بلکه می‌توانید به همان کنترل‌های دستی و پیچ‌های گردان نیز اکتفاء کنید . پس به خاطر داشته باشید دیجیتال بودن اتوی پرسی جزو مزیت‌های آن نیست چون اصل موضوع همانی است که می‌خواهید باقی کار جزو تزئینات و افزایش هزینه‌های شماست به عنوان مثال نشان دادن میزان آب مخزن یا درجه حرارت لحظه برای شما واقعا کارآمد نیست چون پیچ تنظیم و نشانه مخزن می‌تواند همانکار را برای شما انجام دهد. پس به اعداد و ارقام دیجیتالی زیاد دلخوش نکنید.

 

جدول قیمت برخی اتوها در بازار تهران

ردیف

برند

نوع اتو

توضیحات

قیمت (تومان)

1

فلر

مخزن دار

مخزن یک لیتری، جنس کفی ترومالین، 1800 وات، بخار دهی عمودی، سیستم ضد رسوب

435000

2

دلونگی

مخزن دار

مخزن یک لیتری، جنس کفی استیل، 2200 وات، بخار دهی عمودی، ترموستات ایمنی، مخزن جوش آور

620000

3

آ ا گ

مخزن دار

مخزن یک لیتری، جنس کفی استیل، ضد رسوب، تنظیم الکترونیکی حرارت وبخار 2200 وات

380000

4

بوش

مخزن دار

مخزن 3/1 لیتری، 2400 وات، بخار دهی عمودی، جنس کف پالادیوم

950000

5

تفال

بخار

مخزن 3/0 لیتر، کف سرامیک، 2400 وات، تمیزکننده خودکار، سیستم ضد رسوب و بخار دهی عمودی

240000

6

پارس خزر

بخار

مخزن 35/0 لیتری، کف پلی سرامیک، 1320 وات، سیستم ضد چکه، سیستم تمیز کننده رسوبات، کنترل دما متناسب با نوع پارچه، بخار عمودی

98000

7

بوش

بخار

مخزن 3/0 لیتری، جنس کف پالادیوم، سیستم خاموش کن اتوماتیک، بخار عمودی

285000

8

فیلیپس

بخار

مخزن 35/0 لیتری، 2800 وات، سیستم بخار یونی، بخار مداوم تا 50 گرم در دقیقه و بخار لحظه تا 200 گرم در دقیقه

540000

9

مولینکس

بخار

مخزن 3/0 لیتری، بخار 85 گرم در لحظه، 2100 وات ، بخار ممتد 35 گرم

175000

10

فلر

پرسی

ابربخار 110 گرم در دقیقه، 2200 وات، سیستم ضد رسوب، خاموش کن اتوماتیک، پوشش محافظ صفحه، خروجی بخار اتوماتیک

730000

11

بایترون

پرسی

1350 وات، صفحه نچسب، پایه تلسکوپی

720000

12

دومنا

پرسی

2100 وات، 140 بخار در دقیقه، مدت زمان لازم برای شروع به کار 3 دقیقه

1230000

13

بیم

پرسی

تنظیم حرارت از 60 تا 200، سیستم میکرو کامپیوتر مانع سوختگی،

1200000

14

راداکس

پرسی

فیلتر ضد رسوب، فقل مخصوص ایمنی، سیستم اتوماتیک خاموش

1850000

15

ژانومه

پرسی

مجهز به نمایشگر دیجیتالی، زمان آماده به کار 3 دقیقه

800000

 

/ 0 نظر / 44 بازدید