اینجا شب نیست؛ همه جا امن و امان است

گزارشی از یک برنامه پرمخاطب گروه جوان و اندیشه رادیو جوان

 

چند شب پیش وقتی خسته و کوفته از روزنامه به منزل رسیدم، به ساعت نگاهی کردم،‌ نزدیک 12 بود. احساس کردم امشب از شب‌هایی است که خبری از خواب نیست، پس برای این که مزاحم دیگران نباشم، آرام سراغ اتاق کارم رفتم و چراغ را روشن کردم. هدفون تبلت را به گوشم زدم که کمی موسیقی گوش کنم و به کارهای خودم برسم، ولی حوصله موسیقی را نداشتم و سراغ موج‌های مختلف رادیو رفتم. رادیو اقتصاد، رادیو تهران، رادیو سلامت و... که ناگهان صدای یکی از گوینده‌ها توجهم را جلب کرد که با شور و انرژی؛ درست مثل ساعت 7 صبح داشت می‌گفت «سلام به شمایی که امشب خواب ندارید و می‌خواهید همراه اینجا شب نیست باشید» کمی تعجب کردم،‌ چون براساس ذهنیت قبلی معمولا این ساعت شب یا درواقع نیمه شب باید منتظر برنامه‌های ادبی با ریتمی کاملا آرام باشیم،‌ البته از شما چه پنهان که اول فکر کردم موجی از رادیوهای بیگانه است که اختلاف ساعت باعث این تفاوت در برنامه‌های شبانه و صبحگاهی شده که جمله «سلام من بهروز تشکر هستم و صدای ما را از اینجا شب نیست، استودیوی رادیو جوان می‌شنوید» من را شوکه کرد و از خودم پرسیدم آیا واقعا این برنامه رادیو جوان است؟ کارم را فراموش کردم و همراه اینجا شب نیست که ساعت 12 شب تا دو بامداد به صورت زنده پخش می‌شد، شدم.

در میانه برنامه بود که فکری به ذهنم رسید و گوشی تلفن همراهم را برداشتم و شماره سامانه پیامکی برنامه که گوینده به فاصله‌های مشخص یا نامشخص اعلام می‌کرد، پیامک دادم و گفتم علاقه‌مندم با عوامل برنامه مصاحبه‌ای داشته باشم، هرچند برنامه زنده بود و امکان این کار نبود، ‌اما باز هم این پیامک را فرستادم که در کمال تعجب از استودیو برنامه با من تماس گرفتند و قرار شد پس از پایان برنامه،‌ مصاحبه‌ای داشته باشیم که مطالعه آن بدون تردید برای شما خالی از لطف نیست چون واقعا اینجا شب نبود .

مجتبی امیری، تهیه‌کننده «اینجا شب نیست» سه‌‌شنبه شب‌های رادیو جوان که از سوی گروه جوان و اندیشه پخش می‌شود، درباره این برنامه می‌گوید: سری برنامه‌های اینجا شب نیست، کاری از رادیو جوان است که با مشارکت گروه‌های مختلف برنامه‌ساز از رادیو جوان هر شب از ساعت 24 تا 2 بامداد چهارشنبه به همت همکاران گروه های مختلف این شبکه رادیویی به صورت زنده پخش می‌شود و شب‌های سه شنبه اجرای این برنامه به عهده گروه جوان و اندیشه است.

این تهیه‌کننده رادیو جوان با اشاره به نام کاظم داداشی به عنوان مدیر گروه جوان و اندیشه این شبکه رادیویی، دیگر عوامل برنامه را بهروز تشکر و سعید خرسندی به عنوان گویندگان برنامه و دکتر مهدی رسولی را نویسنده برنامه معرفی می‌کند.

امیری درباره این برنامه از سری برنامه‌های اینجا شب نیست،‌ می‌گوید: به طور کلی با توجه به ساعت پخش این برنامه که من مسئولیت تهیه یکی از آنها را به عهده دارم، قصد نداریم برنامه‌ای جدی و هدفمندی را ارائه دهیم و همه چیز بر پایه بداهه و طنز و شادی برنامه‌ریزی شده است، چون من عقیده دارم در این ساعت مخاطبانمان به دنبال تفاوت هستند که باید آن را برایشان متفاوت از برنامه‌های عادی و کلاسیک مهیا کنیم.

وی در ادامه به راه‌های ارتباطی برنامه اشاره می‌کند و می‌افزاید: همانند همه برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی از طریق پیامک 3000881 و تلفن‌های 22040000 و 22050952 با مخاطبان خود در تماس و منتظر دریافت نظرات آنها هستیم، اما مهم‌ترین موضوع این است که به طور کلی برنامه‌ ما براساس ارتباط با مخاطبان طرح‌ریزی شده است و سعی می‌کنیم در طول برنامه همواره مخاطبان را با خودمان همراه و درگیر کنیم، چون واقعا اعتقا دارم کسی که برنامه ما را دنبال می‌کند، به دنبال سکوت در خلوت شب نیست، اما این موضوع به آن معنی نیست که در طول 120 دقیقه صرفا شلوغی و سر و صدا داشته باشیم، بنابراین سعی کردیم در بخش‌های برنامه به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که علاوه بر ایجاد انگیزه و نشاط برای مخاطبان، آرامش شبانه آنها را هم در نظر بگیریم.

وی می افزاید: من با توجه به آماری که از برنامه در اختیار دارم، دریافتم مخاطبان این برنامه به طور کلی به دنبال خواب نیستند، چون یا مشغول انجام کارند، مثل رانندگی و نگهبانی شب یا به طور کلی شب‌‌زنده‌دار هستند، پس همین موضوع باعث شده تا برای همراهی با همه آنها، بخش‌های مختلف را در نظر داشته باشیم و برای درگیر کردن مخاطبان با برنامه، به طور کلی برنامه اینجا شب نیست را با یک جمله کوتاه یا یک داستانک شروع می‌کنیم و اجازه می‌دهیم خود مردم باقی کار را ادامه دهند، به عنوان مثال یک جمله می‌گویم و از شنوندگان می‌خواهیم در 20 کلمه سوژه را کامل کنند، ولی ژانر را برایشان مشخص می‌کنیم. در ابتدا فکر می‌کردم کسی حوصله همراهی در این بخش را نداشته باشد، اما کم‌کم و با حضور گسترده شنوندگان بویژه از شهرستان‌ها متوجه شدم که واقعا مخاطبان حتی پاسی از شب نیز پای برنامه هستند.

امیری در ادامه می‌گوید: در طول مدتی که من تهیه این برنامه را به عهده دارم، متوجه شدم مشارکت شهرستان‌ها در اینجا شب نیست، واقعا بسیار فراتر از پایتخت‌نشینان است، بنابراین تلاش کردم با ارتباط با شهرستان‌ها گزارش‌هایی از آن مناطق داشته باشیم تا از سراسر ایران با مخاطبان همراه باشیم.

به عقیده این تهیه‌کننده رادیو جوان، بهترین بخش برنامه مربوط به بخش « قرار عاشقی» است که راس ساعت یک بامداد به زیارت امام رضا(ع) می‌رود. «در این بخش ارتباط بسیار زیادی داریم و مشخص است که گروهی از مخاطبان در این ساعت از شب مشغول راز و نیاز با خداوند متعال و ائمه اطهار هستند که از این طریق سعی می‌کنند با دیگر شنوندگان درد دل کنند، به عنوان مثال چندی پیش در این بخش نوجوانی پیامک داد و از مردم خواست برای پدرش که در بستر بیماری بود،‌ دعا کنند و ما هم از شنوندگان بویژه این بخش خواستیم برای سلامتی پدر ایشان دعا کنند، دقیقا هفته بعد همان شخص دوباره با برنامه تماس گرفت و گفت پدرش خوب شده و از همه تشکر کرد که اتفاق جالبی بود.

امیری به دو بخش جدید این برنامه که یکی درباره شعر است و دیگری موسیقی زنده، اشاره می‌کند و می‌افزاید: از هفته گذشته یک بخش دو دقیقه‌ای با حضور استاد صبوری که دوبیتی در آن خوانده می‌شود و یک بخش زنده سازذهنی با حضور روزبه نوری، سعی کرده‌ایم اینجا شب نیست را تکمیل کنیم، چون اعتقاد داریم همواره باید نسبت به تغییر و بهبود برنامه‌ها توجه داشته باشیم؛ هرچند این سیاست کلی رادیو جوان است تا برنامه‌ها پویا و همواره رو به جلو حرکت کند.

وی درباره بخش ترسناک برنامه که هر هفته به یک بخش اختصاص دارد نیز می‌گوید: در طول برنامه همان طور که اشاره شد قصد داریم گروه‌های مختلف مخاطبان را مورد توجه قرار دهیم، بنابراین مبنا بر این شده که ریتم برنامه را به گونه‌ای انتخاب کنیم که شروعی کاملا پرانرژی داشته باشیم و در اواسط برنامه که به نوعی ساعت طلایی برنامه است و بیشتر مردم اگر بیدار باشند، با خود خلوت می‌کنند، بخش ساعت عاشقی را مربوط به راز و نیاز با معبود را در نظر گرفته‌ایم و دوباره کم‌کم با شعر و موسیقی ذهن آنهایی که قرار است تا صبح بیدار باشند‌ را آگاه می‌کنیم و سطح آدرنالین خون آنها را بخش ترسناک برنامه به سطح قابل قبولی می‌رسانیم و با آنها تا هفته‌ بعد خداحافظی می‌کنیم.

وی در ادامه می‌گوید: در این بخش با استفاده از افکت‌های خاص و موسیقی ترسناک، سعی داریم کنترل برنامه را در دست داشته باشیم و گزارشگران هم با استفاده از ابتکار عمل‌هایشان آن را به مخاطبان انتقال می‌دهد، به عنوان مثال چندی پیش خبرنگار کاشان به یکی از قلعه‌های مخروبه اطراف شهر در بیابان رفته بود و از آنجا زنده گزارش می‌داد. برنامه به گونه‌ای بود که برخی پیامک دادند که واقعا ترسیده‌اند، اما علاقه‌مند به ادامه بودند و ما هم به خواسته آنها احترام گذاشتیم، در حالی که گروهی هم علاقه داشتند کار تمام شود.

ساعت کم‌کم حدود سه بامداد شده بود که بهروز تشکر گوشی را گرفت، با همان انرژی اول برنامه می‌گوید: «آقا شما خواب ندارید؟!» و همین شده که دقایقی هم درباره اینجا شب نیست از او بخوانیم. تشکر که چهره‌ای آشنا برای بینندگان تلویزیون با برنامه «به خانه برمی‌گردیم» شبکه 5 و چند برنامه دیگر است، اینجا به عنوان مجری برنامه مشغول به کار است، البته با اطلاع کامل و آگاهی دقیق از ریتم برنامه،‌ چون خودش اعتقاد دارد هرگز برای حضور در برنامه‌های معمول شبانه رادیو با ریتم آرام مناسب نیست و نمی‌تواند آنها را اجرا کند.

تشکر به طور کلی می‌گوید: این برنامه هرگز قصد ندارد نصیحت کند یا این‌که برای مخاطبان خط‌مشی تعیین کند، چون واقعا مخاطبان این ساعت علاقه‌ای به این موضوع‌ها ندارند و به دنبال مواردی نوین از این برنامه‌ها هستند که اگر آنها را در اختیارشان قرار ندهیم، واقعا نمی‌توانیم همراهی آنها را داشته باشیم.

تشکر درباره پویا بودن اینجا شب نیست، می‌گوید: با توجه به سناریوی این برنامه، چون قصد داریم مخاطبان را همواره همراه خود داشته باشیم، ممکن است حتی سه بار در طول برنامه پرسش‌های برنامه را که قرار است مخاطبان آن را پاسخ دهند، تغییر دهیم تا بتوانیم توجه آنها را در طول دو ساعت به خود جلب کرده و آنها را همراه اینجا شب نیست تا ساعت دو بامداد داشته باشیم.

این مجری باسابقه صداوسیما درباره کارش در این برنامه می‌گوید: به طور کلی من زیاد اهل اجرا از روی متن برنامه نیستم و سعی می‌کنم کاملا بداهه برنامه را اجرا کنم،‌ چون اگر حرف دل مخاطبان را نگویم، آنها موج رادیو را تغییر خواهند داد؛ آن هم در ساعت اولیه بامداد که کسی حوصله شنیدن متون کلاسیک یا نصحیت‌های کتاب‌ها را ندارد. از این‌رو برنامه اینجا شب نیست واقعا جزو معدود برنامه‌هایی است که هر گروه سنی آن را می‌شنوند.

تشکر در باره ایده ذهنی خود که با تهیه کننده مطرح کرده نیز می گوید: مدتی پیش به تهیه کننده برنامه گفتم حالا که برنامه اینجا شب نیست گروه جوان و اندیشه توانسته مخاطبان خود را بخوبی همراه خود سازد، بد نیست ما هم بدون خبر سری به منزل مخاطبان بزنیم، به گونه‌ای که وقتی پیامک می‌زنند، بدون خبر به آنها زنگ بزنیم و بگوییم همین الان روی آنتن اینجا شب نیست هستید و من بهروز تشکر هستم. بدون تردید برخی شنوندگان باور نمی‌کنند، اما وقتی صدای خودشان را بشنوند، تازه کار ما شروع خواهد شد که این یعنی مشارکت واقعی خود شنوندگان در برنامه که ممکن است با صلاح دید مدیر گروه این کار در برنامه عملی شود.

تشکر این جمله را می‌گوید و به سرعت خداحافظی می‌کند و گوشی تلفن داخل استودیو را به سعید خرسندی همکارش می‌دهد، چون باید برای برنامه دیگر حاضر شود. خرسندی هم با خنده‌ای جالب می‌گوید: «الان شما روی آنتن هستید، هرچه می‌خواهید از من بپرسید.» و ادامه می‌دهد: من این برنامه را یک جنگ شبانه می‌دانم، چون واقعا در بخش‌های مختلف برای شنوندگان کلی گفتنی داریم که باعث همراهی آنها تا پاسی از شب شده است.

خرسندی با اشاره به مشارکت اقشار مختلف جامعه در برنامه ادامه می‌دهد و می‌افزاید: رانندگان، دانشجویان، جوان‌ها و به طور کلی هر قشر و صنفی همراه شبانه‌های ما هستند و بویژه اگر به دنبال فضای متفاوتی از شب بوده و کمی هم از یکنواختی خسته شده باشند چون اینجا شب نیست گروه جوان و اندیشه برایشان تاریکی شب را همانند روشنایی روز می‌کند.

این گوینده که تقریبا یک دهه از عمر خود را مشغول به این کار است، از همکاری با بهروز تشکر در این برنامه می‌گوید: حضور هر دوی ما در استودیو توانسته تنوع خاصی به برنامه دهد، بخصوص زمانی که مجتبی امیری به ما امکان داده تا بدون هماهنگی قبلی با یکدیگر کل‌کل کنیم. به عنوان مثال من از زادگاهم گرگان می‌گویم و تشکر از بندر انزلی و همین موضوع باعث شده که شنوندگان از این دو شهر همراه ما می‌شوند و کم کم موجی از همراهی دیگر شهرستان‌ها نیز به برنامه سرایت کند.

خرسندی معتقد است، این آزادی و بداهه‌گویی در این برنامه است که توانسته شنوندگان را تا ساعت دو بامداد با ذهنی پویا و شاداب همراه خود بیدار نگه دارد، بدون آن که لحظه‌ای تکراری یا خسته‌کننده برای آنها تدارک دیده شده باشد، چون به عقیده من، شنوندگان این ساعت رادیو به دنبال برنامه‌ای شیک و جالب هستند نه همان موضوع‌های تکراری همیشه شبانه.

وی بخش مربوط به اماکن ترسناک را به عنوان پرمخاطب‌ترین بخش برنامه می‌داند و می‌گوید: با توجه به آهنگ صدای من معمولا بخش ترسناک را بیشتر من اجرا می‌کنم اما از آنجا که نه خود من و نه شنوندگان نسبت به مکانی که گزارشگر در آن قرار گرفته هیچ تصویر ذهنی نداریم کار کمی دشوارتر می‌شود که با استفاده از طرح‌های خلاقانه تهیه کننده و صدا بردار و کمی شیطنت‌های من و همکارم آقای تشکر، تصویری دقیق از مکان ترسناک مورد نظرمان برای شنوندگان تدارک می‌بینیم. ولی همانطور که می‌دانید معمولا این ساعت از شب بسیاری از شنوندگان با هدفون یا صدای کم رادیو برنامه را دنبال می‌کنند که همین موضوع باعث شده این بخش مخاطبان زیادی به خود جلب کند چون ناخودآگاه احساس ترس برای همه ایجاد می‌شود.

تقریبا دو ساعت از اتمام برنامه گذشته بود و من هنوز داشتم با عوامل برنامه گپ می‌زدم از سوی دیگر علاقمند بودم با مدیرگروه آقای داداشی هم صحبتی داشته باشم ولی این ساعت واقعا غیر ممکن بود بنابراین از تهیه کننده خواستم تا امکان ارتباط بنده با ایشان را در اولین فرصت فراهم نماید امیری شماره تلفن همراه آقای داداشی را داد و قرار براین شد که صبح ساعت 8 با ایشان تماس بگیرم . مشغول نوشتن گزارش شدم که روشنایی صبح من را به یاد قرارم با آقای داداشی انداخت و به ساعت نگاه کردم بله ساعت 8 صبح شده بود تلفن را برداشتم و شماره مدیرگروه جوان و اندیشه شبکه رادیویی جوان را گرفتم و پس از کمی احوالپرسی و سلام و علیک فهمیدم کاظم داداشی معمولا تمام برنامه‌های مربوط به گروه تحت مدیریتش را به صورت همزمان و هنگام پخش از رادیو گوش می کند که پیش خودم گفتم ای کاش همان دیشب با ایشان هم صحبت می‌کردم .

به هر حال داداشی درباره سری جدید برنامه‌های «اینجا شب نیست» می‌گوید این برنامه یکی از برنامه‌های پرسابقه در این شبکه رادیویی است که مخاطبانش هم در اقشار مختلف جامعه‌هستند و کامل براساس نیازهای ذهنی مخاطبان در ساعات شبانه تهیه شده است.

این مدیر رادیویی در ادامه می افزاید همانطور که احتمالا قبلا همکارانم به شما گفته اند از آنجا که طیف مخاطبان ما از همه گروه‌های سنی و اقشار مختلف جامعه هستند بنابراین علاوه براینکه باید آرامش شبانه گروهی آنها را دریابیم باید برای برخی که در آن زمان نیازمند شور و نشاط هستند تا کارشان را انجام دهند ، تلاش کنیم .

کاظم داداشی درباره بداهه گویی‌های دو مجری برنامه هنگام پخش می‌گوید: بدون تردید همه ما به برخی خطوط قرمز موجود در رسانه‌ها آشنا هستیم و اینکه بگوییم اصلا هیچ محدودیتی در این زمینه نیست واقعا صادقانه نیست اما همانطور که می‌دانید برنامه‌های رادیویی زمانی مخاطبان را به خود جلب می‌کنند که حرف دل مردم را بگویند و از دغدغه‌های آنها بدون پرده سخن بگویند بنابراین من سعی کردم برای اینکه بتوانم هر دو مورد را تحت کنترل داشته باشیم از عوامل با سابقه و دارای کارنامه مشخص در این برنامه استفاده کنم به عنوان مثال مجتبی امیری به عنوان تهیه کننده با سابقه و دارای کارنامه‌ای درخشان بود که برای اینجاشب نیست گروه جوان و جامعه انتخاب شد و آقای تشکر و آقای خرسندی هم که برای همگان شناخته شده بودند بنابراین با انتخاب عوامل توانستم تعادل میان هر دو مورد را در برنامه مهیا کنم و به نوعی خطوط قرمز موجود را دوباره بازتعریف کنم و بی آنکه از آنها عبور کنیم حرف دل مخاطبان از قبیل گلایه‌ها ، موزیک ، طنز یا هر مورد دیگر را بگوییم.

وی درباره جلسات هفتگی با عوامل برنامه نیز می‌گوید: من تمام برنامه‌های اینجا شب نیست مربوط به گروه خود را همان شب گوش می‌کنم و فردای همان روز پخش با آقای امیری و در صورت لزوم با دیگر عوامل جلسه‌ای داریم که در این جلسه با بررسی کامل برنامه و حتی پیامک‌ها و ارتباطات تلفنی سعی می‌کنیم نقاط ضعف و قوت آن شب را شناسایی و نسبت به بهبود هر کدام جداگانه تصمیم گیری کنیم.

کاظم داداشی بهترین بخش این برنامه را «ساعت عاشقی» می داند و می‌افزاید: بخش ساعت عاشقی که دقیقا راس ساعت یک بامداد به راز و نیاز مخاطبان با معبود خود می‌پردازد از نظر بمن بهترین بخش است و پس از آن بخش «این با من» که کاملا برنامه به مدت ده دقیقه در اختیار هر یک از مجریان قرار می‌گیرد. این بخش بدون هیچ هماهنگی توسط هر یک از مجریان جداگانه برای مخاطبان تدارک دیده شده است که همین امر باعث شده تا تعداد بسیاری از مخاطبان از آن به عنوان بهترین بخش یاد کنند به عنوان مثال آقای تشکر از سفرها و خاطرات آنها می‌گویند و آقای خرسندی هم با استفاده تمایل مطرح شدن افراد ساکن شهرستان سعی در جلب نظر مخاطبان دارد.

این مدیر رسانه‌ای رادیو جوان در پایان می‌گوید: من اعتقاد دارم تا برنامه‌ای کامل و ایده ال هنوز راه درازی در پیش داریم اما با توجه به سیاست‌های موجود در این شبکه رادیویی همواره سعی در آنالیز و بهبود برنامه اینجا شب نیست گروه جوان و اندیشه داریم بنابراین وعده ما هر هفته سه‌شنبه شب ساعت 24 تا 2 بامداد روی موج رادیو جوان چون غیرمنتظره‌های فراوانی برای شما تدارک دیده ایم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 42 بازدید