قیمت اوقات فراغت

قیمت اوقات فراغت

نویسنده: عزتی

بازهم تابستان از راه رسید و بسیاری از خانواده ها برای پرکردن اوقات فراغت فرزندانشان به دنبال راهکاری مناسب هستند هرچند تا اوایل دهه هفتاد شمسی گزینه های زیادی مقابل این خانواده ها نبود اما امروز اگر از دهها سرگرمی داخل منزل مثل دنیای مجازی ، پلی استیشن و انواع و اقسام بازی های کامپیوتری بگذریم اکنون ده ها یا حتی صدها گزینه آموزشی یا تفریحی مقابل آنهاست تا بتوانند برای دلبندانشان یکی را با توجه به معیارهایی که در ذهن دارند انتخاب کنند.

جای تردید نیست که امکانات داخل منزل با توجه به دردسترس بودن همیشگی آنها و البته زندگی شهری خانواده ها که پدر و مادر معمولا هر دو شاغل هستند به عنوان سرگرمی و یا گزینه مناسب اوقات فراغت تابستانی فرزندان نیست و والدین به دنبال گزینه مناسبی خارج از منزل خواهند بود.

همانطور که میدانیم امسال تابستان به دلیل شروع بازی های جام جهانی کمی زودتر برای فرزندانمان آغاز شده و تب و تاب یافتن کلاس مناسب آنها در میان خانواده ها هم زودتربالاگرفته است. به هر حال با هر شرایطی تعطیلات و دغدغه های والدین برای پرکردن اوقات فراغت فرزندانشان هم اکنون از راه رسیده و آنها را سردرگم انتخاب بهترین گزینه کرده است . به همین دلیل بازار این هفته جام جم سری به برخی گزینه های پیش روی آنها زده تا کمی از قیمت اوقات فراغت تابستانی و گزینه های پیش رویشان برای والدین بگوید.

 سنتی یا مدرن مسئله این است؟

به یاد داریم آغاز تعطیلات تابستانی دوران نوجوانی خودمان را که به دنبال یافتن کارگاه یا مغازه ای جهت پرکردن اوقات فراغت تابستانی بودیم هرچند این موضوع ریشه در باورهای سنتی والدین و البته توان مالی آنها داشت اما کار تابستانی برای فرزندان در اکثر خانواده ها به امری کاملا عادی تبدیل شده بود در حالی است که دهه های اخیر این موضوع کاملا رنگ باخته و خانواده ها برای پرکردن اوقات فراغت دلبندانشان حاضر به پرداخت هزینه نیز شده اند.

کلاس های آموزشی و هنری در این زمینه بهترین گزینه مقابل والدین هستند که همین موضوع باعث شده تا علاوه بر ایجاد بازارهای کسب و کاری جدید امکانات فراوانی مقابل خانواده قرار گیرد و در برخی موارد آنها را سردرگم انتخاب بهترین روانه کوچه و خیابان کند. این در حالی است که هنوز هم در برخی از خانواده ها که از نظر مالی ضعیف هستند همان روند سنتی باقی مانده و فرزندان این گروه گزینه ای جز کارتابستانی مقابل رویشان نیست.

 آموزشی ؛ هنری یا ورزش کدام گزینه صحیح است؟

همانطور که می دانیم یکی از دغدغه های والدین امروزه قبولی فرزندانشان در آزمون کنکور و ورود آنها به بهترین دانشگاه های کشور است بنابراین آنها سعی می کنند از مقاطع پایین تحصیلی با استفاده از امکانات کلاس های آموزشی فرزندان خود را برای شرکت در آزمون کنکور آماده کنند تا آینده آنها تضمین شود. به همین دلیل اکثر خانواده ها با استفاده از فرصت تعطیلات تابستانی سعی دارند پایه علمی دلبندانشان را تقویت کرده و آنها را با دست پر از نظر علمی روانه کلاس بالاتر کنند. بنابراین اینگونه می توان که کلاس های آموزشی هنوز هم در صدر گزینه های والدین برای پرکردن اوقات فراغت فرزندان هستند.

از سوی دیگر نمی توان انتخاب های سنتی خانواده یعنی کلاس زبان و شنا نیز بی تفاوت گذشت پس نتیجه می گیریم هنوز هم کلاس زبان و شنا در صدر انتخاب خانواده ها قرار گرفته و پس از آن کلاس های تقویتی و آموزشی خواهند بود هرچند در دیگر گروه های آموزشی نیز جنب و جوشی برقرار خواهد شد.

فرهنگسرا و پرتال جامه اوقات فراغت را جدی بگیریم!

یکی از موارد مهم در انتخاب بهترین گزینه میان اکثر خانواده ها برای پرکردن اوقات فراغت کودکان و نوجوانانشان بحث توان مالی و اقتصادی خانواده است بنابراین هزینه پرکردن اوقات فراغت کودکان یکی از اصلی ترین معیارهای انتخاب آنهاست در حالی که امکانات دولتی مثل فرهنگسراها توانسته کمی این تصمیم گیری را برای خانواد های کشورمان ساده تر کند.

اگر جزو آن گروه از خانواده ها هستید که هنوز برای تعطیلات فرزندان خود برنامه ریزی نکرده اید و گاهی هزینه های سرسام آور اینگونه کلاس ها باعث نگرانی شما شده است کمی صبور باشید و بد نیست سری هم به پرتال جامه اوقات فراغت وزارت ورزش و جوانان به نشانی www.faraghat.org بزنید چون گزینه های مناسبی که کارشناسان برای اوقات فراغت فرزندان با توجه به معیارهای مختلف تهیه کرده اند می تواند بهترین گزینه شما البته با کمترین هزینه باشد.

در پرتال یاد شده وزارت ورزش و جوانان سعی کرده با توجه به نیازهای نوجوانان و علاقه آنها اقدام به برپایی کلاس های آموزشی وتفریحی کرده است لازم به یادآوری است که می توانید با درنظر گرفتن موقعیت جغرافیایی محل سکونت نزدیکترین کلاس برگزار شده را انتخاب کنید و بدون دغدغه دلبندتان را در آن ثبت نام نمایید.

البته بد نیست بدانیت این کلاس ها یا بطور کامل رایگان هستند یا اگر هم مبلغی برای آن می پردازید اصلا قابل مقایسه با کلاس های معمول سطح کوچه و خیابان نیست. بهترین امتیاز این کلاس ها برای فرزندان ایران زمین این است که در گروه کلاس های حرفه ای مدارک معتبری صادر می شود که می توان این مدارک را در آینده حرفه ای دلبندانمان مفید فایده دانست. هرچند این امکانات بیشتر برای سنین بالاتر از 13 سال درنظر گرفته شده اما به تازگی مسئولان برای سنین قبل از این مرحله نیز تدابیری اندیشیده اند و راهکارهای مناسبی برای خانواده ها درنظر دارند، اما فراموش نکنید فرهنگسراهای محله نیز می تواند گزینه های مناسبی به شما معرفی نماید.

این در حالی است که یکی از گزینه های کاملا سنتی برای پرکردن اوقات فراغت فرزندان از گذشته های دور کانون پرورش فکری کودکان بوده است در این زمینه هرچند برخی از کلاس های کانون از زمستان گذشته اقدام به ثبت نام کرده اند و هم اکنون جایی برای دلبندان شما ندارد اما گاهی اوقات با توجه به افزایش درخواست والدین ممکن است کلاس های فوق العاده ای برای اوقات فراغت تابستانی کودکان برقرار شود که بد نیست سری به وب سایت رسمی این کانون به نشانی www.kanoonparvaresh.com نیز بزنید تا شاید جزو آن گروه خوش شانس باشید .

خصوصی ها محبوب تر از عمومی ها

هرچند در گذشته اکثر کلاس های آموزشی و هنری تابستانی بیشتر به صورت گروهی برگزار می شند، اما با توجه به رشدجمعیت و افزایش تقاضای ثبت نام والدین برای فرزندانشان کلاس های تابستانی نیز به خصوصی و عمومی البته با هزینه های متفاوت تقسیم بندی شدند، اگرچه فلسفه برگزاری اینگونه کلاس ها پرکردن اوقات فراغت تابستانی فرزندان بود اما کیفیت و نحوه آموزش در این دوره توانست دلیل برای برگزاری همین کلاس ها به صورت خصوصی شد. از این رو هم اکنون اکثر آموزشگاه ها هنگام ارایه اطلاعات به والدین دو نوع قیمت به آنها ارایه می کنند که یکی مربوط به کلاس های عمومی و دیگری مربوط به کلاس های خصوصی با کمی تفاوت قیمتی است. اما به یاد داشته باشید اگر بتوانید آموزشگاه مناسبی را در این زمینه انتخاب کنید دیگر نیازی به ثبت نام در کلاس های خصوصی برای فرزندان نیست به این دلیل که در آموزشگاه های معتبر با سیستم آموزشی استاندارد دیگر کلاس خصوصی و عمومی معنی نداشته و فضای کلاس ها براساس استانداردهای آموزشی تعیین شده است.

آموزشگاه های خارجی نیز وارد عمل شدند

درحالی که برخی از خانواده ها مشغول دودوتا چهارتای ثبت نام فرزندانشان هستند برخی موسسات خصوصی و البته آموزشی مشغول ثبت نام و برگزاری کلاس هایی در این زمینه خارج از مرزهای ایران هستند. این آموزشگاه ها که در واقع همان کلاپ های خصوصی خارجی هستند مدتی است با تبلیغات گسترده و استفاده از فضای موجود کشورمان اقدام به ثبت نام کودکان و نوجوانان حداکثر تا سن 17 سالگی می کنند و آنها را برای گذراندن دوران آموزشی روانه کشورهای مختلف می کنند که در راس این کشورها مقاصدی در قاره سبز است.

هرجند تبلیغات گسترده این موسسات از تضمین آموزش های مهارتی و زبان در کنار هم می دهند اما نباید فراموش کرد یک دوره یک ماهه یا دو ماهه برای این کار کافی نیست و نمی توان با استفاده از خدمات شبانه روزی  این موسسات خارج از مرزهای کشورمان نتیجه ای صد درصدی برای دلبندانمان به دست آورد.

البته نمی توان این نکته را هم نادیده گرفت که به هر حال ممکن است شرکت فرزندان ما در این گونه آموزشها و یا آموزشگاه ها مقدمه ای برای کشف استعدادهایشان در دیگر کشورها شد چون بیشتر آموزشگا ه های خارجی به دنبال کشف استعدادهای جوان بخصوص در رشته های ورزشی هستند.

 

جدول قیمتی برخی از دوره های آموزش تابستانه که در تهران برگزار می شود

نوع آموزش

مدت آموزش

هزینه برآورد شده

توضیحات

مکان

شنا

12 جلسه

تک نفره 520 هزار تومان

دو نفره 450 هزار تومان

 

میدان ونک

شنا

12 جلسه

تک نفره 350 هزار تومان

سه نفر 320 هزار تومان

نیمه خصوصی 270 هزار تومان

 

قنات کوثر تهرانپارس

شنا

12جلسه

خصوصی 300 هزار تومان

کودکان 170 هزار تومان

آموزش بزرگسالان به صورت خصوصی صورت می گیرد و برای کودکان زیر 14 سال آموزش عمومی خواهد بود

جاده دماوند

شنا

10 جلسه

300 هزار تومان

کلاس خصوصی و تضمینی

تجریش

شنا

24 جلسه

350 هزار تومان

 

سرای محله غرب تهران

تیراندازی

12 جلسه (یک ماه)

هرجلسه 38 تا 58 هزار تومان

سن 10 سال به بالا پس از تعیین سطح توسط مربیان

میدان ونک

اسکواش

12 جلسه

15 تا 30 هزار تومان هر جلسه

هزینه زمین هجده هزار و پانصدتومان برای هرجلسه جداگانه محاسبه می شود. با تعیین سطح از سوی مربیان مجرب اقدام به ثبت نام می کنند

میدان ونک

زبان

یک ماهه

40 هزار تومان

 

3 تا 7 سال

کلاس بزرگسالان بستگی به سطح آموزش از 80 هزار تومان به بالاست

فرهنگسرا- شمال تهران

زبان

یک ماهه

150 هزار تومان

با توجه به سطوح مختلف آموزشی

میرداماد

زبان

یک ماهه

00 6هزار تومان

کلاس خصوصی (آموزش توسط مربیان خانم و آقا)

در محل

قرآن

یک ماهه

35 هزار تومان

کلاس عمومی

فرهنگسرا شرق تهران

سفالگری

یک ماهه

35 هزارتومان

کلاس عمومی

فرهنگسرا شرق تهران

چرم دوزی

8 جلسه

150 هزار تومان

ابزارهای لازم در پک جداگانه 60 هزار تومان محاسبه می شود

موسسه خصوصی

عکاسی

6 ماهه 110 ساعت

یک میلیون یکصد هزار تومان

به همراه آتلیه و نورپردازی و عکاسی در فضای باز

مجتمع فنی

کاراته

24 جلسه

50 هزار تومان

مخصوص پسران ، هر جلسه یک ساعت و نیم

سرای محله غرب تهران

کاراته

12 جلسه

100 هزار تومان

در گروه های بانوان و آقایان با مربی کلاس های 15 نفره

خصوصی

هنر موسیقی

10 جلسه

75 تا 85 هزار تومان

آموزش پایه سازها و آواز

فرهنگسرا- شرق تهران

هنرهای تجسمی

10 جلسه

60 تا 70 هزار تومان

نقاشی، طراحی ، بازیگری، خوشنویسی و معرق

فرهنگسرا- شرق تهران

موسیقی

1 ماهه

350 هزار تومان

آموزش گام به گام برای سازهای مختلف با مدارک بین المللی

موسسه خصوصی

هنرهای دستی

5 تا 10 جلسه

50 تا 70 هزار تومان

خیاطی، گلدوزی، شیرینی پزی ،بافتنی، شمع سازی

فرهنگسرا شرق تهران

سوارکاری

20 روز

یک میلیون و دویست هزار تومان

آموزش خصوصی ، کرایه اسب نیز درنظر گرفته شده است، قیمت آموزش به صورت جلسه ای درنظر گرفته می شود که برای هر جلسه حدود 30 هزار تومان محاسبه شده است

آموزشگاه خصوصی

فوتبال

یک ماه

12 میلیون تومان

مدرسه شبانه روزی ، همراه با آموزش زبان- سنین زیر 17 سال

یکی از کشورهای اروپایی

تنیس

یک ماهه

10 میلیون تومان

مدرسه شبانه روزی، همراه با آموزش زبان ، سنین زیر 17 سال

یکی از کشورهای اروپایی

دوره زبان

دو ماهه

6 میلیون تومان

مدرسه شبانه روزی ، همراه با تورهای تفریحی سنین زیر 17 سال

یکی از کشورهای همسایه ایران

 

/ 0 نظر / 5 بازدید