تست اعتیاد به اینترنت

با توجه به بسط و گسترش استفاده از اینترنت و گره خوردن هرچه بیشتر زندگی امروزی ما به این شبکه جهانی میزان ساعتی را که به اجبار باید با اینترنت کار کنیم را افزایش داده است که البته مقداری طبیعی و بستگی به نوع کار ما یا تامین نیازهای ماست اما از آن پس به نوعی اعتیاد می ماند. البته این نوع اعتیاد در جوامع مختلف بستگی به عوامل مختلفی دارد بطور مثال در جوامع پیشرفته ای مثل آمریکا و انگلستان بیشترین زمان استفاده از اینترنت توسط کاربر مربوط به تحقیقات کاری یا کار اوست اما این آمار در کشورهای جهان سوم یا خاورمیانه مربوط به استفاده از شبکه های اجتماعی یا سایت های خبری است.

اگر امروزه از مردم سئوال شود که بدون اینترنت زندگی را تعریف کنید شاید خیلی ها نتوانند به این سئوال پاسخ دهند در صورتی که در ابتدای سال 2000 میلادی شاید زیاد استفاده از این شبکه برای آنها ضروری نبوده است . بطور مثال بر اساس یافته‌های یک مطالعه جدید ۷۶درصد از انگلیسی ‌ها اذعان کرده‌اند که نمی توانند بدون اینترنت زندگی کنند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از آی تی ورد  ، در این نظرسنجی که با شرکت ۲۱۰۰نفر و توسط You Gov صورت گرفت، نزدیک به ۴۵درصد از افراد مورد نظرسنجی اظهار کردند هنگامی که نمی توانند آنلاین شوند احساس ناامیدی و گیجی می کنند و از هر چهار نفر یک نفر میزان اضطرابش افزایش یافته است.

بیش از ۴۵درصد از افراد مورد نظرسنجی نیز اینترنت را بسیار مهم‌تر از هر چیز دیگر دانسته‌اند و ۱۷درصد نیز هنگامی که نتوانستند به اینترنت دسترسی یابند برای اینترنت بیش‌تر از دوری از دوستانشان دلتنگ شده‌اند.

 تست اعتیاد به اینترنت (IAT) :

این تست یکی از معتبرترین تست‌های مربوط به سنجش اعتیاد اینترنتی است که توسط دکتر کیمبرلی یانگ (Kimberly Young) ابداع شده است.

در تست IAT هر چه نمره شما بیشتر باشد؛ اعتیاد شما به اینترنت شدیدتر است. نمرات هم به ترتیب از یک تا پنج هستند. در این تست سوالاتی از این قبیل مطرح شده است :

چقدر بیشتر از آنچه قصد دارید؛ در اینترنت می‌مانید؟

چقدر به‌خاطر آنلاین ماندن؛ اعضای خانواده را نادیده‌ گرفته‌اید؟

چقدر دیگران از شما به خاطر میزان آنلاین بودن‌تان شاکی هستند؟

چقدر به‌خاطر اینترنت؛ نمرات و کارهایتان در مدرسه افت کرده است؟

چقدر ایمیل‌هایتان را پیش از کارهای ضروری دیگرتان چک می‌کنید؟

چقدر عملکرد کاری و بهره‌وری شما به خاطر اینترنت آسیب دیده است؟

چقدر وقتی کسی هنگام آنلاین بودن مزاحم شما می‌شود؛ غر می‌زنید؛ فریاد می‌زنید یا عصبانی می‌شوید؟

چقدر فکر می‌کنید که در حالت آفلاین حواس پرتی دارید؛ ولی در حالت آنلاین بهتر هستید؟

چقدر وقتی آنلاین هستید این جمله را به کار می‌برید: فقط چند دقیقه مونده؛ الان میام

چقدر سعی کرده‌اید از میزان آنلاین بودن خود بکاهید و موفق نشده‌اید؟

پاسخ های این تست به صورت ۵گزینه ای طراحی شده که شامل این موارد است :

۱- به ندرت ۲- گاه‌گاهی ۳- غالبا ۴- بکرات ۵- همیشه

اگر پاسخ فرد به اکثر سوالات گزینه های ۴و ۵باشد او یک معتاد اینترنتی است .

 ویژگی های اعتیاد اینترنتی

اعتیاد اینترنتی پدیده‌ای است که از سه ویژگی برخوردار است:

۱. اعتیاد اینترنتی، نوعی اختلال و بی نظمی وسواسی است که برخی ویژگیهای آن مشابه شرایط‌ آسیب‌شناسانه است. در واقع، زمانی می‌توان گفت که فرد دچار اعتیاد به اینترنت شده است که دارای علائم خستگی زودرس، تنهایی، افسردگی و غیره باشند.

افرادی همچون اورزاک و یونگ به چنین تعریفی از اعتیاد اینترنتی اعتقاد دارند. روشهای درمان این نوع اعتیاد نیز، رفتار درمانی شناختی و تقویت درمانی انگیزش است.

۲. اعتیاد اینترنتی، نوعی اختلال و بی نظمی روانی است. از این دیدگاه زمینه تحقیقی جدیدی تحت عنوان «روان درمانی اینترنتی» ظهور کرده است. این دیدگاه, معتادان اینترنت را به‌عنوان بیمار می‌بیند.

روش درمان این نوع اعتیاد نیز، تشکیل گروههای خبری و گروههای بحث است. در این شکل از درمان، اعضای اختلالات روانی مرتبط به هم، نقش یک گروه حمایتی را بازی کرده و با ارائه پیشنهادات آن‌لاین و روشهای برخورد با آن، از شدت اعتیاد اینترنتی می‌کاهند. افرادی چون استن، هانگ و آلسی به چنین دیدگاهی اعتقاد دارند.

۳. اعتیاد اینترنتی نوعی مشکل رفتاری است. دلیل این مسئله نیز، وجود یک رابطه قوی بین اعتیاد اینترنتی و وابستگی شیمیایی است.

مطالعات نشان داده‌اند که افرادی که مشکلات وابستگی شیمیایی دارند، در هفته وقت بیشتری را صرف اینترنت می‌کنند، تا کاربران «وابسته غیرشیمیایی»

/ 0 نظر / 8 بازدید