تورایران گردی خیر؛ فرصت سرمایه گذاری نیازمندیم

مدتی است که بسیاری از اخبار مربوط به حضور سرمایه گذاران و البته مقام های دول خارجی در کشورمان، جهت سرمایه گذاری و ایجاد ارتباط تجاری پس از آب شدن یخهای سیاسی حکایت دارند.

 هرچند امضای تفاهم نامه های اقتصادی و ایجاد شرایط همکاری ایران با دیگران برای همه ما خبری خوشحال کننده ای است و حکایت از توسعه اقتصادی کشورمان دارد ولی ظاهرا این حلاوت مانع از دیدن فرصتی بسیار مناسب سرمایه گذاری برای خارجی ها در صادرات نامرئی ایران از سوی مسئولان شده است بطوری که گردشگری ایران را از این نعمت یعنی سرمایه های سرگردان خارجی محروم کرده است.

همانطور که می دانیم بسیاری از تجار و سرمایه گذاران خارجی هنوز هم در کشورمان اقامت دارند و هر روز جلسات مختلفی با صنایع مربوطه خود برگزار می کنند اما دریغ از یک جلسه سرمایه گذاری در صنعت گردشگری با متخصصان این صنعت !

 این اتفاق نیافتاده چون قبلا برای مسئولان ، بازرگانان و مقام های خارجی ، تور ایران گردی برگزار شده است و به عقیده برخی از مسئولان ایرانی بیش از این وقت گذاشتن برای صادرات نامرئی ضروری نیست آنهم زمانی که صنایع مادر از جمله خودروسازی یا نفت در صف امضای قرارداد باقی مانده اند.

 این در حالی که سرمایه گذاری در صنعت ، معدن و بطور کلی بازرگانی جزو یکی از طرح ها و برنامه های میان مدت و بلند مدت اقتصادی و تجاری در هر نقطه از دهکده جهانی است و سرمایه گذاری در گردشگری مانند جوی روانی است که می توان به سرعت از آن سیراب شد.

اما این سئوال همچنان باقی است در حالی که این گروه  یعنی متخصصان و کارشناسان اقتصادی و البته مسئولان دولتی حاضر در کشورمان هرگز تصوری  از سرمایه گذاری گردشگری ندارند چطور می توان  انتظار داشت هنگام برگزاری تورهای ایران گردی برای این افراد، آنها با دیدن اماکن باستانی و تاریخی کشورمان مشتاق سرمایه گذاری در گردشگری کشورمان شوند؟

حال آنکه اگر بتوانیم به جای برگزاری تورهای ایران گردی دولتی پرهزینه، فرصتی به بخش خصوصی جهت دعوت فعالان گردشگری خارج از مرزها به کشور را فراهم کنیم شاید گام موثرتری نسبت دوری از اقتصاد تک محصولی برداریم.

نباید فراموش کنیم که صادرات غیر نفتی و در راس آنها گردشگری می تواند با ایجاد اشتغال و ورود ارز به کشورمان زمینه ساز توسعه ای غیر قابل تصور در ایران باشد بصورتی که می توان درآمد حاصل از آن را در صورت تحقق با درآمد صادرات نفتی کشورمان مقایسه کرد و در دیگر بخش های صنعتی سرمایه گذاری کرد.

پس بجاست با ایجاد فرصت واقعی برای بخش خصوصی زمینه حضور فعالان گردشگری و متخصصان این رشته تجاری را در کشورمان مهیا کنیم نه اینکه انتظار سرمایه گذاری در گردشگری از سوی کارشناسان خودروسازی یا انرژی داشته باشیم.

/ 0 نظر / 3 بازدید