پیام هلال بررسی می‌کند

ترفندهایی عملی و ساده  برای اقتصادی سفر کردن

نویسنده: عماد عزتی

با نزدیک شدن فصل بهار کم‌کم صدای پای سال نو و تعطیلات آن که برای همه‌ما بهترین فرصت سفر کردن است از به گوش می‌رسد؛ دوره‌ای که تقریبا ایران به یکباره بار سفر بسته و دل به جاده‌ می‌زند.

اما بدون تردید هستند افرادی که واقعا دل به جاده می‌زنند بی‌انکه برنامه‌ای برای سفرشان در ایام نوروز داشته باشند. معمولا این افراد هرچند ممکن است اوقات خوشی را در ایام نوروز درکنار خانواده سپری‌کرده باشند اما به هنگام بازگشت با یک حساب سرانگشتی و بررسی دودوتای هزینه‌های سفر نوروزی خود ناگهان تلخی بی‌پولی نیمه دوم فرورودین تمام خاطرات خوش و شیرین نوروزی را به کامشان تلخ خواهد کرد.

از این رو پیام هلال‌ که امروز همسفرشماست تصمیم گرفته تا با ارایه راهکارهایی بسیار ساده دودوتای اقتصاد خانواده را تا پایان تعطیلات نوروزی به همان چهارتای خودمانی برساند چون شوروحال تعطیلات و کنار خانواده‌بودن گاهی اوقات حساب و کتاب زندگیمان را برهم زده و نیمه دوم فرودین را به کابوسی برای دخل و خرج زندگی تبدیل می‌کند.

 پس اگر شما هم جزو آن گروه از هموطنانمان هستید که بدون برنامه صرفا برای گذراندن تعطیلات دل به جاده زده‌اید و در میانه راه نسخه‌ای از پیام هلال به دست شما رسیده در اولین پارکینگ جاده‌ای بایستید و با مطالعه راهکارهای ارایه شده دوباره از نو شروع کنید و اگر از وسایل نقلیه عمومی مثل قطار یا اتوبوس استفاده می‌کنید در طول مسیر برنامه‌ای جدید برای گذراندن تعطیلات در مقصد مورد نظرتان را تدارک ببینید.

بدون تردید بارها و بارها این جمله که می‌گوید : «ای بابا آمدیم سفر که خوش باشیم» را شنیده یا تکرار کرده‌ایم جمله‌ای که می‌تواند برخی بی‌حساب و کتابی‌ها را برایمان به ارمغان آورد، پس امسال که قرار است کمی اقتصادی‌تر سفر کنیم بهتر است از همین لحظه این جمله را به دست فراموشی سپرده و به نوع دیگری از سفرمان لذت ببریم.

جزو هرگروهی از مسافران نوروزی که هستید زیاد تفاوتی در هزینه‌های شما نیست چون حمل و نقل، خوردوخوراک و اقامت جزو اصلی‌ترین هزینه‌های شماست که گاهی اوقات تفریحات میان راهی نیز به آنها افزوده می‌شود. به همین دلیل قصد داریم در سه بخش مجزا راهکارهایی برای ارزان سفر کردن را برایتان عنوان کنیم اما فراموش نکنید قبل از خروج از منزل اشیاء با ارزش خودتان را یا در صندوق امانات گذاشته یا اینکه در محل امنی قرار دهید و راه‌های ورود به منزل را تا آنجا که امکانش هست ببندید چون این کار در واقع اصلی‌ترین راه صرفه‌جویی است.

 اما بطور کلی می‌توانیم کار را به دو بخش عمده یعنی قبل از سفر و در حین سفرهای نوروزی تقسیم کنیم که هرکدام دارای نسخه‌ای متفاوت برای اقتصادی سفر کردن شماست بدون تردید با رعایت کردن این موارد نه تنها خستگی سفر برتن شما نمی‌ماند بلکه کاملا اقتصادی تجربه‌ای متفاوت از سفر نوروز 94 به ارمغان خواهید آورد. برایتان سفری خوش آرزو داریم.

  • ·       بار سفر را با برنامه ببندید!

همانطور که بیان شد برای داشتن اوقاتی سرشار از خوشی و در عین حال اقتصادی سفر کردن نیازمند نقشه‌راهی کاملا دقیق و بی عیب و نقص هستیم از این رو سعی کنید قبل از قفل کردن درب ورودی منزل مقصد سفرتان و مسیرهای رفت و برگشت خودتان را کاملا مشخص کنید چون با اینکار هزینه‌های اضافه بدون هدف حرکت کردن را از بین می‌برید.

 این درحالی است که باید پس از تعیین مقصد سفر آنهم نه صرفا در میان شهرها و مراکز توریستی، بودجه‌ای با چند درصد پیش بینی اضافه تعیین و درنظر بگیرید و براساس این مبلغ برنامه‌ریزی کنید.

به عنوان مثال هزینه سفر و اقامت در شهری همچون اصفهان بدون تردید بیشتر از بازدید از کازرون است پس در این مرحله سعی کنید در میان شهرهای کمتر شناخته شده به دنبال تدارک و برنامه‌ریزی سفر باشید نه در میان آنهایی که در دیگر ایام سال هم می‌توانید از آنها بازدید کنید. فراموش نکنید داشتن برنامه سفر واقعا ضروری است سعی کنید حتی وعده‌های غذایی و حتی هزینه‌های تفریحات را در این جدول تدوین و به کار گیرید.

برای دست یابی به نقشه‌راهی کامل و دقیق می‌توانید روی امکانات دنیای مجازی حساب ویژه‌ای بازکرده و با استفاده از تجربه دیگران در مسیر گام بگذارید تا با این کار از هزینه‌های اضافه کاسته‌باشید.

 کارشناسان گردشگری معتقدند با استفاده از این دنیای مجازی نه تنها می‌توان به اطلاعات ایمن‌ترین راه برای رسیدن به مقصد مورد نظر دسترسی داشته‌باشیم بلکه می‌توانید با دنیایی از ناشناخته‌ها نیز روبرو و از آن لذت ببرید. به عقید آنها تفاوتی در این نیست که از چه وسیله‌ای برای رسیدن به مقصد استفاده می‌کنید مهم اطلاعاتی است که با خود به عنوان کوله‌باری ارزشمند همراه دارید، چون همین اطلاعات نه تنها تضمینی برای امنیت شما هستند بلکه می‌تواند تا حد بسیار قابل توجهی از هزینه‌های سفرتان بکاهد.

بررسی امکانات اقامتی و تفریحی مقصد موردنظر در میان صفر‌و یک‌های دنیای مجازی می‌تواند شما را در انتخاب محل اقامت و حتی برنامه‌ریزی برای خوردوخوراکتان یاری کند. این درحالی است که با این روش می‌توانید برخی از جاذبه‌های گردشگری محل اقامت خودتان را رایگان ببینید . اما این نکته را فرامون کنید؛ جزو هرگروهی از مسافران نوروزی که هستید به همراه داشتن خوراکی و نوشیدنی می‌تواند مانع از هزینه‌های اضافه شما در طول مسیر یا حتی در مقصد باشد.

 

باکس

1.قبل از خروج تمام لوازم الکترونیکی غیر ضروری را از پریز جدا کنید تا با اینکار ضمن رعایت نکات ایمنی بدون دلیل برق مصرف نمی‌شود.

2.به میزان لازم لوازم سفر همراه داشته باشید، چون با این روش علاوه براینکه در جابجایی سرعت عمل دارید بلکه قدرت تصمیم‌گیری برای انتخاب اقامت‌گاه را دارید هرچند اگر با اتومبیل خودتان سفر می‌کنید از اضافه بار و افزایش مصرف سوخت جلوگیری کرده‌اید.

3.قدرت و امتیاز کنسروها را جدی بگیرید چون نه تنها برای حمل و نقل آنها می‌توانید برنامه‌ریزی کنید بلکه برای نگهداری آنها نیازی به برداشتن وسیله اضافه ندارید.

4.همراه داشتن جعبه کمک‌های اولیه گاهی اوقات هزینه‌درمان را برایتان کاهش خواهد داد.

5.هنگام برنامه ریزی برای سفر تفاوتی نیست با چه وسیله‌ای طی طریق می‌کنید اما آنچه مهم است مسیر سفر را باید به صورت دایره‌ انتخاب کنید چون با اینکار نه تنها شهرهای جدیدی را می‌بینید بلکه در واقع در طول مسیر راه بازگشت را نیز طی می‌کنید اما اگر در مسیرهای مستقیم یا انحرافی مقصد خودتان را انتخاب کرده باشید از دیدن اماکن تازه محروم شده‌اید چون همان راه رفته را باید بازگردید یا اینکه تغییر مسیر داده و به هزینه سفرتان بیافزایید.

 

 

  • ·       قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود

حالا که مقصد شما مشخص شد نوبت به هزینه‌های حمل و نقل رسیده چون ممکن است یا با استفاده از وسایل نقلیه عمومی مثل (هواپیما، قطار یا اتوبوس) طی طریق کنید که این موارد نیز دارای قوانین بسیار مشخصی هستند.

این درحالی است که در صورت امکان و با درنظر گرفتن شرایط سعی کنید از قطار یا اتوبوس به عنوان وسایل نقلیه‌عمومی بسیار ارزان قیمت در سفرها استفاده کنید چون با اینکار اگرچه کمی زمان از دست می‌دهید اما با ناشناخته‌های متفاوتی روبرو شده و می‌توانید با پس انداز کردن مابه‌التفاوت بلیت هواپیما با دیگر وسایل برای سفر آینده خود برنامه ریزی کنید. اما به خاطر داشته باشید اگر از قطار و اتوبوس استفاده می‌کنید با همراه داشتن تنقلات و خوراکی‌های متناسب با مدت زمان سفر از هزینه‌کردن اضافه برای تهیه خوراکی درمیانه راه بپرهیزید.

حالا اگر از وسیله نقلیه خودتان برای رسیدن به مقصد استفاده می‌کنید کمی کار پیچیده خواهد بود چون هزینه‌های شما گرچه به ظاهر شبیه به دیگر برنامه‌هاست اما در اصل تفاوتی چشم گیر میان آنهاست چون اختیار توقف در دستان شماست و همین امر می‌تواند گاهی اوقات سفر را برای شما گران کند.

اما برای شروع بد نیست ابتدا درباره نحوه رانندگی و کاهش هزینه‌ها صحبت کنیم . همانطور که می‌دانید هزینه سوخت و اصطلاک اتومبیل جزو هزینه‌های سفرشما خواهند بود. بنابراین با رعایت قوانین از جمله سرعت، بازدید قبل از سفر و صحیح رانندگی کردن می‌توانید درصد قابل توجهی از هزینه‌های یاد شده را کاهش دهید به عنوان مثال تنها تنظیم کردن باد لاستیک می‌تواند نزدیک به 15 درصد از مصرف سوخت را کاهش دهد و رانندگی کردن با سرعت مجاز نیز در همین راستا عمل می‌کند.

از سوی دیگر اگر کودکی همسفر شماست بد نیست برای سرگرمی او طی مسیر برنامه‌ریزی کنید چون در غیر این صورت با خرید خوراکی باید  شرایط مناسب را برای او تدارک ببینید.

 

باکس

1.برای تهیه بلیت اتوبوس و قطار از طریق دنیای مجازی می‌توانید تخفیف‌های مناسبی دریافت کنید. فراموش نکنید همیشه بلیت رفت و برگشت را در یک زمان خریداری کنید.

2.برای تهیه بلیت کمی انعطاف‌پذیر باشید چون معمولا در اوایل تعطیلات ممکن است قیمت‌ها بالاتر از دیگر ایام باشد یا به قول معروف به دنبال لحظه‌آخری‌ها باشید.

3.اگر با اتومبیل شخصی سفر می‌کنید سوختگیری به موقع می‌تواند مانع از هزینه‌های اضافه برای شما باشد.

4.به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید تا در ترافیک‌ها گرفتار نشوید چون در این صورت هزینه‌حمل و نقل و خوردوخوراک شما افزایش چشمگیری خواهد داشت.

5.میان‌وعده‌ها را فراموش نکنید و برایشان برنامه داشته باشید چون با این روش می‌توانید هزینه خوراک را کاملا تحت کنترل داشته باشید.

  • اینجا همه چیز ارزان است

در این مرحله از سفرهای نوروزی یعنی اقامت در مقصد کنترل هزینه‌ها کمی دشوارتر از مراحل قبلی است چون به قول معروف امروز است و خوشی . اما حکایت اقتصادی سفر کردن در نوروز 94 همچنان باقی است چون باید حساب دخل و خرج خودتان راداشته باشید.

بهترین راهکار برای کاهش هزینه‌های سفر را می‌توان در گروهی سفر کردن دانست چون با این راهکار می‌توانید درصد قابل توجهی از هزینه‌های سفر را میان تعداد گروه تقسیم نمایید اما فراموش نکنید با یادداشت کردن دقیق هزینه‌های روزانه و بستن حساب هر روز در پایان همان روز این راهکار عملی خواهد بود.

از سوی دیگر اقامت در مقصد نیز می‌توانید برای گروه هزینه‌بر باشد بنابراین نه هتل‌های ستاره دار بلکه منازل بومی که مورد تایید سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هستند یا چادرهای مسافرتی خودتان بهترین گزینه‌اقامت است. البته در این مرحله هرگز امنیت خانواده را فراموش نکنید به عنوان مثال اگر قصد چادر زدن دارید حتما در محل‌های تعیین شده یا نزدیک نقاط پررفت و آمد اقدام به اینکار کنید.

در همین حال به قول معروف از هرچه بگذریم سخن دوست خوش‌تر است چون به هر حال باید برای وعده‌های غذایی نیز برنامه‌ای داشته باشید. همانطور که قبلا نیز اشاره شد هنگام بستن بار سفر مقداری لوازم و خوراکی را باید همراه داشته باشید پس تاجایی که امکان دارد از خرید غذاهای آماده یا رفتن به رستوران‌ها صرفه‌نظر کنید و روی داشته‌های خودتان برنامه‌ریزی کنید چون با این روش هزینه قابل توجهی را صرفه‌جویی خواهید کرد البته لذت خوردن یک غذای دورهم در رستوران را برای خودتان درنظر داشته باشید.

 

باکس

1.در محل اقامت خودتان سعی کنید از طبیعت لذت ببرید چون این کار نه تنها برای شما هزینه‌نخواهد داشت بلکه می‌تواندباعث آرامش شما نیز باشد.

2.اگر به دنبال رستوران مناسب هستید از افراد محلی بپرسید و رستوران ‌های لوکس را فراموش کنید.

3.استراحت را هرگز فراموش نکنید چون گاهی اوقات فراموش کردن این موضوع می‌تواند به قیمت سلامتی شما یعنی گرانبها‌ترین داشته در طول سفر تمام شود.

4.از قرض‌گرفتن یا قرض دادن لوازم هرگز خجالت نکشید این راهکاری کاملا عادی در میان مسافران است.

5.هرچند خرید سوغات امری پسندیده است اما لازم نیست برای تک‌تک افراد فامیل سوغاتی تهیه کنید بلکه می‌توانید خانواده‌ها را مبنی ‌قرار دهید.

6.حتی اگر یک خانواده هستید هر روز به حساب خود رسیدگی کنید تا مبادا کسری بودجه داشته باشید. اگر متوجه شدید بیشتر از برنامه خرج کرده‌اید برای فردا به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که این کسری جبران شود.

7.مسیرهای اتوبوس و سیستم حمل و نقل عمومی مقصد را خوب شناسایی کنید حتی اگر اتومبیل شخصی در اختیار دارید کمی‌هم پیاده روی یا استفاده از وسایل نقلیه عمومی بد نیست. هرچند اگر سلامتی و سن شما اجازه می‌دهد اجاره دوچرخه‌هم تجربه‌ای شیرین است.

8.همانطور که می‌دانید در طول سفر شرایط متفاوتی نسبت به خانه و کاشانه خود خواهید داشت بنابراین انتظارات را کاهش داده و متناسب با شرایط برنامه‌ریزی کنید و انتظار داشته باشید به عنوان مثال هر روز یک دست لباس لازم نیست.

 

/ 0 نظر / 66 بازدید