چند اثر هنری دزدیده شده توسط نازی ها

همیشه و همه وقت پس دوران جنگ در یک کشور در هنگام دوران بازسازی دولت های جایگزین متوجه فقدان بسیاری از آثار هنری وعلمی در آن کشور می شوند . این درست اتفاقی بوده که در دوران جنگ جهانی اول و دوم نیز اتفاق افتاده است . در این دو جنگ خانمان برانداز ماموران هیتلر به دستور او مسئول شدند تا تمامی آثار هنری و تاریخی کشورهای تصرف شده را به غارت ببرند و در مرکزی که هیلتر از آن خبرداشت نگهداری کنند . در این بین تعدادی از آثار نیز بعد از جنگ پیدا شد اما متاسفانه تعدادی از این آثار بسیار گرانبها هرگز پیدا نشده و این سئوال را برای همگان ایجادکرده که آیا آنها دزدیده شده و در کلکسیون های شخصی نگهداری می شود یا از میان رفته اند که امید است گزینه اول بیشتر صحت داشته باشد. البته لازم به یادآوری است که برخی از آثار دزدیده شده از کشورهای تصرف شده برای تامین مخارج جنگ توسط دولت آلمان به قیمت بسیار پایینی به حراج گذاشته شده و توسط مردم عادی یا ثروتمندان خریداری شده که این بهتری حالت ممکنه برای این آثار بوده است.

طی  جنگ جهانی دوم ارتش متفقین متوجه سرقت آثار هنری توسط نیروی نظامی ارتش آلمان شدند و گروهی ویژه را برای جلوگیری از این عمل و بازگرداندن این آثار به محل های امنی تشکیل دادند که تقریبا در کارشان نیز موفق بودند. این گروه توانستند مخازن بسیار زیادی از محل های نگهداری این گونه اشیاء‌را کشف کنند و در حین بازرسی های این مخازن فهرست های بسیار زیادی از این اشیاء کشف کردند آلمان ها این اشیاء‌را کدبندی کرده و به فروش می رساندند این گروه از روی این کد ها مشغول به ردیابی این اشیاء‌قیمتی کرده و بسیاری از آثار کشف شد.

در طی سال های 1933 تا پایان جنگ جهانی دوم مردان هیتلر تقریبا 750 هزار آثار تاریخی را از کشورهای مبدا به سرقت بردند که تعدادی از آنها پس از جنگ  به کشورهای مربوطه برگردانده شده یا در موزه های مخصوص نگهداری در این لیست چنداثر از آثار تاریخی مشهور را که مردان نازی به سرقت بردند را برای شما نام می برم.

تابلوی سنت Justa و سنت Rufina

اثر:  Bartolomé Esteban Murillo

 بارتلم استبان موریلو یکی از معروف ترین نقاشان کشور اسپانیا بوده که در قرن 17 میلادی می زیسته ، آثار این هنرمند در بین هنردوستان بسیار مشهور بوده و مورد توجه قرار گرفته است.  دو بیشتر به نقاشی پرتره هایی از زندگی روزمره مردم می کشیده و سعی در بیان نحوه زندگی آنها در زمان زیست خود داشته است. تابلوی معروف سنت جستا و سنت روفینا یکی از آثار دزدیده شده توسط ارتش نازی بود که گروه معروفی که توسط نیروهای متفقین انتخاب شده بودند پیدا شد. البته گروه جویندگان آثار هنری ارتش متفقین هنوز نیز فعال بوده و به دنبال آثار گمشده هنوز فعالیت دارند.

تابلوی یاده امروزه  بسیار تصادفی در هنگام بازرسی برخی از عکس های دوران جنگ توسط یکی از افراد این گروه تجسس کشف شده . داستان پیدا شدن ناگهانی این تابلو به این صورت بوده که در هنگام بازرسی برخی از عکس های دوران جنگ یکی از افراد گروه تجسس ناگهان متوجه تابلوی روی دیوار شده که در یکی از خانه های فرانسه که متعلق به فردی ثروتمند بوده  نصب شده بود . با بررسی بیشتر متوجه شدند که این تابلو در یکی از حراجی های دوران جنگ فروخته شده بود . این تابلو در موزه شهر دالاس ردیابی شد و ضمن بررسی های کارشناسی و کدهای موجود در پشت این تابلو متوجه شدند که این همان تابلوی گم شده در جنگ جهانی دوم بوده . ارزش این تابلو بیش از 10 میلیون دلار اعلام شده است.

نقاش در مسیر تراسکن   Tarascon

هنرمند : ون گوگ وینسنت

 

ون گوگ یک نقاش بسیار مشهور هلندی بود که در سال 1890 درگذشت او یکی از مشهور ترین هنرمندان تاریخ هنر می باشد.  زمانی که آدولف هیتلر صدراعظم کشور آلمان شد دستور داد تا تمامی آثار هنری و فرهنگی به غیر فرهنگ آلمان را در کشور آلمان از بین ببرند و کتاب ها را بسوزانند بنابراین تابلو های نقاشی نیز از تیررس او دور نماند.  او اعتقاد داشت که هنرمندانی که خون آریایی در رگهای آنها جریان نداشت حق کار کردن نداشتند و امکان ادامه زندگی هنری را از آنها می گرفت.  به همین دلیل هر هنرمندی که از این دستوران سرپیچی می کرد محکوم به اعدام بود و به دار مجازات آویزان می شد. حتی در برخی از موارد ماموران اس اس به خانه ها هجوم می بردند و بازرسی می کردند که مبادا کسی در خانه نقاشی بگشد.

تعدادی از آثار نقاشی های  مربوط به هنرمندان غیر از نژاد آریایی در حراجی هایی به غیر آلمان ها فروخته شد و از کشورهای تصرف شده توسط آلمانی ها  خارج شد یا اینکه زیر بمباران های وحشتناک آنها از بین رفتند.  از این تابلوی بسیار مشهور ون گوگ هم خبر دقیقی در دست نیست برخی معتقد هستند که این تابلو در هنگام بمباران نیروهای متفقین از بین رفته

  پرتره دکتر گجت Gachet

هنرمند : ون گوگ وینسنت

 ون گوگ که به دستور هیتلر به لیست هنرمندان غیر آلمانی اضافه شده بود آثار بسیاری را از خودش در طول جنگ جهانی دوم به لیست گمشده ها اضافه کرده است. یکی دیگر از آثار او تابلوی دکتر گجت می باشد. این هنرمند هلندی از این تابلو دو نسخه نقاشی کرده بود  مرداننازی در سال 1911 این تابلو را از محل اصلی خود دزدیدند اما هرمان گورینگ آلمانی متوجه ارزش هنری این تابلو شد و در سال 1937 تصمیم به حراج آن گرفت تا درآمد آن را صرف هزینه های جنگی کند به همین دلیل این تابلو در یک حراج به یک کلکسیونر آلمانی به قیمت 53000 دلار فروخته شد که بعد از آن نیز این تابلو به نیویورک  رسید .  یکی از کپی های این تابلوی ارزشمند در تاریخ 1990 دقیقا یکصد سال پس از خلق شدنش توسط خانواده زیگفرید یک میلیونر به قیمت 82500 دلار فروخته شده است این تابلو را یک ژاپنی خریداری کرده است. آخرین اطلاعاتی که از این تبلو در دست می باشد در سال 2007 میلادی است که توسط یک مدیر صندوق مدیر ولفگانگ فروخته شده است که هرگز این موضوع به تایید نرسیده است.

 پرتره از من بالاخ  بائر (آدل)

هنرمند : گوستاو کلیمت

 گوستاو کلیمت نقاش اتریشی در کشور اتریش دیده به جهان گشود ، این هنرمند نقاش در طول دوران هنری خودش به نقاشی های دیواری و همچنین نقاشی پرتره از اندام زنان مشغول بوده است و کارهای بسیار معروفی هم از خود به یادگار گذاشته است. او در سال 1904 به دستور گوستاو کلیمت مشغول به کشیدن یک پتره از همسرش کشید که این تابلو از رنگ روغن و طلا بوده است برای کشیدن این تابلو او سه سال وقت صرف کرد. همسر کلیمت بر اثر منژیت در سال 1925 از دنیا رفت . در سال 1938 تمام اموال فردناند بلوکه شد و این تابلو همه جزو اموال او ضبط شده است او در سال 1945 در شهر زوریخ از دنیا رفت. پس از پایان جنگ خواهران و برادران او اقدام به جمع آوری کلیه اموال خانواده کردند . آنها در سال 2006 تصمیم به فروش آن تابلوی هنری و آن را به مبلغ 135 میلیون دلار به یک تاجر آمریکایی فروختند.

/ 0 نظر / 12 بازدید