سوئد سرزمین جنگل ها و دریاچه

 طبیعت گوتنبرگ

سرمای شدید زمستان در این کشور شمالی اروپا فصل تابستان را به عنوان یکی از بهترین زمان های سفر برای گردشگران تبدیل کرده است البته جاذبه های زمستانی این کشورها مثل هتل یخی ICE HOTEL  برای دوستداران ورزشهای زمستانی نیز شاید دلیل خوبی برای سفر در این فصل باشد. سرمای استخوان سوز این منطقه باعث شده که بیشترین حجم تقاضای سفر در فصل تابستان را در پی داشته باشد و بهشتی برای گردشگران را ایجاد کرده است.

درختان سرو، خورشید تابان و دشتهای وسیع پر از خرگوش و آهو از مشخصات بارز این بهشت روی زمین است البته به یاد داشته باشیم که تمام این زیبایی ها از پس سرمای جانسوز زمستان برآمده و فقط فصل تابستان برای دیدن این بهشت بهترین فصل خواهند بود در فصل زمستان چیزی جز سرما و یخ دیده نمی شود که در برخی از نقاط سرمای هوا به منفی بیست درجه می رسدشاید به معنی واقعی زمهریر روی زمین.

 

 نمای گوتنبرگ

دوچرخه های کرایه در گوتنبرگ

 

نمای شهر گوتنبرگ

 

ماشین های الکتریکی در سطح شهر گوتنبرگ

 

گوتنبرگ

 

 

خیابان اصلی شهر گوتنبرگ

 

کشتی تفریحی واکینگ ها در گوتنبرگ

 

گوتنبرگ

 

طبیعت گوتنبرگ

 

گوتنبرگ

 

خیابان های گوتنبرگ

 

تراموا در گوتنبرگ 

 

گوتنبرگ

 

گوتنبرگ

 

 گوتنبرگ

 

 

سوئد با 3 کشور فنلاند ، دانمارک و نروژ همسایه است ، این کشور سردسری جمعیتی معادل جمعیت تهران درد البته با رتبه زندگی بسیار بالا در بین کشورهای جهان پایتخت این کشور سردسیری شهر استکهلم به عنوان پایتخت این کشور و گوتنبرگ «یوتبری» به عنوان شهر دوم این کشور شناخته شده این دو شهر هر ساله گردشگران فراوانی را به خود می بینند که البته بیشتر این گردشگران در فصل تابستان یعنی بهترین فصل گردشگری این کشور در سطح شهرهای سوئد دیده می شوند. سوئد که در منطقه اسکاندیناوی واقع شده از نظر رتبه بندی سطح زندگی یکی از بهترین کشورها و ثروتمندترین کشورهاست البته جالب اینجاست که شاید کمتر از 100 سال پیش این کشور یکی از فقیرترین کشورهای اروپایی بوده و در واقع شاید حرفی برای گفتن نداشته اما حالا...

گوتنبرگ از داخل هواپیما

شهر گوتنبرگ دومین شهر بزرگ سوئد و مهمترین بندرتجاری در این کشور پذیرای تعداد زیادی مهاجر ایرانی است و شاید فارسی صحبت کردن در این شهر زیاد هم برای سوئدی ها غریب نباشد. به همین دلیل این مردم با فرهنگ مردم ایران خوب آشنا هستند . تراکم جمعیتی ایرانیان باعث شده که اکثر مسافران ایرانی اولین مقصد خود را برای بازدید از کشور، دریاچه ها و جنگل های گوتنبرگ انتخاب کنند بنابراین ما هم از همین شهر شروع می کنیم اما همینجا باید گفت که شنیدن کی بود مانند دیدن!!! 

 

یکی از بنادر تفریحی گوتنبرگ

 بهترین راه رسیدن به کشور سوئد و شهر گوتنبرگ، استفاده از خطوط هواپیمایی ایران ایر است این شرکت هوایی هر هفته دوشنبه ها پرواز مستقیمی از تهران به گوتنبرگ را دایر کرده بنابراین تقریبا با 5 ساعت پرواز مستقیم از تهران واردسرزمین واگینگ ها خواهیم شد.

اگر قصد سفر کردن به این کشور را دارید یا اینکه برنامه ای در ذهن خود برای دیدن زیبایی های سوئد دارید، بهترین زمان سفر شما اوایل تیرماه تا آخر شهریور خواهد بود. البته در این زمان هم باید کمی لباس گرم پائیزی نیز همراه خود داشته باشید و هرگز به این فکر نباشید که تابستان این کشور مثل ایران است مردم این کشور به سختی توان تحمل درجه حرارت بالاتر از 30 درجه سانتی گراد را ندارند. 

 یکی از پارک های گوتنبرگ

 

  گوتنبرگ

 

  

 

  خیابان های گوتنبرگ

 

  هاگا پارک در گوتنبرگ

 

  گوتنبرگ

 

نکته دیگر برای مسافرت در فصل تابستان این است که اگر از سختگیری های سفارت برای صدور ویزا بگذریم و مراحل قانونی آن را نادیده بگیریم، با توجه به حجم تقاضای زیاد در فصل تابستان بهتر است که از دو یا سه ماه قبل از تاریخ سفر خود، اقدام به ثبت مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا در سفاتخانه سوئد بکنید تا از برنامه خود عقب نیافتید.

اگر از پرواز ایران ایر استفاده می کنید شما وارد فرودگاه لاند وِتِر (land vetter)می شوید  این فرودگاه در 20 کیلومتری شرق شهر گوتنبرگ واقع شده . البته اگر فصل تابستان از این کشور بازدید کنید قبل از فرود هواپیما با کشوری بسیار سرسبز و محصور در آب مواجه خواهید شد که گاهی انعکاس خورشید در آب مانند نگینی روی مخمل سبز می درخشد.

فرودگاه لاندوتر

فرودگاه گوتنبرگ

وقتی در هواپیما باز می شود، اولین چیزی که شما متوجه می شوید خنکی هوا و البته تمیزی هواست که انگار اکسیژن خالص تنفس می کنید و انگار همه رنگ های طبیعت اطراف شما درخشانتر و پررنگ تر از قبل به چشم دیده می شود اینجاست که این ضرب المثل که می گوید همه جا آسمون یک رنگ هست رو باید فراموش کرد چون واقعا آسمون اینجا یک رنگ دیگه به نظر می آید.

این فرودگاه زیاد بزرگ نیست ولی همین فرودگاه همه ساله چند میلیون گردشگر را پذیرایی کرده و تمیزی و نظم داخلی آن تحسین همگان را برمی انگیزد. از همان ابتدا ادب و احترام سوئدی ها بسیار قابل توجه خواهد بود و نظر هر گردشگری را جلب می کند اینجاست که معنای واقعی کرامت انسانی را خواهیم دید.

برای رسیدن به شهر اگر تصمیم دارید از تاکسی استفاده کنید کمی صبر کنید و بیشتر فکر کنید چون باید تقریبا 150 دلار کنار بگذارید، با توجه به اینکه داخل پرواز تعداد زیادی ایرانی مقیم در این کشور همراه شما خواهد بود می توانید برای رسیدن به شهر از آنها کمک بگیرید و هرگز نگران نباشید واحد پول این کشور زیبای اروپایی کرون است که برابری آن با ریال ایران برای هر کرون حدود 5000 ریال است. بنابراین با توجه به گرانی قیمت تاکسی سعی کنید از وسایل نقلیه عمومی مثل اتوبوس یا ترن استفاده کنید که ترن به زبان سوئدی به قطارهای روی زمین یا همان تراموا «اسپور وَگون» گفته می شود.

قطار شهری در گوتنبرگ

بین سوئدی ها کمتر کسی از وسیله نقلیه شخصی خودش استفاده می کند و این وسیله فقط برای گردش های خانوادگی یا خریدهای عمده در روزهای تعطیل استفاده می شود. ممکن است در نگاه اول فکر کنید با توجه به ثروتمند بودن آنها، این یک نکته منفی یا همان خساست باشد اما با کمی تامل خواهید دید که بهترین روش برای پاکیزگی شهر خواهد بود.

برای استفاده از این نوع قطارها بهتر است که از بلیط های اعتباری استفاده کنید چون بلیط های تک سفره بسیار گران و غیر اقتصادی است به عنوان مثال اگر یک کارت اعتباری که معروف به کارت اسپور هست را تهیه کنید تقریبا 60 هزار تومان پرداخت می کنید و این کارت یک ماه برای شما اعتبار دارد و قابل استفاده خواهد بود. این درحالی است که اگر بلیط تک سفره تهیه کنید برای هر سفر خود باید تقریبا 15 هزار تومان پرداخت کنید.

اگر از قبل نسبت به رزرو هتل اقدام نکرده اید بهترین راه استفاده از خدمات جهانگردی مستقر در داخل فرودگاه است پس از آن با توجه به آدرس هتل می توانید بهترین مسیر را برای خود انتخاب کنید. لازم به یادآوری است که بهترین و بزرگترین هتل این شهر گوتیا تاور است که البته زیاد هم ارزان قیمت نیست. در این شهر اروپایی می توان از شبی 50 یورو به بالا هتل پیدا کرد.

در این کشور هرگز نگران زبان نباشید چون همه سوئدی ها از کوچک و بزرگ به خوبی انگلیسی صحبت می کنند و به شدت مهمان نواز هستند و بدون اینکه شما را بطور کامل راهنمایی نکرده باشند شما را ترک نخواهند کرد.بصورتی که اگر از این مردم سئوالی بپرسید آنچنان با حوصله و کامل شما رو راهنمایی می کند که در برخی موارد خجالت می کشیم اما این یکی از عادات این مردم درونگرا است. شاید مردم سوئد بهترین مردمی باشند که تا بحال دیده ایم.

پس از ترک فرودگاه، اولین نکته که توجه ما را جلب می کند، سکوت و خلوتی این شهر و خیابانهای بسیار تمیز و خلوت آن و البته بدون چراغ راهنمایی برای عابر پیاده آن است. تمام رانندگان سوئدی وقتی فردی در خیابان قدم می گذارد می ایستند تا او از عرض خیابان بگذرد و بعد حرکت می کنند بدون اینکه چراغ عابری در کار باشد، این در واقع عادت شده و در هرگوشه از کشور ناخودآگاه اجرا می شود.

گوتنبرگ که تقریبا شبیه به آمستردام هلند طراحی شده به عقیده برخی از مسئولین این موضوع به این دلیل است که سازنده این شهر خود نیز هلندی بوده و از آنجا ایده گرفته است. به عنوان مثال هنگام قدم زدن سطح شهر همان کانال ها و نوع خیابان بندی را در گوتنبرگ خواهید دید. سبزی و طراوت این شهر واقعا غیر قابل تصور است و درست انگار که این شهر در یک پارک بسیار بزرگ طبیعی ساخته باشند.

اصلی ترین خیابان شهر به اسم Avenyn که تقریبا شبیه به خیابان بسیار معروف شانزه لیزه هم ساخته شده مهمترین مرکز تجمع توریست ها و گردشگران است چون در این خیابان همه رستوران ها و هتل های معروف ساخته شده و البته بهترین نشانی برای پیدا کردن آدرس در شهر گوتنبرگ خواهد بود.

اگر کمی در خیابانهای شهر قدم بزنید متوجه تعداد زیادی مجسمه در سطح شهر خواهید شد که هر کدام به شکل خارق العاده ای طبیعی ساخته شده اند و برخی از آنها نیز از آثار هنرمندان بسیار معروف هستند. اما یک نکته در بین تمامی این پیکره ها و مجسمه ها، عریان بودن آنهاست که ابتدا ممکن است غیر عادی باشد اما پس از چند روز این موضوع نیز عادی خواهد شد.

این شهر ساحلی که هر ساله مقصد تعداد زیادی گردشگر برای تفریحات دریایی است از نظر تاریخی و فرهنگی نیز جاذبه های بسیار زیادی دارد. همانطور که گفتم خیابان اصلی شهر که حدودا یک مایل است بهترین مرکز برای گردشگران خارجی است. این خیابان برای هنردوستان و ا هالی موسیقی نیز مقصد خوبی خواهد بود البته با وجود سالن تئاتر و اوپرای شهر گوتنبرگ.

اگر اهل شهر بازی یا قدم زدن در فضای سبز و پارک هستید، بهترین مکان پارک ریسه بری که بزرگتین پارک تفریحی شمال اروپاست خواهد بود. پس از این پارک بوتانیکال گاردن نیز گزینه بعدی شماست. چرخ و فلک بسیار بزرگ پارک ریسه بری، بهترین نقطه برای تماشای غروب آفتاب این شهر است.

پارک ریسه بری در گوتنبرگ

ورودی پارک ریسه بری 80 کرون است که البته برای  افراد بالاتر از 65 سال بطور رایگان است. شاید این قانون بسیار جالبی باشد که افراد بالاتر از 60 سال در این کشور از بسیاری از امکانات تفریحی به صورت رایگان استفاده می کنند یا اینکه تخفیفات بسیار خوبی را دریافت می کنند. مردم محلی برای استفاده از این پارک از بلیط های اعتباری استفاده می کنند که البته این کارتها انواع مختلف دارد و بهترین آنها کارت طلایی است که ساکنان شهر با پرداخت 1199 کرون سوئد در طول تابستان با استفاده از آن کارت از خدمات پارک استفاده می کنند، بطوری کلی کارت های اعتباری در این کشور از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند.

اما مراکز خرید این شهر که اصلی ترین آن Nordstan است برای ما ایرانی ها خیلی جذاب خواهد بود ولی فراموش نکنید ه قیمت های پاساژهای این شهر بسیار گران است. بهترین زمان خرید در گوتنبرگ زمان حراج های فصلی این فروشگاهها است که سالی دوبار تکرار می شود. یکی از این حراج ها اوایل سال نو میلادی و دیگری اوایل تابستان اجرا می شود.در این نوع حراج ها می توان بهترین مارک های لباس را حتی با یک سوم قیت تهیه کرد ولی هرگز از مرکز خرید اولارد در این شهر غافل نشوید که شاید هرگز خود را نبخشید و اینچنین فرصتی را نخواهید یافت. این مرکز خرید تقریبا خارج از شهر کوتنبرگ بنا شده و ارزان ترین و بهترین مکان برای خرید سوغاتی برای گردشگران است. اما هرگز نباید از فروشگاههای شرکت لوازم خانگی IKEA که یک شرکت بسیار مشهور در زمینه صنایع چوبی است غافل شد. همانطور که می دانیم این سرزمین پوشیده از جنگل های طبیعی است بنابراین بهترین صنعت و قوی ترین صنعت در این کشور همان صنایع چوبی خواهد بود .

 می توانید آدرس این مرکز را از ایرانیان مقیم این شهر بگیرید و به راحتی با اتوبوس یا تراموا به آنجا بروید قیمت بلیط برای رسیدن به مرکز خرید تقریبا 10 هزار تومان خواهد بود.

شیرین ترین بخش سفر شما در کوتنبرگ، فروشگاههای بسیار بزرگ شکلات خواهد بود. این فروشگاها که تعداد آنها کم هم نیست، در سطح شهر بسیار زیاد هستند و بهترین نوع شکلات ها را با طرح ها و اشکال مختلف و البته با قیمتی بسیار مناسب به دوستداران می فروشند. البته هر ساله جشنواره یا نمایشگاهی به همین عنوان در شهر دایر می شود ه از کشورهای مختلف اروپایی در آن شرکت می کنند و خوراکی های معروف خود را در معرض دید عمومی قرار می دهند و آنها را به بازار معرفی می کنند.

 

فروشگاه شکلات در گوتنبرگ

 

نمایشگاه خوراکی در گوتنبرگ

 

فروشگاه شکلات در گوتنبرگ

 

نمایشگاه خوراکی در سطح شهر گوتنبرگ

به هر حال پس از گشت و گذار در شهر گوتنبرگ با تمام جاذبه های دریایی و غذایی  بسیار خوشمزه آن نوبت به رفتن به پایتخت کشور سوئد یعنی استکهلم است.

برای رسیدن به این شهر بهترین راه قطار است که تقریبا بین 3 تا 4 ساعت زمان لازم است  به نظر من استفاده از قطار مناسب تر است چون شما مناظر بسیار زیبایی را در بین راه خواهید دید که البته از سوار شدن در یک قوطی فلزی (هواپیما) و پیاده شده در مقصد هیجان بیشتری دارد.

قطارهای سریع السیر در سوئد

به هرحال فرودگاه استکهلم سالانه 18 میلیون مسافر را جابه جا می کند و تقریبا  در40 کیلومتری شمال شهر واقع شده و به یاد داریم که هرگز از تاکسی استفاده نکنیم چون مقدار زیادی از پول خود را از دست خواهیم داد.

بهترین راه برای انتخاب هتل، استفاده از اینترنت و رزرو آن خواهد بود شما می توانید از شبی 60 یورود به بالا در این شهر هتل انتخاب کنید البته این رقم برای شب های تعطیل شاید کمی گرانتر باشد.

روز اول ورود به استکهلم

همان نظم و ترتیب و مهمانوازی در این شهر بزرگ دیده می شود فقط این شهر کمی شلوغ تر از گوتنبرگ به نظر شما می آید اما دیگر امکانات و مناظر کاملا شبیه دیگر شهرهای سوئد است.

 

 یکی از میادین استکهلم

 

یکی از محله های قدیمی استکهلم

 

 خلوتی خیابان های سوئد

 

 نمای شب استکهلم

 

 نمای کانال های آب در سوئد

 

 نمای شهر استکهلم

 

 مجسمه های استکهلم

 

 بنادر تفریحی استکهلم

 نمای پارک های استکهلم

موزه کشتی رانی

 موزه کشتیرانی

 خیابان های خلوت استکهلم

 نمایی از طبیعت استکهلم

 طبیعت استکهلم

 یکی از بارهای معروف استکهلم

 شام آخر در استکهلم

 مراکز توریستی در استکهلم

 خیابان های خلوت استکهلم

 یکی از میادین استکهلم

رستوران شناور یا کشتی واکینگ ها در استکهلم 

بندر تفریحی در استکهلم

بهترین راه برای گردش در شهر، کرایه کردن یک دوچرخه خواهد بود چون شما می توانید با هزینه ای بسیار کم بهترین استفاده را از هوای پاک و مناظر داشته باشید و کمی به سلامتی بدن خود کمک کنید. اما به یاد داشته باشید که قوانین دوچرخه سواری در این کشور با ایران متفاوت است و استفاده از تجهیزات ایمنی الزامی است و حتما باید در مسیر مخصوص حرکت کنیم.

برای گردش در شهر استکهلم از هتل یخی که فقط در فصل زمستان دایر می شود، شروع می کنم شاید شما هم یکی از مسافران زمستانی این شهر باشید اما به هر حال خالی از لطف نیست که در این گرمای تابستان از سرمای این هتل صحبت کنیم چون درجه حرارت داخلی این هتل منفی پنج تنظیم شده این هتل 5 ستاره از شبی 169 دلار تا 800 دلار اتاق در اختیار شما قرار خواهد داد لازم به ذکر است که کلیه اتاق های این هتل دونفره استاندارد طراحی شده .

 

 نمای لابی هتل یخی

 

تابلوی راهنما در هتل یخی

 

نمای بیرونی هتل یخی سوئد

 

ورودی هتل یخی

 کلیسای هتل یخی

 بار هتل یخی

 کلیسای هتل یخی

کلیسای هتل یخی

  ICE HOTEL  یکی از مهمترین جاذبه های توریستی شهر استکهلم که هر سال با شروع فصل سرما یا در ماه اکتبر ساخته می شود و تا اوایل تابستان قابل استفاده خواهد بود این هتل از سال 1970 میلادی پذیرای مسافرین زمستانی این شهر بوده است. کلیسای یخی این هتل یخی در شهر سوئد که از 10 هزار تن برف و یخ ساخته شده، هر ساله محل برگزاری تعداد زیادی جشن عروسی است این  عروس و دامادها زندگی مشترک خود را در این هتل شروع می کنند.

/ 11 نظر / 114 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهاجر

آقا دمتون گرم... خیلی ممنون از این مطالب مفید و جامع...ادامه بدین که از خوانندگان پرو پا قرصم[گل]...اگه امکان داره در مور راه های مهاجرت به سوئد هم بنویسید من تصمیم 100در 100 دارم برای مهاجرت..آیا میشه برای یادگیری حرفه آرایشگری اونجا بمونیم و بعد از اتمام اقامت بگیریم؟ پایدار باشید.

حامد

ای کاش مردم کشور ما هم اینقدر با فرهنگ شوند

زکیه سلیمی

خیلی استفاده بردم ازت ممنونم

koori

مرسی از زحمتی که میکشی بابت نوشتن این مطالب. ولی بهتر است با اطلاعات بیشتری دست به قلم ببری. در متن توشته شده مطالب اشتباه زیادی یافت میشد، مثال میزنم: 1- شرکت هواپیمایی رایان ایر هیچ پرواز مستقیمی از یوتبوری به استکهلم ندارد. 2- باغ وحش «کل موردن» که به اشتباه «گول موردن» نوشته شده در شهر استکهلم نیست، در واقع در جایی نزدیک به شهر نورشپینگ قراردارد که تقریبا 150 کیلومتری استکهلم است 3- برج معروف به Turning torso قطعا دومین برج بلند اروپا نیست. از طریق لینک زیر دیگر برجهای بلندتر در اروپا لیست شده است: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_tallest_buildings_in_Europe لازم است که کمی بیشتر مطالعه کنی قبل از نوشتن مطالب. باز هم مرسی

ابوالفضل

عماد جان خیلی مخلصیم ...

آرام

خسته نباشید.واقعا استفاده کردیم.مطلب کامل و بسیار مفیدی بود.ممنون

طاهره

سلام مطالب شما بسیار مفید وفابل استفاده است اما لطفا در مورد مسافرین ترانزیت که فرصت کمی برای رسیدن ازپرواز استامبول به پرواز کپنهاک رادارندراهنمایی بفرمایید که چطور باید سر موقع به پرواز بعدی که 2ساعت بعد هست برسند.باتشکر

داوو شیهکی از زاهدان

خیلی سوءد رو دوست دارم وکشوری است که من برای زندگی در آینده انتخاب کرده ام.به امید خدا بعد از گرفتن مدرک لیسانسم در زاهدان برای اقامت در سوءد اقدام خواهد کرد

محمد

من پول ندارم برم به سوئد /ولی از عکس های اونجا لذت بردم/ممنون ای هم وطن

بیژن

سلام عماد جان واقعا مطالبی که گذاشتی بسیار جالب بود علی الخصوص با این طرز فکر زیبات که همه چیز را خوب می بینی . من که عاشق مسافرتم مخصوصا سوئد . سالهاست که تصمیم دارم به سوئد برم اما همیشه بدلیل مشکلات مالی نتونستم به خواسته م برسم . فقط نظاره گر عکسا و نوشته های شما وبقیه دوستانم .