خشکسالی بلای جان روستای کشه در استان اصفهان

روستای تاریخی و ییلاقی کشه واقع در 20 کیلومتر جنوب غربی نطنز و تقریبا 90 کیلومتری شمال اصفهان چندی است که تشنه مانده و خطر خشکسالی این روستای ییلاقی را تهدید می کند.

این روستا یکی از تولید کنندگان عمده گردو و بادام در استان است که با توجه به خشکسالی های پیاپی در خطر نابودی است. این روستا که عمده آب مصرفی خود را توسط قنوات و چشمه ها به دست می آورد با کمبود آب مواجه شده و بسیاری از کشاورزان منطقه به دلیل خشکسالی درختان و باغات خود را رها کرده و به سمت بازار کار شهرستان های اطراف به خصوص اصفهان شده اند.

این درحالی است که کمی دورتر از این روستای ییلاقی و خوش آب وهوا مجتمع بسیار بزرگ و مدرن سیاحتی و توریستی همراه با دریاچه ای مصنوعی در حال ساخت است که امید می روند با توجه به میزان بالای سرمایه گذاری در آن جوانان منطقه آینده ای بهتر داشته باشند اما سئوال اصلی اینجاست که اگر این روند ادامه داشته باشد آب و هوای خوبی باقی خواهد ماند تا گردشگران را به این منطقه بکشاند؟

اگرچه هم اکنون این روستای ییلاقی زیر رد لاستیک خودروهای بسیار گرانقیمت ساکنان اصفهان قرار گرفته و مسابقه ای برای ساخت و سازهای بسیار زیبا و ویلاهای ییلاقی در منطقه شروع شده است که این موضوع خود نیز به عنوان تهدیدی جدی قابل بررسی خواهد بود هرساله درختان زیادی قطع شده تا ویلاهای میلیاردی به جای آنها سر به آسمان کشند.

همانطور که می دانیم حضور بیش از حد خودرو و رفت و آمدهای ساکنان غیر بومی در منطقه باعث شده تا آب و هوای بسیار پاک منطقه در خطر باشد و همچنین بافت سنتی این روستای تاریخی نیز دستخوش تغییراتی ناهنجار شود و از کنترل مسئولان نیز خارج شود.

اما راه حل اینجاست که اگر مسئولان امر و وزارت جهاد کشاورزی نیز یاری نماید و قنوات این روستا بازسازی شوند یا سیستم آبیاری مکانیزه در مزارع و باغات به کار گرفته شود دوباره آب در رگ های خشکیده روستا جاری شده و باعث سرسبزی باغ ها و مزارع می شود و ساکنان اصلی منطقه را دوباره به خود جلب می کند و مانع از هجوم بی رویه شهرنشینان به منطقه خواهد شد در عین حال اقتصاد کشاورزی منطقه نیز رونقی دوباره خواهد گرفت.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/ 2 نظر / 47 بازدید
motor

سلام . وبلاگ خوبي داري اما اگر دوست داري آمار بازديد هات افزايش پيدا کنه توصيه ميکنم تو موتور جستجو بست ايران وبلاگ خودتو ثبت کن تا روزانه کلي بازديد داشته باشي از اين سايت . کنر از يک دقيقه هم زمان نمي بره فقط اسم و آدرس سايت و کلمات کليدي رو بايد وارد کني . اگر هم فرصت داري مي توني تمام پست هاتو ثبت کني تا بازديد هاي بيشتري وارد وبلاگت بشه . اينم آدرسش http://bestiran.cz.cc/addurl.php

مجيد کريمي کشه

درود بر نويسنده بزرگ.آقا رفتي کشه برو باغستون مارو ببين داش