شفق قطبی نروژ در ایران نمایان شد

 

با توجه به روند مثبت مذاکرات هسته‌ای و افزایش امیدهای بازگشت دوباره ایران به جامعه جهانی به دلیل کاهش کارشکنی‌های برخی کشورها علیه ایران افق‌های تازه سیاسی و اقتصادی در ایران‌زمین نمایان شده است و هیات‌های تجاری مختلف با دیدگاه‌های متفاوت یک به یک وارد سرزمینی پر از امتیاز و امکانات می‌شوند تا هریک بتوانند سهمی مناسب و تعاملی برد برد از اقتصاد رو به رشد ایران برای خود مشخص کنند که این بار رقص رنگ‌های شفق قطبی در ایران نمایان شده و تجار و بازرگانان نروژی با توجه به پیشینه تجارت میان دو کشور به ایران سفر کرده‌اند. از این رو قانون برای بررسی چند و چون ماجرا و البته بازیابی افق‌های پیش رو درخواست مصاحبه‌ای اختصاصی به سفارت این کشور در منطقه اسکاندیناوی فرستاد که اود لیسه نورهایم Audlise Norheim سفیر این کشور به گرمی پاسخ مثبت داد و ما را به دفترکارش دعوت کرد که در ادامه متن کامل مصاحبه اختصاصی قانون با سفیر کشور نروژ را پیش رو دارید و مطالعه آن بدون تردیدخالی از لطف نیست.

  • چه مدت در ایران اقامت دارید و تجربه این مدت را برایم بگویید.

اودلیسه نورهایم با لبخندی درباره این مدت اقامت خود در کشورمان می‌گوید: کمی بیشتر از 7 ماه است که وارد خاک ایران شدم و در این منطقه زندگی می‌کنم، اما به این موضوع رسیده‌ام که علی‌رغم این مدت کوتاه تجربه‌های بسیار متفاوتی از آنچه درباره ایران در ذهن داشتم به دست آورده‌ام.چون به عقیده من این بسیار مشکل است که بدون هیچ اطلاعاتی وارد یک کشور شویم، اما این تجربه‌ای بود که من درباره ایران کسب کردم. اطلاعات من غیر از برخی اطلاعات کلیشه‌ای مثل آب و هوا، تعداد استان‌ها یا از این دست، باقی مربوط به اخباری بود که به واسطه شغلم به دستم می‌رسید، اما وقتی وارد این کشور شدم، تفاوتی بزرگ میان اخبار و واقعیت آن دیدم، بخصوص در اولین ماه اقامت خودم در ایران؛ در این مدت چیزی که بسیار به خود جذب کرد، پتانسیل و موقعیت بانوان ایرانی در جامعه بود؛ چیزی که واقعا تصورش را نداشتم.

  • به بانوان ایرانی اشاره کردید لطفا در این زمینه بیشتر توضیح دهید؟

بطورکلی عقیده من در این زمینه به هیچ عنوان از روی احساسات یا عقیده‌های فمینیستی نیست، بلکه چون ارتباط نزدیکی با بانوان ایرانی دارم و با آنها کار می‌کنم به این نتیجه رسیدم که واقعا پتانسیل بزرگی در اختیار این بخش از جامعه ایران قرار گرفته و بسیار تاثیرگذار است.

  • درباره گذشته تجاری ایران و کشور نروژ لطفا اطلاعاتی در اختیار ما قرار دهید.

البته همه می‌دانیم عمده تجارت میان دو کشور در زمینه صنایع نفتی بوده، اما به دلیل مشکلات و تحریم‌ها این تجارت میان ایران و کشور من بخصوص طی یک یا دو سال گذشته بسیار کاهش داشته و رقم ناچیزی عمدتا در زمینه صادرات برخی محصولات مثل فرش بوده است، اما با توجه به تغییرات ایجاد شده، به عقیده من اکنون وقت آن رسیده تا دوباره تجارت میان دو کشور به جایگاه واقعی خود رسیده و تبادل کالا یا فناوری در میان دو کشور برقرار شود.

  • برنامه‌هایی در این زمینه یعنی بازیابی موقعیت تجاری میان دو کشور در دست اقدام دارید؟

اکنون برنامه‌های متعددی در دست اجرای داریم که مهم‌ترین آنها شناسایی موقعیت‌های تجاری مناسب تجار نروژی در ایران است، به این صورت که با دریافت اطلاعات تجاری و موقعیت‌های مناسب در ایران و انتقال آن به علاقه‌مندان نروژی هیات‌هایی تجاری برای بررسی شرایط وارد ایران می‌شوند و در بازگشت اطلاعات خود را مورد بررسی قرار می‌دهند تا بتوانند در زمان صحیح و مناسب تصمیم دقیقی اتخاذ نمایند.

البته دلیل این بررسی‌ها ادامه یافتن مذاکرات هسته‌ای عنوان است و همان طور که می‌دانیم اخبار مثبت این مذاکرات شرایط را کاملا متفاوت کرده، اما هنوز نتیجه نهایی که می‌تواند قوانین موجود را تغییر دهد، مشخص نشده است، بنابراین اکنون برای اقدام عملی زمان مناسبی نیست و باید تا رفع تحریم‌ها منتظر باشیم، اما این به آن معنی نیست که باید دست روی دست گذاشت و منتظر بود، بلکه ما از این فضای مثبت ایجاد شده به نحوی استفاده می‌کنیم تا بتوانیم تا مشخص شدن نتیجه، اطلاعات مورد نیاز و بازارهای مناسب خودمان را شناسایی کنیم و در زمان مناسب با دید باز وارد عمل شویم و تجارمان را حمایت کنیم تا بتوانند ارتباطی سازنده با ایران برقرار کنند.

به عنوان مثال چندی پیش من سفری به دبی داشتم و در همین زمینه با دفاتر بازرگانی کشور نروژ تبادل نظر کردم تا از شرایط و امتیازهای موجود در ایران آنها را نیز مطلع نمایم و زمینه ارتباط گسترده‌تری برای حضور مناسب کمپانی‌های نروژی در ایران را فراهم نماییم، اما بیشتر این سیاست‌ها منوط به نتیجه مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای 1+5 خواهد بود که امیدوارم در موعد مقرر نتایج مثبتی از آن حاصل شود و رفته رفته همه چیز در شرایط مناسب و عادی قرار گیرد.

  • به عقیده شما کدام بخش‌های تجاری ایران می‌تواند برای حضور سرمایه‌گذاران نروژی مناسب باشد؟

با درنظر گرفتن اینکه باید تا مشخص شدن نتیجه مذاکرات برای تصمیم‌گیری در برخی تجارت‌ها منتظر باشیم، اکنون ارتباط مناسبی بین شیلات ایران و بخش خصوصی نروژ در زمینه مزارع پرورش آبزیان و ماهی فراهم است و تجارتی در جریان اما این روند با توجه به اهمیت غذا در دهکده جهانی و زمینه‌های مناسب ایران می‌تواند روزبه روز افزایش یابد، چون فناوری‌های نوین و تجربیات متخصصان نروژی در این زمینه عاملی برای اشتغالزایی و البته سودآوری برای طرفین است، البته صنعت نفت هم به عنوان تجارتی سنتی میان دو کشور اکنون گزینه‌ای بسیار مناسب است. هرچند قیمت‌ها افت کرده، اما تکنولوژی‌های مخصوص کمپانی‌های نروژ می‌تواند نیازهای توسعه‌ای صنعت نفت ایران را برطرف کرده و مفید واقع شود.

همانطور که می‌دانیم صنعت نفت ایران متاسفانه درگیر تحریم‌ها شده است بنابراین حضور شرکت‌های نروژی در این صنعت اکنون میسر نیست لطفا در این باره توضیح بدهید؟

اگرچه ممکن است ارتباط‌‌ها و دیداری در این زمینه میان دو کشور برقرار شود، اما با توجه به قوانین اتحادیه اروپا و همچنین تحریم‌ها بدون تردید این دیدارها به عقد قرارداد منجر نخواهد شد و باید منتظر باشیم، البته در سپتامبر یا اکتبر سال جاری کنفرانسی در لندن در زمینه صنعت نفت برقرار است که به عقیده من بهترین زمان عقد قراردادها و برقراری ارتباط شرکت‌های نروژی و ایرانی در آن زمان است، چون نتایج مذاکرات مشخص شده و افق‌های پیش‌رو کاملا قابل دستیابی خواهند بود و نکته مبهمی درباره آینده متناسب با نتایج مذاکرات نخواهد بود. بنابراین اکنون زمان مناسبی برای شروع یا عقد قراردادهای تجاری بخصوص در این صنعت نیست.

  • به طور کلی به عقیده شما ایران برای سرمایه‌گذاران جذاب است؟

پاسخ شما بله است، چون ایران به عنوان بازار بزرگی معادل 80 میلیون نفر است، البته درباره شرکت‌های نروژی باید بدانیم از قبل نروژ همواره حضور مناسبی در اقتصاد ایران داشته، بنابراین هر دو کشور اطلاعات بسیار کاربردی و مناسبی از یکدیگر دارند که همین موضوع می‌تواند عاملی برای توسعه و رونق پس از بهبود و رفع تحریم‌ها شود، چون فضای مثبتی میان بخش‌های مختلف تجاری دو کشور برقرار است و می‌توان از آن به عنوان سرمایه‌ای مناسب در گسترش تجارت دانست.

  • به عقیده شما، آیا این مناسب است که سفارت ایران در کشور شما اکنون برای شناسایی امکانات تجاری ایران تبلیغاتی داشته باشد و تجارت ایران را برای سرمایه‌گذاران نروژی معرفی کند؟

بله؛ گزینه بسیار مناسبی برای معرفی جاذبه‌های سرمایه‌گذاری تجار است، البته باید یادآوری کنم سفیر کشور ایران در اسلو بسیار فعال است و همواره برنامه‌های مختلفی در این زمینه داشته و ارتباط بسیار مناسبی با بخش خصوصی نروژ برقرار کرده است تا درباره ایران به آنها اطلاعات کاربردی مناسبی بدهد و براساس اطلاعاتی که من در اختیار دارم این فعالیت‌ها برای جلب نظر تجار نروژی بسیار مفید بوده و تاکنون خوب برگزار شده است. پس فکر کنم کاری بسیار مفید است که سفارتخانه ایران در نروژ از این نوع فعالیت‌ها انجام دهد تا اطلاعات بهتری در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهد و شرایط حضور آنها در بازار ایران را توضیح دهد. به هر حال هرچه اطلاعات کامل‌تری درباره اقتصاد و شرایط سیاسی ایران در اختیار افراد متقاضی حضور در ایران قرار دهیم، بسیار مفید است.

  • عقیده شما درباره حضور رسانه‌ها و کارکرد آنها در برقراری ارتباط و ارسال اطلاعات مناسب در تجارت و معرفی فرصت‌های تجاری چیست؟

اجازه بدهید درباره رسانه‌های کشور نروژ بگویم. اما ابتدا باید اشاره کنم هرگز نمی‌توان تاثیرگذاری رسانه‌ها در مسایل مختلف را انکار کرد و به طور کلی اکثر رسانه‌ها بیشتر درباره شرایط سیاسی ایران و موضوع‌های روز سخن می‌گویند یا مطلب منتشر می‌کنند. به عنوان مثال طی ماه‌های اخیر اکثر اخبار درباره مسائل مذاکرات هسته‌ای بوده و هیچ خبری از امکانات سرمایه‌گذاری یا روابط تجاری با ایران نبوده است، البته این موضوع منفی یا نگران‌کننده‌ای نیست، چون این فقط مسایل اقتصادی ، اجتماعی یا سیاسی ایران نیست که مورد علاقه رسانه‌ها باشد بطور کلی رسانه‌های عمومی به دنبال خوراک جذاب با توجه به سیاست‌هایشان هستند، در حالی‌که در این زمینه می‌توان به روزنامه‌ها و رسانه‌های اقتصادی توجه بیشتری داشته باشیم،‌ چون مخاطبان این رسانه‌ها درواقع همان بازار هدف برای ایران است، یعنی تجار و سرمایه‌داران.

آیا اکنون هیات‌های تجاری از سوی نروژ وارد ایران شده‌اند برای بررسی شرایط اقتصادی ایران؟

همان طور که قبلا اشاره کردم، رابطه تجاری ایران و کشور من همواره مناسب بوده است و شناخت خوبی از دو کشور در میان برخی بخش‌های تجاری وجود دارد، اما درباره این سال‌های اخیر باید بگویم بله ارتباط زیادی از سوی تجار نروژی با سفارت نروژ در ایران برقرار شده و آنها به دنبال دریافت اطلاعات مناسب و شرایط حضورشان در ایران سؤال کرده‌اند که نشان‌دهنده توجه آنها به بازار ایران است، اما فراموش نکنیم تمام این بحث‌ها بستگی به نتایج مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای 1+5 دارد و اکنون نمی‌توان به آنها با اطمینان پاسخ داد و باید منتظر بود.

نظر شما درباره صنعت گردشگری چیست؟ آیا این موضوع می‌تواند درباره ایجاد ارتباط دو کشور مفید باشد خیر؟

به عقیده من پاسخ مثبت است. البته من در یکی از روزنامه‌های اقتصادی خوانده‌ام صنعت گردشگری یکی از 10 جاذبه برتر سرمایه‌گذاری در ایران برای سرمایه‌داران است و نباید فراموش کرد گردشگری همانند صنعت نفت به عنوان یکی از صنایع بسیار پردرآمد و مورد توجه سرمایه‌گذاران است، البته ایران هم نیازمند سرمایه‌گذاری‌های گسترده در این زمینه است. بنابراین می‌توان شرایط مناسبی را در این صنعت برای سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی متصور شد. این در حالی است که همه می‌دانیم حضور تجار و سرمایه‌گذاران در کشورهای دیگر نیازمند گسترش صنعت گردشگری و زیرساخت‌هایش است. بنابراین اگر صنعت هتلداری و زیرساخت‌های گردشگری ایران گسترش یابند، بدون تردید حضور سرمایه‌گذاران هم چه در صنعت گردشگری و چه در صنایع دیگر رونق مناسبی خواهد داشت، پس توسعه گردشگری را می‌توان عاملی در توسعه صنایع دیگر دانست.

به عنوان مثال یکی از مناسب‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها در زمینه هتلداری و خدمات گردشگری است، چون من خودم تجربه مسافرت در ایران را دارم، بخصوص ایام نوروز و تعطیلات ملی هیچ هتلی ظرفیت خالی برای پذیرایی از خارجی‌ها ندارد، چون گردشگران داخلی همه ظرفیت را اشغال کرده‌اند. پس می‌توان سرمایه‌گذاری در صنعت هتلداری ایران را به عنوان یکی از مناسب‌ترین صنایع در نظر داشت، هرچند فراموش نکنیم سرمایه‌گذاری نیازمند شرایطی خاص و امکاناتی مناسب است که در صورت مهیا بودن است که سرمایه‌گذاران حاضر به حضور خواهند شد.

نظر شما درباره برقراری پروازهای مستقیم میان دو کشور چیست؟ آیا برای توسعه اقتصادی مناسب است؟

حقیقتا پاسخ شما زیاد ساده نیست و نمی‌توان شفاف در این زمینه سخن گفت، چون برقراری خطوط پروازی کاملا منوط به حضور دائمی و اقتصادی مسافران است، بنابراین این تقاضای سفر است که می‌تواند آغاز راه خطوط هواپیمایی مستقیم باشد. این در حالی است که اکنون پرواز مستقیم ایران به استکهلم برقرار است و از آنجا دسترسی به نروژ کار سختی نیست و از سوی دیگر استفاده از فرودگاه‌های ترانزیت مثل استانبول و فرانکفورت هم می‌تواند کارآمد باشد، بنابراین اکنون ایران خارج از دسترس علاقه‌مندان به سفر به این کشور نیست و در آینده با توسعه تقاضای سفر نیز می‌توان تصمیم‌گیری کرد، هرچند جلساتی هم در این‌باره بوده است، اما در نهایت نمی‌توان فراموش کرد هرچه دسترسی ساده‌ باشد، بدون تردید تجارت هم ساده خواهد شد، چون هزینه کاهش می‌یابد و خطوط هوایی هم عاملی در توسعه صادرات هستند.

مهم‌ترین صادرات ایران به نروژ چیست؟

در حقیقت من اطلاعات کاملا دقیقی از این موضوع ندارم، البته با توجه به موانع موجود، اما فکر می‌کنم فرش و خشکبار مثل پسته را بتوانیم در صدر قرار دهیم و البته فراموش نکنیم این صادرات حجم واقعا ناچیزی میان دو کشور است و باید برای آن برنامه‌ریزی کرد تا توسعه‌ای قابل توجه داشته باشد.

نظر شخصی شما درباره سرمایه‌گذاری در ایران چیست و کدام بخش به عنوان مناسب‌ترین انتخاب است؟

نظر شخصی من همان طور که قبلا اشاره کردم سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری است، چون علاوه بر جذابیت فرصت‌های بسیاری در این زمینه وجود دارد که خارجی‌ها می‌توانند بدون دغدغه در آن سرمایه‌گذاری کنند و در نهایت با توجه به شرایط تجاری کشورم فکر می‌کنم بخش صنعت نفت هم مناسب باشد، هرچند باید اشاره کنم واقعا عقیده شخصی من در این زمینه مهم نیست، بلکه باید دید بخش خصوصی علاقه‌مند به کدام بخش جهت سرمایه‌گذاری است، چون بخش خصوصی فرصت‌ها را بخوبی ردیابی خواهد کرد. این بخش با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی و سیاسی مناطق مختلفی که قصد سرمایه‌گذاری دارند، متناسب با علاقه‌مندی خود تصمیم‌گیری خواهند کرد و بهترین راه برای جلب نظر آنها این است که اطلاعات شفاف در اختیارش قرار گیرد.

آیا تاکنون درخواست سرمایه‌گذاری از سوی یک شرکت ایرانی برای سرمایه‌گذاری در کشور شما بوده است؟

شاید پاسخ شما در این زمینه منفی باشد، چون بیشتر تقاضاها به صورت همکاری مشترک بوده نه سرمایه‌گذاری مستقیم.

آیا سرمایه‌گذاری ایرانیان در نروژ آزاد است؟

ببینید هر کشوری در این زمینه تابع قوانین خاص خود است و نروژ هم تابع قوانین اتحادیه اروپا، بنابراین قوانین مشکلی در این زمینه ندارند،‌ اما اکنون شرایط تحریم باعث شده تا این روند به آینده این تحریم‌ها بستگی داشته باشد و اکنون ممکن است پاسخ شما در حالت کلی مثبت باشد و باید دید این تقاضاها برای سرمایه‌گذاری در کدام بخش بوده است تا با توجه به قوانین موجود برای موافقت یا مخالفت با آن از سوی مقام‌های ذی‌ربط تصمیم‌گیری شود. بنابراین تقریبا سایه تحریم‌ها در این درخواست‌ها تاثیرگذار است و کمی روند بررسی تقاضاها را طولانی‌تر کرده است.

همان طور که می‌دانید تولیدات کشاورزی ایران موضوع مناسبی برای صادرات به نروژ است. نظر شما در این زمینه چیست؟

بله ایران در این زمینه امکانات و پتانسیل‌های خوبی در اختیار دارد، اما همان طور که می‌دانید این مواد از استانداردهای خاصی باید برخوردار باشند تا شرایط ورود در کشورهای مختلف را به دست آورند، بنابراین به تکنولوژی و تجهیزاتی که کشاورزی ایران از آن استفاده می‌کنند، بستگی دارد، بخصوص درباره صنایع غذا و غذاهای فرآوری شده چون این تجارت بسیار حساس و مهم است و قوانین سلامتی خاصی در این زمینه اجرایی می‌شود.

شما به سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری بخصوص هتلداری اشاره کردید، به عقیده شما در حال حاضر در ایران کدام بخش در صنعت هتلداری مهم‌ترین نیاز سرمایه‌گذاری و جذاب است؟

پاسخ به این سؤال کمی دشوار است، چون صنعت هتلدری زنجیره‌ای از خدمات است که در نهایت یک محصول یعنی خدمات هتلداری را برای متقاضیان مهیا می‌کند، اما این به علاقه و تشخیص سرمایه‌گذاران مثل سرمایه‌گذاران نروژی بستگی دارد که براساس توانایی یا اطلاعاتی که از محل مورد نظر به دست آورده‌اند، چگونه قصد سرمایه‌گذاری دارند، هرچند نباید فراموش کنیم تجار و سرمایه‌گذاران همواره به دنبال ریسک کمتر و سود خود هستند، بنابراین همه این موارد بستگی به اطلاعات و توانایی آنها در سرمایه‌گذاری است.

اما در نهایت باید بگویم براساس تجربه و سابقه‌ای که کمپانی‌های نروژی از بازار ایران و صنعت نفت این کشور دارند، در صورت برقراری ارتباط و کاهش تحریم‌ها فکر کنم دوباره تقاضاهای کمپانی‌های نروژی بیشتر در همین راستا و صنعت باشد و صنایع دیگر باید به زمان واگذار شود تا تصمیم‌گیری کنند.

همان طور که می‌دانید اتاق بازرگانی ایران همواره برای ارائه اطلاعات دقیق تجاری و همچنین یافتن فرصت‌های سرمایه‌گذاری با کشورهای خارجی و تجار مقیم آنها در ارتباط است، آیا این سازمان با شما ارتباط دارند؟

بله این ارتباط وجود دارد و همواره در حال تبادل اطلاعات هستیم.

آیا شما درباره اطلاعات مورد نیاز تجاری ایران از این سازمان اطلاعات دریافت می‌کنید یا این که ارتباطی با آنها دارید؟

همان طور که قبلا عنوان شد همواره ارتباط میان این سازمان و سفارتخانه نروژ وجود داشته و در مواقع نیاز تبادل اطلاعات انجام شده است، اما نباید فراموش کنیم هنوز مانع بزرگ تحریم‌ها در میان است و باید امیدوار باشیم در زمان تعیین شده با امضاء توافق‌نامه میان ایران و کشورهای 1+5 رفته‌رفته این تحریم‌ها برطرف شوند تا بتوانیم درباره آینده تجاری میان دو کشور ارتباط بیشتری داشته باشیم و نباید فراموش کنیم این سازمان مهم‌ترین پل ارتباطی میان تجار نروژی و بازار ایران است که از لحاظ قانونی باید آن را مدنظر داشته باشیم.

خوب حالا کمی از سفرهای شما بدانیم؛ چند شهر ایران را از نزدیک دیده‌اید؟

تهران، کاشان، کرمان، یزد، شیراز، قم و مشهد هم بزودی خواهم دید.

کدام شهر به نظر شما بهترین بوده است؟

این سؤال واقعا پاسخ مشخصی ندارد، چون هر شهری در ایران یا کشورهای دیگر موارد متفاوتی در اختیار دارند که به بازدیدکنندگان ارائه کنند، بنابراین بهتر یا بهترین ممکن است در این زمینه پاسخ دقیق نداشته باشد. به نظر من همه شهرهایی که دیده‌ام زیبا بوده‌اند.

نظر شما درباره اصفهان چیست؟

این شهر یکی از زیباترین شهرهایی بوده که من دیده‌ام، بخصوص شباهتی که این شهر با ایتالیا دارد، بخصوص میدان اصلی شهر اصفهان یا همان میدان امام که شهرت بین‌المللی دارد.

قبل از ایران در کدام کشور اقامت داشتید؟

قبل از ایران مدتی در سوریه بودم و آفریقای جنوبی، اما تجربه اقامت در 3 کشور اسلامی را دارم؛ بنگلادش، ایران، لبنان و ایتالیا بوده‌ام، اما به طور کلی علاقه‌مند به خاورمیانه هستم و بیشتر از همه دوست داشتم بخش فارسی این منطقه را نیز تجربه کنم.

در سفرهایتان بیشتر به فرهنگ مردم علاقه‌مند هستید یا به تاریخ و اماکن باستانی توجه دارید؟

اگر درباره ایران بخواهم پاسخ دهم، هدفم ارتباط با مردم است، اما به طور کلی وقتی به مکانی جدید سفر می‌کنم، علاقه‌مند هستم با مردم آنجا ارتباط برقرار کنم و درباره نحوه زندگی آنها بیشتر بدانم و پس از آن به گشت و گذار در اماکن خواهم پرداخت، چون به عقیده من اگر نتوانیم به شکل مناسب با مردم ارتباط برقرار کنیم، نمی‌توانیم خوب آن کشور را بشناسیم، پس نیاز اولیه شناخت منطقه ارتباط با مردم و نحوه آداب و سنن آنهاست.

در ایران برای رسیدن به این هدف مهم‌ترین مشکل شما چه بوده است؟

همان طور که گفتم مهم‌ترین علاقه من ارتباط با مردم و شناخت کشور و منطقه از این طریق است، اما در ایران گرچه مهمان‌نوازی این مردم باعث شده تا گروه بسیاری را ملاقات کنم، اما چون فارسی نمی‌توانم صحبت کنم، در نهایت ارتباط کاملی برقرار نمی‌شود. پس به قدرت ذهنی خودم اکتفا می‌کنم و سعی می‌کنم تصویر واقعی منطقه را از مردم ساکن آن به دست آورم.

لازم به ذکر است من معمولا قبل از این که به کشوری سفر کنم، سعی می‌کنم اطلاعاتی از فرهنگ و تمدن آن منطقه به دست آورم که از طریق مطالعه خواهد بود، البته این مطالعه از متون سیاسی یا کتاب‌های مربوط به سیاست نیست؛ بلکه

 

 

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 47 بازدید