قیمت خرید تضمینی گندم

 

با وجود پایان فصل برداشت گندم و درحالی که کشاورزان باید به فکر برنامه ریزی برای کشت سال آینده خود باشند، تاخیر دولت در اعلام قیمت های خرید تضمینی سال آینده از یک سو و تاخیر چندماهه در پرداخت مطالبات سال جاری، موجب نگرانی نسبت به خودکفایی کشور در گندم شده است.
براساس آمارهایی که مسئولان دولتی و صنفی اعلام کرده اند تقریبا ۳۰۰۰ میلیارد تومان از مطالبات گندم کاران هنوز پرداخت نشده و طبق آخرین اظهارنظر مسئولان قرار است تا دو ماه آینده پرداخت شود. 

نکته قابل توجه در این خلف وعده اینجاست که امسال همچون سال گذشته بازهم دولت در تعیین و اعلام نرخ خرید تضمینی گندم کوتاهی کرده و باوجود این که براساس قانون باید تا پایان شهریور هرسال در این زمینه اقدام کند، اما هنوز اعلام نشده که قطعا این روند عاملی در تغییر کشت محصولات می شود. 

کارشناسان و فعالان صنفی کشاورزی در این زمینه معتقدند خلف وعده دولت در این زمینه می تواند مشکلاتی برای تولیدکنندگان ایجاد کند، چون بسیاری از این افراد برای ادامه کشت نیازمند دستیابی به مطالباتشان هستند و در صورت دیرکرد پرداخت این مطالبات قطعا در زمینه کشت اقدام نخواهند کرد. 

یزدان سیف، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، روز گذشته طی یک نشست خبری به خبرنگاران گفت: هشت میلیون و ۸۶۴ هزار تن گندم تا ۱۴مهرماه به ۱۱۱۲ مرکز خرید گندم در سراسر کشور تحویل داده شده که ارزش آن ۱۱۵هزار و ۸۵۸ میلیارد ریال است و ۸۵ هزار میلیارد ریال آن معادل ۷۴ درصد پول گندم کاران پرداخت شده است. 

سیف اظهار امیدواری کرد ۲۶درصد باقیمانده پول خرید گندم هرچه زودتر به حساب کشاورزان واریز شود، چراکه همه سازمان های مرتبط پیگیر پرداخت مطالبات گندم کاران هستند که در اولین فرصت این حقوق قانونی کشاورزان پرداخت شود. 

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در مورد تصمیم دولت برای تعیین نرخ تضمینی گندم که تاکنون نیز با تاخیر مواجه شده است، اظهار کرد: تا هفته آینده تکلیف این مساله در شورای اقتصاد مشخص می شود. 

۳۵ درصد مطالبات مانده 

محمد شفیع ملک زاده، رئیس نظام صنفی کشاورزی کشور درباره تاخیر پرداخت مطالبات کشاورزان به جام جم گفت: با توجه به گندمی که کشاورزان مازاد بر نیازشان به دولت تحویل داده اند، رقمی معادل ۱۲هزار میلیارد تومان باید از دولت دریافت می کردند، اما متاسفانه تا این لحظه هنوز نزدیک به ۳۵ درصد از مطالباتشان پرداخت نشده است. 

ملک زاده افزود: این تاخیر در پرداخت مطالبات باعث شده در برخی نقاط کشور، کشاورزان اعتراض و نارضایتی خود را اعلام کنند که این روند می تواند در تولید سال آینده بسیار تاثیرگذار باشد و احتمالا کشت گندم سال آینده بسیار پایین تر از امسال است. 

وی تاکید کرد: به دلیل پرداخت نشدن مطالبات این افراد، اکنون کشاورزان برای کاشت امسال منابع مالی کافی ندارند که بتوانند نهاده های کشت مثل کود، بذر، ماشین آلات و سم را تهیه کنند و نکته قابل توجه این است که بسیاری از این افراد به دلیل وام هایی که دریافت کرده اند، به سیستم بانکی بدهکارند و اکنون سررسید اقساط آنها فرا رسیده است. درحالی که با توجه به وعده های سال گذشته دولت، قرار بود مطالبات در کمترین زمان ممکن به کشاورزان پرداخت شود. 

ملک زاده با اشاره به این که قطعا امسال واردات گندم بیشتر خواهد شد، تصریح کرد: سوال کارشناسان این است که دولت با توجه به برنامه ریزی های انجام شده برای افزایش روند تولید، انتظار این حجم تولید را داشت و باید از قبل منابع موردنیاز پرداخت قیمت خرید تضمینی گندم را تهیه می کرد و چطور اکنون که نوبت به اجرای تعهداتش رسیده، شاهد تاخیر در این روند هستیم؟ 

کاهش ۲۳ درصدی برداشت 

در همین حال، علی محمد شاعری سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس درخصوص مشکلات به وجود آمده در پی تاخیر دولت در زمینه اعلام قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی، عنوان کرد: هرقدر که در اعلام قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی تاخیر وجود داشته باشد، کشاورزان در تصمیم گیری خود برای نوع و میزان کاشت محصول دچار سردرگمی می شوند. 

شاعری افزود: سال گذشته پنج ماه از فصل کاشت گذشته بود که دولت قیمت تضمینی گندم را اعلام کرد، همین مساله باعث سردرگمی کشاورزان و کاهش میزان ۲۳ درصدی برداشت محصول گندم در سال جاری در مقایسه با سال گذشته شد. 

وی با اشاره به این که علت اصلی کاهش برداشت گندم در سال جاری، اعلام دیرهنگام قیمت تضمینی خرید گندم توسط دولت و کم بودن رشد قیمتی گندم در مقایسه با سال گذشته بود، تاکید کرد: طبق قانون، رشد قیمت خرید تضمینی حداقل باید برابر با رشد تورم همان سال باشد. 

جریمه دیرکرد پرداخت شود 

از سوی دیگر علی وقف چی، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با اشاره به قانون موجود درباره اعلام و شرایط پرداخت خرید تضمینی محصولات کشاورزی به جام جم گفت: مجلس باید با جدیت وارد عمل شود تا دیگر شاهد چنین اتفاقی نباشیم، به این دلیل که در برنامه ششم بصراحت اعلام شده دولت باید قبل از فصل کشت، قیمت خرید تضمینی محصولات را تعیین و اعلام کند. این درحالی است که براساس قانون، دیرکرد دولت هم حداکثر می تواند سه ماه باشد و برای ایام بیشتر از آن دولت باید جریمه تاخیر به کشاورزان بپردازد. 

این نماینده مجلس افزود: نبود آمارهای دقیق و همچنین بی برنامه بودن، عاملی است که هرساله باعث بروز چنین مشکلی می شود، به این دلیل که قبل از برداشت امسال، مسئولان برآوردی از حجم برداشت و میزان مطالبات نداشتند از این رو منابع موردنیاز را تامین نکرده اند. 

احتمال افزایش واردات 

نظر افضلی، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس درباره تاخیر پرداخت مطالبات گندم کاران به جام جم گفت: با در نظر گرفتن جایگاه استراتژیک این محصول در کشور بخصوص در تامین خوراک نباید هیچ مشکلی در اجرای تعهدات ایجاد شود، به این دلیل که تکرار این روند می تواند تولیدکنندگان را نسبت به ادامه فعالیت خود دلسرد کند. 

افضلی افزود: این گونه برخورد با مطالبات کشاورزان عاملی است برای کاهش توان تولید. نباید فراموش کنیم سال گذشته برخی کشاورزان به دلیل دیر تعیین شدن نرخ قیمت خرید تضمینی، زمان را از دست داده و نتوانستند بخوبی از منابع استفاده کنند. 

این عضو کمیسیون کشاورزی تاکید کرد: بسیاری از محصولات وارداتی امروز مشکوک به تراریخته بودن هستند، بنابراین لازم است برای حفظ سلامت جامعه این کالا را که در آن خودکفا شده ایم، به گونه ای برنامه ریزی کنیم که همچنان نیازی به واردات نداشته باشیم یا این که حداقل واردات را انجام دهیم. 
/ 0 نظر / 67 بازدید