نگاهی به بازار پرده در آستانه شب عید

این لباس فاخر پنجره‌ها چند؟

نویسنده: عماد عزتی

با نزدیک شدن عید نوروز اکثر خانواده‌ها براساس عرفی قدیمی که ریشه در سنت و فرهنگ کشورمان دارد در تدارک تغییر دکوراسیون منزل هستند. این تغییرات معمولا از تعویض پرده‌ها به عنوان ساده‌ترین راهکار ایجاد تغییری عمده در دکوراسیون منزل آغاز می‌شود چون با توجه به نمایی که پرده‌ها در محیط داخلی منزل دارند ایجاد هرگونه تغییر کوچک در آنها می‌تواند تفاوتی چشمگیر را برای بینندگان ایجاد نماید.

این درحالی است که همه می‌دانیم پرده‌های منزل بخش عمده‌ای از دکوراسیون منزل هستند و نه تنها وظیفه زیبایی بخشیدن به کل فضای خانه را برعهده دارد بلکه قرار است حریم شخصی خانواده را با توجه به تغییر سبک زندگی امروزی ما یعنی آپارتمان‌نشینی، حفظ نماید.

اما از آنجا که به عقیده کارشناسان دکوراسیون داخلی نصب پرده به مالک آن فضا این اجازه را می‌دهد تا علاوه بر حفاظت از حریم شخصی، فرصتی برای معرفی کل آن فضا را به تازه‌واردان داشته باشد؛ بنابراین استفاده از بافت‌ها، طرح‌ها و رنگ‌های مختلف پرده می‌تواند باعث چشمگیر شدن فضا و برانگیخته شدن احساسات افراد و تاثیرات روحی آنها باشد، به همین دلیل انتخاب صحیح پرده برای محیط داخلی منزل یکی از مهمترین بخش‌های دکوراسیون است که باید به آن خوب دقت داشته باشیم .

از این رو حالا که دوباره فصل تغییر و تحول در منزل از راه رسیده بد نیست کمی هم درباره نحوه انتخاب این نوع پوشش پنجره های منزل بدانیم به همین دلیل بازار جام جم این هفته سری به دو بازار معروف پرده فروشی پایتخت یعنی خیابان فلسطین (زرتشت) و مولوی زده تا از زیر و بم انتخاب و نصب پرده برایتان بگوید.

انواع پرده

شاید با دیدن این کلمه همه تصویری یکسان همانند آنچه در خانه پدر و مادرهایمان دیده‌ایم خواهیم داشت اما همانطور که بسیاری از لوازم زندگی بشر دستخوش تغییراتی شده است این بخش از منازل که بیشتر جنبه تزئیناتی به خود گرفته نیز تغییراتی را تجربه کرده است. از این رو  اکنون پرده‌ها به انواع زیر در بازار کشورمان وجود دارند

 1. پرده‌های پارچه‌ای یا همان نمونه‌های سنتی
 2. پرده کرکره ساده (فلزی یا چوبی) پره‌هایی افقی که قابلیت تنظیم نور ورودی به داخل اتاق را دارند
 3. لوور دراپه: صفحات پارچه‌ای یا پی وی سی عمودی که در یک نوار نقاله به حرکت درمی‌آیند و قابلیت تنظیم نور ورودی به داخل اتاق را دارند.
 4. کرکره‌های فانتزی : نمونه‌های فانتزی و مدرن کرکره‌ها که معمولا طرح‌دار هستند که معروفترین آنها مدل «زبرا» است.
 5. شِید (رولی): صفحه‌ای طرح‌دار که از جنس پارچه یا صفحات پی وی سی است و به صورت اتوماتیک جمع و باز می‌شود.

اما فراموش نکنید هنوز هم گروه عمده‌ای از خریداران همان خریداران سنتی پرده‌های پارچه‌ای هستند بنابراین دانستن رمز و راز خرید پرده‌های پارچه ای با این قوانین برایتان آشکار خواهد شد.

به پنجره‌ها دقت کنید

قبل از تصمیم‌گیری یا انتخاب پارچه خوب به منزل و محل نصب پرده دقت کنید و نحوه باز و بسته شدن پنجره مورد نظرتان را ارزیابی کنید. همانطور که می‌دانید امروز سیستم باز و بسته شدن پنجره‌ها دیگر منحصر به یک نمونه معمول نیست چون پنجره‌های ریلی و چندحالته نیز در دسترس شماست که هرکدام می‌توانند در جهت‌های متفاوتی باز شوند بنابراین خوب دقت کنید نمونه و مدلی از پرده را که قرار است تهیه کنید به گونه‌ای باشد تا مانعی برای باز و بسته شدن درب پنجره نباشد. با این ریزبینی می‌توانید طول عمر پرده را افزایش دهید و از پاره شدن یا کثیف شدن بی مورد آن جلوگیری کنید. به عنوان مثال اگر قرار است پرده ثابت و کلاسیک استفاده کنید بدون تردید برای پنجره‌ای که لولای آن ثابت است و به‌طرف داخل به صورت عمودی باز می‌شود هرگز مناسب نیست در این شرایط پرده‌های متحرک و سبک بهترین گزینه شماست.

دکوراسیون منزل را خوب درنظر بگیرید

همانطور که می‌دانیم پرده در واقع قاب بزرگی برای معرفی دقیق دیگر لوازم منزل است همانند یک تابلوی بزرگ، از این رو هماهنگی رنگ وطرح این قاب با دیگر لوازم از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بنابراین قبل از هر تصمیم گیری خوب به تنوع رنگی و اجناس و دکوراسیون منزل یا ا تاقی که قرار است از این پرده استفاده شود توجه داشته باشید تا بهترین گزینه را انتخاب نمایید.

در این بخش لازم است به این نکته توجه داشته باشید که برای اتاق‌های مختلف باید متناسب با لوازم و کاربرد اتاق پرده انتخاب کنید به این صورت که نباید هرگز تمام پرده‌های منزل را یکسان درنظر نگیرید. در این مرحله بد نیست به این نکته توجه داشته باشید که معمولا پارچه‌های بافت‌دار به دلیل اینکه بیشتر جنبه رسمی داشته و نمایی کلاسیک را به نمایش خواهند گذاشت برای اتاق نشیمن و پذیرایی مناسب است درحالی که برای اتاق خواب بهتر است از پارچه‌های ساده یا دارای چاپ متناسب با فضای اتاق استفاده نمایید.

فراموش نکنید رنگ مورد استفاده برای اتاق خواب به گونه‌ای باید انتخاب شود که احساس آرامش را هنگامی که در اتاق هستید به شما القاء نماید که بهترین رنگ طیفی از رنگ‌های قرمز یا بنفش است  اما برای اتاق پذیرایی معمولا رنگ‌های رسمی مثل کرم یا قهوه‌ای براساس سلیقه قالب کشورمان کاربرد بسیار زیادی دارند.

برای همخوانی بیشتر پرده‌ها سعی کنید در اتاق پذیرایی رنگ‌بندی پارچه پرده را با رویه مبل‌ها و صندلی‌ها تنظیم کنید و برای اتاق خواب با روکش تختخواب اما اگر به دنبال پرده‌ای مناسب برای آشپزخانه هستید خوب دقت کنید تا رنگ قالب تزئینات آشپزخانه را بیابید در پس از آن اقدام به انتخاب رنگ پرده کنید هرچند به این نکته باید خوب دقت داشته باشید که بیشتر آشپزخانه‌ها اکنون جزئی از سالن اصلی ساختمان شده‌اندبنابراین باید میان پرده‌ها هماهنگی دقیق داشته باشید.

شاید برای هماهنگ شدن رنگ‌ها کمی نگران شده باشید و تصور چگونگی تناسب رنگ‌ پارچه پرده با دیگر لوازم برای شما کار دشواری باشد اما نگران نباشید چون مدتی است دنیای مجازی به یاری طراحی دکوراسیون منازل آمده و به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید بدون اینکه هزینه کنید رنگبندی پرده را با لوازم منزل خود هماهنگ کنید. در این نرم‌افزارهای صفر و یکی، کاربر این امکان را دارد تا با استفاده از داده‌های اولیه خوب میان دکوراسیون و پرده‌ها ارتباط برقرار کند و در میان انبوهی از ست‌های دنیای مجازی نزدیک‌ترین و شبیه‌ترین به آن طرح را در میان پارچه‌های موجود فروشگاه بیابید. برای این منظور قانون رنگ‌های متضاد را هرگز فراموش نکنید به عنوان مثال اگر رنگبندی لوازم شما با پرده‌ها تقریبا یکی شده است کافی است یک یا دو عنصر رنگ متضاد بکار بگیرید تا تابلوی نقاشی شما کامل شود.

رسمی یا معمولی کدام گزینه صحیح است؟

بطور کلی در تقسیم بندی پرده‌های پارچه‌ای برخی از پارچه‌ها در ردیف پارچه‌های لوکس قرار می‌گیرند و گروهی هم به عنوان همه‌کاره‌های این بخش شناخته شده‌اند به عنوان مثال کتان پارچه‌ای همه کاره است که قابلیت شستشوی آسان و طول عمر مفید آن می‌تواند نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب کند این درحالی است که پارچه‌های مخمل و ابریشمی معمولا برای سالن‌های مجلل و خانه‌هایی با دکوراسیون اصیل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 این درحالی است که پارچه‌های توری همواره از انتخاب‌های اصلی برخی بانوان ایران است. اما فراموش نکنید که باید پرده رسمی یا معمولی را برای اتاق‌های مختلف بکارگیرید.طبق تعاریف حرفه دکوراسیون منزل، پرده رسمی بدون درنظر گرفتن طرح و جنس پارچه، به انواعی از پرده گفته می‌شود که ارتفاعش از سقف تا سطح زمین باشد. اما برای پرده‌های غیر رسمی یا همان معمولی‌ها ارتفاع پرده به گونه‌ای انتخاب می‌شود که انتهای پرده تقریبا 30 سانتی‌متر تا سطح زمین فاصله دارد. این نمونه پرده بیشتر برای اتاق خواب کودکان یا نوجوانان مناسب است و در پذیرایی باید به انواع رسمی یعنی همان بلندترها بیشتر فکر کنید.

ابعاد مورد نیازتان چقدر است؟

پس از آشنایی با یکی دو پیش فرض خرید و انتخاب پرده لازم است متری به دست بگیرید و تا اندازه مورد نیازتان را تعیین نمایید در این بخش نیز چند قانون کلی را هرگز نباید فراموش کنید چون در غیر این صورت از خرید خودتان پشیمان خواهید شد و نمایی که در ذهن خودتان از به کاربردن آن پرده تصور کرده‌اید را نخواهید داشت.

برای رسیدن به این خواسته معقول یعنی زیبایی هرچه تمام تر پرده لازم است به اندازه کافی از پارچه مورد نظرتان تهیه نمایید برای اینکار نباید فراموش کنید که پرده‌های رسمی از سقف تا سطح زمین ارتفاع دارند و غیر  معمولی‌ها تقریبا 30 سانتی‌متر کمتر از رسمی‌هاست اما در مورد عرض این پرده همواره دست و دلباز باشید و سعی کنید حداقل 15 سانتی‌متر از دیوار کناری پنجره را برای پرده مورد نظرتان محاسبه کنید چون اگر دقیقا قالب پنجره را برای پرده مد نظر داشته باشید هرگز به خواسته خود یعنی زیبایی مطلق پرده حتی در صورت انتخاب بهترین و مناسب‌ترین پارچه را انتخاب کرده باشید، نمی‌رسید .

فراموش نکنید اگر قصد انتخاب پارچه‌های سبک و ساده مثل توری‌ها را دارید بهترین جلوه زمانی برای شما ایجاد می‌شود که به توانید پرده‌ای پر از چین برای سطح پنجره تدارک ببینید. بنابراین درباره عرض پرده معمولا باید یک و نیم تا دو برابر ابعاد دقیق قاب پنجره پارچه خریداری نمایید. به عنوان مثال اگر عرض پنجره را دو متر درنظر بگیریم شما بهتر است 5/3 یا 4 متر پارچه خریداری کنید تا حاصل کار پرده‌ای پر از چین باشد. 

داخلی یا خارجی

بطور کلی هنگامی که برای هر نوع خریدی که روانه بازار می‌شویم این سئوال همواره در ذهن ما جاری است که باید به دنبال محصول دلخواهمان میان تولیدات داخل کشورمان باشیم یا اینکه از وارداتی‌ها نتیجه بخواهیم؟ در بسیاری از موارد اینگونه می‌توان گفت که تولیدات داخلی کشورمان قابلیت رقابت با خارجی‌ها را دارند که پارچه پرده نیز از این قبیل است. این درحالی است که اکنون تولیدات مختلفی از ترکیه، چین، ایتالیا، هندوستان، کره‌جنوبی و آلمان در کشورمان وجود دارد اما بسیاری از برندهای داخلی ایران واقعا توان برطرف کردن نیاز شما را چه از نظر جنس و چه از نظر مدل‌های متنوع خواهند داشت بنابراین سعی کنید تا آنجایی که شما محدودیتی نداشته باشید از میان تولیدات داخلی کشورمان برای حمایت از صنایع انتخاب کنید چون واقعا تفاوت آنچنانی میان وارداتی‌ها و تولیدات داخل نیست البته دربسیاری از موارد کیفیت تولیدات ایران از خارجی‌ها بالاتر است این قانون حداقل در مورد تولیدات کشور چین واقعا صدق می‌کند.

کتیبه و پنل را دریابید

همانطور که می‌دانید دکوراسیون منزل یا محل کار امری کاملا سلیقه‌ای است بنابراین جای تردید نیست که این صنعت هرگز انتهایی به خود ندیده و هر روز شاهد ورود وسیله‌ای تازه و نوین در این زمینه هستیم به همین دلیل هنگامی که برای خرید و انتخاب روانه بازار می‌شود این مسئله را مد نظر داشته باشید که با استفاده از یک خریدهوشمندانه می‌توانید یک تابلوی هنری را مقابل پنجره نصب نکنید . از این رو اگر اهل تنوع هستید بد نیست یک پرده ساده توری یا کتان را زمینه کار قرار دهید و با استفاده از کتیبه و پنل‌های متنوع کار را تمام کنید در این مورد دیگر زیاد نیازی نیست نگران طرح‌ها و زیبایی پارچه در ابعاد بزرگ باشید چون این کتیبه‌ها و پنل‌ها آماده هستند و می‌تواند نهایت کار را دقیقا متصور شوید. فقط یک موضوع را هرگز فراموش نکنید که برای نصب و تکمیل این اثر هنری اگر واقعا دست به آچار نیستید خودتان آستین بالا نزنید چون ممکن است به اقتصاد خانواده لطمه بزنید بنابراین بهتر است از افراد متخصص یا همان نصاب‌ها کمک بگیرید.

 

باکس 1

چند نکته

 • اگر منزل شما آفتابگیر است و نور مستقیم خورشید به پرده‌های مورد نظر شما می‌تابد فراموش نکنید برای اینکه زیبایی پارچه همواره حفظ شود برای پشت پرده سایه‌بان درنظر بگیرید تا اشعه‌ خورشید باعث از بین رفتن رنگ پرده نباشد.
 • اگر برای اتاق کودکان به دنبال پارچه مناسب هستید به روحیه او خوب دقت کنید به عنوان مثال اگر فرزند شما کمی پرانرژی است می‌توانید به جای استفاده از طرح‌هایی هیجان انگیز مثل اسپایدرمن از رنگ‌های ملایم که آرامش را به محیط القاء می‌کنند استفاده کنید.
 • اگر منزل شما قدیمی است و پنجره‌های نامتقارن دارد می‌توانید این ناهماهنگی را با استفاده از پرده‌های یک اندازه از بین ببرید.
 • اگر پنجره‌ها در فرورفتگی نصب شده‌ و فضای مرده دارند بهترین گزینه برای شما این است که پرده را دقیقا داخل فرورفتگی درنظر بگیرید با اینکار باعث مسطح شدن فضای دیوار و درنهایت بزرگتر جلوه دادن فضای کلی خواهید شد. اما فراموش نکنید اینکار می‌تواند بخش اعظمی از نور ورودی منزل را کاهش دهد بنابراین در انتخاب مدل خوب دقت کنید تا با جمع شدن کامل پرده اجازه دهید هنگام روز نورکافی به داخل برسد.
 • اگر میان دو پنجره فاصله‌ای با دیوار ایجاد شده این فاصله را با وسیله‌ای تزئینی بپوشانید تا ترکیب پرده و آن وسیله یک اثر هنری برای منزل شما خلق کند.
 • هنگام خرید پارچه برای پرده سعی کنید جنس و رنگ پارچه را با انواع نور طبیعی و لامپ درنظر بگیرید تا مبادا در انتخاب خود اشتباه کرده باشید بنابراین بهترین زمان مراجعه به فروشگاه برای خرید در روشنایی روز است.
 • اگر قصد خرید اقتصادی دارید سعی کنید نمونه‌هایی را انتخاب کنید که نیاز به لوازم وتجهیزات اضافه مثل آویزها یا گیره‌های مخصوص ندارند بلکه با دوخت و نوارهای حاشیه جلوه‌ای با شکوه به خود می‌گیرند.
 • هرگز از نقش روی نقش قرار ندهید چون با اینکار فضایی پراز طرح و رنگ را برای منزل یا اتاق‌هایتان تدارک دیده‌اید و این شلوغی می‌تواند باعث بروز احساس نارضایتی از خرید شما باشد.
 • اگر فاصله پنجره‌های اتاق مورد نظرتان نزدیک به یکدیگر است هرگز از پرده‌های مجزا استفاده نکنید چون نه تنها هزینه‌هایتان افزایش می‌یابد بلکه در نهایت هیچ زیبایی خاصی برای خود تدارک ندیده‌اید بنابراین سعی کنید برای بزرگتر جلوه دادن فضا از یک پرده یک تکه و سراسر استفاده کنید.
 • اگر منزل شما ارتفاع سقفش کوتاه است می‌توانید این کوتاهی را با استفاده از پرده‌های بلند کاملا جور دیگری جلوه دهید.
 • توجه داشته باشید اگر محل نصب پرده با سقف کاذب یا قاب طراحی شده می‌توانید با استفاده از دکور پرده (بخش‌هایی که صرفا جنبه تزئین داشته و ثابت هستند) روی زمینه یک اثر هنری خلق کنید چون بوم شما آماده است.
 • از تکنولوژی بافت غافل نشوید چون امروزه پارچه‌هایی که با تکنولوژی نانو تولید شده‌اند می‌تواند بهترین گزینه باشند این نوع پارچه‌ها اگرچه کمی قیمت متفاوتی نسبت به پارچه‌های ساده دارند اما دیر کثیف شده و ثبات رنگ بهترین دارند. به‌طور کلی، منسوجات سنگین و ریز‌باف، بادوام‌تر از پارچه‌هایی مانند تور هستند که تار و پودشان معلوم است. الیافی مانند نخ، استات، نایلون، ابریشم و کتان از الیاف‌های آسیب‌پذیر به حساب می‌آیند.

باکس 2

لوازم جانبی

حالا که با توجه به موارد ذکر شده پرده مورد نظرتان را انتخاب کرده و توانسته‌اید رنگبندی و تناسب جالبی میان پرده و دیگر لوازم منزل برقرار کنید بد نیست کمی هم از لوازم جانبی این تن پوش منزل برایتان بگوییم تا بتوانید با استفاده از این لوازم بهترین استفاده را از پرده مورد نظر داشته باشید.

در این بخش اصلی‌ترین وسیله میله‌ پرده است که درواقع ستون و قالب کار خواهد بود بنابراین برای انتخاب میله پرده بد نیست به نکات زیر خوب دقت کنید

 • اگر میله‌پرده‌را کمی بالاتر از لبه پنجره نصب کنید باعث بلندتر جلوه کردن پرده خواهدشد.
 • در مورد پرده‌های آماده که با بند به میله وصل می‌شوند توجه داشته باشید پرده حدود 5 سانتی‌متر پایین‌تر از میله پرده قرار خواهد گرفت بنابراین در محاسبات ارتفاع خوب دقت داشته باشید تا جلوه اصلی و دلخواه را داشته باشید.
 • هرگز طول پرده و میله پرده را یکسان انتخاب نکنید بلکه میله پرده از هر طرف حداقل باید 10 سانت بزرگتر باشد
 • هنگام انتخاب میله پرده سعی کنید بهترین جنس را متناسب با وزن و تعداد پرده‌ای که تهیه کرده‌اید انتخاب کنید به عنوان مثال اگر پرده شما سه لایه است باید ریل 3 ردیفه انتخاب کنید و فراموش نکنید که وزن کل پرده به این قسمت وارد خواهد شد بنابراین استحکام و کیفیت جنس میله پرده باید خوب مد نظر شما باشد.

 

قیمت برخی اجناس جانبی پرده

ردیف

عنوان

واحد اندازه گیری

قیمت (تومان)

توضیحات

1

ریشه

متر

5000 تا 15000

ریشه‌ها به صورت توپ 20 متری با طرح‌ها و رنگ‌های متفاوت در بازار موجود هستند که عمدتا از کشور چین وارد شده اند

2

ریل

شاخه‌

2500تا7000

پی وی سی ، تک خط تا چهار خط (برای نصب همزمان چند مدل پرده)، قابلیت شستشو و استحکام بالا، ساخت ایران و چین

3

ریال

شاخه

5000تا 12000

فلزی گرد همراه با کلاهک و طلایی و نقره‌ای و رنگبندی، ساخت ایران و چین

4

ریل

شاخه

8000 تا 17000

حرکت اتوماتیک گیره‌ها، بدون صدا ، ساخت تایوان و کره تحت لیسانس، در ابعاد قابل مختلف موجود است

5

ریل

شاخه

2500 تا 8000

پی وی سی ، شیاردار رنگبندی ساده ، ساخت ایران

6

کتیبه

متر

20000 تا 75000

قیمت با توجه به طراحی و جنس (چوبی یا پلیمری) متری، ارتفاع کتیبه از 22 تا 35 سانت موجود است کشور سازنده ، ایران و چین

7

نوار پرده

متر

550 تا 1900

بسته به نوع ، جنس، کشور سازنده و کیفیت کار

8

پنل دکوری

عدد

70000 تا 300000

در ابعاد (طول و عرض) مختلف ، کشورسازنده عمدتا چین، بسته به طرح و رنگ و جنس قیمت متفاوت دارند، قیمت برای هر عدد محاسبه می‌شود

9

شرابه

جفت

8000 تا 35000

در طرح، رنگ و جنس متفاوت عمدتا ساخت کشور چین و ایران

10

آویز

عدد

11000 تا 50000

بسته به جنس ، طرح و لوازم مورد استفاده برای طراحی

11

گل میخ

عدد

3000 تا 12000

بسته به جنس، لوازم استفاده شده و ابعاد (پلاستیکی و فلزی)

 

 

 

 

 

توضیح: قیمت‌ها بطور میانگین و از مراکز خرید مولوی تهیه شده است که لزوما در دیگر نقاط ایران یکسان نیست

 

/ 0 نظر / 42 بازدید