عجیب ترین خانه های دنیا

از گذشته های بسیار دور انسان با ساختن عمارت های بسیار بزرگ سعی به خودنمایی به دیگران کرده که البته برخی برای نشان دادن میزان قدرت، ثروت یا دانش بوده است .

اما پس از انقلاب صنعتی و گسترش علوم در جهان این موضوع به نوعی دیگر از خودنمایی تبدیل شده به این معنی که مهندسان سعی در ساخت سازه هایی برای قدرتنمایی خود کرده اند و البته برخی از این سازه ها به صورت آثار هنری تبدیل شده و هر ساله تعداد بسیار زیادی گردشگر را به خود جذب می کند و البته درآمدزایی خوبی هم به همراه خواهد داشت. در نظر دارم در این متن به تعدادی از این خانه های عجیب و غریب اشاره کنم که البته برخی از آنها واقعا زاده ذهن مهندسان و هنرمندانی بسیار بزرگ بوده و هست .

موزه گوگنهایم بیلبائو، اسپانیا

photo:emad ezzati

 این سازه توسط فرانک گری در کنار رودخانه نروین ساخته شده . این ساختمان که به صورت موزه در آمده در سال 1997 برای بازدید عموم باز شد و مورد استقبال بسیار زیاد بازدیدکنندگان قرار گرفت. در این موزه آثار بسیار مهمی از هنرمندان اسپانیایی به نمایش گذاشته شده است اما خود این موزه به عنوان یک اثر هنری برتر برای همیشه به یادها خواهد ماند. به گفته طراح این موزه گری، عنوان کرده که قصد طراحی این ساختمان را به صورت یک کشتی و به افتخار بندر بیلبائو داشته که به عقیده خودش از تمام توان خود و امکانات موجود استفاده کرده است. این سازه از سنگ آهک وشیشه ساخته شده و پنل هایی از جنس تیتانیوم به این سازه استحکام  و زیبایی خاصی درست مثل پولک های ماهی داده است که انعکاس نور خورشید در این سازه خیره کننده و به یاد ماندنی خواهد بود

 

موزه و تئاتر دالی فیگوئراس (Figueras)، اسپانیا

photo:emad ezzati

 یکی دیگر از موزه های بسیار معروف کشور اسپانیا موزه هنر سالوادر دالی می باشد . این موزه به نام و یاد او در شهر فیگوئراس که زادگاه این هنرمند بوده ساخته شده و هرساله مورد بازدید بسیار زیاد گردشگران قرار می گیرد.  سازه جدید بازسازی شده از بازمانده های ساختمان در دوران جنگ های جهانی می باشد این موزه در سال 1970 میلادی روی عموم مردم بازگشایی شد و در سال 1980 میلادی گسترش یافت.  دالی در زمان ساخت اولین سازه به مراحل ساخت این ساختمان کاملا نظارت داشت بطوری که عنوان می شود طراحی خارجی آن مثل تخم مرغ های روی دیوار ها طراحی شده توسط خود اوست.

 

خانه  بالای درخت قارچ سینسناتی ، اوهایو

 این سازه که یکی از عجیب ترین سازهای ساخت دست بشر  در دنیاست  که سرمنشاء نوشتن بسیاری از داستان های کودکان از شکل این ساختمان بوده است . تری براون طراحی و ساخت این خانه را برعهده .

 

ساختمان غیر قابل تصور برانسون ، میسوری

 ساختمان موزه برانسون یکی از موزه های شگفت انگیز و عجیب دنیاست . این بنا برای بزرگداشت زلزله ویرانگر 8 ریشتری سال 1812 در نیومادرید میسوری ساخته شده است. شکاف بین این ساختمان نمادی از بازماندگان ان زلزله می باشد بازدیدگنندگان این موزه همگی اعتقاد دارند که این اثر یک اثر خارق العاده در دنیاست و وقتی شما به آن نگاه می کنید درست مثل این به نظر می رسد که این زمین به داخل زمین در حال فرورفتن است.

 

ساختمان روبات بانکوک ، تایلند

سومت جومسای (Sumet Jumsai) این ساختمان یعنی ساختمان روبات را در شهر بانکوک تایلند طراحی کرده . این ساختمان در منطقه تجاری ساتورن Sathorn در سال 1986 ساخته شده است. طبق گفته طراح این ساختمان  او این ساختمان را طراحی کرده و ساخته است تا به دنیا نشان دهد که علوم الکترونیک ومدرن در این کشور چقدر مهم بوده و در زندگی شهری از آن ها استفاده می شود و پیشرفت این تکنولوژی جدید را در تایلند به دیگر کشورها نشان دهند و به عنوان نمادی از تکنولوژی در تایلند تبدیل شده است.

 

سبد خرید نیوآرک، اوهایو

 هنوزی بسیاری از مردم دنیا برای خرید روزانه خود از یک سبد حصیری دستباف استفاده می کنند و این دقیقا همان ایده اولیه طراح این ساختمان  بوده است که البته نماد اصلی شرکت لونگابرگر تولید کننده سبد می باشد. طراح این ساختمان سعی کرده تا سنت خرید و پیک نیک رفتن را در روزهای تعطیل کشور به نمایش بگذارد و در واقع به نوعی تبلیغ برای محصولات شرکت نیز دست زده است.

 

خانه کج سوپوت، لهستان

 

شرکت معماری زوتینسکی زالسکی ( Szotynscy Zaleski) این بنا را با تاثیر گرفتن از معماری اسپانیایی  طراحی کرده است و به گفته طراح این ساختمان اوسعی کرده تا ساختمان را به صورت یک اژدها طراحی کند البته این حاصل رنگ های به کار رفته در این ساختمان می باشد این ساختمان در حال حاضر به عنوان یک مرکز خرید همراه با کافه ها و رستوران های معتبر در شهر می باشد.

 

رقص خان- پراگ ، جمهوری چک

 

معماری منحصر به فرد در پراگ هر ساله تعداد زیادی از گردشگران را به خود جلب می کند و سالهاست که زبانزد همه گردشگران بوده  به طوری که برخی از آثار ساخته شده در این شهر لقب جواهر معاصر را به خود گرفته اند. این خانه منحصر به فرد توسط شرکت Nederlanden که یک شرکت بیمه می باشد بیمه شده . طراحی این ساختمان بسیار زیبا را ولادو میلونیک Vlado Milunic و فرانک گری برعهده داشته اند. ساخت این بنای بسیار زیبا از سال 1992 شروع شده و در سال 1996 میلادی توسط رئیس جمهوری وقت این کشور افتتاح شده  داخل این عمارت چندین رستوران معروف قرار دارند و البته در آخرین طبقه این ساختمان یک بار بسیار معروف قرار گرفته که نمایی بسیار منحصر به فرد از شهر را به میهمانان این بار ارایه می دهد هنگام نوشیدن یک نوشیدنی .

 

/ 0 نظر / 30 بازدید