گردشگری پزشکی ایران بسیار پولساز خواهد شد

آندریاس لانی

 

رشد گردشگران نیازمند دریافت خدمات درمانی و گردشگری پزشکی از یک سو و از سوی دیگر در آمد حاصل از این صنعت باعث شده تا بسیاری از کشورها به فکر توسعه گردشگری پزشکی در منطقه خود با تبلیغات گسترده یا مهیا کردن زیر ساخت های آن مثل بیمارستان ها و مراکز درمانی یا اقامتی باشند. صنعت گردشگری پزشکی که در واقع حاصل در هم آمیختن دو حرفه گردشگری و پزشکی به عنوان صنایعی بسیار پولساز در جهان امروزی توانسته به سرعت نظر بسیاری را چه دولتی و چه خصوصی به خود معطوف کند، توانسته درآمد صنعت گردشگری برخی از کشورها مثل تایلند، ترکیه، مکزیک ، هندوستان یا سنگاپور را دگرگون کند.

اگر کمی به آمار منتشر شده درباره جابجایی مسافران درگوشه و کنار دهکده جهان برای دسترسی به خدمات مناسب و ارزان قیمت پزشکی توجه کنیم در می یابیم که سالانه تعداد زیادی گردشگر برای دسترسی به این خدمات بار سفر می بندند و راهی دیاری دیگر می شوند. کیفیت خدمات ، پوشش انواع بیمه ، قیمت مناسب در کنار خدمات مناسب اقامتی و گردشگری می تواند بهترین دلیل سفر گردشگران در این شاخه خاص به اقصی نقاط جهان باشد.

ایران هم با توجه به خوشنامی و توانمندی متخصصان و پزشکان خود و البته زیرساخت های موجود در کشور مدتی است که در این زمینه یعنی صنعت گردشگری پزشکی گام برداشته است و به عنوان اولین گام برگزاری سه سال کنفرانس گردشگری سلامت را در کارنامه خود ثبت کرده است. اگرچه برگزاری این کنفرانس ها به انتخاب استان خراسان رضوی و بیمارستان رضوی به عنوان پایلوت گردشگری پزشکی انجامیده است و مقدمات خوبی برای رشد گردشگری پزشکی ایران فراهم کرده اما خواندن نظر برخی از مسئولان و کارشناسان خارجی شرکت کننده در این کنفرانس خالی از لطف نیست و از آنجا که دریافت گواهی نامه های استاندارد جهانی در این رشته از گردشگری یکی از ملزومات اصلی است به همین دلیل چمدان مصاحبهای کوتاه با  آندریاس لانی قائم مقام شرکت کنترل کیفیت خدمات پزشکی از کشور آلمان داشت و از او درباره این کنفرانس و البته صنعت گردشگری پزشکی ایران پرسیدم.

·نظر شما درباره برگزاری اینگونه کنفرانسها در ایران چیست؟

آندریاس که برای دومین بار به این کنفرانس دعوت شده است درباره سومین کنفرانس گردشگری سلامت در کشورهای اسلامی اینگونه گفت برگزاری این کنفرانس برای آینده گردشگری پزشکی ایران بسیار مفید است و به عقیده من سطح کیفی و البته علمی آن نسبت به دو دوره گذشته کاملا متفاوت شده است و در جایگاه قابل قبولی در سطح بین المللی قرار گرفته است.

·به غیر از مشهد به کدام شهر ایران سفر کرده اید؟

من برای دومین بار است که وارد خاک ایران می شود و هر دوبار برای شرکت در این کنفرانس وارد مشهد شدم اما به غیر از این شهر تهران را نیز دیده ام

·درباره کدام شهر ایران بیشتر مطالعه کرده اید؟

قبل از اولین سفرم به ایران مشغول مطالعه درباره جاذبه های گردشگری ایران و البته با توجه به تخصص خودم توانمندی های پزشکی ایران بودم که نام اصفهان را صدها بار دیدم بنابراین متوجه شدم که گل سرسبد ایران این شهر تاریخی است اما هنوز موفق به دیدن این شهر نشدم ، واقعا متاسفم که تا کنون فرصت بازدید این شهر را نداشتم چون تمام سفرهایم به ایران کاری بوده و فرصت کافی برای گشت و گذار نداشتم.

·نظر شما درباره صنعت گردشگری ایران چیست؟

به عقیده من ایران به عنوان یک کشور اسلامی برای گردشگران سراسر جهان بسیار جذاب است و با توجه به آثار باستانی ایران فکر می کنم این کشور توان جذب صدها هزار گردشگر را در سال خواهد داشت اما متاسفانه من هنوز نتوانستم آمار دقیقی از گردشگران ورودی به ایران به دست آورم بنابراین فکر می کنم صنعت جهانگردی در ایران هنوز نوپاست که باید به آن رسیدگی شود و بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

·نظر شما درباره مردم ایران چیست؟

مردم ایران به عنوان یکی از خونگرمترین مردمانی هستند که من تا کنون در سفرهایم دیدم اما نکته جالب برای من سطح بالای زبان انگلیسی مردم و بخصوص جوانان ایران است اگرچه من بیشتر در قشر تحصیل کرده ایران که درصد بالایی هستند حضور داشتم اما در کوچه و خیابان هم شاهد این موضوع بودم که اکثر مردم می توانند به راحتی منظور من را به عنوان فردی خارجی متوجه شوند و من را برای رسیدن به مقصودم راهنمایی می کنند. این نکته بسیار جالبی برای حضور گردشگران خارجی در کشور ایران است . به راستی من در ترکیه این مورد را ندیدم بلکه در این کشور صرفا تجار ترکیه با زبان انگلیسی آشنا هستند و مردم کوچه و خیابان کمتر به این زبان تسلط دارند. پس ایران مستعد میزبانی گردشگران خارجی بسیاری است.

·با توجه به تخصص شما علاقمندم نظر شما درباره آینده گردشگری پزشکی ایران را بدانم؟

اجازه بدهید صادقانه صحبت کنم به عقیده من ایران با توجه به سطح دانش علمی خود در این زمینه یک سرو گردن از همسایگان خود بخصوص در شمال شرقی بالاتر ایستاده است. پس این موضوع به معنی این است که دانش علمی پزشکان ایرانی بهترین پتانسیل برای موفقیت گردشگری پزشکی این کشور است. اما با توجه به تخصص من باید بگویم که گاهی اوقات متوجه سوء مدیریت در بخش های گردشگری و پزشکی ایران شدم اینگونه که این دو مجموعه نمی توانند همسو با هم حرکت کنند و باعث هدر رفتن منابع مالی زیادی می شود من عقیده دارم 3 بخش پزشکی و گردشگری و بازرگانی باید برای رشد صنعت گردشگری هر کشور دست به دست هم دهند تا بتوان آینده روشنی را در آن کشور و صنعت گردشگری پزشکی آن متصور شد این موضوع در ایران کمرنگ دیده می شود اگرچه راه طولانی است اما شدنی و بدون ریسک است و به قول معروف بازی برد برد خواهد بود البته ایران در شرایط بسیار مناسبی است و راه درستی را هم انتخاب کرده .

·همانطور که می دانید کشور امارات در جنوب ایران مدتی است که شهرک سلامتی خود را افتتاح کرده می توانید آن شهرک را با پروژه در دست احداث ایران مقایسه کنید؟

اگرچه ایران تازه قصد احداث این شهرک را دارد اما به نظر من 2 برتری غیر قابل انکار نسبت به دبی در ایران وجود دارد که باعث موفقیت آن حتی قبل از ساخته شدنش است. اولین امتیاز همانطور که قبلا گفتم ایران از نظر سطح علمی و تخصص پزشکانش بسیار بالاتر از کشورهای همسایه خود قرار گرفته است بطوری که همگی می دانیم اکثر پزشکان موفق جهان از ایران هستند بنابراین دبی که برای انجام کوچکترین عمل جراحی باید پزشکان خارجی را به کار گیرد همین موضوع باعث بالا رفتن هزینه بیمار و البته سود اندک مجموعه های دبی باشد و در برخی موارد عدم زمانبدنی دقیق باعث انتظار بیش از حد بیماران برای دریافت خدمات مناسب پزشکی خواهد شد بنابراین دبی توان رقابت در این مورد را با ایران نخواهد داشت اما دومین نکته که در واقع کلیدی ترین نکته برای موفقیت گردشگری پزشکی یک کشور است بحث نرسینگ یا مراقبت های پس از عمل جراحی است که به واقع پرستاران ایرانی کادری بسیار آموزش دیده و مجرب هستند و بسیاری از کشورها مثل دبی از نبود کادری مجرب در زمینه مراقبت های پس از عمل جراحی به راستی رنج می برند. پس به این دو دلیل ایران حتی قبل از شروع گوی رقابت را از دست دبی ربوده است و آینده درخشانی را دارد.

·عقیده شما درباره هزینه درمانی برای گردشگران پزشکی در ایران چیست؟

بطور کلی عاملی که باعث سفر کردن بیماران به دیگر نقاط جهان می شود پس از خدمات برتر درمانی هزینه های درمانی مناسب است پس به غیر از خدمات درمانی هزینه ها برای گردشگران سلامت بسیار مهم است و با توجه به شرایط کنونی ایران می تواند گفت در حال حاضر ایران جز یکی از ارزانترین کشورهای جهان برای گردشگران خارجی است چه گردشگر عمومی و چه پزشکی بنابراین اگر توجه کنیم در می یابیم که هزینه های درمانی در کشور ایران برای گردشگران خارجی چندین بار ارزانتر از دیگر نقاط جهان است پس می توان این امتیاز را در مجامع هدف و بازارهای خارجی گردشگری پزشکی ایران برجسته تر نشان داد تا توجه گردشگران به ایران جلب شود .

·توصیه شما برای گردشگری پزشکی ایران چیست؟

من با توجه به تخصص خودم 3 پیشنهاد به ایران برای موفقیت در این مرحله را دارم که عبارتند از

1.ایجاد هلدینگ های معتبر برای جذب گردشگران

2.ایجاد خطوط پروازی مستقیم به شهرهای مهم درمانی ایران از بازار هدف

3.سهولت دریافت ویزا برای گردشگران خارجی که برای دریافت خدمات درمانی قصد ورود به ایران را دارند

به عقیده من این سه عامل اگر به صورت کامل و دقیق مورد توجه قرار گیرد ایران می تواند میلیاردها دلار درآمد صنعت گردشگری پزشکی به دست آورد چون زیر ساخت های درمانی مناسبی مثل بیمارستان رضوی را در اختیار دارد.

·به عقیده شما هتل ها و شبکه حمل و نقل ایران آماده هماهنگی با رشد گردشگری پزشکی ایران هستند؟

من فرد مناسبی برای پاسخ به این سئوال نیستم اما به عنوان گردشگری که 2 بار وارد ایران شدم مشکل خاصی را متوجه نشدم ولی بدون تردید اگر بتوان خدمات اقامتی و حل و نقل مناسبی را برای گردشگران عمومی و پزشکی در ایران مهیا کرد موفقیت تضمینی خواهد بود.

·همانطور که می دانید مدتی پیش نرخ برابری دلار در کشور ایران با واحد پول ایران تغییر کرده آیا به نظر شما این فرصتی مناسب برای حضور گردشگران در کشور ایران خواهد بود؟

بدون تردید همانطور که قبلا گفتم هزینه های سفر و درمانی گردشگران یکی از دلایل مهم انتخاب مقصد آنهاست بنابراین در حال حاضر ایران فرصت طلایی را در اختیار دارد که باید به خوبی از آن بهره ببرد و خود را به عنوان مقصد بسیار مهمی در گردشگری پزشکی به جهان و کشورهای اطرافش معرفی نماید و پس از آن شروع به تثبیت موقعیت خود کند به عنوان مثال سال گذشته که من وارد ایران شدم برای اقامت هتل باید شبی 100 دلار هزینه می کردم که این رقم امسال تقریبا به نصف کاهش یافته بود بنباراین سفر به ایران برای من بسیار ارزانتر از گذشته شده است.

·با توجه به موضوع این کنفرانس به نظر شما کشورهای مسلمان بستر مناسبی برای سرمایه گذاری ایران هستند؟

پاسخ من کاملا مثبت است، آنهم به دو دلیل یکی شریعت اسلامی و دومی تعداد بسیار بالای گردشگران مسلمان در دهکده جهانی با توجه به حدود 60 کشور مسلمان در دنیا.

·در این زمینه کمی بیشتر توضیح دهید؟

به نظر من بسیاری از مسلمانان علاقمند هستند که توسط کادر درمانی مسلمان و در کشورهای اسلامی درمان شوند که ایران بهترین ها را در اختیار دارد و دلیل دوم اینکه هر روز شاهد گسترش تعداد گردشگران مسلمان در سراسر جهان هستیم بصورتی که بسیاری از کشورهای غیر مسلمان مثل تایلند و چین هم سعی می کنند شرایط حضور اینگونه گردشگران را در کشورشان فراهم کنند یعنی ساخت هتل، غذای حلال و صدها خدمات دیگر با توجه به آموزه های دینی مسلمانان خوب ایران همه را در اختیار دارد پس نیازی به سرمایه گذاری مضاعفی ندارد. بنابراین برای گسترش گردشگری اسلامی در ایران تمرکز روی کشورهای مسلمان بهترین گزینه برای شروع است.

·به عقیده شما موضوع قوانین اسلامی و حجاب برای گردشگران خارجی به عنوان مانع گسترش گردشگری ایران خواهد بود؟

پاسخ شما قطعا منفی است چون اولین قانون گردشگری یعنی احترام به قوانین مقصدشان است پس هرکس که ایران را مقصد سفرش انتخاب می کند با واقعیت کشور ایران و قوانین آن کاملا آشناست بنابراین هرگز از رعایت قوانین این کشور ناراحت نخواهد شد بلکه آن را جزئی از سفرش خواهد دید و با قوانین موجود خود را وفق خواهد داد. پس قوانین اسلامی ایران هزگر مانع از حضور خارجی ها نیست . به نظر من احترام باید دوطرفه باشد یعنی گردشگر به فرهنگ و دین میزبان احترام می گذارد و میزبان هم به مهمان احترام خواهد گذاشت پس مشکلی نیست.

·با شنیدن نام ایران اولین کلمه ای را که بخاطر می آورید چیست؟

آندریاس بدون فکر کردن گفت: تمدن، من با شنیدن نام ایران به یاد چند هزار سال تمدن این کشور می افتم البته با شنیدن نام ایران کلمه دوستی را هم به یاد می آورم چون مردم ایران واقعا خونگرم هستند .

·مهمترین مشکل شما هنگام سفرتان به ایران چه بوده است؟

عدم اتصال به سیستم بانکی جهان، به این معنی که من قادر به استفاده از کارتهای اعتباری خودم در این کشور نیستم این موضوع یعنی کابوس برای گردشگران قرن حاضر چون اکثر گردشگران خارجی مجبور هستند کل مبلغ مورد نیازشان را برای سفر به ایران همراه داشته باشند که علاوه بر خطرات جانبی کار بسیار مشکلی هم هست من این موضوع را به عنوان نقطه ضعف گردشگری ایران می دانم که باید راهکاری برای آن توسط دست اندرکاران گردشگری ایران اندیشیده شود.

·خوشمزه ترین غذای ایران برای شما کدام است؟

من طی دوبار سفر خودم به ایران غذاهای مختلفی را خورده ام که همگی بسیار لذید بوده اند اما از همه بهتر کباب کوبیده بوده که واقعا مزه آن برای من خیلی خوب بوده است. جوجه کباب هم از خوشمزه هاست ولی نمی توان از شیرینی های ایرانی به سادگی گذشت

·درپایان اگر سخنی با مردم ایران دارید بگویید.

از مردم ایران تشکر می کنم به دلیل مهمانوازی بسیار مناسبشان و به شما می گویم که خونگرمترین مردم کره زمین را در ایران دیدم که رفتار بسیار پسندیده ای با گردشگران دارند.

8/10/91

/ 0 نظر / 4 بازدید