سناتور بیل هفرنان: دولت چین مشغول خریدن مزارع ما می باشد

طبق گزارشات معتبر تابستان سال 2010 میلادی  دولت چین علامقند به خرید مزارع در منطقه تاسمانی در استرالیا شده است و مشغول سرمایه گذاری در این منطقه می باشد. با توجه به خرید مزارع توسط دولت چین در استرالیا این کشور مشغول انتقال تعداد زیادی از کشاورزان خود به منطقه می باشد با این روش دولت چین با این کار مزارع کشورش را به خارج از مرزهای کشور خود انتقال داده است.

طبق نظر سناتور هفرنان این سیاست انتخاب مزارع به خارج از خاک چین طبق تحقیقات دولت چین و سرمایه گذاری خارجی این کشور انجام شده است. دولت چین موسسه ای تحقیقاتی را بنا نهاده که کار این موسسه تحقیقاتی مسئول رصد کردن مزارع و مناطق حاصلخیز در کشورهای دیگر می باشد و طبق دستور و گزارش این موسسه دولت چین اقدام به خرید این مزارع و انتقال نیروی کار به آنجا می شود.

این سناتور معتقد است که با انتقال نیروی کار از چین به استرالیا به زودی مشکلاتی زیادی برای ساکنان اصلی این کشور یعنی استرالیا ایجاد خواهد شد آن هم به این دلیل که مهاجران بعد از مدتی به سمت شهرهای اصلی استرالیا هجوم خواهند آورد که خود خارج از سیاست های دولت استرالیا می باشد.

برای جلوگیری از واگذاری بیش از حد مزارع در استرالیا موسسه و یا کمیته ای تشکیل شده که تمامی معاملات برای خرید های مزارع توسط خارجی ها را کنترل می کند تا اینکه بتوانند همه مراحل تولید و کنترل جمیعت را کنترل کنند طبق نظر این موسسه و کمیته که سناتور هفرنان رئیس آن می باشد تقریبا 320 میلیون دلار مبلغ فروش زمین های زراعی به خارجی ها می باشد. که البته این رقم معاملات زمین های تجاری برای این کمیته نگران کننده می باشد.

طبق تحقیاتی که در دانشگاه جیمز کوک انجام شده بسیاری از مهاجران چینی که به این کشور آمده اند و اقدام به راه اندازی مزارع یا کشت و صنعت کرده اند توسط دولت مرکزی چین  حمایت شده و حتی در بعضی مواقع تشویق هم شده اند این موضوع و این انتقال بسیار برای کشورهایی مثل کشور استرالیا بسیار خطرناک می باشد.

به عقیده این تحقیق دولت چین با این اقدام به تضمین آینده خوراک خود مهر تایید می زند و آینده غذای مملکت خودش را تضمین می کند. با توجه به این گزارش دولت چین فعلا اقدام به انتقال ارز از این مزارع به کشور چین کرده و شروع به سرمایه گذاری در صنعت کشاورزی در خود چین کرده که اگر روز امکان این کار نبود محصول نهایی همان مزارع خریداری شده را مستقیما به چین انتقال دهند.

طبق اظهار نظر یک کارشناس املاک در طی برگزاری نمایشگاه اکسپو چین : چینی ها با پیشنهاد دادن مبالغ بالای نقدی به مالکان باعث ایجاد انگیزه برای فروش زمین خود به آنها میشوند. بنابراین دولت چین بسیار با دقت بر این برنامه انتقالی زمین های کشاورزی خود نظارت دارد و آن را کنترل می کند. طبق گفته این کارشناس املاک طی مدت شش ماه گذشته این تقاضا بیش از 10 درصد افزایش یافته است که این افزایش خود از نگرانی دولت چین مبنی بر اینده منابع غذایی خود پرده برمی دارد و شاید زنگ خطری را برای دیگران به صدا در می آورد.

همین امر باعث شده تا دولت استرالیا دقت بیشتری براین معامله ها داشته باشد و از معامله های بیش از حد این زمین های زراعی که در آینده بسیار نزدیک حکم معادن طلای استرالیا هستند جلوگیری کنند و آنها را در کنترل خودش داشته باشد تا اینکه در آن بحران غذایی خود دچار بحران بیش از حد یا خارج از کنترل نشود.

حالا سوال اصلی این است که آیا این بحران و تاثیرات بسیار نزدیک آن در وزارت کشاورزی ایران مورد بررسی قرار گرفته است که البته با حجم بسیار بالای واردات مواد غذایی از جمله میوه ها و دام زنده شاید پاسخ این پرسش بسیار روشن باشد. البته حمایت های دولت جمهوری اسلامی ایران از کشاورزان و ترویج این امر در میان روستاییان نیز مورد بررسی بیشتری باید قرار گیرد.

/ 1 نظر / 3 بازدید
منم کشاورز

منم کشاورز نهالستان - تولید کننده نهال اصلاح شده پیوندی میوه و درختان زینتی و زیباترین گیاهان آپارتمانی