بررسی بازار نوین جعبه جادو

بررسی بازار نوین جعبه جادو

تلوزیون‌های جدید؛ نیازی واقعی یا هزینه‌ای غیر ضرور

نویسنده: عماد عزتی

شاید برخی از ما هنوز تلوزیون‌های مبله قدیمی را گوشه‌ای از منزل به عنوان یادگاری نگهداری می‌کنیم اما واقعیت امر این است که هرگز حاضر به روشن‌کردن دوباره آنها نیستیم گرچه اگر هم روشن شود تصویری پراز برفک با خطوطی افقی را خواهیم دهید. در حالی که این جعبه جادوی خاطراتمان امروزه نه تنها به عنوان بخشی از دکوراسیون منزل شناخته شده بلکه توانسته مبلغ قابل توجهی از هزینه‌های خانواده را هر 5 یا 6 سال به خود اختصاص دهد. هرچند امروزه بیشتر وقت خودمان را مشغول وبگردی با تلفن همراه هوشمندمان هستیم و گاهی اوقات هم فیلم‌ مورد علاقه خودمان را در ابعاد بسیار کوچک تماشا می‌کنم اما جعبه‌جادوی خاطراتمان جایگاهی دیگری به خود اختصاص داده حتی اگر روزانه فقط یکساعت مقابلش بنشینیم.

بنابراین اگر در انتخاب تلویزیون یا همان جعبه جادوی خودمانی دقت کافی نداشته باشیم برای مدتی طولانی به‌جای لذت بردن از تصاویر شفاف و جذابش باید به احساس پیشمانی خودمان غلبه کنیم. از این رو جام جم سری به بازار معروف خیابان جمهوری یا همان خیابان تکنولوژی پایتخت زده تا بتواند برای آنهایی که نوبت تعویض تلویزیونشان رسیده یا آنهایی که قصد دارند برای اولین بار جعبه‌جادویی پراز هیجان برای خود تهیه کنند از زیر و بم این دنیای رنگارنگ بگوید.

فهرستی از خواسته‌هایتان تهیه کنید

من یک تلویزیون خوب می‌خواهیم. این سئوالی است که اغلب ما نه در ذهنمان بلکه از فروشنده فروشگاه‌های صوتی وتصویری می‌پرسیم سئوالی که نه تنها خودتان برایش پاسخی ندارید بلکه فروشنده را نیز به گمراهی هدایت می‌کنید چون تلویزیون خوب ازنظر هر فردی دارای مشخصات کاملا متفاوت است و باید براساس خواسته‌های خود  تعریف دقیقی از تلویزیون خوب داشته باشد. از این رو عاقلانه این است که ابتدا فهرستی از خواسته‌های خودتان تهیه کنید به عنوان مثال خوب به این موضوع فکر کنید که تلویزیون نقره‌ای مناسب دکوراسیون منزل شماست یا سیاه، به دیدن فیلم‌های سه بعدی علاقه‌دارید یا خیر؟ شما هم از قانون هرچه بزرگتر بهتر پیروی می‌کنید یا قصد خریدی متناسب با فضای داخلی منزل خودتان دارید؟ به هر حال تمام این نیازها و خواسته‌ها را می‌توانید روی کاغذ یادداشت کنید و متناسب با آن‌ها برای خرید تصمیم بگیرید چون پاسخ هریک از این سئوال‌ها می‌تواند به صفرهای صورتحساب شما بیافزاید یا از آنها بکاهد پس خرید اقتصادی این است که ابتدا نیازهایتان را دریابید.

به صفرهای حساب پس‌انداز خود فکر کنید

حالا که کاملا دریافتید از جعبه‌جادوی منزل خودتان چه انتظاراتی دارید و به دنبال چه هستید، به قول معروف نوبت به حساب و کتاب رسیده است. بطور کلی در هر خریدی چه روزمره و چه لوازم منزل باید خوب به جیبتان فکر کنید چون در غیر این صورت انبوهی از تولیدات و البته چرب زبانی فروشندگان می‌تواند نه خرید بی‌کیفیت بلکه خریدی غیر اقتصادی را برایتان به ارمغان آورد. بنابراین بهتر است حالا که به دنبال جعبه‌جادویی مناسب با دنیایی از تفاوت‌ها هستید به صورتحسابش نیز خوب فکر کنید و درباره توان مالی خودتان بیاندیشید. این بهترین کاری است که قبل از خروج از منزل باید برایش زمان بگذاری تا محدوده انتخاب خودتان را مشخص کرده باشید.

در گام دوم خرید تلویزیون می‌توانید با استفاده از فهرستی که از خواسته‌های خودتان تهیه کرده‌اید و صفر و یک‌های دنیای مجازی محدوده قیمت تلویزیون مورد نظرتان و برندش را تعیین نمایید ؛ این کار می‌تواند نه تنها شما را به بهترین گزینه نزدیک کند بلکه در وقت شما نیز صرفه‌جویی خواهد شد چون اگر مستقیما به فروشگاه مراجعه کنید بدون تردید با انبوهی از توضیحات فروشندگان مواجه و گیج خواهید شد چون فرصت کافی برای تجزیه و تحیل نخواهید داشت حال آنکه اگر در منزل یا محل کارتان فارغ از دغدغه‌های روزانه به بررسی تفاوت‌ها مشغول باشید بدون تردید گزینه مناسب را می‌یابید.

نه همین ظاهر زیباست، نشان ...

هرچند به نوعی ظاهر تلویزیون امروز به عنوان بخشی از تزئینات خانه و کاشانه همه ما تبدیل شده است اما نباید فراموش کنیم این دقیقا همان پاشنه آشیل خرید تلویزیون است چون برخی از تولید کنندگان غیر معروف در دنیای رنگی تلویزیون با استفاده از این راهکار اقدام به فروش محصولات کیفیت پایین خود می‌کنند. بنابراین برای اینکه گرفتار این دام نشویم بهترین گزینه این است که ابتدا به کیفیت و امکانات تلویزیون مورد نظر خودمان توجه کافی داشته باشیم و پس از آن به دنبال زیبایی ظاهرش.

البته فراموش نکنیم به‌طور کلی امروزه سه عنصر اصلی در طراحی تلویزیون‌های جدید از سوی سازندگان بین المللی درنظر گرفته می‌شود که عبارتند از پنل باریک‌تر، حاشیه نمایشگر کوچک‌تر و صفحه‌نمایش بزرگتر که همه این عوامل را روی پایه‌ای بسیار شکیل سوار کرده‌اند بنابراین نگران این موضوع یعنی ظاهر تلویزیون مورد نظر خودتان نباشید چون هنگام ورود به فروشگاه‌های صوتی و تصویری، جایی که برندهای مختلف را کنار یکدیگر قرار داده‌اند واقعا تفاوت زیادی در ظاهر آنها نمی‌یابیم، درحالی که داخل این جعبه‌های جادو کاملا متفاوت است.

کم هوش یا هوشمند مسئله این است؟

بدون تردید شمایی که به دنبال خرید تلویزیون هستید با کلمه‌ هوشمند آشنایی بسیار پیدا کرده‌اید اما ممکن است زیاد به آن توجه نکرده باشید که این کلمه برای شما چقدر هزینه خواهد داشت چون تفاوت قیمت یک تلوزیون هوشمند یا یک تلوزیون معمولی ممکن است تا یک میلیون تومان باشد درحالی که اگر هوشمندانه عمل کنید می‌تواند با هزینه کردن نزدیک به 150 هزار تومان تلویزیون کم هوش خودتان را به درصد قابل قبولی از هوشیاری برسانید، درحالی که از دیگر امکانات بسیار مناسبی استفاده می‌کنید؛ چون در واقع تلویزیون‌های هوشمند همان تلویزیون‌های معمولی هستند که به روی آنها یک سیستم‌عامل برای اجرای برخی نرم‌افزارها نصب شده است. بطوری که درحال حاضر گجت‌های کوچک و ارزانی در قالب دانگل تولید و عرضه شده‌اند که به پورت HDMI هر نمایشگری متصل شده و سیستم‌عامل اندروید را به آن اضافه می‌کنند، این بدین معناست که تلویزیون فعلی شما یا تلویزیونی غیر هوشمندی که در آینده تهیه می‌کنید براحتی و با ابزاری که حدود 50 دلار قیمت دارد به تلویزیون هوشمند تبدیل می‌شود.

اما نکته اصلی این است که باید درنظر داشته باشید هر کدام از تولیدکنندگان  این نوع تلویزیون‌های از سیستم‌عامل مخصوص به برند خود بهره می‌برند و این سیستم عامل قادر به اجرای نرم‌افزارهای دیگر تولید کنندگان نیست. این درحالی است که نباید فراموش کنیم با توجه به قوانین موجود شبکه اینترنت کشورمان دسترسی به بسیاری از این نرم‌افزارها مسدود است که از مهمترین آنها می‌توان به یوتیوب و نت فیلیکس اشاره کرد. پس با توجه به نکات یاد شده اگر تلویزیون هوشمند مورد نظر شما با هم رده غیر هوشمندش تفاوت قیمت قابل ملاحظه‌ای دارد، دوباره خوب فکر کنید چون راه‌حلی بسیار ارزانتر وجود دارد.

ورودی‌های اضافه را فراموش کنید

شاید هنگام جابجاکردن یا تمیزکردن تلویزیون خودتان وقتی به پشت آن نگاه می‌کنید با تعداد زیادی ورودی و خروجی رنگارنگ مواجه شده باشید که حتی یکبارهم از آنها استفاده نکرده باشید و بارها از خودتان پرسیده‌اید آیا واقعا این همه ورودی و خروجی لازم بود؟ پاسخ ما به شما این است امروزه مهمترین ورودی برای تلویزیون‌ها درگاه HDMI است چون بسیاری از لوازم و دستگاه‌های جانبی که قصد استفاده از آنها را دارید با کابل مخصوص این ورودی به نمایشگر تلویزیون متصل می‌شوند بنابراین هنگام مراجعه به بازار بهتر است بیشتر به آن برندهایی که تعداد بیشتری درگاه HDMI برای شما درنظر گرفته‌اند توجه داشته باشید و از خیر بقیه بگذرید.

رویاپردازی با اعداد

کارشناسان علم الکترونیک و همچنین کاربران حرفه‌ای درباره اعداد و ارقامی که روی کاتالوگ محصول مورد نظرتان نوشته شده همواره به تازه‌کارها هشدار می‌دهند چون این اعداد معمولا وسیله‌ای در دست تولیدکنندگان است که بتوانند نظر خریداران خود را به محصول مورد نظرشان جلب کنند بنابراین فراموش نکنید که هرگز نمی‌توان به آنها اعتماد کرد و باید از نزدیک محصول مورد نظرتان را خوب بررسی کنید تا بتوانید از واقعیت امر آگاه شوید. در بیشتر تولیدات امروزی اعدادی که مربوط به کنتراست تصویر، رفرش ریت و زمان پاسخ گویی دستگاه به دستورات کاربران است بسیار بزرگ و با برچسب‌های رنگارنگی مشخص شده‌اند تا بتوانند با اطلاعات غیر واقعی خود نظر خریداران را به خود جلب کنند درحالی که هرگز نمی‌توان به آنها اعتماد کرد و باید برای یافتن واقعیت محصولات مختلف را در کنار هم بررسی و تنها به چشمان خودتان اعتماد کنید. این درحالی است که نکته دیگری به غیر از گزینه‌های مطرح شده را نیز باید مد نظر داشته باشید. زاویه دید افقی در تمام محصولات قابل قبول است اما اگر زاویه دید عمودی را بررسی کنید درخواهید یافت تمام اعداد مطرح شده درباره زاویه دید ممکن است غیر واقعی باشند.

از خیر صدا بگذرید

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم امروزه نازک‌شدن تلویزیون‌های به عنوان یکی از توانمندی‌های قابل قبول تولیدکنندگان بنام جهانی است و باید به اثرات بعدی آن خوب توجه داشته باشیم چون هرچه این نمایشگرها نازکتر باشند بدون تردید برخی از تجهیزات داخلی آنها باید کوچکتر طراحی شده باشند که اولین گزینه در این میان را می‌توان کیفیت و اندازه اسپیکرها تصور کرد. بنابراین اگر به دنبال تلویزیونی با مشخصات روز و امکانات مناسب خودتان هستید فراموش نکنید هرگز نمی‌توانید صدایی مناسب و دلخواه خودتان بیابید و باید درصورت اهمیت این موضوع برای شما از لوازم جانبی دیگری مثل سینمای خانواده استفاده کنید چون واقعا روی کیفیت صدای تلویزیون‌های نسل جدید نمی‌تواند حساب باز کرد.

 

باکس‌های مطلب

برای چند اینچ پول بدهیم؟

یکی از سئوال‌های بسیار مهم ذهنی تمامی خریداران تلویزیون‌های نوین فارغ از هرگونه چشم و همچشمی این است که بهترین گزینه برای منزل ما تلویزیون با چه سایز یا همان اینچ است؟ این سئوالی است که اگر نتوانیم پاسخ مناسبش را بیابیم برای هر یک واحد بزرگتر شدنش باید مقدار قابل توجهی به جیب خودمان خیانت کنیم بنابراین بد نیست از قاعده و قانون انتخاب تلویزیون مناسب پیروی کنیم و آنچه لازم داریم تهیه نماییم.

براساس استانداردهای موجود فاصله اغلب افراد از صفحه نمایش تلویزیون چیزی در حدود 3 متر باید درنظر گرفته شود و بنا به پیشنهاد THX باید از تلویزیونی استفاده نماییم که 40 درجه از زاویه‌ دید پیش روی ما را پرکند. بنابراین و با توجه به قوانین یادشده می‌توانیم از میان گزینه‌های موجود بازار در ابعاد 37، 42، 50، 65 یا 90 اینچ بهترین را انتخاب کنیم.

برای اینکار نیازی به وسایل اندازه‌گیری خاصی نیست و فقط کافی است فاصله بیننده را با صفحه نمایش با درنظر گرفتن استانداردهای واحد اندازه‌گیری در عدد 84/0 (هشتاد و چهار صدم) ضرب کنیم تا حاصل آن پاسخ سئوال ذهنی همه ما باشد که باید تلویزیون چند اینچی بخریم. هرچند نباید فراموش کنید برای انتخاب اندازه مناسب تلویزیون باید به کیفیت پخش برنامه مورد نظرتان نیز خوب دقت کنید چون تفاوت کیفیت پخش برنامه‌های معمولی با فول اچ دی در این زمینه می‌تواند شما را به اشتباه نگران کننده‌ای نزدیک کند.

 

اکتیو یا پسیو کدام گزینه صحیح است؟

با توجه به اینکه تکنولوژی در زمینه تولید نمایشگرها هر روز متفاوت از روز گذشته خواهد بود و بسیاری از تولیدات نوین همواره روانه بازار مصرف می‌شوند گروه عمده‌ای از خریداران در این میان دچار تردید و اشتباه در انتخاب خواهند شد. یکی از مشکلاتی که اکنون خریداران جعبه‌جادوی سه بعدی با آن مشغول دست و پنجه نرم کردن هستند بحث نوع سه بعدی بودن تلویزیون مورد نظرشان است.

بطور کلی نسل اول تلویزیون‌های سه بعدی با تکنولوژی سه بعدی اکتیور روانه بازار شدند اما همان پیشرفت روز افزونی که قبلا از آن یاد شد توانست از سال 2011 میلادی تلویزیون‌های سه بعدی جدیدی با تکنولو ژی‌های نوینی را به بازار ارایه نماید که از آنها با عنوان سه بعدی پسیو یاد می‌شود. اما سئوال اینجاست که تفاوت این دو تکنولوژی در چیست و آیا واقعا باید برایشان هزینه‌کنیم؟

بد نیست بدانیم اکثر تولید کنندگان تلویزیون‌های سه بعدی تا کنون تکنولوژی اکتیو را برای محصولات خود به کارگرفته‌اند اما درحال حاضر تمامی آنها محصولات خود را با تکنولوژی پسیو روانه بازار نکرده‌اند اما تفاوت این دو تکنولوژی در کیفیت تصاویرشان خواهد بود بطوری که در جدول زیر آمده است

 

Active3D

Passive3D

مزایا

در این تکنولوژی رزولوشن فول اچ دی دو برابر تکنولوژی مقابل است اما مهمترین نکته این است که این تفاوت هیچ تاثیری بر روی تصاویر دو بعدی ندارند

مهمترین مزیت این نوع فناوری این است که تارشدگی در تصاویر سه بعدی نخواهیم داشت و عینک مورد نیازش بسیار ارزان‌تر و سبک‌تر است.

معایب

عینک سنگین و گران‌قیمت همراه لرزش و تارشدگی در تصاویر سه بعدی

تاثیر بسیار منفی بر روی تصاویر دو بعدی

 

با توجه به این معایب و مزایا و البته توجه به تفاوت قیمت آنها می‌توانید خوب تصمیم گیری نمایید اما اگر زیاد اهل فیلم‌های سه بعدی نیستید بهترین گزینه برای شما خرید تکنولوژی اکتیو است چون کمترین آسیب به تصاویر دو بعدی با این تکنولوژی وارد شده است.

/ 0 نظر / 46 بازدید