تاثیر آلودگی هوا بر روی پوست انسان

همانطور که می دانیم پوست انسان یکی از بزرگترین اعضای بدن ماست و اولین نقطه محافظ بدن می باشد  این عضو بسیار بزرگ بدن مانع از ورود انواع ویروس ها و انگل های خارجی به بدن می شود .

این پوست ماست که ضامن سلامی دیگر اندام بدن خواهد بود اگر از این عضو بسیار حساس بدن مراقبت نکنیم شاید دچار دردسرهای بسیار زیادی بشویم.

زندگی صنعتی امروزه بخصوص در کلان شهر باعث بروز آلودگی های بسیار زیادی در هوا شده است که این آلودگی ها هرکدام به نوعی روی سلامتی پوست بدن ما تاثیر گذاشته و باعث بروز بیماری هایی نیز می شوند . اولین عارضه آلودگی هوا روی نحوه زندگی انسان از بین رفتن لایه ازن و بروز بسیاری از مشکلات پوستی در برخی از کشورها بوده است.

اما به غیر از این مشکل که شاید سیر تاثیر آن برروی پوست انسان زمان بر بوده مشکل دیگری در هوای سطح شهری که ما در آن زندگی می کنیم هر روز باعث آسیب دیدن این محافظ اصلی بدن ما می شود. این آلودگی فرمالدئید است. این سم در برخی از مواقع باعث بروز حالت تهوع و ضایعات پوستی می شود .

آلودگی هوا به روش های مختلفی روی پوست ما تاثیر می گذارد و باعث بروز مشکلات متعددی میشود که می توان برخی از آنها را اینگونه عنوان کرد که آلودگی هوا روی پوست انسان باعث بروز زخم های سطحی و چین و چروک هایی در میانسالی خواهد شد به همین دلیل ساکنان کلان شهرها باید بیشتر از دیگران به محافظت و نگهداری از سپر طبیعی بدن خودشان باشند و آن را دائم تحت نظر و کنترل بگیرند.

پزشکان و متخصصان پوست در مورد نگهداری و محافظت از پوست اتفاق نظر دارند و آنها روشهای مختلفی را برای ساکنان کلان شهرها اعلام کرده اند که باید برای نگهداری و حفظ شادابی پوست آنها را رعایت کنیم ، این به این معنی نیست که دیگران نیازی به محافظت از پوست خود ندارند بلکه کسانی که در شهرهای صنعتی زندگی می کنند باید بیشتر از دیگران مراقب سلامتی پوست خود باشند . این آلودگی ها گاهی اوقات باعث بروز کبودی های بسیار نامتعارف دور چشم و گودی بیش از حد دور چشم ما می شود.

متخصصان می گویند نکات زیر در محافظت از پوست ما بسیار مهم می باشد.

1.        استحمام روزانه و منظم ، این امر باعث پاک شدن آلاینده ها و سوموم رسوب کرده روی پوست می شود.

2.         کاهش استفاده از مواد آرایشی ، این متخصصان می گویند استفاده از مواد آرایشی و عطرها باعث می شود که آلاینده ها بیشتر روی پوست رسوب کنند و با عرق کردن وارد حفره های موجود در روی پوست شده و آسیب بیشتری نیز خواهند شد یا در برخی موارد استفاده از مواد آرایشی باعث مسدود شدن این حفره ها شده و پوست به طور طبیعی نمی تواند با تعریق این آلاینده ها ی رسوب کرده در منافظ پوستی را از خود دور کند.

3.        استفاده از مرطوب کننده های ملایم برای جلوگیری از خارش

4.        شستشوی کامل دست و صورت : این کارشناسان می گویند هر فرد باید حداقل روزی دو بار به غیر از استحمام دست و صورت خود را با آب ولرم و صابون با PH مناسب بدن خود شستشو دهد تا از بروز مشکلات پوستی جلوگیری کند.

5.        استفاده منظم و مرتب از کرم های ضد آفتاب

6.        استفاده از دست کش های نخی

7.        در صورت بروز زخم روی پوست آن را با کرم های ترمیمی و ضد عفونی کننده بپوشانیم

8.        مهم ترین و آخرین نکته در مورد نحوه تغذیه ماست. این دانشمندان معتقدند که مصرف میزان مناسب لبنیات و شیر روزانه باعث شادابی پوست می شود این مواد باعث از بین رفتن سرب در بدن شده که این موضوع خود به شادابی پوست ما کمک می کند.

 مجله newwoman

آگوست 2010

 

/ 0 نظر / 21 بازدید