گردشگری سلامت در مدار توسعه

گردشگری سلامت به روایت آمار


اقتصاد گردشگری سلامت رشد قابل توجهی طی سالیان اخیر داشته به گونه‌ای که از بازار 563 میلیارد دلاری در سال 2015 میلادی ، سال گذشته به رقمی معادل 639 میلیارد دلار یعنی رشد 5/6 درصدی دست پیدا کرده است. این درحالی است که کارشناسان تاکید دارند این بخش از گردشگری رشدی تقریبا بیش از دوبرابر نسبت به گردشگری عمومی با حداکثر 2/3 درصد رشد به خود دیده و تاکید دارند با همین روند سال 2022 میلادی گردشگری سلامت رشد 5/7 درصدی سالانه را تجربه کرده و در آن سال به گردش مالی 919 میلیارد دلار خواهد رسید.

به گزارش مدتورپرس، خبرگزاری گردشگری سلامت ایران، اینها تنها اطلاعات اولیه‌ گزارشی با عنوان «اقتصاد گردشگری سلامت جهان» بودند که موسسه غیرانتفاعی و بین المللی گردشگری سلامت؛ چندی پیش در نمایشگاه بین‌المللی بازار گردشگری لندن از دستاوردهای این بخش از گردشگری دهکده جهانی منتشر کرده است.

شاید از خودتان بپرسید اهمیت انتشار و مطالعه چنین گزارش‌هایی در چیست ؟ کارشناسان اقتصاد گردشگری و همچنین تحلیلگران صادرات نامرئی براین باورند که صنعت نوظهور گردشگری با توجه به اینکه همچنان درحال رشد و توسعه بخش‌های مختلف است می‌تواند فرصت‌های بی‌شماری از سرمایه‌گذاری در اختیار علاقمندان و صاحبان سرمایه قرارداد و از آنجایی که پایه اصلی هرفعالیت اقتصادی آمار و اطلاعات دقیق از ابعاد بازار مورد نظر است، این اطلاعات حکم معدنی از طلا برای صاحبان سرمایه و علاقمندان به سرمایه‌گذاری در زمینه گردشگری خواهد داشت.

به همین دلیل انتشار سالانه روند تغییرات ایجاد شده در بخش‌های مختلف گردشگری آنچنان دارای اهمیت است که معمولا موسسات آماری و تحلیلی در این زمینه تلاش می‌کنند با استفاده از اطلاعات خام استخراج شده از بازارهای مختلف هرسال گزارشی قابل اعتماد تهیه کرده و آن را در یکی از رویدادهای معتبر مرتبط در اختیار متقاضیان قرار دهند که امسال نوبت به نمایشگاه بازار گردشگری لندن شد.

لازم به یادآوری است که اولین نسخه از این گزارش سال 2013 میلادی و حجم 100 صفحه‌ای منتشر شده است که در آن سفر به همراه پیگیری مسایلی که منجر به حفظ سلامت بدن گردشگر یا ارتقاء آن می‌شود را به عنوان تعریف اصولی و علمی گردشگری سلامت عنوان شده و اطلاعات آمار آن مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است. از این رو بد نیست نیم نگاهی به آمارهای منشر شده در نسخه اخیر همین گزارش داشته باشیم.

براساس این گزارش طی دوره مورد نظر یعنی سال 2017 میلادی آمریکای شمالی با بیشترین درآمد صنعت گردشگری سلامت یعنی رقمی معادل 242 میلیارد دلار روبرو شده و قاره سبز هم بیشترین تعداد گردشگران سلامت معادل 292 میلیون نفر را پذیرایی کرده؛ این درحالی است که کشورهای منطقه اقیانوس آرام به عنوان صدر نشین در میزان رشد تعداد گردشگری سلامت بین دیگر مقاصد گردشگری سلامت دهکده جهانی با رشدی معادل 33 درصد طی دو سال گذشته شناخته شده است. اما بیشترین تعداد ورود گردشگران سلامت به صورت انفرادی در اختیار کشورهای چین با 22 میلیون و هندوستان با 17 میلیون گردشگر در همین دوره دوساله قرار دارد.

دو نفر از محققان و تهیه کنندگان گزارش اخیر کاترین جانسون و اُهلیا یونگ درباره روند روبه‌رشد گردشگری سلامت می‌گویند: گردشگری سلامت تنها مدت کوتاهی است که در بازار بین المللی گردشگری عمومی مطرح شده اما نکته قابل توجه این است که طی همین دوره کوتاه روند روبه رشد غیرقابل تصوری به خود دیده و از آنجا که همچنان روبه تکامل است برآورد می‌شود با همین سرعت حداقل یا یک دهه آینده به رشد خود ادامه دهد.

این دو محقق ضمن اشاره بر تاثیر گذاری این بخش از گردشگری در توسعه سایر بخش‌ها تاکید می‌کنند: بررسی‌های آماری و اثرگذاری گردشگری سلامت در رشد و توسعه سایر بخش‌ها نشان می‌دهد اغلب بخش‌های مربوط به گردشگری عمومی مثل مراکز اقامتی، مراکز پذیرایی و حتی مراکز تفریحی خودشان را با این نوع گردشگری و نیازهای مخاطبانش همسو و هماهنگ کرده‌ اند به صورتی که در چند سال اخیر می‌بینیم «هتل‌های سلامتی»، «مجتمع‌های سلامت جسمانی» و حتی «مراکز آرامش روح و ذهن» درحال افتتاح و ارایه خدمات به متقاضیان هستند.

جانسون در ادامه می‌گوید: البته کار به همین مراکز ختم نمی‌شود بررسی‌های دقیق‌تر بیانگر این نکته است که حتی خطوط هوایی، خطوط کشتی‌رانی و حمل و نقل زمینی هم در این بخش ورود کرده و مشغول ارایه خدمات به گردشگران هستند که می‌توان به انواع خدمات غذاهای ارگانیک، کابین‌های مخصوص و سایر خدمات نیز اشاره کرد.

این تحلیلگر و محقق بازار گردشگری سلامت معتقد است همسو شدن دو بخش بسیار سودآور دهکده جهانی یعنی سلامتی با گردش مالی2/4 (چهار و دو دهم) تریلیون دلار و گردشگری با گردش مالی 6/2 (دو و شش دهم) تریلیون دلار فرصت‌های گسترده‌ای برای صاحبان سرمایه ایجاد می‌کند که نمی‌توان به سادگی از کنار آن گذشت و جالب توجه این است که ورود فناوری‌های نوین ظاهرا روند روبه رشد این بخش از گردشگری یعنی گردشگری سلامت بین المللی را دوچندان کرده است چون بسیاری ازفناوری‌های نوین دقیقا حکم کاتالیزور در بهبود ارایه خدمات به گردشگران سلامت را دارد.

نگاهی دقیق به دهکده جهانی

آنطور که آمارها نشان می‌دهند از تعداد کل گردشگران بین المللی سال 2017 میلادی چیزی حدود 830 میلیون نفر برای دستیابی به خدمات مناسب سلامتی و یا استفاده از اینگونه خدمات سفر کرده‌اند که 139 میلیون نفر بیشتر از سال 2015 برآورد شده است. این درحالی است که برآورد شده 17 درصد از کل درآمد صادرات نامرئی مربوط به گردشگری سلامت بوده یا به عبارت دیگر از هر شش دلار خرج شده توسط گردشگران بین المللی یک دلار مربوط به بخش گردشگری سلامت است.

از بازارهای درحال توسعه چه خبر؟

مناطق اقیانوس آرم، آمریکای لاتین و دریای کارائیب، خاورمیانه و شمال آفریقا، جنوب قاره سیاه طی دوره یاد شده با رشد 40 درصدی تقاضای سفرهای سلامتی در سال 2017 میلادی روبرو شده‌اند این درحالی است که اگر بخواهیم از ابتدای سال 2015 تا پایان سال 2017 این روند را در مناطق یاد شده بررسی کنیم به رشد قابل توجه 57 درصدی خواهیم رسید که می‌تواند به عنوان پتانسیل غیرقابل انکاری برای سرمایه‌گذاران باشد.

برترین بازارها کدامند؟

آنطور که آمارها و براوردهای اقتصادی نشان می‌دهند بازار گردشگری سلامت در مناطقی همچون آمریکای شمالی، اروپا، آسیا و اقیانوسیه بسیار متمرکز تر از دیگر نقاط دهکده جهانی است که در میان آنها برترین رتبه‌ها به ترتیب در اختیار ایالات متحده، آلمان، چین، فرانسه و ژاپن با 59 درصد از کل بازار قرار دارد، به این ترتیب که ایالات متحده آمریکا تنها یک سوم از کل درآمد این بخش از گردشگری را در اختیار دارد، این درحالی است که طی همین دوره چین توانسته از رتبه 11 بین المللی به جایگاه سوم دستیابد و هندوستان هم از رتبه 16 خود را به جایگاه 7 رسانده، هرچند برای اولین بار از ابتدای سال 2010 میلادی تا زمان دوره مورد نظر گزارش ما نام مالزی هم در میان بیست کشور برتر گردشگری سلامت دهکده جهانی ثبت شده است.

آینده اقتصاد گردشگری چیست؟

براساس آمارهای منتشر شده گردشگری سلامت همچنان بر روند رشد خود ادامه خواهد داد تا جایی که برآوردها بیانگر این نکته هستندکه تا سال 2022 میلادی این بخش از صادرات نامرئی رشدی معادل 5/7 (هفت و نیم) درصد سالانه یعنی بسیار سریعتر از رشد 4/6 (چهار رو شش دهم) درصدی گردشگری عمومی را تجربه می‌کند. این درحالی است که همین گزارش تاکید دارد سال 2020 میلادی گردشگری سلامت گردش مالی 919 میلیارد دلاری با تعداد 2/1 میلیارد تقاضای سفر را تجربه خواهد کرد. کارشناسان و تهیه کنندگان گزارش مذکور براین باورند بیش از نصف درآمد گردشگری سلامت در دوره یاد شده و همچنین سه چهارم تقاضاهای گردشگری سلامت در مناطق آسیا، اقیانوسیه، آمریکای لاتین، جنوب صحرای آفریقا و خاورمیانه و شمال آفریقا شکل خواهد گرفت.


بیشترین رشد در اختیار کدام کشورهاست؟

آنطور که تحقیقات میدانی نشان می‌دهد بیشترین رشد در بخش گردشگری سلامت مربوط به کشورهای توسعه یافته بوده به صورتی که ایالات متحده و قاره سبز همواره در این زمینه رشد را تجربه کرده‌اند. اما سرزمین اژدها درکنار سرزمین عجایب یعنی کشورهای چین و هندوستان در این زمینه توسعه قابل توجه داشته‌اند به صورتی که هر دو کشور طی دوسال 2015 میلادی تا پایان 2017 میلادی به ترتیب 22 و 17 میلیون گردشگر سلامت را پذیرایی کرده‌اند. در همین حال اگر بخواهیم سایر کشورهای مطرح را نیز بشناسیم به ترتیب نام کشورهای اسلواکی 9/36 درصد، فیلیپین 1/31 درصد، شیلی 3/29 درصد، مالزی 6/28 درصد و ویتنام با 8/22 درصد رشد برترین کشورها خواهند بود.

امتیاز گردشگران سلامت چیست؟

یکی از مهمترین نکات برای سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری سلامت سهم بالاتر درآمد این نوع گردشگری نسبت به گردشگری عمومی است به صورتی که گزارش‌ها بیانگر این نکته هستند که طی سال 2017 میلادی مسافرانی که در قالب گردشگر سلامت بار سفر بسته بودند بطور میانگین 1528 دلار بیشتر از گردشگران عادی هزینه‌کرده‌اند یعنی 53 درصد بیشتر پول خرج کرده‌اند. این درحالی است که اگر به حق بیمه پرداختی آنها نیز توجه داشته باشیم می‌بینیم این گروه طی هرسفر خود حداقل 609 دلار یعنی 178درصد بیشتر ازگردشگران عمومی برای بیمه کردن خودشان پرداخته‌اند.
https://www.iol.co.za

مترجم: عماد عزتی 


/ 0 نظر / 18 بازدید