فقط 20 هزار خانه اجاره ای شناسنامه دار شدند

نویسنده : عماد عزتی

سال 1386 بود که سازمان میراث فرهنگی کشور با کمک برخی از ارگان های ذیربط طرحی را به نام «طرح ساماندهی ویلاهای اجاره ای» را برای جلوگیری از زیان گردشگران و همچنان امنیت آنها در کشور آغاز کرد .

دستورالعمل ها و قوانین بسیاری در این زمینه تصویب شد و کمیته ای هم برای ساماندهی این مراکز استیجاری شروع به کار کرد هرچند اوایل این طرح همه از روند مثبت آن سخن گفتند و بسیاری از آن در زمینه توسعه گردشگری ابراز رضایت کردند اما امسال در آستانه شروع سفرهای نوروز 93 پس از گذشت هفت سال از این طرح تنها 20 هزار واحد مسکونی اجاره ای شناسنامه دار شدند در حالی که فقط براساس آمار ارایه شده در استان مازندران 130 هزار واحد اجاره ای به متقاضیان اجاره داده می شود و در شهر مشهد مقدس نیز حدود 3400 واحد استیجاری برای گردشگران مشغول فعالیت هستند.

 بنابراین با توجه به گستردگی این موضوع در سراسر ایران باستانی به جرات می توان گفت طرح ساماندهی ویلاهای استیجاری در کشورمان حاصلی نداشته و نمی توان روی اهداف آن برای نوروز 93 و مسافرانش حسابی باز کرد در حالی که از ابتدا قرار بود با استفاده از راهکارها و ابزار قانونی دو موضوع بسیار مهم یعنی کنترل قیمت و تامین امنیت گردشگران و متقاضیان این اقامتگاهها را مد نظر مجریان طرح قرار گیرد.

 اما هنوز بسیاری از مسافران به دلیل آمار پایین مراکز تایید شده برای اقامت گردشگران به دلیل گرانی هتل ها یا حتی نبود تعداد کافی اتاق در هتل ها برای اقامت مسافران بخصوص در زمان پیک سفر و کمبود واحدهای شناسنامه دار مجبور به استفاده از واحد های غیر مجاز هستند و نمی دانند در صورت بروز مشکلات به کدام ارگان مربوطه باید مراجعه کنند؟

کنترل قیمت و تامین امنیت مسافران

در این زمینه مدیرکل گردشگری داخلی سازمان گردشگری کشور ، تامین امنیت مسافران، امکان کنترل و نظارت بهتر بر رفت و آمدها در این اماکن و ساماندهی و جلوگیری از هرج و مرج و مطالبه نرخ های بیش از حد معمول را مهم ترین اهداف در طرح شناسنامه دار کردن خانه ها و ویلاهای اجاره ای عنوان می کند و یادآور می شود  طرح ساماندهی ویلاهای اجاره ای در ایران طرح مشترکی با حضور نمایندگان ادارات گردشگری استان ها و مجریان  بخش خصوصی  با همکاری سیستم های نظارتی از اداره اماکن گرفته تا فرمانداری ها در حال اجراست.

به گفته بهروز جلالی، گلستان، گیلان، مازندران، قم، خراسان رضوی و اردبیل شش استانی بودند که از سال 86 سازمان گردشگری کشور به ادارات گردشگری این استان ها ابلاغ کرد که به صورت آزمایشی طرح شناسنامه دار کردن خانه ها و ویلاهای شخصی اجاره ای در آنجا به اجرا درآمد و هم اکنون 20 هزار خانه مسکونی و ویلای شخصی اجاره ای در 22 استان کشور تحت پوشش این طرح قرار گرفته اند.

وی یادآور شد بجز شش استان یادشده، آذربایجان شرقی، ایلام، البرز، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، خراسان شمالی، سمنان، فارس، قزوین، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد، مرکزی، همدان، یزد و کرمانشاه و استان هایی هستند که به این طرح پیوسته اند.

طرحی بدون اجبار

اگرچه نمی توان نسبت به بازده سیاست های اجباری دولت ها در گوشه و کنار دهکده جهانی بخصوص در صادرات نامرئی خوشبین بود اما جای تردید نیست هر طرحی نیازمند ضمانت های اجرایی متناسب با وسعت اجرایی آن است بنابراین طرح ساماندهی خانه های استیجاری در کشورمان نیز از این قانون مستثنی نیست.

این در حالی است که  مدیرکل گردشگری داخلی سازمان گردشگری کشور درباره اجباری یا اختیاری بودن حضور مالکان در این طرح می گوید: برای حضور در این طرح اجباری در کار نیست و همه چیز اختیاری است ، چون تجربه ثابت کرده چنین طرح هایی اگر به صورت اختیاری باشد بهتر جواب خواهد داد تا این که اجباری در کار باشد.

جلالی ضمن تاکید بر بی تاثیری اجبار در چنین طرحی می افزاید: با توجه به اهداف بلند مدت و البته اولویت های اجرایی این طرح سعی شده با استفاده از ابزارهای تشویقی مثل تخفیف های مالیاتی ، حذف عوارض سالانه، ارائه تسهیلات بیمه ای و اعطای تسهیلات بانکی جهت تجهیز یا بازسازی و نوسازی واحدها و اعلام آدرس و شماره تلفن تماس در مراکز جذب گردشگری مالکان این طرح ها را تشویق به حضور در این طرح کنیم.

وی به مراکز اطلاع رسانی طراحی شده در شهرها و استان های گردشگرپذیر کشور اشاره می کند و می افزاید: نکته مهم در تشویق مالکان ویلاهای استیجاری این است که با اعلام فهرست خانه ها و ویلاهایی که شناسنامه دار شده اند در مراکز اطلاع رسانی به گردشگران در هر استان، مسافران ترجیح خواهند داد برای اجاره خانه سراغ این اماکن بروند تا این که خانه های بی نام و نشان را انتخاب کنند پس می توان اینگونه تصور کردکه مالکان حتی به زودی از این طرح استقبال گسترده ای خواهند داشت.

کیوسک های  اطلاع رسانی ضمانتی در اجرای طرح

هوشنگ مرادی مجری طرح ساماندهی ویلاهای استجاری کشور فروردین ماه سال جاری با اشاره به اینکه کیوسک‌های اطلاع‌رسانی کار رزرو هتل ، توزیع بروشور، نقشه راه‌‌ها و مراکز رفاهی و گردشگری را بر عهده دارند، گفت: برای جمع‌آوری و ساماندهی تابلو به‌ دست‌ها و جانمایی کیوسک‌های اطلاع‌رسانی، نیاز به حمایت نیروی انتظامی و شهرداری‌ها داریم که سبب رشد اقتصادی و رشد فرهنگی منطقه می‌شود.

مرادی ضمن تاکید بر توسعه فعالیت کیوسک های اطلاع رسانی در استان های گردشگرپذیر کشور و تاثیر این کار بر اجرای طرح افزود: کیوسک‌های اطلاع‌رسانی حلقه اتصال مسافر و ویلا و مراکز اقامتی استیجاری کشور بوده و با راه‌اندازی این کیوسک‌ها کل مشخصات ویلا و مراکز اقامتی استیجاری را داریم و امکان نظارت بر فعالیت‌های این مراکز سهل‌الوصول خواهد بود بنابراین هر ‌قدر اطلاع‌رسانی در این مراکز بیشتر باشد استفاده مهمانان از ظرفیت‌های گردشگری بیشتر و سبب رونق اقتصادی می‌شود.

وی با بیان اینکه دولت برای اشتغال هر فرد 250 میلیون ریال هزینه می‌کند، اظهار داشت: توجه به توسعه کیوسک های اطلاع رسانی در استان های گردشگر پذیر ایران می تواند حرکتی بزرگ در زمینه اشتغالزایی کشور باشد چون هر کیوسک اطلاع‌رسانی که برای استقرار آن هزینه‌ای بالغ بر 50 میلیون ریال دارد، برای پنج نفر اشتغال مستقیم و 10 نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد می‌کند.

این در حالی است که مدیرکل گردشگری داخلی سازمان گردشگری درباره اینکه شهروندان چگونه باید خانه ها و ویلاهای اجاره ای را که تحت پوشش طرح شناسنامه دار شدن قرار گرفته اند شناسایی  کنند می گوید: در مبادی ورودی و خروجی 22 استان دفاتری ایجاد شده که مسافران می توانند با مراجعه به آنها براساس تعداد نفرات، نوع امکانات درخواستی شامل متراژ خانه، تعداد تخت و... خانه یا ویلای شخصی خود را براساس فهرستی که از خانه ها و ویلاهای تحت پوشش به ثبت رسیده با نرخ مصوب اجاره کنند.

به گفته جلالی  500  مرکز رزرو در 22 استان کشور راه اندازی شده که قرار است این مراکز بزودی هوشمند شوند به این ترتیب مسافران می توانند به صورت اینترنتی از قبل خانه یا ویلای موردنظر خود را اجاره کنند تا پس از رسیدن به استان مقصد برای پیدا کردن جا سرگردان نشوند و وقتشان نیز تلف نشود.

/ 0 نظر / 3 بازدید