هزینه ارتباط واقعی و مجازی؛ به چند؟

بررسی بازار متنوع گوشی‌تلفن همراه، تبلت و فبلت

نویسنده: عمادعزتی

با توجه به اهمیت در دسترس بودن بخصوص در عصر ارتباطات این ابزار ارتباطی یا همان سخت افزارها میان ما هستند که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شده‌اند و بسیاری را در این زمینه به خود مشغول کرده‌اند. بسیاری از ما اگر کمی حوصله کنیم و داخل کشوهای منزل یا میز کارمان را بگردیم هنوز هم یادگاری از اولین روزهایی که تلفن همراه در ایران نیز همگانی شده می‌یابیم؛ بلکه منظورمان همان گوشی‌های سنگین و ساده‌ای است که روزگاری بهترین وسیله ارتباطی بود امروز حتی حاضر به دست گرفتنشان نیستیم.

کمتر از سه دهه از آن روزگار گذشته که انبوهی از تولیدات رنگ و وارنگ تلفن همراه یا دیگر لوازم ارتباطی مثل تبلت و فبلت روانه بازار شده و بسیاری از ما را به عنوان خریدار برسر دوراهی قرار داده است از این رو جام جم این بار سری به بازار پررونق موبایل یا همان تلفن همراه در خیابان جمهوری و میدان ولیعصر زده تا در این بازار مکاره که در هر اندازه و ابعادی که مایل باشیم گزینه‌ای خواهیم یافت برایتان از انتخابی معقول و اقتصادی بگوید اگرچه مجالی برای ورود به بحث‌های تخصصی در این زمینه نیست و قرار است رک و پوست کنده برایتان از قوانین کلی این انتخاب بگوییم به قول معروف «هرآنچه که از دل برآید؛ لاجرم بر دل نشیند» پس امروز خبری از لغات تخصصی یا نمودارهای سرگیجه‌آور نیست چون ساده سر اصل مطلب خواهیم رفت.

با خودتان کنار بیایید

همه می‌دانیم بسیاری از افراد امروزه داشتن یک گوشی تلفن همراه بسیار پیشرفته را نشانه‌ای از جایگاه اجتماعی یا به قول معروف همان کلاس خودمانی می‌دانند دریغ از اینکه نه تنها خبری از این کلاس نیست بلکه به حساب بانکی خود نیز خیانت کرده‌اند بنابراین بد نیست قبل از اینکه برای انتخاب یک گوشی غیر قابل استفاده برای خودمان یا یکی از اعضای خانواده روانه بازار تلفن همراه بشویم کمی با خود خلوت کرده و از نیازیمان بگوییم. آیا اهل بازی هستید؟ می‌خواهید از دنیای مجازی استفاده کنید؟ شغل شما چیست؟ فقط قرار است بگویید الو؟ یا اینکه پیامک بازی جزو جدایی ناپذیر شخصیت شماست؟ خانم هستید یا آقا؟ آیا اهل گوشی بازی هستید؟ این‌ها همه سئوال‌هایی هستند که قرار است صادقانه در خلوت خودتان به آنها پاسخ بگویید تا وقتی وارد فروشگاه شدید هرگز دچار تردید نشده و هزینه اضافه نداشته باشید. این درحالی است که امروزه بسیاری از والدین برای فرزندان خود نیز به دنبال موبایل هستند و اگر از خوب و بد اینکار بگذریم این موضوع نیز سئوالی است که باید بازهم در خلوت خود به آن جواب دهید چون بدون تردید نیازهای شما به عنوان مدیرعامل یک شرکت یا یک کارمند ساده با نوجوانی که هنوز درگیر درس و مشق است کاملا متفاوت است. پس یک قلم و یک تکه کاغذ سفید چاره کار است تا تمام نیازهای خودتان را روی آن بنویسید و با اطلاع کامل از خواسته‌هایتان وارد دنیایی از انتخاب شوید. دنیایی که واقعا برای آن انتهایی در کار نیست و همه چیز برای ضرر کردن شما به دلیل انتخاب اشتباه مهیاست.

تلفن هوشمند تا تب تبلت

همانطور که قبلا اشاره شد نیاز به دردسترس بودن در عصر کنونی باعث شده تا سازندگان برای تمام نیازها و البته سلیقه‌ها تولیداتی متفاوتی را روانه بازار کنند که در این میان سه گروه عمده یعنی تلفن‌های هوشمند، فبلت‌ها و تبلت‌ها وجود دارد اما واقعا تفاوت این سه گروه چیست و چطور می‌توان مناسب‌ترین را برای استفاده روزانه خرید کنیم. برای یافتن پاسخ این سئوال کافی است به مرحله اول یعنی همان سئوال‌های طلایی برای انتخابی مناسب بازگردیم تا در واقع انتخاب ساده‌تر شود اما قبل از این کار بد نیست تعریفی کاملا ساده از هر یک از این لوازم داشته باشیم.

تلفن هوشمند در واقع سخت‌افزاری است که علاوه بر امکان ارتباط صوتی یا همان مکالمه با آن قابلیت اتصال به دنیای مجازی را نیز خواهیم داشت و برخی از نرم‌افزارهای مدیریتی یا امکان استفاده از سرگرمی‌های مختلف مثل پخش ویدئو، موسیقی یا لذت بردن از بازی‌ها در این دستگاه برای کاربر فراهم شده است  این درحالی است که معمولا اندازه صفحه‌نمایش تلفن‌های هوشمند در ابعاد محدودی طراحی شده‌اند و از آنجا که همیشه این تنوع طلبی انسان است که باعث رونق کسب و کار تولید کنندگان شده اگر علاقمند به داشتن صفحه نمایشی کمی بزرگتر باشیم باید در دنیای فبلت‌ها به دنبال انتخابی مناسب باشیم. بطور کلی فلت‌ها در واقع همان تلفن همراه هوشمند با ابعادی بزرگتر هستند اما نه به بزرگی تبلت بنابراین اگر از امکانات سخت افزاری فبلت وتبلت بگذریم ابعاد 1/5 تا 8/6 را در خانواده فلبت و ابعاد 7 تا 15 اینج را در گروه تبلت‌ها می‌نامند بنابراین طبیعی است که ابعادی کوچکتر از ابعاد یاد شده نیز در گروه تلفن‌های هوشمند خواهد بود.

از این رو حالا که حداقل با تفاوت‌های ظاهری این سه گروه آشنا شدید متناسب با نیاز خودتان و پاسخ برخی از سئوال های مرحله اول می‌توانید در این سه گروه گزینه مناسبی را انتخاب کنید اما فراموش نکنید فبلت‌ها و تبلت‌ها برای حمل کمی شما را دچار دردسر خواهند کرد و در عین حال قابلیت‌های بیشتری از تلفن‌های هوشمند در اختیار شما قرار می‌دهند.

عاملی تعیین کننده

شاید تاکنون گفته‌های زیادی از دوست و آشنا درباره سیستم عامل تلفن همراهشان یا دیگر لوازم ارتباطی آنها مثل فبلت یا تبلتشان شنیده باشید و از خود بپرسید کدام گزینه مناسب شماست؟ برای پاسخ به این سئوال نیز دوباره به همان مرحله اول توجه داشته باشید چون. سیستم عامل اپل آزادی عمل بسیار کمتری نسبت به اندروید دارد  درحالی که از نظر برنامه‌های کاربردی و بازی‌های به روز بسیار قدرتمند عمل می‌کند و از سوی دیگر سیستم عامل اندروید ، از نظر شخصی سازی امکانات متنوع‌تری را در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد. اما استفاده و علاقه داشتن به این امکانات متنوع بستگی به خود شما با توجه به نیازهایتان دارد.

این درحالی است که کاربرانی که چندان علاقه‌ای به پیچیدگی‌ها و امکانات شخصی سازی اندروید ندارند، بهترین گزینه برایشان استفاده از سیستم عامل ساده‌تر iOS است تا همه چیز به صورت لحظه‌ای در دسترسشان باشد. اما فراموش نکنید محدودیت‌های VPN، استفاده از برخی از سرویس‌ها در iOS را برای شما سخت‌تر از اندروید می‌کند.  اما سیستم عامل ویندوز فون معامله‌ای برد برد برای کاربرانی است که علاوه بر ساده و آسان بودن کار با سیستم عامل، به دنبال امکانات بیشتری نیز هستند و با توجه به رشد چشمگیری که سیستم عامل ویندوز به خود دیده می‌تواند در آینه‌ای نزدیک، تمامی نیازهای شما را در زمینه برنامه و بازی‌ها نیز برآورده کند.

دو گزینه سرنوشت ساز

جزو هر گروه یا دسته از کاربران این لوازم که باشید دو گزینه سرنوشت‌ساز پیش روی شماست که باید هنگام انتخاب خوب به آنها توجه داشته باشید تا مبادا با انتخاب غیر اقتصادی به حساب پس‌انداز خود خیانت کرده باشید این دو گزینه عبارتند از 1. عمر باطری و 2. وزن دستگاه چون همانطور که می‌دانید این نوع وسایل معمولا همراه ما هستند و باید باعث اسایش ما باشند نه مخل آرامش.

بنابراین اگر اهل بازی یا مکالمات طولانی مدت هستید و زیاد در دنیای مجازی گشت و گذار می‌کنید بدون تردید به انرژی بیشتری نیاز دارید پس قبل از خرید به میزان قدرت باطری خودتان و طول عمر آن خوب دقت کنید تا مبادا در شرایط اضطراری دستگاه شما از کار افتاده و باعث نگرانی شما باشد یا اینکه همیشه مجبور به همراه داشتن شارژر باشید این درحالی است که وزن خود دستگاه نیز می‌تواند به عنوان عاملی آزاردهند در بلند مدت برای شما باشد از این رو می‌توانید هنگام انتخاب در هر یک از گروه‌های موجود یعنی تلفن همرا، فبلت یا تبلت به این گزینه حساس بوده و خوب روی اعداد و ارقام مندرج دقت داشته باشید چون هرگرم اضافه در بلند مدت باعث ناراحتی و عذاب شما خواهد شد.

داخلی یا خارجی مسئله این است

هرچند بارها و بارها شنیده‌ایم برای حمایت از تولیدات ملی باید از خرید محصولات وارداتی تا حد امکان خودداری کنیم اما متاسفانه در صنعت تلفن همراه و دستگاه‌های اینچنینی هنوز تولیدات ایران در استانداردهای قابل قبولی نیستند و نمی‌توان زیاد روی آنها حساب باز کرد مگر اینکه جزو کاربران عادی باشید و صرفا قصد استفاده معمول از این لوازم را داشته باشید بنابراین برخلاف همیشه اینبار توصیه‌ای به خرید از محصولات داخلی نیست چون امکانات ویژه‌ای نخواهد داشت اگرچه هنگام بررسی نیازهای خودتان کاملا اتوماتیک بسیاری از گزینه‌های تولید داخل از فهرست انتخابی شما حذف خواهند شد چون نه تنها از لحاظ قیمتی قابل رقابت نیستند بلکه از لحاظ امکاناتی که در اختیار کاربر قرار می‌دهند کاستی‌های عمده‌ای دارند.

دنیای مجازی را جدی بگیرید

با درنظر گرفتن سه مرحله قبلی حالا تکلیف کار بیشتر مشخص شده چون حداقل می‌دانید در کدام گروه به دنبال چه امکاناتی باشید حالا نوبت به انتخاب یا در واقع خرید فرا رسیده است. اما دست نگهدارید چون هنوز هم امکان اشتباه وجوددارد و باید کمی با دقت عمل کنید برای اینکار لازم نیست زمان زیادی در خیابان یا پشت ویترین فروشگاه بایستید چون دنیای مجازی امکانات بسیار گسترده‌ای در اختیار شما قرار داده و کافی است در میان نظرات تخصص و عمومی کاربردان به دنبال گزینه‌ای مناسب بگردید چون به قول معروف «آزموده را آزمودن خطاست». بنابراین با استفاده از این ابتکار عمل نه تنها می‌توانید از راهنمایی برخی متخصصان درباره خریدی مناسب رایگان کمک بگیرید بلکه ممکن است دریچه‌ای تازه برای شما باز شود و انتخابی کاملتر داشته باشید چون می‌توانید نظرات بدون جانبداری کاربران را درباره نقاط ضعف و قوت محصولات موجود بازار مطالعه کنید و در نهایت انتخابی هوشمندانه داشته باشید.

بخرم یا نخرم؟

یکی از سئول‌های اساسی و مشکل ساز در ذهن بسیاری از خریداران تلفن همراه، تبلت یا فبلت این است که از خود می‌پرسند این هفته بخرم یا هفته‌ایند چون همانطور که می‌دانید هرروز شاهد ورود نسل جدیدی از این محصولات هستیم. براساس نظر بسیاری از کارشناسان فن اگر اهل گوشی بازی یا اصطلاحا خرید و فروش گوشی نیستید همین امروز با توجه به نیازخودتان اقدام به خرید کنید چون اگر به دنبال خریدی مناسب تر در آینده هستید ممکن است هیچ وقت گزینه مناسب را به دست نیاورید چون هنوز چیزی نخریده‌اید. البته فراموش نکنید ورود محصولات جدید ماهانه به عنوان یکی از سیاست‌های کلی فروش تولیدکنندگان جهانی است و اگر کاملا مشخصات دستگاه‌هایی که در یک دوره زمانی مشخص مثلا سه ماه وارد بازار می‌شوند را درنظر بگیریم اصل کار کاملا شبیه است اما در برخی تجهیزات جانبی مثل وضوح دوربین، وضوح صفحه‌نمایش و امثال اینها تفاوت‌هایی ایجاد شده است که واقعا در بسیاری از شرایط پرداختن مبلغ بیشتر برای آنها نه تنها اقتصادی نیست بلکه برای شما کاربردی نیز نخواهد داشت.

بدون گارانتی هرگز

همانطور که در بسیاری از اخبار شنیده‌اید متاسفانه بنا به هر دلیل هم اکنون بسیاری از تلفن‌های همراه، تبلت‌ها و فبلت‌های موجود بازار کشورمان از مبادی غیر قانونی وارد کشور شده‌اند بنابراین درصد سوء استفاده در این زمینه بسیار بالاست و بهترین توصیه این است که کمی گرانتر اما از نمایندگی‌های رسمی خرید کنید هرچند تنوع بسیار زیاد قیمتی در بازار گواه این موضوع است که محصولات از مبادی متفاوتی وارد کشور شده اند اما مدتی است برخی از واردکنندگان خود نسبت به گارانتی کردن یا خدمات پس از فروش محصولاتشان تصمیم گیری می‌کنند.

 بنابراین اگر قصد خرید از محصولات غیر شرکتی دارید اگرچه کار عاقلانه‌ای نیست اما توصیه جام جم به شما این است سعی کنید از گارانتی‌های معتبر درکنار خدمات بیمه‌ای استفاده کنید چون این تصور کاملا اشتباه است که در کشورمان گارانتی بی‌معناست. حتی همین نوع خدمات گارانتی یا خدمات پس از فروش می‌تواند ضمانتی برای آرامش خیالتان باشد.

احتیاط ؛ با یک کلیک خرید کنید

برخلاف برخی موارد که خرید اینترنتی هرگز توصیه نمی‌شود اینبار کمی متفاوت عمل کنیم چون می‌توانید با استفاده از شبکه‌های فروش مجاز (فروش آنلاین نمایندگی‌های معتبر) یا فروشگاه‌های مجازی معروف تلفن همراه مناسب خودتان را انتخاب کرده و درب منزل یا محل کارتان تحویل بگیرید. البته یکی از امتیازهای ویژه در این نوع خرید این است که می‌توانید از تخفیف‌های ویژه که گاهی اوقات اینگونه فروشگاه‌ها به خریداران خود ارایه می‌دهند استفاده کنید اما فراموش نکنید در صورت امکان گزینه پرداخت هنگام تحویل را انتخاب کنید چون با این روش بازهم می‌توانید به درصد اطمینان محصولی که تحویل می‌گیرید بیافزاید هرچند گزینه تعویض در صورت خرابی علاوه بر شرایط گارانتی همواره در اینگونه سایت‌ها مهیاست.

 

/ 0 نظر / 44 بازدید