اما و اگرهای یک رول زیبایی بر دیوار‌های منزل

بررسی بازار انواع کاغذ دیواری و چگونگی انتخاب آن

نویسنده : عماد عزتی

زیبایی و استحکام کلماتی هستند که در ذهن ما معمولا برای انتخاب یا خرید هر وسیله‌ای بکار می‌روند بخصوص اگر این کلمات درباره انتخاب نوع پوشش دیوارهای منزل یا محل کارمان باشد. از این رو همواره از گذشته‌های دور انسان برای تزئین محل زندگی یا کسب و کارش در تلاش بوده و با اما و اگرهای فراوانی دست و پنجه نرم کرده تا علاوه بر زیبایی و تنوع عواملی چون استحکام ، هزینه‌مناسب و البته دردسترس بودن را برای خود مهیا سازد.

این درحالی است که انتخاب پوشش مناسب بر دیوارهای اماکن می‌تواند علاوه بر زیبایی کارکردهای متفاوتی نیز مثل عایق حرارتی و برودتی، عایق صوتی داشته‌باشد. شاید به صورت سنتی اکثر ما برای تزئین دیوارهای اتاق کار یا محل زندگی از طیف‌های مختلف رنگی استفاده می‌کردیم اما فناوری‌های مختلف و به روز در زمینه ساخت و تولید انواع و اقسام کاغذدیواری در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف و مواد اولیه گوناگون باعث شده تا تنوع موجود در بازار این نوع پوشش دیوار هم اکنون جایگاه ویژه‌ای در دکوراسیون منازل به خود اختصاص دهد درحالی که  همین موضوع نگرانی‌های فراوانی برای علاقمندان جهت انتخاب بهترین و اقتصادی‌ترین نوع کاغذدیواری ایجاد کرده است. از این رو جام جم این هفته سری به بازار انواع کاغذدیواری در تهران (خیابان سهروردی، دروازه شمیران و بازار) با تمام اما و اگرهایش زده تا بتوانید انتخابی مطمئن و اقتصادی داشته باشید .

انواع کاغذ دیواری

کاغذ دیواری از اوایل قرن بیستم به عنوان یکی از مهمترین نوع پوشش برای تزئینات ساختمان شناخته شده بود و تا اواسط دهه 60 میلادی دوران طلایی خود را طی می‌کرد اما با گذشت زمان و ورود ابزار و لوازمی دیگر به این منظور کم کم به عنوان پوششی ارزان قیمت در خانه یا محل کار طبقه متوسط جامعه تبدیل شد و از اوایل دهه هفتاد میلادی کم کم به دست فراموشی سپرده شد این درحالی است فناوری‌های نوین دوباره این نوع پوشش دیواری را به فهرست انتخاب خریداران بازگرداند .

 

بطور کلی کاغذدیواری های موجود در بازار ایران به دو دسته خارجی (انگلستان، هلند، ترکیه ، چین ، کره جنوی ، ایتالیا، آلمان و لهستان) و تولیدات داخل کشور تقسیم بندی می‌شوند و داخلی‌ها در برخی موارد مثل کاغذ دیواری‌های ساده کم از خارجی‌ها ندارند اما از آنجا که در گروهی از طرح‌های خاص یا انواعی که در آنها از فلزات زینتی استفاده شده است هنوز تولیدات داخل نتوانسته‌اند موفق عمل کنند بهتر است هنگام انتخاب طرح به مسئله داخلی یا خارجی بودن آنها خوب دقت کنید بد نیست بدانید بالاترین کیفیت در تولید کاغذ دیواری در محصولات انگلستان و ایتالیاست و پس از آن به ترتیب هلند، ترکیه، آلمان ، کره جنوبی ، لهستان و در نهایت چین خواهند بود

اما این دو دسته خود برحسب ابعاد، طرح و مواد اولیه به انواع مختلفی تقسیم خواهند شد که می‌توان به پارچه‌ای یا پلاستیکی ، طرح دار یا ساده ، گل برجسته یا مسطح بودن آن اشاره کرد. این درحالی است که کاغذ دیواری با پوشش وینیل به عنوان مناسب‌ترین و با دوام‌ترین انتخاب شماست. البته این نوع کاغذ دیواری با توجه به سطح مورد استفاده روکش وینیل به دو نوع تقسیم بندی شده است گروه اول که پوشش وینیل در پشت کاغذ دیواری بکار برده شده و گروه دوم که این پوشش را روی کاغذ دیواری استفاده کرده‌اند.

تجربه نشان داده است اگرچه در هر دو مورد این کاغذ قابلیت شستشو را داشته و به سادگی با استفاده از دستمالی نمدار می‌توان آن را نظافت کرد اما گروه دوم چون از وینیل به عنوان لایه‌ای محافظ برای طرح و مواد اولیه استفاده شده دارای دوام، ثابت و استحکام بیشتری نسبت به گروه اول است.

استاندارد ابعاد کاغذ دیواری

استاندارد واحد شمارش کاغذ دیواری از سوی سازندگان رول درنظر گرفته شده و این واحد دارای طول مشخص با عرض‌های  متفاوت است. طول یک رول استاندارد کاغذ دیواری 5/13 (سیزده و نیم) فوت یا معادل چهارمتر و دوازده سانتیمتر تعیین شده است درحالی که برای ساده شدن حمل و نقل و بسته بسته بندی رول‌های دو برابر (26 فوت معادل هشت متر و بیست و سه سانت ) یا سه برابر از سوی تولید کنندگان نیز تولید می‌شود. این درحالی است که در استاندارد اروپایی عرض کاغذ دیواری 52 سانتیمتر (بیست و نیم اینچ) و در استاندارد آمریکایی این عرض 5/68 سانتیمتر ( بیست و هفت اینچ) تعیین شده است.

این اعداد و ارقام و استانداردها مهمترین اطلاعات مورد نیاز خریداران هنگام سفارش دادن یک نوع کاغذ دیواری به فروشنده هستند درحالی که قبلا باید ابعاد سطح مورد نظرتان را خوب اندازه‌گیری کرده باشید فراموش نکنید هنگام اندازه‌گیری سطح مورد نظر ابعاد اضافی مثل محل نصب کمددیواری، درب و پنجره ، شوفاژ یا شومینه و کانال کولر را باید از کل کم کنید و با  افزایش حدود 2 درصد برای زاویه‌های موجود آن را به فروشنده اعلام کنید.

انواع طرح در کاغذ دیواری

شاید تصور کنید با توجه به رشد تکنولوژی نمی‌توان محدودیتی برای انواع طرح کاغذ دیواری درنظر گرفت که کاملا هم درست است اما این نوع پوشش دیواری دارای دو نوع طرح کلی است که عبارتند از طرح‌های مستقیم یا راه‌راه که باید هنگام نصب از طول و طرفین با یکدیگر همسو شده و نصب شوند و گروه دوم طرح‌های هندسی یا منحنی است .

اگرچه هنگام نصب گروه دوم بازهم برای تنظیم شکل‌ها با یکدیگر باید از طرفین و طول کاغذ دیواری تنظیم درنظر گرفته شود اما در این بخش نکته‌ای نهفته است که باید هنگام خرید به آن توجه داشته باشید چون هنگام نصب طرح‌های هندسی یا منحنی کاغذ دیواری نصاب برای تنظیم طرح هر ردیف با ردیف دیگر باید مقداری از کاغذ دیواری را هزینه کند تا دقیقا همه ردیف‌ها با یکدیگر هماهنگ روی سطح تکرار شوند پس جای تردید نیست که میزان مصرف کاغذ دیواری در این نوع یعنی طرح های هندسی یا منحنی بیشتر از نمونه‌های ساده یا مستقیم است و برای محاسبه مقدار اضافه در طرح‌های منحنی از فروشنده کمک بگیرید ولی بازهم به خاطر داشته باشید که کار از محکم کاری عیب نخواهد کرد پس یک یا دو رول اضافه‌تر خریداری کنید و در صورت اضافه آمدن برای روز مبادا نگه دارید چون ممکن است به هر دلیل مجبور به تعویض بخشی از کاغذ دیواری بشوید.

از سوی دیگر همین امکانات گسترده در تولید انواع و اقسام کاغذ دیواری باعث شده تا نمونه‌هایی موسوم به کاغذ دیواری‌های پوستری محبوبیت ویژه‌ای میان خریداران این نوع پوشش دیواری بخصوص در تزئین اتاق کودک برای خود دست و پا کند اما فراموش نکنید برای انتخاب این نمونه از کاغذ دیواری هرگز عجله نکنید و تاجایی که ممکن است متناسب با روحیه ، لوازم منزل و بطور کلی سبک زندگی خودتان دست به جیب شوید چون در برخی موارد پس از نصب طرح‌های این نوع کاغذدیواری‌ نه تنها باعث ایجاد نشاط و انگیز یازیبایی در تزئینات داخلی منزل یا محل کارتان نیست بلکه به عنوان آئینه‌ای تمام نما از ناهماهنگی در انتخاب شماست.

چگونه انتخاب کنیم؟

همه می‌دانیم این وسیله یا همان کاغذ دیواری بیشتر برای تزئین محیط اطراف ما استفاده می‌شود بنابراین قبل از هرکار باید درباره همخوانی و متناسب بودن آن با دیگر لوازم منزل دقت داشته باشیم چون قرار گرفتن لوازم و رنگبندی آنها در کنار این نوع پوشش دیوارهاست که درنهایت محیطی آرام و دلنشین را برای ما ایجاد خواهد کرد پس ابتدا خوب درباره رنگبندی و تناسب لوازم منزل با کاغذدیواری موردنظر خودتان فکر کنید.

برای اینکار بهترین کار استفاده از دنیای مجازی است چون اکنون انواع و اقسام فروشگاه‌ها و شرکت‌ها با استفاده از امکانات این دنیای مجازی سعی در جلب نظر مشتریان خود دارد و نمونه‌های متعددی از محصولات داخلی یا خارجی موجود کاغذدیواری را برای شما به نمایش‌گذاشته‌اند بنابراین می‌توانید با استفاده از آلبوم‌های موجود در این وب‌سایت ها سعی در ایجاد تصویری از کنارهم قرار گرفتن کل لوازم منزل با پوشش مورد نظرتان داشته باشید. هرچند برخی از شرکت‌ها با استفاده از نرم‌افزارهایی خاص امکان ایجاد فضایی نمونه از منزل خود را در دنیای مجازی با استفاده رنگ‌ها و طرح‌های مختلف کاغذدیواری موجود انبارش فراهم کرده اند که اینکار را برای انتخاب شما بسیار ساده تر کرده است.

در این باره نباید فراموش کرد که طرح‌ها و رنگ‌های مختلف کاغذ دیواری می‌تواند با ایجاد حسی متفاوت در ذهن ما هماهنگی یا عدم هماهنگی کلی تزئینات منزل یا محل کار را برایمان نمایان کند بنابراین بد نیست به جدول زیر توجه ویژه داشته باشید تا هنگام انتخاب کاغذ دیواری دچار مشکل نباشید.

رنگ، مدل و طرح

احساسی که ایجاد می‌شود

کاغذ دیواری با گل‌های کوچک و تکرار شونده

برای بزرگتر جلوه دادن نمای داخلی محیط و پوشاندن ناهنجاری ها یا عوارض دیوار مناسب است

رنگ تیره

 بطور کلی فضای داخلی را کوچکتر جلوه خواهد داد و باعث ایجاد آرامش در روحیه خواهد بود

طرح های بزرگ

نه تنها فضای صمیمی ایجاد می‌کند بلکه باعث معقول شدن فضا‌های بزرگ در ذهن بیننده می‌شود

طرح های کوچک

بطور کلی این طرح‌ها در فضای کوچک پرکاربردتر هستند به فضا حس بزرگتر بودن القاء می‌کند و باعث جلب نظر افراد به طرح‌های روی دیوار خواهد شد

خطوط روی کاغذ دیواری

خطوط عمومی روی کاغذ دیواری باعث نمایش بلندتر سقف خواهد شد و برای فضاهایی که سقف کوتاه دارند بسیار مناسب است و خطوط افقی باعث تصور بزرگتر بودن طول خواهد شد بنابراین میتوان از آن برای فضای های کوچک استفاده کرد.

رنگ های روشن

مناسب برای فضاهای کم نور و ایجاد حس دوستانه و صمیمی تر

 

خرید از اینترنت ممنوع

با درنظر گرفتن توسعه زندگی مدرن و البته گرفتاری های روزمره همواره شاهد رشد و توسعه فروشگاه‌های آنلاین و اینترنتی در اکثر زمینه‌ها از خوراکی گرفته تا لوازم منزل هستیم. هرچند این نوع فروشگاه‌ها در کاهش ترافیک شهری و البته صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌های ما ممکن است کاملا مفید فایده باشند اما نباید فراموش کرد در پاره‌ای موارد واقعا نمی‌توان امتیازات خرید‌های اینترنتی را مدنظر قرار داد و اقدام به انتخاب اجناس نمایش داده شده در آنها کرد که خرید کاغذ دیواری نیز یکی از این موارد است.

ازآنجا که کاغذ دیواری به عنوان اصلی‌ترین بخش از تزئین در نمای داخلی منزل یا محل کارماست و می‌تواند تاثیر قابل ملاحظه‌ای به واسطه رنگ، طرح و حتی جنس خود در روحیه افراد داشته باشد باید نسبت به انتخاب آن کاملا حساس باشیم پس دیدن طرح‌ها و رنگ‌های زیبا از داخل صحفه‌درخشان مانیتور  زیاد کار عاقلانه‌ای به نظر نمی‌رسد چون هریک از آیتم ها و فاکتورهای یاد شده با دیدن از کاغذ دیواری از نزدیک و مقایسه آن با دیگر نمونه‌های مشابه امکانپذیر است . بنابراین از توانمندی‌های دنیای مجازی می‌توانیم در شبیه سازی نمای داخلی منزل یا محل کارمان و همچنین آگاهی از انواع موجود بازار یا قیمت‌ها استفاده کنیم اما هرگز روی علامت مخصوص خرید مکث نکنید.

علایمی کارآمد برای انتخاب

هنگام ورق زدن آلبوم‌های موجود در فروشگاه‌های کاغذ دیواری بدون تردید با علائمی خاص در انتهای آلبوم برخورد کرده اید و گاهی از خودتان یا فروشنده درباره مفهوم آنها پرسیده‌اید اما اگر جوابی قانع کننده دریافت نکرده اید می‌توانید با استفاده از این جدول به مفهوم واقعی نمادهای موجود در انتهای آلبوم کاغذ دیواری مقابلتان هنگام انتخاب پی ببرید.

 

نماد یا نشانه

 مفهوم

نماد یا نشانه

مفهوم

 

مقاوم دربرابر آب

 

عدم انطباق دو کاغذ کنار هم در واحد سانتیمتر

 

قابل شستشو

 

قابل نصب از هر دو سو

 

قابلیت شستشوی بالا

 

چسب کاری روی کاغذ

 

مقاومت دربرابر ساییدگی

 

چسب کاری روی دیوار

 

مقاومت خوب در برابر نور خورشید

 

قابل جدا شدن از دیوار

 

مقاومت عالی دربرابر نور خورشید

 

قابل جدا شدن از دیوار مرطوب

 

انطباق دو کاغذ کنار هم – آزاد

 

قابل جدا شدن از دیوار خشک

 

انطباق دو کاغذ کنار هم در واحد سانتیمتر

 

نقش برجسته

 

 

ایده‌ای خلاق

اگر اهل نمای اسپرت هستید و به زودی از طرح کاغذ دیواری منزل خودتان خسته نمی‌شوید راهکاری کاملا اقتصادی برای تزئین خانه خودتان به سبکی مدرن و البته ارزان قیمت با بهترین کیفیت وجود دارد . همه می‌دانیم بسیاری از فروشگاه‌ها در صنوف مختلف هنگام ناقص شده موجود انبارشان اقدام به حراج غیر قابل تصوری از اجناس موجود می‌کنند که کاغذدیواری هم از این قاعده مستثنی نیست . بنابراین در این زمینه خوب دقت کنید و متناسب با متراژ مورد نیازتان از میان ته‌انباری‌های موجود فروشگاه‌ها به دنبال طرحی نوین برای منزل خودتان باشید به خاطر داشته باشید گاهی اوقات این فروشگا‌ه‌ها به دلیل ناقص بودن طرح‌ها حتی تا یک سوم قیمت حاضر به فروش موجودی خود هستند؛ فقط دقت کنید هنگام انتخاب کاغذدیواری طرح دار یا نمونه‌های خاص تعداد رول‌های موجود کامل باشد نه اینکه در میانه راه گل ناقص باقی‌بماند.

قیمت برخی از محصولات

شاید با توجه به واحد شمارش کاغذ دیواری و دیدن قیمت نصب شده روی آلبوم‌ها گمی گیچ شده باشید چون قیت رول کاغذ دیواری به عنوان مثال 30 هزار تومان عنوان شده است اما هنگام محاسبه هر رول را برای شما 180 هزار تومان فاکتور کرده اند نگران نباشید این موضوع به دلیل این است که شما رول دو یا سه برابر خریداری کرده اید نه رول استاندارد.  بطور کلی طول رول‌هایی با عرض 50 یا 70 سانتی‌متری 10 متر است و 106 سانتی‌متری ها 10 یا 15 متر در نظر گرفته شده اند. بنابراین بد نیست بدانید قیمت کاغذ دیواری ایرانی از متری 6000 هزار تومان (متناسب با متراژ رول قیمت یک رول را محاسبه کنید) تا حدود 9000 هزار تومان موجود است و خارجی ها هم از حدود متری 10 هزار تومان تا 20 هزار تومان بستگی به طرح یا مواد اولیه متفاوت هستند البته برخی کاغذ دیواری‌های خاص که در آنها از فلزات گرانبها یا الیاف خاصی استفاده شده است قیمتی معادل متری 40 تا 50 هزار تومان دارند.

 

طرح

ابعاد

قیمت (تومان)

توضیح

گل‌دار

60/1 × 6/15 متر

000/270

کره ، هلند، لهستان، ترکیه  قابل شستشو ـ روکش وینیل

کلاسیک مجلل

60/1 × 6/15 متر

000/220

چینی ، قابل شستشو ـ اکلیل‌دار

طرح سنگ

53/0 × 10 متر

000/99

ایران، مدل شومینه‌ای ـ روکش وینیل

طرح کلاسیک

53/0 × 10 متر

000/155

ایران ، روکش وینیل، قابل شستشو،

ساده

53/0 × 10 متر

000/75

 ایران ، قابل شستشو

مدرن اسپرت

06/1 × 6/15 متر

000/250

ترکیه، قابل شستشو ـ اکلیل‌دار

اتاق کودک

06/1 × 6/15 متر

000/220

چین، کره ، براق و ساده ـ روکش وینیل

اداری

06/1 × 6/15 متر

000/250

ترکیه ، اسپانیا، اکلیل‌دار ـ روکش وینیل

هندسی

06/1 × 6/15 متر

000/330

انگلستان ، آلمان، قابل شستشو ـ روکش وینیل

طرح ساده

06/1 × 6/15 متر

000/200

کره، ترکیه، چین، هلند، لهستان ، اکلیل‌دار ـ براق و ساده

سقفی

06/1 × 6/15 متر

000/220

قابل شستشو ـ روکش وینیل

توضیحات:

هزینه ایاب و ذهاب به عهده مشتری می‌باشد.

قیمت‌ها با هزینه نصب می‌باشد. بدون نصب بین 9 تا 10 هزار تومان برای هر رول کم می‌شود.

 

 

/ 0 نظر / 4 بازدید